Dr. Caner Tazegün Tekrar Iğdır İl Sağlık Müdürü Olarak Atandı Yıllardır özverili bir şekilde Iğdır İl Sağlık Müdürü olarak memleketine hizme...           • KURTLAR BİR AİLENİN GEÇİM KAYNAĞINI YOK ETTİLER Iğdır’a bağlı Karakoyunlu ilçesinde 1 ailenin geçim kaynağı olan 18 koyuna, ge...           • IĞDIR ÜNİVERSİTESİNDE DIŞ PAYDAŞ TOPLANTISI… Iğdır Üniversitesi Kalite Kurulu Koordinatörlüğü tarafından Kalite Çalı...           • Doç. Dr. Melekşen Akın, Avrupa Birliği Cost Toplantısı’na Katıldı Iğdır Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Melekşen Akı...           • YENİDEN HOŞ GELDİN BATUHAN SÜER... Önümüzdeki sezona yaptığı transferlerle hazırlanan TFF 3. Lig temsilcimiz Alagö...           • Prof. Dr. Yazıcı: “Dezenformasyon Yasası Hukuk Devletine Aykırıdır!” Gelecek Partisi İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Serap Yazıcı, Dezenfor...           • GAZETECİ AYDIN DENİZ İYİ PARTİYE KATILDI Iğdır Gazeteciler İletişim Derneği Başkanı Aydın Deniz İYİ Parti’ye üye oldu. Iğdır&rsq...           • "Afet ve Acil Durumlarda Psikososyal Destek Farkındalık Eğitimi" Afet ve acil durumlarda psikososyal destek hizmetlerinin çerçevesini çizmek v...           • Elmagöl Köyünde Bir Kişinin Cesedi Bulundu Ağrı Dağı eteklerinde bulunan Iğdır merkeze bağlı Elmagöl köyünde bu sabah bir kişi...           • DAP: Tarımsal Üretim ve İstihdamı Artıracak Projeler Önceliğimizdir Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na bağlı DAP Bölge Kalkınma İdaresi, DAP Bölgesinin kalkın...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Reklam Alanı

En Son Haber Videoları

Sergi Aracına El Konulan Satıcı Domatesleri Sokağa Döktü

Valiyi Gören Yurttaşın İsyanı: Hırsızlık mı yapayım?

Iğdırlı çiftçiden yeni sulama yöntemi

CHP Adana Milletvekili Iğdır'ın sorunlarını anlattı

Iğdır İHD: Yusuf Çobanoğlu yalnız değildir!

Birbirleriyle dostça oynayan kedi-fare gördünüz mü?

Iğdırspor'un Play-Off'taki son dakika golleri Iğdır'da sevinç yarattı

  • KESK Iğdır Bileşenlerinden '1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü' mesajı

  • Iğdır HDP'den 'Savaşa Hayır' yürüyüşü

  • Aleyna Ağgül davasında dahkeme kararını verdi
Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
1418 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
3707 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
3506 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
4113 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
3395 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3902 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3870 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
3524 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Ortak Vatan ve Türkiyelileşmek Üzerine - Av.Mahmut ALINAK

Ortak Vatan ve Türkiyelileşmek Üzerine

Yazar: Av.Mahmut ALINAK |  Tarih: 20 / 05 / 2022 |  Yazı Okunma: 104


Hangi ortak vatan? Ortak vatan Türkiye’ mi, yoksa Kürdistan mı olacak?

Kast edilen vatan eğer Türkiye ise, o zaman da karşımıza şu soru çıkacaktır: Türkiye egemenleriyle mi, yoksa Türkiye halklarıyla mı ortak vatan?

Türkiye halklarıyla ortak vatan düşüncesine kimsenin bir diyeceği olmaz. Ama Türkiye egemenleriyle ortak vatan, boynunu baltanın önüne uzatmaktan farksızdır.

Devlet gücünü ellerinde tutan egemenlerin son yüzyılda halka ne cehennemler yaşattıklarını uzun uzun anlatmaya herhalde gerek yoktur.

KATİL VE KURBANLA HALAY ÇEKMEK

Şayet hem egemenler ve hem de halkla ortak vatan deniyorsa, bu, faşist düzenin değirmenine su taşımak ve onun işçiliğini yapmak demektir. Aynı anda hem katil, hem de kurbanla birlikte olunamaz. Böyle bir ilişki ne kadar halkçı nutuklarla süslenirse süslensin- katilin yanında yer almaktır.

Egemenlerin istedikleri tam da böyle bir vatandır işte. Yani kurtla kuzunun yan yana yaşadığı zulüm mekânı bir vatan. İster AKP, ister CHP… tüm düzen partilerinin ortak vatanla kast ettikleri budur.

Düzen çeşitli hileli yol, yöntem ve kanallar kullanarak bu düşünceyi muhalif siyasetçilere de dikte eder (dayatır) ve onları da bu kervana katar. Böylece halk düzenin boyunduruğu altına sokulmuş olur.

Kurtla kuzunun birlikte yaşadığı cehennem bir vatan, bizim sloganımız olamaz. Bunun halka çıkacak faturası ağırdır ve ihanettir. Devrimci slogan, kurtların defedildiği, kuzuların mutlu bir hayat yaşadıkları özgür bir vatandır.

Şayet ortak vatanla Kürdistan kast ediliyor ise –ki öyle değildir- nasıl ki, Türkiye halklarıyla ortak vatana karşı çıkılmazsa, buna da karşı çıkılmaz, çıkılmamalıdır. Bu, Kürdistan halklarıyla birlikte sömürgeci hegemonyaya son vererek ortak bir vatan kurmak demektir.

Tayyip Erdoğan da, “Tek vatan,” diyor.  Yani zalimlerle mazlumların birlikte yaşadıkları bir vatan! Sonuçta, “tek vatan” ile halkçı bir makyajla piyasaya sürülen “ortak vatan” projesi aynı kapıya çıkarlar.

TÜRKİYELİLEŞMEK

Ortak vatan ve Türkiyelileşme, tencere ve kapak misali birbirini tamamlayan projelerdir. Buna, sömürgeci mengenede  “Türkleşmek!” demek daha dürüstçe olacaktır.

Türkiyelilerin Kürdistanlılaşmaları ne kadar mantık dışı ise, Kürdistanlıların Türkiyelileşmeleri de o kadar mantık dışı ve komiktir. Örneğin, Türkiye ile aynı coğrafyada yer alan Bulgaristan ya da Yunanistanlıların Türkiyelileşme gayreti içine girmeleri hiç akıl alacak şey midir? Böyle bir komikliğe kim gülmez? Onlar için komik olan şey, neden Kürdistanlılar için komik olmaz?

Türkiyelileşme projesi –açıkça söylenmese de- Kürdistan’ın yok sayılması ve sömürgecilerin ekmeğine bal sürülmesi projesidir. Bu da Kürdistan ve Türkiye halklarının Ankara’nın kanlı siyaset bataklığına gömülmesi demektir.

Bu kafayla yüz yıl daha geçse özgürlük gelmeyecektir. Kazanan yine sömürgeci mekanizma olacaktır.

Bizim Lozan’da çizilen ilhakçı sınırların bekçiliğini yapma görevimiz yoktur. Sömürgecilerin bu oyununa alet olmamak gerekiyor.

12:20
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook

Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 2243052
Aktif: 13
Bugün: 530
Dün: 1108

Sitemizdeki yazı, fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi