Ebru ÖZTÜRK : NİHAİ HEDEF; ENGELSİZ ENGELLİLER Çoğu zaman unutulan, kendisinin ve/ya yakının engelli olması ile hatırlanan engelliler, &ou...           • HAYVAN PAZARI SERHAT KUMTEPE'YE VERİLDİ Seçilmiş Iğdır Belediye Başkanı Yaşar Akkuş görevden uzaklaştırıldıktan sonra Kayyum V...           • TAMER AKBULUT’A VEDA YEMEĞİ VE PLAKET... Iğdır İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde 5 yıldır İdari ve Mali İşler Şube Mü...           • Iğdır Üniversitesi ile ATABAGD Arasında Protokol İmzalandı Iğdır Üniversitesi ile Artvin Tıbbi Aromatik Bitkiler Araştırma ve Geliştirme Derneği Artvin ...           • TADDEF’ten Azerbaycan Konsolosuna Hayırlı Olsun Ve Başsağlığı Ziyareti Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Iğdır Azerbaycan Evi Derneği  ve T&uum...           • SU HAVZALARINDAKİ NİTRAT MERCEK ALTINDA Sularda Tarımsal Faaliyetlerden Kaynaklanan Kirliliğin Kontrolü Projesi kapsamında çif...           • Azerbaycan'da Düşen Helikopterdeki 16 Asker Öldü Azerbaycan'da tatbikat sırasında düşen askeri helikopterde bulunan 16 asker hayatını kaybetti...           • Türk-İş İl Temsilcisi Kaman: Asgari Ücret İnsan Onuruna Yaraşır Olmalı Türk-İş Iğdır İl Temsilcisi Mehmet Sıddık Kaman 2022 yılında geçerli olacak asgari &uu...           • PANDEMİ ÖĞRENCİLERİ DEĞİŞTİRDİ Dr.Öğr. Üyesi Gülhan Gökçe Ceran Yıldırım: ‘’Yüz y&uum...           • Uzman Psikolog Tutku Sever Kliniğini Açtı Emekli öğretmenler Sabiha Sever ve Adnan Sever’in kızları Tutku Sever özel klinik ...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Kurdish Müzik: Govenda Kurda
3820 İzlenme, 0 Yorum

Ceylan Adı Ceylan - Azeri
3893 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
3738 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
1198 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
3385 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
3203 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3657 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3815 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
3572 İzlenme, 0 Yorum

Çözüm Sürecine Dövmeli Destek
4261 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
3336 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
3139 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3541 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3615 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
3297 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Göç Yolları - Dr. Ruhsar Uçar

Göç Yolları

Yazar: Dr. Ruhsar Uçar |  Tarih: 25 / 10 / 2021 |  Yazı Okunma: 112


Beşikler vermişim Nuh’a

Salıncaklar, hamaklar.

Havva anan dünkü çocuk sayılır,

Anadolu’yum ben tanıyor musun?

(AhmedArif)

Anadolu; Kars kalesinden İshak Paşa sarayına, Ahtamar Kilisesinden  Deyrülzefaran Manastırına, Fırat’ından Dicle’sine, Ağrı Dağından, Nemrut’una, Munzur’una, Halfeti’den Vakıflı Köyüne, Hasankeyf’ten Göbekli tepesine kadar her biri ayrı efsaneye ev sahipliği yapmış, Medeniyetler Mozaiği.

Kavimlerin yolları göçlerle kesişir; Komşu olur, kirve olur, dünür olur. Kimse kimseyi yadırgamaz, ötekileştirmez, sen bendensin değilsin hesabı yapmaz; aynı ağıda ağlar, aynı halaya oynar, kaşığı aynı pilava sallar, aynı topraktan bereketlenir, çocukları bir okula gider, aynı sıralarda otururlar.

Göç Anadolu’nun kaderidir. Kimse keyfinden, bildiği yurdundan kopmak istemez, hep kanla gözyaşıyla, sevdiklerini arkada bırakarak, zulümlerdenkaçarak, yürekleri yanarak, aç-susuz yollarda telef olarak kendilerine yurt bulmaya çalışırlar ancak çok azı varır gidilecek yerlere. Halklar göçlerle arkalarında- öz vatanlarında- dünyaya mal olmuş somut kültürel miraslarını bıraktıkları gibi, somut olmayan ama o halkla özdeşleşmiş, bir toplumu diğerinden ayıran, farkındalık yaratan o toplumun karakteristik özelliklerini yansıtan ezgileri, türküleri, yemek kültürü, ritüelleri, şölenleri, el sanatları, giyimleri,  esprileri,  fıkraları, inançları, ırkı, tabiiyeti, siyasi fikirleri, dilleri, lehçeleri in de bırakmak zorunda kalıyor ve tüm bu değerler zamanın karşısında acımasız bir yıkıma uğrayabiliyor.  Binlerce yıldır yaşanan göç dalgalarıyla beraber Anadolu medeniyetlere kucak açmış, halklar kaynaşmışlar, bir olmuşlar, birlik olmuşlar, aynı tarihsel kaderin parçası olmuşlar Halklar tarih sahnesinden silinmemek adına, öz bir hafıza oluşturmak adına, somut olmayan kültürel miraslarını nesilden nesil e aktarmak ister, en doğal haklarıdır.

 Göç, göçe maruz kalan Halkları nasıl derinden olumsuz etkiliyorsa göç edilen topraklarda yaşayan halkı da birçok yönden olumsuz etkileyebiliyor. Göçün kontrolsüz olması, göç edilen topraklarda ki demografik yapıya ve nüfus oranına uygun olmayan sayıda yoğunluk yaşanması, Entegrasyon sürecinin tamamlanmadan, dil problemi aşılmadan, belli bir eğitimden geçirilmeden, halkların birlikte yaşaması birçok asayiş problemine, sosyal, ekonomik ve kültürel farklılıklardan kaynaklanan sıkıntılara yol açabiliyor. Yine büyük bir göç dalgasıyla karşı karşıyayız. Anadolu’nun kucağı herkese açıktır. Ama bahsettiğimiz sıkıntıların en aza indirilmesi adına göç kontrollü olmalıdır.

Vatanlarından, evlerinden, akrabalık ilişkilerinden,  maddi varlıklarından, çalışma hayatlarından kopmuş yaşam standartlarından geriye düşmüş, barınma, giyinme, gıda, eğitim ve sağlık gereksinimlerini karşılamakta sıkıntı yaşayan göçmenler ciddi problemlerle karşı karşıya kalabiliyorlar. Sokaklarda ve parklarda yaşamak zorunda kalan, dilenen, ucuz iş gücü ile zor çalışma koşularında sigortasız ve iş güvencesiz çalıştırılan, küçük çocukların çalıştırıldığını, eğitimden mahrum, hijyenik olmayan koşullar da, yeterli beslenemeden zor bir hayat sürmeye çalıştıklarına şahit oluyoruz.

Göç nedeniyle belki kısa süre misafir edeceğimiz belki de bu topraklar da birlikte yaşayacağımız, bundan sonra yol arkadaşlığı yapacağımız, tarihsel paydaşlığımız olacak göçmenlere insan olma ön koşulunun gerektirdiği azami şartları sağlamak hepimizin görevidir.

Bize düşen, İnsan olmanın da gerektirdiği bize ihtiyacı olan bu insanlara yüz dönmemektir, dışlamamak, ötekileştirmemektedir. Kucaklayıcı olmak, ihtiyaçlarını giderme de azami çaba harcamak olmalıdır. Yüreğiniz de sevgiye daha çok yer açın. Dostça kalın.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook

Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 2068925
Aktif: 24
Bugün: 948
Dün: 2033

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi