Dr. Caner Tazegün Tekrar Iğdır İl Sağlık Müdürü Olarak Atandı Yıllardır özverili bir şekilde Iğdır İl Sağlık Müdürü olarak memleketine hizme...           • KURTLAR BİR AİLENİN GEÇİM KAYNAĞINI YOK ETTİLER Iğdır’a bağlı Karakoyunlu ilçesinde 1 ailenin geçim kaynağı olan 18 koyuna, ge...           • IĞDIR ÜNİVERSİTESİNDE DIŞ PAYDAŞ TOPLANTISI… Iğdır Üniversitesi Kalite Kurulu Koordinatörlüğü tarafından Kalite Çalı...           • Doç. Dr. Melekşen Akın, Avrupa Birliği Cost Toplantısı’na Katıldı Iğdır Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Melekşen Akı...           • YENİDEN HOŞ GELDİN BATUHAN SÜER... Önümüzdeki sezona yaptığı transferlerle hazırlanan TFF 3. Lig temsilcimiz Alagö...           • Prof. Dr. Yazıcı: “Dezenformasyon Yasası Hukuk Devletine Aykırıdır!” Gelecek Partisi İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Serap Yazıcı, Dezenfor...           • GAZETECİ AYDIN DENİZ İYİ PARTİYE KATILDI Iğdır Gazeteciler İletişim Derneği Başkanı Aydın Deniz İYİ Parti’ye üye oldu. Iğdır&rsq...           • "Afet ve Acil Durumlarda Psikososyal Destek Farkındalık Eğitimi" Afet ve acil durumlarda psikososyal destek hizmetlerinin çerçevesini çizmek v...           • Elmagöl Köyünde Bir Kişinin Cesedi Bulundu Ağrı Dağı eteklerinde bulunan Iğdır merkeze bağlı Elmagöl köyünde bu sabah bir kişi...           • DAP: Tarımsal Üretim ve İstihdamı Artıracak Projeler Önceliğimizdir Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na bağlı DAP Bölge Kalkınma İdaresi, DAP Bölgesinin kalkın...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Reklam Alanı

En Son Haber Videoları

Sergi Aracına El Konulan Satıcı Domatesleri Sokağa Döktü

Valiyi Gören Yurttaşın İsyanı: Hırsızlık mı yapayım?

Iğdırlı çiftçiden yeni sulama yöntemi

CHP Adana Milletvekili Iğdır'ın sorunlarını anlattı

Iğdır İHD: Yusuf Çobanoğlu yalnız değildir!

Birbirleriyle dostça oynayan kedi-fare gördünüz mü?

Iğdırspor'un Play-Off'taki son dakika golleri Iğdır'da sevinç yarattı

  • KESK Iğdır Bileşenlerinden '1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü' mesajı

  • Iğdır HDP'den 'Savaşa Hayır' yürüyüşü

  • Aleyna Ağgül davasında dahkeme kararını verdi
Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
1417 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
3706 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
3506 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
4112 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
3395 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3901 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3870 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
3522 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

BEŞ MADDEDE OBEZİTEYE GEÇİT VERME!

Giderek artan prevalansı ile obezite artık 7’den 70’e çağımızın hastalığı durumunda… Yanlış ve aşırı yeme alışkanlıklarına yetersiz fiziksel aktivite de eklenince obezitenin görülme sıklığı giderek artıyor ve obezitenin yol açtığı sağlık problemleri de zamanla kapıyı çalıyor. Aslında önlenebilir bir hastalık olan obeziteye geçit vermemek için, sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz kurallarının yaşam biçimi haline getirilmesi gerekiyor. 22 Mayıs Avrupa Obezite Günü öncesinde Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci Arpacı “obeziteye dur demek” için yapılması gerekenleri anlattı.

 

TEKNOLOJİK OBEZİTENİN FARKINDA OL

Teknoloji, sağlık alanında önemli yenilikler yaratırken; bir taraftan da obez bir neslin oluşmasına zemin hazırlayan bir özelliktedir. Hayatımızın her alanına giren ve kolaylıklar sağlayan teknoloji ile beslenme kültürü de değişti ve hareketsiz bir yaşam tarzı benimsenmeye başlandı. Ne kadar yanlış olsa da televizyon ve bilgisayar başında yemek yeme yeni bir kültür haline dönüştü. Televizyon ve bilgisayar başında geçirilen hareketsiz saatlerin artması ile obez bireylerin sayısı çoğaldı. Çünkü tv ve bilgisayar başında yemek yeme davranışı ile kişi ne kadar yediğinin bilincinde olmaz. Hızlı yer ve tokluk duygusunu daha geç hisseder. Daha sık ve çok yer. Bu da sürekli yemek yeme sorunu yaratır. Teknolojinin son trendleri olan yemek aplikasyonları üzerinden kolaylıkla söylenen fastfood siparişleri de teknolojik obezitenin artmasını destekler niteliktedir. Bilgisayar başında çalışırken ya da televizyon karşısında yemek yemeyin ve belirli süre aralıklarında kalkıp hareket edin. Bu davranışı çocuklarınıza da aşılamalısınız. Çocuğunuzun ileride bu sağlıksız alışkanlığa sahip olmamasını istiyorsanız; çocuklarınıza yemek yedirirken bir şey seyrettirme alışkanlığından vazgeçmelisiniz.

 

SAĞLIKLI YEMEK TABAĞINI OLUŞTUR

Obeziteden korunmak için öğün sayısı kadar öğünlerdeki porsiyon büyüklüğüne ve çeşitliliğine de dikkat etmelisiniz. Kendi sağlıklı tabağınızı oluşturarak beslenmede ideal dengeyi sağlayabilirsiniz. Bunun için ilk adım, porsiyonları farklı sebzelerle çeşitlendirmek olmalıdır. Et, balık, kurubaklagil gibi protein kaynaklarına sık sık yer verin. Tam tahıl tüketin. Ekmek, patates, pilav gibi ürünleri tabağınızda sınırlandırın. Tabağınızda sebze, kurubaklagil, balık gibi besinlerin kapladığı alan çoğaldıkça; tuz, doymuş yağ, şeker ve şekerli ürünlerin yeri azalsın. Meyve suyu içmek yerine meyvenin kendisini yiyin. Süt ve süt ürünlerine her gün porsiyon kontrolü dahilinde yer verin. Obeziteden korunmak ve sağlıklı olmak için sevdiğiniz gıdalardan hep uzak durmanıza gerek yok. Bu gıdaları kontrollü miktarda ve az sıklıkla tüketebilirseniz bir sorun olmaz.

 

HAREKET ET SAĞLIĞIN YÜKÜNÜ AZALT

Obeziteden korunmada sağlıklı ve dengeli beslenme kadar önemli bir yer tutan diğer adım da hareketli yaşamdır. Fiziksel aktivitenin az ve düzensiz olduğu bu yaşam tarzı; yani sedanter yaşam şekli maalesef günümüzde artan bir orandadır. Bu hareketsiz yaşam tarzı ile sedanter birey sayısının artması, obezitenin oluşmasında ve ilerlemesinde oldukça önemli rol oynar. Hareketsiz yaşam ile vücudun metabolizma hızı yavaşlar, yağ yakımı azalır, vücudun kan şekeri ve kan basıncını düzenleme dengesi bozulur. Bunun için gün içerisinde hareketsiz kalma süresinin azaltılması gerekir. Hareket etmek kilo dengenizi korumanızı sağlayarak sağlığınızın üzerindeki olumsuz yükü de azaltır. Peki, günlük yaşamda daha fazla hareket etmek için neler yapılabilir? Çalışırken her 30 dakikada bir ayağa kalkın ve hareket edin. Öğle yemeği molanızda yürüyüşler yapın. Asansör yerine her zaman merdiven kullanın. Toplu taşıma araçlarında oturmak yerine ayakta durun. Mesafe yakınsa yürümeyi tercih edin ya da bir durak önce inerek kendinize hareket alanı oluşturun. Araba kullanıyorsanız arabanızı gideceğiniz noktadan biraz daha uzağa pak edin ve yürüyün.

 

ŞİŞMANLATAN İÇEÇEKLERDEN UZAKLAŞ

Sağlıklı ve hızlı bir metabolizma için vücudun ideal sıvı gereksinimini sağlamak gerekir. Bunun için her gün mutlaka 2 ya da 2 buçuk litre su içilmelidir. Su içmek, günlük kalori alım sürecini yönetmede de önemlidir. Sağlıklı ve dengeli beslenmede yediklerimiz kadar içtiğimiz şeylerden de şekerin azaltılması gerekir. Su, kalorisiz ve en sağlıklı alternatiftir. Obeziteden korunmak için sıvı tüketim alışkanlıklarını da değiştirmek gerekir. Bu konuda ilk adımı sıvı tüketiminde yüksek kalori alımından kaçınarak atabilirsiniz. Gazlı ve şekerli içecekler, günlük kalori alımını artırır ve vücut yağ oranının artmasına sebep olur. Özellikle günlük su tüketiminin azaltılması ve su yerine yüksek kalorili içeceklerin tercih edilmesi kilo artışına neden olur. Bu nedenle, gazlı, şekerli, kremalı ya da şurup içerikli sıcak-soğuk tüm içecek çeşitlerinden uzak durulmalıdır. Su tüketimini artırmak için yanınızda su şişesi taşıyabilir ve su içmeyi hatırlatan aplikasyonlar kullanabilirsiniz. Suyunuzun içine tarçın, limon, salatalık, nane gibi besinler katarak aroma verebilirsiniz.

 

YETERİ KADAR UYU

Yetersiz uyku, vücut üzerinde olumsuz birçok etkiye sebep olabilir. Leptin hormonunun vücuda doyma sinyalini gönderen bir görevi vardır. Yetersiz uyuyan kişilerde leptin hormonu seviyesi düşer ve bu sinyal oluşmaz. Bunun tam tersi düzeyde de kortizol hormonu seviyesi yükselir ve iştahınız artar. Kısacası az ve yetersiz uyku, bazı hormon dengelerini bozarak yemek yeme alışkanlıklarında olumsuz değişikliklere yol açar ve obeziteye giden süreci hızlandırır. Bu nedenle, uyku düzenini sağlamak ve özellikle 23.00-03.00 saatleri arasında uykuda olmak gerekir. Gece uykuda olunması gereken saatlerde ayakta olmak gece oburluğunun ve dolayıyla obezitenin en önemli nedenlerinden biridir. Her gün aynı saatlerde uyumaya ve uyanmaya çalışın. Saat 23.00-03.00 aralığını da kapsayan 7-8 saatlik kaliteli bir uyku, kilo kontrolünde önemli bir etkendir. Haber: Fırat Akkuş

12:33

Haber tarihi: 18 / 05 / 2022
Haber Okunma: 79
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Önceki: IĞDIR İHD: YUSUF ÇOBANOĞLU YALNIZ DEĞİLDİR!
Sonraki: Mesleki Eğitim Zirvesi ve Yeşil Mutabakat Planı konferansı yapıldı
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)
Köşe Yazıları
Facebook

Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 2243029
Aktif: 20
Bugün: 490
Dün: 1108

Sitemizdeki yazı, fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi