Tarımsal Kuraklıkla Mücadele İl Kriz Merkezi Toplandı Iğdır İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün ev sahipliğinde, Vali Yardımcısı Fat...           • PARA SANAL TEHDİT GERÇEK Kripto para dolandırıcılıklar ile ilgili bilinmesi gerekenler... Kripto para, sanal para birimi o...           • BAĞIŞIKLIK GÜÇLENDİRİCİ BESLENME REÇETESİ! Hava sıcaklıklarının düşmesiyle birlikte giyim tarzı, ruh hali ve beslenme durumunda değişikl...           • AMEDSPOR LOGOSU YERİNE TÜRK BAYRAĞI KONULDU! Fenerbahçe-Amedspor Kadın Futbol Ligi karşılaşmasında Amedspor’un takım logosu yerine...           • Problemlerinizi Gerçekten Çözmek İstiyor Musunuz? Herkesin hayatında farklı problemler vardır. Kimi insanlar problemlerini kabul ederek ç&oum...           • Amerika’da İş Vizesi, Yerleşim Oturum Almanın Tam Zamanı Türkiye’den Amerika’ya iş ve ticaret amaçlı düzenli seyahat etme...           • 'Emeklilikte Yaşa Takılanlar” Lütuf Değil Kazanılmış Haklarını İstiyor' CHP Iğdır İl Başkanı Yardım Artantaş, ‘Emeklilikte Yaşa Takılanlar, 22 yıldır anayasal hakla...           • KALBİNİZ İÇİN EN KÖTÜ 8 GIDA Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Zekeriya Nurkalem, kalbinizi uzun yıllar sağlıklı tutmak için ...           • İl Tarımda 71 Sözleşmeli Personelin Sözleşmeleri Yenilendi Iğdır İl Tarım ve Orman Müdürlüğü bünyesinde; 657 Sayılı Devlet Memurları...           • Elektrik ve Doğal Gazın Ocak Zammı Aralık Ayı Faturalarına Yansıtıldı Doğalgaz sağlayıcı firma ile Elektrik sağlayıcı firma 1 Ocak 2022 yılı itibariyle geçerli o...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Kurdish Müzik: Govenda Kurda
4045 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
3829 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
1248 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
3520 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
3320 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3834 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3925 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
3698 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
3371 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
3221 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3638 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3721 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
3425 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

TÜRKİYE SOLUNUN ZORLU SINAVI - Ayhan ONGUN

TÜRKİYE SOLUNUN ZORLU SINAVI

Yazar: Ayhan ONGUN |  Tarih: 30 / 11 / 2021 |  Yazı Okunma: 106


Türkiye hızla bir karanlığa sürüklenir ve toplum giderek daha çok yoksullaşır, yaşam daha bir çekilmez hale gelirken, kuşkusuz tek adam iktidarına karşı muhalefet yeni politikalar oluşturmak için çabalıyor.

Millet İttifakı adı verilen 6 siyasi parti, doğrusunu söylemek gerekirse şimdiye kadar pek alışık olmadığımız biçimde özenli bir çalışma yürütüyorlar.

Ülkemizin içinde bulunduğu sosyal, ekonomik ve siyasal sorunlar her gün gerek meclis kürsüsünden gerekse farklı medya platformları üzerinden dile getiriliyor.

Ancak halka verecek tek bir sözü, anlatacak hiçbir hikayesi kalmayan iktidar kendine hareket alanı açabilmek için sürekli bir gerginlik politikası uyguluyor, çözümü kaos ve çatışma ortamında arıyor.

Üstelik de tüm bunları yaparken “artık tek ses, tek yürek!” de olamıyorlar.

Kimileri panik havası içerisinde şimdiden çözülmeye, itiraflara başladı bile.

İşte tam bu noktada bu tek adam yönetimini iktidardan uzaklaştırmak için toplumsal muhalefete çok büyük görev düşüyor.

Millet ittifakının ana omurgasını oluşturan CHP ve Genel Başkan Kılıçdaroğlu, eskiye göre çok daha somut, halka dokunan, anlaşılır, toplumda karşılık bulan eylem ve söylemlerle aslında iyi bir sınav veriyor.

CHP yi merkez sol bir parti olarak düşünürsek, geri kalan partilerin tamamı sağ ideolojik tabana sahip partiler.

Bu partilerle yaklaşan bir erken ya da baskın seçimde başarılı sonuç alınabilir belki ama Türkiye’nin demokratik dönüşümünü sağlayabilmek çok zor.

Çünkü her birinin kendine göre kırmızı çizgileri, farklı referansları ve beklentileri var.

CHP de dahil hepsinin tek amacı iktidara gelmek.

İktidar olmayı tek hedef olarak önceleyen bir ittifakın demokratik, sosyal bir hukuk devletinin olmazsa olmazı dönüşümleri gerçekleştirmeleri pek mümkün görünmüyor.

Kuşkusuz yoksul ve de yoksun halkın ekonomik yaşamında kısmi iyileştirmeler sağlanabilir, TBMM’ ne saygınlık kazandırılabilir, hukuk sistemi yeniden oluşturulabilir, yargı siyasetin gölgesinden kurtulabilir, vatandaşın devlete ve yargıya güveni yeniden tesis edilebilir.

Ancak gerçek anlamda demokrasinin tüm kurum ve kurallarıyla yerleştirilebilmesi için hiç zaman geçirilmeden bir demokrasi ittifakının oluşturulması zorunludur.

Aksi halde bugün hepimize çok sıcak ve sempatik gelen “helalleşme” ilerde bir uzlaşmaya dönüşebilir.

Sayın Kılıçdaroğlu’nun bu konudaki yaklaşımını ben oldukça samimi ve zorunlu uygulanması gereken bir hamle olarak görüyorum.

Ama mevcut Millet İttifakı içerisinde yer alan partilerin ideolojik bagajlarında çok farklı enstrümanların olduğu da bir gerçek.

Hele de yarın iktidar olduklarında kimilerinin mevcut iktidarda olduğu gibi bir güç zehirlenmesine uğramayacaklarının da garantisi yok.

Türkiye’nin kurtuluşu çok daha geniş bir toplumsal güç birliğinden geçiyor.

Unutmayalım ki, Millet İttifakı içerisinde yaklaşık 6 milyon oy almış, toplumun her kesiminde örgütlü, mecliste temsil edilen bir HDP’yi hala kabullenemeyen parti ya da görüşler var.

Mecliste temsil edilmeseler de özgül ağırlıklarıyla toplumda karşılık bulan siyasi parti ve grupları demokratik sistemin dışında tutmaya çalışan ve hatta terörle iltisaklı gören kimilerinin varlığını da unutmamak gerekiyor.

O zaman mecliste olsun olmasın tüm siyasal grup ve partilerin desteğini alacak bir demokrasi bloğunun oluşması görevi yine solculara düşüyor.

Geçmişte yapılan kısır tartışmaları, kişisel hırs ve egoları bir kenara koyup devrimci, demokrat, sosyalist, komünist tüm yurtseverlerin iktidar olmak için değil, Türkiye’yi değiştirmek, dönüştürmek, özgürleştirmek için bir araya gelmeleri gerekiyor.

HDP’nin üçüncü yol önerisi de dahil tüm alternatiflerin önyargısız değerlendirileceği bir ittifak politikasını hayata geçirmek zorunluluk haline gelmiştir.

Kimilerinin iddia ettiği gibi bu tür arayışlar” iktidarın değirmenine su taşımak” değil, bu baskıcı tek adam yönetiminin tüm yollarını kapamak anlamına gelir.

Aynı hedefe yönelik farklı yol ve kanallardan mücadeleden korkmaya, çekinmeye gerek yok.

Ancak Türkiye soluna da çok önemli görevler düşüyor.

12 Eylül öncesi oluşturulmaya çalışılan güç birliği görüşmelerinde sonuç bildirgesinde tek bir sözcüğe takılıp ”savaşım mı diyelim, yoksa mücadele mi?” türünden anlamsız kısır tartışmalara girmeden, bu işi örgütlerin güç yarışına dönüştürmeden asgari müştereklerde bir araya gelmenin yol ve yöntemlerini bulmak zorundayız.

Sol düşüncelerin, devrimcilerin, sosyalistlerin yer almadığı bir iktidarın sisteme muhalefet etmesi, düzeni değiştirmesi mümkün değildir.

Mecliste 4 kişiyle verdiği mücadeleyle ses getiren, toplumda büyük sempati kazanan TİP başta olmak üzere tüm sol-sosyalist grup ve partileri zorlu bir sınav bekliyor.

Hiçbir kişisel ya da siyasi kapris, komplekse kapılmadan özgür, demokratik Türkiye mücadelesinde yer almak zorundasınız.

Her türlü önyargıları bir kenara koyup, her şeyin en iyisine, en güzeline layık halkımızı bu tek adam yönetiminden, bu saray iktidarından kurtarmak için görev başına!

13:34
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook

Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 2111773
Aktif: 25
Bugün: 497
Dün: 1639

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi