Tarımsal Kuraklıkla Mücadele İl Kriz Merkezi Toplandı Iğdır İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün ev sahipliğinde, Vali Yardımcısı Fat...           • PARA SANAL TEHDİT GERÇEK Kripto para dolandırıcılıklar ile ilgili bilinmesi gerekenler... Kripto para, sanal para birimi o...           • BAĞIŞIKLIK GÜÇLENDİRİCİ BESLENME REÇETESİ! Hava sıcaklıklarının düşmesiyle birlikte giyim tarzı, ruh hali ve beslenme durumunda değişikl...           • AMEDSPOR LOGOSU YERİNE TÜRK BAYRAĞI KONULDU! Fenerbahçe-Amedspor Kadın Futbol Ligi karşılaşmasında Amedspor’un takım logosu yerine...           • Problemlerinizi Gerçekten Çözmek İstiyor Musunuz? Herkesin hayatında farklı problemler vardır. Kimi insanlar problemlerini kabul ederek ç&oum...           • Amerika’da İş Vizesi, Yerleşim Oturum Almanın Tam Zamanı Türkiye’den Amerika’ya iş ve ticaret amaçlı düzenli seyahat etme...           • 'Emeklilikte Yaşa Takılanlar” Lütuf Değil Kazanılmış Haklarını İstiyor' CHP Iğdır İl Başkanı Yardım Artantaş, ‘Emeklilikte Yaşa Takılanlar, 22 yıldır anayasal hakla...           • KALBİNİZ İÇİN EN KÖTÜ 8 GIDA Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Zekeriya Nurkalem, kalbinizi uzun yıllar sağlıklı tutmak için ...           • İl Tarımda 71 Sözleşmeli Personelin Sözleşmeleri Yenilendi Iğdır İl Tarım ve Orman Müdürlüğü bünyesinde; 657 Sayılı Devlet Memurları...           • Elektrik ve Doğal Gazın Ocak Zammı Aralık Ayı Faturalarına Yansıtıldı Doğalgaz sağlayıcı firma ile Elektrik sağlayıcı firma 1 Ocak 2022 yılı itibariyle geçerli o...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Kurdish Müzik: Govenda Kurda
4046 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
3829 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
1248 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
3520 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
3320 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3834 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3925 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
3698 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
3371 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
3221 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3638 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3721 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
3425 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

ZULÜM - Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr.

ZULÜM

Yazar: Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr. |  Tarih: 23 / 11 / 2021 |  Yazı Okunma: 273


Bize ağzı dualı “dilsiz” şeytanlar değil “Zulüm bizdense ben bizden değilim.” diyenler gerek.

Zulüm, güçlülerin yasalara ve vicdana aykırı olarak başkalarına zarar vermek,eziyet,cefa çektirmek ve kırıma uğratmaktır.

Zulüm insanlık dışı bir eylem olup, hukuksuzluk, haksızlık ve zorbalık demektir.

Zulüm kavramı hem inanç olarak, hem de ahlaki olarak olmaması gereken bir kavramdır. Adaletsizliktir.

Allah zulmü hem kendine hem de kullarına haram kılmıştır.Şirk koşmak en büyük zulümdür. Şirk insanoğlunu köleleştirir.

İnsan haklarına saygı duymamak,ihlal etmek,baskı yapmak,hakaret etmek ve insanlara zarar vermek zulümdür.

Yolsuzluk,yalan,hile,satışta hile,alın terini sömürmek,fesatlık zulümdür.

Allah katında insanların canları,malları,namusları dokunulmazdır.Bunlara zarar verenler zalimdir.Zulme duyarsız kalmak,karşı çıkmamak zulme ortak olmak demektir,

Dünya asla zalim değildir. Zalim olan insandır.Bütün zulümler insanların işidir.Tanrı veya doğa zulmetmez.İnsanoğlu doğanın dengesini bozarsa daha doğrusu doğaya zulüm ederse o zaman doğa intikamını alır.Doğal denge korunursa hiçbir zulüm söz konusu olmaz.

Her toplumun, her bireyin ve her inancın mutlaka anlatacağı bir zulüm hikayesi vardır.Ancak insanlar  birbirlerini dileyeceklerine,kendileri ile yüzleşeceklerine zulümleri yarıştırıyorlar.

Bir toplum ister dindar olsun ister dinsiz olsun adalet ve tarafsızlık varsa o toplum başarılı olur.

Hülagü Han, Bağdat’a girdiğinde İslam alimlerini toplar ve sorar;”Kafir ama adil idareci mi, yoksa Müslüman ama zalim idareci mi iyidir”. 

Alimler, Seyyid ibni Tavus buna cevap verir derler. İbni Tavus çağırılır ve cevap verir;

“Kafir ama adil idareci iyidir,Kafir idarecinin inancı kendine ,adalet ise halkadır.Müslüman idarecinin de  inancı kendine , zulmü ise halkadır” der.

Konfüçyüs,öğrencileri ile bir sahradan geçiyordu.Çölde bir kadın bir mezarın  başında ağlarken gördü. Bir öğrencisinden kadının durumunu sormasını istedi. Kadın, “Bu,benim kocamın babasının mezarıdır,dedi. Bu topraklarda çok olan vahşi kaplanlar onu öldürdüler, o burada medfundur.

Şöyle dedi: Şu diğer mezar nedir?  Şöyle cevap verdi;Eşimin mezarı.Eşim bu arazide ziraat yapıyordu.Bir gün kaplan onu parçaladı.

Öğrenci başka bir mezarı gösterdi.Kadın şöyle dedi:Bu,benim oğlumun mezarı. Onun  kaderi de babasının ve büyük babasının kaderi gibi.Bu son mezar ise kardeşimin mezarı. O da başka bir kaplanın pençesi tarafından parçalandı.

Öğrenci geri geldi, işittiklerini hocasına söyledi.Hocası ,kadına ,böyle tehlikeli durumlarda niçin burayı terk etmediğini ve başka bir yere göç etmediğini sormasını istedi.

Kadın şöyle cevap veriyor: Bu toprakların hükümeti adildir,burada kalmamın sebebi budur..Konfüçyüs kültürler ve düşünceler tarihinde  çok değerli bir cümle söylüyor: “Ey öğrencilerim ! Zalim hükümetin kaplandan daha vahşi olduğunu unutmayın”.

 Tarih boyunca toplumların çektiği acıların,kırımların ve her türlü vahşetin sebebi doyumsuz,gözleri hırs ve kin bürünmüş idarecilerdir.savaşların ve milyonların ölümünde de bunlar sorumludur.

Zalimlere sırt çevirip onlarla mücadele edenler kurtulurlar.Zalimlerden uzaklaşanlar selamete kavuşurlar. Çıkar için zalimlerle iş birliği yapanlar da zalimdirler.

“ Firavun, milletini küçümsedi ama onlar kendisine yinede itaat ettiler.Doğrusu onlar yoldan çıkmış bir milletti”.(Zuhuruf, 43/54)

Başımıza gelenler, Allahtan dır deyip zulme teslim olmamak lazım.”Bir kavim kendini bozmadıkça ,Allah onları bozmaz”.(Rad,13/11)

Adalet ilahidir,mutlaktır.Adaletin yerleşmesi ve sürekliliği esastır.Adalet ideoloji ve sosyal bir tasarımın icadı değildir.Bir teori bir sınıf veya millet ve ırkın menfaatlerini temin etmek için özel bire şekil,hukuki bir teori ,zoraki ve sahte bir slogan değildir.Adalet varlıkta ve toplumda doğal olarak vardır.

Zalimler kendi hırsları için halkı köleleştirirler.Zalimler ölür ama özgürlük ölmez.

Hırs,kin ve yobazlık ancak halkın bilinçli ve örgütlü mücadelesi ile yok edilir ve tarihin çöplüğüne atılır.

10:28
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook

Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 2111789
Aktif: 42
Bugün: 523
Dün: 1639

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi