5 Aralık Dünya Toprak Günü Canlıların hayatının varlığı ve sürekliliği için vazgeçilmez konumda bulunan to...           • Çiğdem Ağca Tuzluca Belediye Meclisine Aday Adayı Oldu CHP’li Çiğdem Ağca Iğdır’ın Tuzluca ilçesi belediye meclis üyeliğin...           • Ölüm Sınırındaki 'Barış Elçilerinden' Ferzende Elbi İçin Acil çağrı HEDEP Iğdır Milletvekili Yılmaz Hun: Ölüm Sınırında bulunan "Barış Elçilerinden" ...           • Kürt Araştırmaları Derneği Yeni Yönetimini Belirledi Kürt Araştırmaları Derneği, 4’üncü Olağan Kongresi’ni gerçekleşt...           • Iğdır Düşünce Otağında “Zengezur Koridoru ” Konuşuldu Her hafta bir kişiyi konuk eden Iğdır düşünce otağının bu haftaki misafiri Araştırmacı y...           • Iğdır Hukuk ve Avukatlık Ortaklığı Bürosu Açıldı Iğdır’da ilk defa 5 avukat bir araya gelerek Iğdır Hukuk ve Avukatlık Ortaklığı bürosu ...           • Hüsnü Özyeğin Öğrencilerinden Kardeş Okula Kitap Yardımı Iğdır Hüsnü Özyeğin İlkokulu 3-E sınıfı öğrencileri öğretmenleri Hanım Şe...           • Afganistanlı Gazeteci: Mücadele Acının İlacıdır Afganistan’da 2021 yılının Aralık ayından bu yana kadınlara yönelik baskı, şiddet ve iş...           • Su Verimliliği Seferberliği Kapsamında Eğitimler Veriliyor Iğdır İl Tarım Ve Orman Müdürlüğü tarafından Su Verimliliği Seferberliği &cced...           • Halil Duman CHP’den Aralık Belediye Başkan Aday Adayı Oldu İş insanı Halil Duman Aralık ilçesinden CHP   belediye başkan  aday adayı ol...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Reklam Alanı

Facebook

Son Videolar

T.Eser Kaçakçılarına Operasyon
44 İzlenme, 0 Yorum

İlk kez biz yayınlıyoruz
43 İzlenme, 0 Yorum

TJA: Uyuşturucuya Geçit Yok
46 İzlenme, 0 Yorum

TUHAY-DER'den Aile Buluşması
37 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Fıkraları
48 İzlenme, 0 Yorum

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu
37 İzlenme, 0 Yorum

Ekrem Hoca Nasıl Dolandırıldı?
41 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
4046 İzlenme, 0 Yorum

Kürt Yusuf Kümbeti
4330 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Tepesi
4731 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
3775 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
4643 İzlenme, 0 Yorum
İstatistikler
Toplam: 2623694
Aktif: 33
Bugün: 1133
Dün: 2091

Maxmur’da Ölmek Zamanı - Av. Mahmut ALINAK

Maxmur’da Ölmek Zamanı

Yazar: Av. Mahmut ALINAK |  Tarih: 26 / 10 / 2023 |  Yazı Okunma: 238


Maxmur Kampı, Venedik'te Ölüm ya da Nil'de Ölüm gibi romanlara konu olacak sıradan bir hikâye değil, kaderine el konulmuş bir halkın acıklı hikâyesidir.

15 Ağustos 1992 günü gecenin bir vakti devlet güçleri PKK ile çatışma süsü vererek Şırnak’ı top ateşine tuttular. Aralarında kadın ve çocukların da olduğu 18 kişi öldürüldü, yaklaşık yüz kişi de yaralandı.

Biz bir grup milletvekili ertesi gün Şırnak’a gittik. Gördüğümüz manzara dehşet vericiydi. Şehir harabeye dönmüştü. Hatırladıkça hep aynı acıyı yaşarım: Bir baba yer yatağında yanarak kül olan üç küçük çocuğunu kemiklerini bir poşete koyarak defnetmişti.

Evi havan toplarıyla yerle bir edilen Trabzonlu bir memur, “Gördüğünüz bu eşyaları almak için koca yirmi yıl çalıştım. Tüm emeğim birkaç dakika içinde yok olup gitti. Ben de ‘Apocu’muydum? Ben Trabzonluyum ve Kürt de değilim,” diyordu. Sinirinden zangır zangır titrerken, karşıdaki Cumhuriyet Meydanı’nı eliyle gösterip, “İşte buradan ateş edildi. Panzerlerden ateş ediliyordu, kendi gözlerimle gördüm. PKK yoktu. Bu işi yapanlar özel timler ve askerdi. Bunlar düşmana bile yapılmaz. Ne günahımız vardı bizim?” diye feryat ediyordu.

25 Ağustos 1992 tarihli gazeteler o Trabzonlu memurun çığlığını, “Biz PKK’li Olduk, Tanklar Bizi Bombaladı,” başlığı ile verdi.

O korkunç geceyi bir kitabımda uzun uzun anlattım.

Şırnak’ta can güvenliği kalmayan halk bir kuşluk vakti eşyalarını yükledikleri traktörlerle şehri terk edip sınırın Irak tarafına geçtiler. Biz acı bir çaresizlik içinde o perişan insan selinin arkasından bakakalmıştık. 

Maxmur Kampı’na giden yolun taşları o zaman devlet tarafından işte böyle döşendi.

Ne var ki, halk yerini yurdunu terk edip sığındığı o kampta da rahat bırakılmadı. “PKK’ye lojistik destek sağlıyorlar,” gerekçesiyle hep taciz edildiler; bombardımanlar hiç eksik olmadı.

PKK’nin birkaç hafta önce İç İşleri Bakanlığı’na dönük intihar eyleminden sonra da kamp yine bombalandı, sivil insanlar öldürüldü. Halk şimdi diken üstünde, ne yapacağını ve nereye gideceğini bilmiyor!

Görünen o ki, devlet işbirlikçi olmayan Kürtlere ölümden başka bir yol tanımıyor. 

Mademki devlet bizi ölüm korkusuyla hizaya getirmeye çalışıyor, bu korkuya direnmek artık bir onur meselesidir.

Onur söz konusu ise, ölüm bir çocuk oyuncağıdır.

Siyaset öncüleri, aydınlar ve ölümle korkutulmayı onur sorunu olarak gören bizler, herkes; binler, on binler halinde Maxmur’a ölüm yolculuğuna çıkmalıyız.

2006’da DTP Kars il başkanı olduğum günlerde biz parti olarak böyle bir yolculuk başlatmak istemiştik. Kars TEM polisleri geceleri üniversiteli gençleri evlerini basıp gözaltına alıyorlardı. Ben merkez ilçe başkanımızla birlikte gittiğimiz TEM amirine, “Bugünden sonra bir tek genci bile gözaltına alırsanız, biz protesto olarak şehri terk edip Kars’ın düzüne Özgürlük Çadırları kurarız. Bizi orada da taciz ederseniz Maxmur’a yürürüz. Ama bir gün yüzbinler halinde geri döndüğümüzde sizler artık buralarda olmayacaksınız,” demiştim. Bu restim işe yaramış, il başkanı olduğum sürece gençler gözaltına alınmamıştı.

Dünya tarihi defalarca göstermiştir ki, özgürlükler ancak ölüm pahasına elde edilir.

Çin, Hindistan ve daha birçok ülke çıktıkları ölüm yolculuklarında özgürlüklerine kavuştular

Çağrım siyaset öncülerine ve aydınlaradır.

Maxmur’da ölmek vaktidir.

23:16
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi