65 Yaş Üstü Hasta Tutsakların Sağlık Sorunlarını Sıraladılar Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, eylemlerinin 506'ncı haftasında 65 yaş ü...           • İrem Yavuz'dan Sınav Kaygısına Karşı Etkili Stratejiler İrem YAVUZ'dan Sınav Kaygısına Karşı Etkili Stratejiler: Kaygıyla Başa Çıkmak İçin &...           • KOBANÊ DAVASI KARARLARI PROTESTO EDİLDİ Kobanê Davası'nda siyasetçilere verilen cezalar birçok kentte yapılan aç...           • Yetkililere Soruyoruz İnşaatların Şantiye Tabelası Neden Yok? Iğdır’da son dört yıldır özellikle devlet kurumlarına yapılan inşaatlarda her nede...           • 15 Barodan Kobanê Davası Açıklaması 15 baro, Kobanê Davası’nda verine hapis cezalarına ilişkin yaptıkları ortak açı...           • Sosyal Güvenlik Haftası Kutlanıyor! Her yıl 16 Mayıs’ı içine alan hafta, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından Sos...           • Hükümet Açıkladı: Kamuda Dijitalleşerek Tasarruf Etme Dönemi Başladı Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 8 başlıktan oluşa...           • İHD ve KESK'ten '15 Mayıs Kürt Dil Bayramı' Açıklaması İnsan Hakları Derneği (İHD) Iğdır İl Temsilciliğinde, 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı nedeniyle bir...           • Seracılık Çalışmaları Hız Kesmeden Devam Ediyor! Iğdır Üniversitesinde İhtisaslaşma Kapsamında Seracılık Çalışmaları Hız Kesmeden Devam...           • Dilan Calayır Resim Yarışmasında Türkiye Birincisi Oldu Tuzluca Şehit Polis Mehmet Bora Tayfur Ortaokulu özel eğitim 5. Sınıf öğrencisi Dilan Ca...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Reklam Alanı

Facebook

Son Videolar

Kobane kararı Protesto edildi
26 İzlenme, 0 Yorum

Kadın-Erkek eşitliği soruldu
41 İzlenme, 0 Yorum

Kürt Dil Bayramı Kutlu Olsun!
42 İzlenme, 0 Yorum

Belediye böyle borç görmedi!
65 İzlenme, 0 Yorum

Asayiş ve güvenlik toplantısı
65 İzlenme, 0 Yorum

Eğitimcilerin şiddet isyanı
78 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da 1 Mayıs coşkusu
137 İzlenme, 0 Yorum

Efe Tabak 1 Mayıs konuşması
135 İzlenme, 0 Yorum

Huzurun sesi Karasu Bulakbaşı
228 İzlenme, 0 Yorum

AMEDSPOR ŞAMPİYON!
240 İzlenme, 0 Yorum

Hun: Tarla ve bahçeler susuz
159 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da 23 Nisan Halayı
177 İzlenme, 0 Yorum

Mezarlıklar ağaçlandırılıyor
186 İzlenme, 0 Yorum

Şeker pancarı ekimi başladı
216 İzlenme, 0 Yorum

Belediye personeline seslendi
424 İzlenme, 1 Yorum
İstatistikler
Toplam: 2791120
Aktif: 14
Bugün: 482
Dün: 2357

Hak ve Özgürlükler - Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr.

Hak ve Özgürlükler

Yazar: Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr. |  Tarih: 09 / 11 / 2023 |  Yazı Okunma: 328


“insan özgür doğar, oysa her yerde zincire vurulmuştur” Rousseau.

Rousseau’ya göre;İnsanların doğa durumundaki gibi eşit  ve özgür oldukları bir toplum  ve devlet düzeni kurmaları hedeflenmiştir.Bunun yolu da doğrudan demokrasidir.herkesin yasa yapma sürecine katılmasını öngörür.

Rousseau , doğa durumunun gerçek özgürlük alanı olduğunu iddia ederek ,özgürlükten vazgeçmenin insanlıktan vazgeçmek anlamına geldiğini düşünmektedir.

Rousseau,temel sorunun ;uygarlığın doğal özgürlüğü ortadan kaldırırken,onun yerine geçebilecek daha kapsamlı  bir özgürlük getirmemiş olmak olduğunu  düşünmektedir.

İnsan hakları; tüm insanların hiçbir ayrım gözetmeksizin yalnızca insan oluşlarından dolayı eşit, özgür ve onurlu yaşama hakkına sahip olmasıdır. Herkes, cinsiyet, ırk, renk, din, dil, yaş, tabiiyet, düşünce farkı, ulusal veya toplumsal köken, zenginlik gibi fark olmaksızın kanun karşısında eşittir.

İnsan haklarının temelini, 10 Aralık 1948 tarihli İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ile 04 Kasım 1950 tarihli Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi oluşturmaktadır.

Temel hak, yaşam hakkıdır. Düşünce hakkı yaşam hakkından sonra gelen haktır. Hak ve özgürlükleri yaşayan bireylerden oluşan bir toplumda haksızlıklardan, eşitsizliklerden ve adaletsizliklerden bahsedilemez. Dini ve ulusal aidiyet bağı nedeniyle,hak ve özgürlükler göz ardı edilmemelidir.

Vatandaşın ,eşit ve hiçbir ayrımcılığa tabi tutulmadan haklarını özgürce kullanması devletin temel görevidir.Devlet bu görevini hukuk devleti anlayışı ile yapar.Vatandaş, haklarını kullanırken müdahale edilmemesi devletin sorumluluğundadır.Devlet vatandaşın hak ve özgürlüklerini anayasal çerçevede güvence altına almak durumundadır.Bu hakların kullanılması için devlet gerekli ortamı yaratır.Devlet üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeli ve bu anlamda kamu hizmeti sunmalıdır.

Vatandaş ise görevini haklarını iyi bilmeli ve bu konuda bilinçlendirilmelidir. Bu durumda sivil toplum örgütlerine ve derneklere önemli görevler düşmektedir.

Anayasa ile güvence altına alınan  temel hak ve özgürlüklerin kullanılmasında , her bireyin anlayabilmesi ,kendini savunabilmesi ve sıkıntı çekmemesi gerekir.

Toplumda demokratik hak arama kültürü gelişmemiştir. Toplum adeta kulluktan kurtulmamış ve özgür vatandaş olmamış.Özgürlükleri kullanma cesareti ve bilinci yoktur.İfade özgürlüğü , basın özgürlüğü yok.Basın birbirinin kurdu olmuş birbirine saldırıyor.

Vatandaş hak ve özgürlüklerin farkında değil ve devlete dolayısıyla yöneticilere dokunulmaz gözü ile bakmaktadır.oysa gelişmiş demokratik ülkelerde bu böyle değildir.Bundan 6-7 yıl önce, Fransa’da sarı yelekliler eylem yaparken,bir tatil günü cumhurbaşkanı Macron ile karşılaşırlar.Sarı yelekli Macron a soru yöneltince . Macron ben tatildeyim cevap veremem deyince,sarı yelekli, “Biz seni bize hizmet edesin diye seçtik, sen bizim hizmetçimizsin “ demişti. Gelişmemiş ülkelerde böyle bir şey olsa,mahkemelerde süründürürler.

Vatandaşa canla ,başla hizmet eden ve vatandaşın hakkını teslim eden çok değerli bürokratlar vardır.Ancak bunun yanında vatandaş bazı bürokratların umurunda değildir.

 Bununla ilgili birkaç anekdot;

Tarihin birinde, Kars’ın Digor ilçesinden bir vatandaş iki adet öküzü ,Kars mal meydanına götürmek için yola çıkar.Kars’a yakın bir yerde mola vererek yere uzanır ve uykuya dalar. Uyandığında öküzler yoktur çalınmışlar.

Jandarma ve emniyete başvurur, fakat pek dikkate almazlar. Bunun üzerine vatandaş Vali beye çıkar.Vatandaşı içeri almazlar,vatandaş bağırır,çağırır,sesi duyan Vali vatandaşı içeri aldırır.Vatandaş olayı anlatır.Vali , niye yatın kardeşim diye vatandaşı azarlar.Vatandaş, vali bey “Ben devletin uyanık olduğunu biliyordum,devletin uyuduğunu bilseydim ben uyumazdım” der.Bunun üzerine vali, komutana ve emniyet amirine gerekli talimatı verir ve öküzler 24            saat içerisinde bulunur vatandaşa teslim edilir.

Ben, Kayseri’ nın  Sarız ilçesinde  Kaymakamlığa vekalet ederken, yağmurlu bir havada ,gezginci (halkacı) bir vatandaşa ilçe girişine çadır kurmasına izin vermiştim. İki ay sonra Vali ilçeye geldiğinde çadırı görür.Bana bu çadırı niye kurdurdun diye sordu,ben de sayın Valim vatandaş perişandı, yardımcı oldum deyince,”Vatandaştan sana ne” diyerek beni azarladı.Buna bir daha vekalet verme diye Kaymakama talimat verdi.

Yine; Kars’ta baktığım  bir  soruşturma dosyası nedeni ile vali yardımcısı ile  konuşurken , ben efendim şunu da yapsaydım vatandaşlar birbirini öldürürlerdi deyince; Vali yardımcısı “ sana ne birbirlerini öldürsünler” demişti.

Yine; Iğdır’da bir mahalli seçim sonrası, daha önce ayarlanan bir toplantı iptal edilince ,ben vali yardımcısına , toplantı niye iptal deyince,vali yardımcısı görmüyor musun seçim ne oldu deyince,ben de vatandaşın iradesi deyince,”Ne vatandaşı be çık dışarı” demişti.

Descartes şunu der; “İnsanın en önemli yetkinliği özgür ya da kendi iradesiyle davranabilmektir; övgü ve kınamaları hak etmesine neden olan da budur.”

Mafyanın cirit attığı,suç ekonomisinin hakim olduğu ,  hak ve  özgürlüklerin rafa kalktığı bir yerde vatandaş nasıl ve hangi bilinçle davranabilir,hakkını arayabilir.

13:53
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, fotoğraf ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi