5 Aralık Dünya Toprak Günü Canlıların hayatının varlığı ve sürekliliği için vazgeçilmez konumda bulunan to...           • Çiğdem Ağca Tuzluca Belediye Meclisine Aday Adayı Oldu CHP’li Çiğdem Ağca Iğdır’ın Tuzluca ilçesi belediye meclis üyeliğin...           • Ölüm Sınırındaki 'Barış Elçilerinden' Ferzende Elbi İçin Acil çağrı HEDEP Iğdır Milletvekili Yılmaz Hun: Ölüm Sınırında bulunan "Barış Elçilerinden" ...           • Kürt Araştırmaları Derneği Yeni Yönetimini Belirledi Kürt Araştırmaları Derneği, 4’üncü Olağan Kongresi’ni gerçekleşt...           • Iğdır Düşünce Otağında “Zengezur Koridoru ” Konuşuldu Her hafta bir kişiyi konuk eden Iğdır düşünce otağının bu haftaki misafiri Araştırmacı y...           • Iğdır Hukuk ve Avukatlık Ortaklığı Bürosu Açıldı Iğdır’da ilk defa 5 avukat bir araya gelerek Iğdır Hukuk ve Avukatlık Ortaklığı bürosu ...           • Hüsnü Özyeğin Öğrencilerinden Kardeş Okula Kitap Yardımı Iğdır Hüsnü Özyeğin İlkokulu 3-E sınıfı öğrencileri öğretmenleri Hanım Şe...           • Afganistanlı Gazeteci: Mücadele Acının İlacıdır Afganistan’da 2021 yılının Aralık ayından bu yana kadınlara yönelik baskı, şiddet ve iş...           • Su Verimliliği Seferberliği Kapsamında Eğitimler Veriliyor Iğdır İl Tarım Ve Orman Müdürlüğü tarafından Su Verimliliği Seferberliği &cced...           • Halil Duman CHP’den Aralık Belediye Başkan Aday Adayı Oldu İş insanı Halil Duman Aralık ilçesinden CHP   belediye başkan  aday adayı ol...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Reklam Alanı

Facebook

Son Videolar

T.Eser Kaçakçılarına Operasyon
44 İzlenme, 0 Yorum

İlk kez biz yayınlıyoruz
43 İzlenme, 0 Yorum

TJA: Uyuşturucuya Geçit Yok
46 İzlenme, 0 Yorum

TUHAY-DER'den Aile Buluşması
37 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Fıkraları
47 İzlenme, 0 Yorum

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu
36 İzlenme, 0 Yorum

Ekrem Hoca Nasıl Dolandırıldı?
41 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
4046 İzlenme, 0 Yorum

Kürt Yusuf Kümbeti
4329 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Tepesi
4730 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
3775 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
4643 İzlenme, 0 Yorum
İstatistikler
Toplam: 2623678
Aktif: 29
Bugün: 1096
Dün: 2091

Iğdır'da Uyuşturucu ve Ahlaki Yozlaşma - Murat AKKUŞ

Iğdır'da Uyuşturucu ve Ahlaki Yozlaşma

Yazar: Murat AKKUŞ |  Tarih: 18 / 11 / 2023 |  Yazı Okunma: 2609


Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi 2022 Raporu'nda, Türkiye uyuşturucu kullanımında dünyanın ilk beş ülkesi arasında yer aldı. Maalesef Iğdır’da da uyuşturucu kullanma oranı yükselişte.

Enflasyon, işsizlik, pahalılık derken Iğdır’ımızda da uyuşturucu bağımlılığı, fuhuş, hırsızlık vakaları, alkol bağımlılığı her geçen gün artıyor. İcralık olanlar, alacak verecek ve kira meselesinden dolayı bir birlerini vuranlar da ayrı bir dert. Anlayacağınız toplumsal çürüme devam ediyor..!

İlimizde da uyuşturucu kullanımı mahallelerden köylere kadar indi. Akşam saatlerinde motosiklet ya da araba ile köylerin yakınına giden zehir tacirleri gençlere uyuşturucuyu teslim edip dönüyorlar.

Tehliklerden birisi de gençlerimizi zehirleyen çeşit çeşit uyuşturucunun merdiven altında üretiliyor olması, her bütçeye hitap eden türden olması ve uyuşturucu kullanma yaşının her geçen gün düşmesidir. Eskiden şehrimizde böyle şeyler yoktu.

Şehir merkezinde uyuşturucu kullanıp sokaklara uzanan gençleri görüyoruz. Gün geçmiyor ki bir hırsızlık olaya yaşanmasın! Ailelerinden ayrı yaşayan gençler kiralık bekar evlerinde uyuşturucu ve fuhuş batağında beden emekçisi bir yaşam sürdürmeyi tercih edenler var!

Akşam oluyor araçlarla çevre illere yola revan olanlar mı dersiniz, oralardan Iğdır’a gelenler mi dersiniz, Gece tik toklarda yarı çıplak ahlaksız paylaşımlar mı dersiniz, Eşlerinin de haberi olduğu dost hayatı yaşanlar mı dersiniz Yozlaşmanın bini bir para!

Genç yaşlarda pahalı bir telefona, lüks bir yaşama heves etmiş başına buyruk sahip çıkılamayan kızlarla takılan kolay para kazanıp, İyi maaş alanların hangi kategoriye mensup olduklarını siz de tahmin ediyorsunuzdur!

Gençlerimiz İleri derece de bir ahlaki dejenerasyon içersinde. Toplum içinde yozlaşma hızla devam ediyor. Değer yargılarımız yerlerde sürünüyor. Uyuşturucu, fuhuş, hırsızlık ve yolsuzluk batağındaki insanlarımızın sağlıklı karar vermesini beklemeyin.

Bana gelip ‘Çocuğum uyuşturucu bağımlısı, Adliye ile görüşüp Hapse attırabilir misiniz? İçeri de bulamaz. Belki kurtulur’ diyen ana babalara şahit oldum..!

Sevgi yolu başta olmak üzere bazı cafe ve kahvehanelerde nargile, sigara içme yasağını dinleyen yok. Denetimler yok denecek kadar yetersiz. Denetime çıkınca da hepsi anında birbirine haber veriyor tedbir alıyorlar. Buralarda el altından kaçak alkol, kaçak sigara ve uyuşturucunun el değiştirdiği söyleniyor. İlimizde alköllü içecek satış saatleri ile18 yaş altına satılamaz kuralına da pek uyulmuyor. 

Geçen bir vatandaş  evinin yakınında uyuşturucu kullanan gençleri gördüğünü polisi aradığını bir süre sonra bekçiler gelip kimliklerine bakıp gittiler. Gençler orada ateş yakıp kalmaya devam ettiler.' dedi.

26 gün önce bir kız çocuğunu uyşturucu vererek istismar ettikleri belirtilen 4 kişi tutuklandı. Ancak işin başında olduğu söylenen ve kız çocuğunu ilk istismar ettiği belirtilen şahıs hala yakalanamadı.  

Metruk binaların, evlerin ve ahırların yıkılması gerekir. miadını doldrumuş kentsel dönüşümle yıkılması gereken binaları kiralayan uyuşturucu satıcı ve bağımlıları buraları iletişim merkezine dönüştürüyorlar. Bekar evi denilen ailelerin kalmadığı kırk elli yıllık binalardan numune alınırsa bir çoğunun hemen yıkılması gerektiği anlaşılacaktır.       

Gencecik kızlar uyuşturucuya alıştırılıp fuhuşa sürükleniyorlar. Erkekler de para bulmak için hırsızlığa gaspa yöneliyor. Uyuşturucu işinin başındakiler lüks arabalarla şehirde tur atarken, kullanan gençlerin hayatları heba oluyor.  

 

Nasıl mücadele etmeliyiz?


Herkes öncelikle kendi evladı ile ilgilenmelidir. Sonra da gördüğünde tanıdıklarının ailelerini uyarmalı yanlıştan dönmesine yardımcı olmalıdır. ‘Bana ne’ dersen, yarın senin ve yakınlarının çocuklarına sirayet edecektir.  

Uyuşturucu Iğdır'a kimler tarafından nereden ve nasıl giriyor? Araştırılıp önlemi alınmalı. Bu noktada güvenlik güçlerine büyük iş düşüyor. 

Bu mücadeleyi sadece polise, jandarmaya havale etmek sorunu daha da derinleştirecektir. Güvenlik güçlerine yardımcı olmak lazım. Aileler başta olmak üzere milli eğitim,  İmamlar, muhtarlar, dernekler, vakıflar, belediyeler, siyasi partiler, odalar, birlikler velhasıl topyekûn sivil toplum olarak seferber olmalıyız.  

Uyuşturucu kullanımı insan sağlığı için çok ciddi bir tehdittir. Uyuşturucu ölümlerin yanı sıra, yaşamların dramatik bir şekilde kararmasına, bireyin ve toplumun huzur ve refah düzeyinin düşmesine; madde ile ilişkili suç ve kazaların, bulaşıcı hastalıkların artmasına yol açar.

İlimizde uyuşturucu kullanımının önlenmesine yönelik önlemlerin daha ciddiyetle ve samimiyetle bir an önce ele alınması lazım. Tüm ilaç ve tedavi yöntemlerinin madde kullanıcılarının hizmetine sunulmalıdır.

Uyuşturucu ve alkol bağımlılığı en önemli sağlık sorunudur. Bağımlılarının tedaviye ücretsiz ve hızla ulaşması sosyal devlet olmanın sorumluğudur.

Gençleri işsizlikten göç eden, yoksullukla pençeleşen, heyecanı bitmiş şehir Iğdır, uyuşturucu, fuhuş vesairelerle imtihan olan kardeşliğin kenti Iğdır, durumundan endişe ediyorum bilesin…


 13:22

Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları


Bu içeriğe yapılan yorumlar (2 Yorum)


2 - Mehmet Aktaş 20/11/2023

⁷sadece ığdır değil tüm Türkiye’de çürüme yozlaşma bütün hızıyla devam etmektedir. Allah kurtarsın.


1 - Aysun 29/05/2023

Eğer geleceğimiz olan gençlerimiz için bugün birşeyler yapmazsak, yarın diye birşey zaten olmayacak. Hassasiyetiniz için teşekkürler ederim.


İlk - < Önceki [1]  Sonraki> - Son


Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi