DÜNYA SÜT HAFTASI ETKİNLİKLERİ DÜZENLENİYOR Dünya Süt Haftası Etkinlikleri Kapsamında Okullarda Bilgilendirme Toplantıları Düze...           • 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Kutlandı 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Vali H. Engin Sarıibrahim, il p...           • ÖĞRENCİLER YURTTAN ÇIKAMIYOR! Ekonomik krizinden dolayı zor günler geçiren üniversite öğrencileri, zamlard...           • Av. İnan Akgün Alp Iğdırlılarla Bir Araya Geldi Kars ve bölge siyasetinin önde gelen isimlerinden Avukat İnan Akgün Alp Tuzluca il&...           • TBB Müzik Yayın Yasağının İptali İçin Danıştay’a Başvurdu Türkiye Barolar Birliği Müzik Yayın Yasağının İptali İçin Danıştay’a Başvur...           • AKÜ HIRSIZI YAKALANDI Iğdır İl Emniyet Müdürlüğü, Asayiş Şube Müdürlüğü Hırsızlı...           • 2 LİGE ÇOK YAKLAŞTIK: IĞDIR FK 3 – 68 AKSARAY 2 FİNAL RAKİBİMİZ BELLİ OLDU, 2. LİG İÇİN RAKİBİMİZ  İSKENDERUN AŞ. Bugün saat 15....           • IĞDIR İHD: YUSUF ÇOBANOĞLU YALNIZ DEĞİLDİR! İnsan Hakları Derneği Genel Merkezi ve tüm şube ve temsilcilikleri bugün eş zamanlı olar...           • Mesleki Eğitim Zirvesi ve Yeşil Mutabakat Planı konferansı yapıldı 2022 Avrupa Mesleki Beceriler Haftası kapsamında “Mesleki Eğitim Öğretim ve Yeşil D&oum...           • BEŞ MADDEDE OBEZİTEYE GEÇİT VERME! Giderek artan prevalansı ile obezite artık 7’den 70’e çağımızın hastalığı durum...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Reklam Alanı

En Son Haber Videoları

Iğdır İHD: Yusuf Çobanoğlu Yalnız Değildir!

Birbirleriyle Dostça Oynayan Kedi Fare Gördünüz Mü?

Iğdırspor'un Play-Off'taki Son Dakika Golleri Iğdır'da Sevinç Yarattı

  • KESK Iğdır Bileşenlerinden '1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü' Mesajı

  • Iğdır HDP'den 'Savaşa Hayır' Yürüyüşü

  • Aleyna Ağgül Davasında Mahkeme Kararını Verdi

Aras Nehrinde Yılanın Balık Avlama Anı

  • Iğdır-Zor Köyü (îdir-Gunde Zor'e

Sinan Kaya'nın Ailesi: İntihar Ettiğine İnanmıyoruz

Iğdırspor'un Hocası Bayram Toysal'dan Açıklamalar

Son Videolar

Kurdish Müzik: Govenda Kurda
4339 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
1377 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
3671 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
3481 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
4080 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
3376 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3865 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3842 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
3501 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Yüreğimiz Üşüyor - Ayhan ONGUN

Yüreğimiz Üşüyor

Yazar: Ayhan ONGUN |  Tarih: 11 / 01 / 2022 |  Yazı Okunma: 120


Mevsim normallerinin üstünde seyreden soğuk kış günlerinin ayazından değil, yüreğimizin üşümesi.

Soma faciası sonrası yaşamını yitiren ailelerin gösterisinde yere düşen vatandaşı tekmeleyen dönemin Cumhurbaşkanlığı özel kalem müdür yardımcısının yurt dışı göreve atandığı haberini izlerken üşüyorum.

Tam 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününde Soma’lı ailelerin tazminatlarını gaspeden vicdansızları duydukça daha da çok üşüyorum.

Tam da 26 yıl önce yine ocak ayında soğuk bir kış günü polisler tarafından işkencede öldürülen Metin Göktepe için Kürt yazar Mehmet Uzun’un yazdıkları geliyor aklıma

“Ve bağırdı annem tam kapıdan çıkarken; yüreğini ört, insanlar soğuk, üşürsün…

Gittin gideli buralar zemheri…donuyoruz, insanın ayazından”

“Vurulduk ey halkım, unutma bizi!” diyen devrimci gazeteci Uğur Mumcu’da yine bir Ocak ayında öldürülmüştü, tıpkı barış savunucusu gazeteci-yazar Hrant Dink gibi.

Hala onlarca gazetecinin, düşünce özgürlüğü kapsamındaki söz ve yazılarından dolayı cezaevinde tutulduğu bir ülkede yaşıyoruz ne yazık ki!

Milyonlarca üniversite mezununun iş bulamadığı için yurt dışına gitmek istediği, umutlarını yitirdiği, hayal bile kuramadığı bir ülke haline geldik.

Halkının hukuka, adalete güvenmediği, mafya-bürokrasi ve mafya-siyaset ilişkilerinin ayyuka çıktığı, uluslararası normların, antlaşmaların yok sayıldığı günlerden geçiyoruz.

Uğur Mumcu, Hrant Dink başta olmak üzere bir dolu faili meçhul edilmiş karanlık cinayetlerin aydınlatılamadığı bir ülkede demokrasi ve özgürlük mücadelesi veriyoruz.

Öyle bir ülkede ne çalışan gazetecinin özgür yayıncılık yapabilmesi, ne de çalışamayan gazetecilerin iş bulabilmeleri mümkün olamaz.

“Gazetecinin kaderi de halkın kaderinden ayrı değildir.”

Kuşkusuz her otoriter ülkede olduğu gibi var olan köhnemiş sistem kendi sermayesini ve zenginini yarattığı gibi her koşulda kendisine biat edecek, ahlak ve vicdan yoksunu medyasını da oluşturuyor.

Uyuşturucu baronlarının el verdiği, lüks otellerde ağırladığı bu yüzsüz, arsız medya çalışanları yüzünden ne yazık ki toplumun gazeteciye ve medyaya olan güveni de giderek azalmaya, yok olmaya başladı.

Tüm baskılara, yıldırmalara, güçlüklere rağmen mesleğini onuruyla yapan, kalemini satmayan, zulme ve zalimlere karşı direnen sistem muhalifi basın mensupları da var elbet.

İşte özellikle tüm siyasi ve ekonomik kaygılardan bağımsız olarak gerçeğin ve halkın yanında olmayı sürdüren gazetecilere selam olsun.

Selam olsun, Boğaziçi öğrencilerinin, gezi eylemlerinin haberlerini yaparken coplanan, gaz bombasına muhatap olan namuslu, vicdan sahibi basın emekçilerine.

Büyük çoğunluğu asgari ücretin bile altında çalışan, yağmur- çamur, kar, soğuk demeden sahada haber peşinde koşan muhabir arkadaşlarımıza.

Medyanın her kademesinde boğaz tokluğuna çalışan tüm meslektaşlarımıza selam olsun.

Hiç hak etmedikleri halde halkın haber alma hakkını yerine getirirken “Terör örgütleriyle iltisaklı” hale getirilip cezaevlerinde tutulan gazetecilerin de biran önce özgürlüklerine kavuşmalarını diliyorum.

İnanıyorum ki; gün gelecek mesleğin onurunu hep yükseklerde tutarak büroda, sahada, mikrofon başında, kamera karşısında demokrasi mücadelesine katkı koyan tüm basın emekçileri hak ettikleri değeri alacaklardır.

Umuyorum bu güzel ülkede ekonomik, demokratik ve mesleki haklarını elde etmiş bir basın mensubu olmanın haklı gururunu bizlerde yaşarız.

Yapılan haksızlıklar, yolsuzluklar, ahlaksızlıklar; uğranılan baskı ve zorbalıklar yüzünden yorgun düşen yüreklerimizi ısıtacak, umutlarımızı yeşertecek günler de gelecektir.

Kim ne derse desin ne yaparsa yapsın, bu ülkede dürüst, namuslu vicdan sahibi insanlar, emek düşmanı namussuzlara yenik düşmeyecektir.

Gün gelecek geçmişte yitirdiğimiz tüm demokrasi şehidi aydın, gazeteci, yazar, sanatçı, siyasetçilerin yaşamına kasteden, emekçi halkı açlığa, yokluğa mahkum eden, halka yaşamı zindan eden bu düzen yıkılacak.

Gün gelecek, ülkemizin tüm doğal zenginlik kaynaklarını bir avuç zengine peşkeş çeken, ülkemizi bir açık cezaevine dönüştürenlerden hesap sorulacaktır.

Liyakatin esas alındığı, fırsat eşitliğinin sağlandığı kamusal alanlarda özellikle de kadınlarımız daha ne başarı öyküleri yazacaklardır.

Kadına, çocuklara, hayvanlara ve doğaya saygılı, engellilerimizin haklarını savunan, kıyılarımıza, koylarımıza, ormanlarımıza sahip çıkan bir yönetim anlayışını bu ülkede yerleştirmek zorundayız.

Bu konuda kuşkusuz basın emekçilerine, çalışan gazetecilere de büyük görevler düşüyor.

O yüzden özgür basını desteklemek, yanında olmak zorundayız.

Hukukun üstünlüğünün esas alındığı, demokrasinin tüm kurul ve kurallarıyla yaşatıldığı, eşit yurttaşlar olarak barış içinde bir arada yaşayabileceğimiz bir Türkiye özlemiyle bir kez daha 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyorum.

G.Orwel’in dediği gibi “Gazetecilik, birilerinin yazılmasını istemediği şeyleri yazmaktır. Geri kalan her şey halkla ilişkilerdir.”

01:19
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook

Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 2210442
Aktif: 11
Bugün: 112
Dün: 1285

Sitemizdeki yazı, fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi