Tarımsal Kuraklıkla Mücadele İl Kriz Merkezi Toplandı Iğdır İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün ev sahipliğinde, Vali Yardımcısı Fat...           • PARA SANAL TEHDİT GERÇEK Kripto para dolandırıcılıklar ile ilgili bilinmesi gerekenler... Kripto para, sanal para birimi o...           • BAĞIŞIKLIK GÜÇLENDİRİCİ BESLENME REÇETESİ! Hava sıcaklıklarının düşmesiyle birlikte giyim tarzı, ruh hali ve beslenme durumunda değişikl...           • AMEDSPOR LOGOSU YERİNE TÜRK BAYRAĞI KONULDU! Fenerbahçe-Amedspor Kadın Futbol Ligi karşılaşmasında Amedspor’un takım logosu yerine...           • Problemlerinizi Gerçekten Çözmek İstiyor Musunuz? Herkesin hayatında farklı problemler vardır. Kimi insanlar problemlerini kabul ederek ç&oum...           • Amerika’da İş Vizesi, Yerleşim Oturum Almanın Tam Zamanı Türkiye’den Amerika’ya iş ve ticaret amaçlı düzenli seyahat etme...           • 'Emeklilikte Yaşa Takılanlar” Lütuf Değil Kazanılmış Haklarını İstiyor' CHP Iğdır İl Başkanı Yardım Artantaş, ‘Emeklilikte Yaşa Takılanlar, 22 yıldır anayasal hakla...           • KALBİNİZ İÇİN EN KÖTÜ 8 GIDA Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Zekeriya Nurkalem, kalbinizi uzun yıllar sağlıklı tutmak için ...           • İl Tarımda 71 Sözleşmeli Personelin Sözleşmeleri Yenilendi Iğdır İl Tarım ve Orman Müdürlüğü bünyesinde; 657 Sayılı Devlet Memurları...           • Elektrik ve Doğal Gazın Ocak Zammı Aralık Ayı Faturalarına Yansıtıldı Doğalgaz sağlayıcı firma ile Elektrik sağlayıcı firma 1 Ocak 2022 yılı itibariyle geçerli o...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Kurdish Müzik: Govenda Kurda
4046 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
3829 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
1249 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
3521 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
3320 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3836 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3926 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
3698 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
3371 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
3221 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3639 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3721 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
3427 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

KADINA ŞİDDETİ BESLEYEN KÜLTÜR - Hasan ÇATAK

KADINA ŞİDDETİ BESLEYEN KÜLTÜR

Yazar: Hasan ÇATAK |  Tarih: 25 / 11 / 2021 |  Yazı Okunma: 123


OECD verilerine göre dünyada kadına şiddet uygulayan ülkelerin en başında yer alıyoruz.''At,avrat,silah'' kültürüyle yetişen Türk erkeği-bıyıklı milleti-, kadına şiddet uygulayıp onu öldürmeyi  neredeyse meşru bir hak olarak görüyor.2020 yılından şimdiye kadar  400; son 18 yılda 7.500 kadın öldürüldü.Yine bu süre içinde öldürülen kadın sayısında, %1400 artış var.  Bu hızlı artış neyi kanıtlıyor? Bu  artış şiddetin,cinayetin  meşrulaştığının resmi kanıtıdır.Devlet yetkilileri sadece evli kadınları kadından sayıyor.Evlenmemişse,evlenip eşinden ayrılmışsa,ailesinden ayrı olarak yaşıyorsa o kadın zaten  öldürülmeyi hak etmiştir!. Dekolte giyerek sokağa çıkan kadın taciz edilmeyi hak ediyor,diyen zihniyet çıkardıkları yasalarla neredeyse kadınların öldürülmesini meşrulaştırıyor..Hatta öldürülme korkusuyla resmi makamlardan koruma isteyen kadınlarımıza evli olup olmadıkları soruluyor.Karakola başvuran bir kadın, ''Aile arasında olur böyle şeyler,'' denilerek evine gönderiliyor.Sonra da  ya sokak ortasına kafası kesiliyor,ya kurşunlanır, ya bıçaklanıyor; olmadı  Ürgüp'te Hacer Çelik örneğinde olduğu gibi evinin kapısına bomba düzeneği kuruluyor.Yani her gün ülkemizde bir ''Kırmızı Pazartesi'' olayı yaşanıyor..Gözler kör, kulaklar sağır,vicdanlar suskun.

Kadına şiddet ,erkek egemen bir dilden;inanç,kültür,töre ve geleneklerden güç alıyor.

İstanbul Sözleşmesi'ni bir geceyarısı kararnamesi ile ortadan kaldıran bu,kokuşmuş töre ve gelenek ile şiddeti besleyen inanç ve erkek egemen zşhniyettir.

Kur'an, kadına şiddeti emrediyor.(NİSA Suresi 34.Ayet)

Devletin en tepe noktasındaki kişi, "Ben kadın- erkek eşitliğine inanmıyorum," derken, İçişleri Bakanı erkeklere parmak sallayarak,"Heyy,kendinize gelin,"diyor.

Kadının sırtından sopayı,karnından sıpayı eksik etmeyeceksin,kızını dövmeyen dizini döver,kocandır, sever de döver de,ya benimsin,ya kara toprağın,saçı uzun aklı kısa,eksik etek gibi sözlerle kadına şiddet özendiriliyor,kadın aşağılanıyor.

Hamile kadının sokağa çıkması,kahkaha atması,  kot pantolon ve dekoltesi olan elbise  giymesi,saçının tek telinin  görünmesi ahlaksızlık olarak görülüyor.

Cennet anaların ayakları altındadır diyen erkek, biriyle kavga edince ,senin anını s…..diye başlayan iğrenç küfürler ediyor.

Karşıdakine kızınca, karı gibi sırıtma, diyoruz.

Kadın sokakta rahat yürüyemiyor.

İşyerinde patronunun, karşı masadaki oğlu yaşındaki adamın tacizine maruz kalıyor.

Bazen bir bakışla, bazen bir küfürle, bazen alay edilerek,kadına manevi şiddet uygulanıyor.

Şiddete hayır, diyerek sokağa çıkan kadınlara devlet şiddet uyguluyor.  

Kadına kurbanlık gözüyle bakan erkekler yaşamayı hak etmiyorlar.Yasalar kadını korumuyorsa kadın da kendisini korumalıdır.Üstelik meşru müdafa durumlarında ceza indirimi kullanılıyor.Şaka bir yana,kadınlarımız bu haklarını neden kullanmasın ki?!

25 KASIM KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI ULUSLARARASI DAYANIŞMA ve MÜCADELE GÜNÜ’NDE, kadının kurtuluşu kadın- erkek hep birlikte el ele verip erkek egemen kültürün hukuk düzenini onların başlarına yıkmaktır.Bunun da yolu örgütlenme ve dayanışmadan geçer.

11:02
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook

Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 2111948
Aktif: 54
Bugün: 741
Dün: 1639

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi