Tarımsal Kuraklıkla Mücadele İl Kriz Merkezi Toplandı Iğdır İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün ev sahipliğinde, Vali Yardımcısı Fat...           • PARA SANAL TEHDİT GERÇEK Kripto para dolandırıcılıklar ile ilgili bilinmesi gerekenler... Kripto para, sanal para birimi o...           • BAĞIŞIKLIK GÜÇLENDİRİCİ BESLENME REÇETESİ! Hava sıcaklıklarının düşmesiyle birlikte giyim tarzı, ruh hali ve beslenme durumunda değişikl...           • AMEDSPOR LOGOSU YERİNE TÜRK BAYRAĞI KONULDU! Fenerbahçe-Amedspor Kadın Futbol Ligi karşılaşmasında Amedspor’un takım logosu yerine...           • Problemlerinizi Gerçekten Çözmek İstiyor Musunuz? Herkesin hayatında farklı problemler vardır. Kimi insanlar problemlerini kabul ederek ç&oum...           • Amerika’da İş Vizesi, Yerleşim Oturum Almanın Tam Zamanı Türkiye’den Amerika’ya iş ve ticaret amaçlı düzenli seyahat etme...           • 'Emeklilikte Yaşa Takılanlar” Lütuf Değil Kazanılmış Haklarını İstiyor' CHP Iğdır İl Başkanı Yardım Artantaş, ‘Emeklilikte Yaşa Takılanlar, 22 yıldır anayasal hakla...           • KALBİNİZ İÇİN EN KÖTÜ 8 GIDA Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Zekeriya Nurkalem, kalbinizi uzun yıllar sağlıklı tutmak için ...           • İl Tarımda 71 Sözleşmeli Personelin Sözleşmeleri Yenilendi Iğdır İl Tarım ve Orman Müdürlüğü bünyesinde; 657 Sayılı Devlet Memurları...           • Elektrik ve Doğal Gazın Ocak Zammı Aralık Ayı Faturalarına Yansıtıldı Doğalgaz sağlayıcı firma ile Elektrik sağlayıcı firma 1 Ocak 2022 yılı itibariyle geçerli o...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
Son Videolar

Kurdish Müzik: Govenda Kurda
4046 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Yüksel Babal'ı Unutmaz..
3829 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
1249 İzlenme, 0 Yorum

Kul Yusuf Kümbeti
3521 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
3320 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
3836 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
3926 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
3699 İzlenme, 0 Yorum

Navên Kurdi Bidin Zarokên Xwe
3371 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
3221 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
3639 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
3721 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
3427 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

KÖYLÜLÜK CAN ÇEKİŞİYOR! - Murat AKKUŞ

KÖYLÜLÜK CAN ÇEKİŞİYOR!

Yazar: Murat AKKUŞ |  Tarih: 25 / 11 / 2021 |  Yazı Okunma: 1680


Bir süredir hafta sonları köylerimizi ziyaret ediyorum. Üzülerek belirtmeliyim köylümüz eski köylü değil. Sabahları şehir merkezindeki fırınlardan ekmek gitmese köylü aç kalacak. Eskisi gibi tandır ve sac ekmeğini pişiren yok. Eskiden köyden şehre ekmek geliyordu. Şimdi şehirden köye ekmek gidiyor!

Köylü yumurtayı şehirden alıyorsa durup düşünmek lazım? Eskisi gibi bahçelerde kaz, ördek, hindi ve tavuk sürüleri görünmüyor. Bakkaldan hazır tavuk alınıyor. Sütü de her sabah mandıracılar kapıdan alıyorlar. Köylü sütü satıp yoğurdu şehirdeki marketten satın alıyor. Dutlar, iğdeler bahçelerde yerlerde çürüyor. Alıp kurutan yok. Dut pekmezi yapan yok. İğde tozuna para ödüyor köylümüz. Kış aylarında kayısı hoşafı çocukluğumuzun damak tatlarındandı. Şimdi kaysının ne reçelini yapan var ne de pestilini..!

Turşu, sirke, reçel, salça ve konserve yapan da kalmadı. Eski üreten köylü yerine çalışmayan üretmeyen gözünü İş-Kur'a diken iş görmez bir nesil geliyor.   

Herkesin elinde bir cep telefonu face ve intagramda cirit atan atana. Köy imamları bile sabah ezanına kalkmıyor. Ayarlanmış cihaz saati gelince kendi kendine ezanı okuyor. Elektrik yoksa ezan da yok! Öğretmenler zaten köylerde kalmıyorlar. Araç kiralayıp gelip gidiyorlar. Köylü kendi köyünün öğretmenini tanımıyor bile…

Hemen hemen herkes bir şekilde maaşa bağlanmış, yaşlılık maaşı, dulluk maaşı, yoksulluk, engelli maaşı, Nöbetleşe İş-Kur'u bekleyenler evde bakım ücreti vesaire…

Neredeyse her evde bu şekil aylık alan bir yurttaş var. Eskiden bazı gelinlerin “Ölse de kurtulsak..!” dedikleri kaynana ve kayınpederlerinin maaşını almak için şimdilerde “Ben bakacağım” yarışı var..!

Karpuz, kavun, domates gibi sebze ekenlerin sayısı her geçen gün azalıyor. Çünkü köylü ne ekse zarar ediyor. Desteklemesi olan yonca gibi ekinler revaçta. Köylüyü sanayi ürünlerini yetiştirmeye yönlendiren kimse de yok? Organik tarım bitmiş zaten. Ülke genelinde can çekişen tarım Iğdır’da da aynı noktada. 1984’te Iğdır’da küçükbaş hayvan sayısı 1 milyon 600 bin iken, bu günümüzde yarısına kadar düşmüş. Hayvancılıkta eriyor. Köylü her geçen gün üretimden uzaklaşıyor. Şeker pancarını da bitirdiler.

Düğünlerdeki eski örf ve adetlerde hızla değişime uğruyor. Bazı düğün yerlerinde sanki taziye yeriymiş gibi mevlitler okunuyor. Davul zurnanın yerini elektronik orglar almış. Halaylarımızı dahi cihazlar çalıyor. Bütün makamlar aynı formatta gidiyor. Eskiden tokmağın sesiyle atılan adımlar şimdi internetten indirilen ve ne çaldığı pek anlaşılmayan orgun gürültülü sesiyle karışıyor ortalık. Kına gecesinden, Gelinin baba evinden çıkartılmasına, Yeni evine girmesine kadar yaşanan geleneklerin hiç biri uygulanmıyor artık. Folklorumuza ve kültürümüze yeni bir şey katılmadığı gibi eskiler de unutuluyor.

Toplum üretmeyen, sorgulamayan, düşünmeyen, kendi değerlerinden uzaklaşan bir internet nesline dönüşüyor. Eskiden köyden şehre gelen yoğurt, salça, turşu, kurutulmuş kayısı, kurutulmuş dut, mantar, kuşburnu, tandır ekmeği, yumurta, peynir, yün, kilim vs. artık şehirden köye gidiyor..!

Köylümüz çalışıp üretmekle refaha kavuşacaktır. Köylü desteklenmeli tutulan yol, yol değil. Gübreye zam, mazota zam, traktörden özel tüketim vergisi almanın mantığını birisi açıklasa da anlasak. 

Tarlasını suladığı su parasını ödeyemediği için icralık olmayan çiftçi kalmadı. 

Yeterli desteklemeler yapılarak organik tarım ve sanayi ürünlerine yönelme çiftçimizi kalkındıracaktır. Bakanlık çok yetersiz olsa da bazı proje imkânları sunuyor. Çiftçinin projeler hazırlayarak yararlanması sağlanmalı.

Köyde şehirli gibi yaşamak yerine çalışarak kendi geleceğimizi hazırlamalıyız. Otlar tarlalarda, baraj ve kanallarda kuruyor iken, İran’dan saman alacak hale geldik. Kendi değer yargılarımızı unutmadan çağa ayak uydurmalıyız. Uyduruk kültürler yerine kendi kültürümüze sahip çıkıp yaşatarak yol almalıyız.

Çiftçi kooperatifleşerek ürününü hak ettiği fiyata satamazsa nasıl kâr edecek?

Süt satıp yoğurt satın almak benim köylüme yakışmıyor. Çiftçiye mazotu en pahalı veren ülkelerin başında geldiğimizi de unutmayalım! Ürün fiyatlarının maliyetin altına düşmesi köylüyü bitiriyor. Köylümüz şehirli olmadığı gibi köylü de değil artık. Velhasıl hükümetin yanlış tarım politikaları yüzünden köylülük can çekişiyor, biz seyrediyoruz...     

14:52
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları


Bu içeriğe yapılan yorumlar (1 Yorum)


1 - Akay Aktaş 26/07/2017

Yazdıkların ve tespitlerin çok doğru.Ama gelişen kapitalizm köylülüğü elbetteki yok edecektir.Ediyor da.Bundan kurtuluş yok maalesef.


İlk - < Önceki [1]  Sonraki> - Son


Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook

Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler
İstatistikler
Toplam: 2111951
Aktif: 53
Bugün: 748
Dün: 1639

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi