Kurumlar Tatilde! Evi Yanan Vatandaşın Yardımına Belediye Koştu Iğdır merkeze bağlı Alikamerli mahallesi Çimen mevkiinde bir evde dün sabah yangın &cc...           • Iğdır Belediye Başkanı Murat Yikit'in Kurban Bayramı Kutlama Mesajı Bayramlar, hatırlamanın, kaynaşmanın derin anlamını yaşadığımız ve yaşattığımız, dargınlıkların so...           • İl Tarım Hayvan Pazarında, Çarşıda, Pazarda İncelemelerde İl Müdürü Özkan YOLCU Kurban Bayramı Öncesi İl Müdürlüğ&uu...           • Küçük Yazar Yaprak Türkeli’den Büyük Ziyaret… Iğdır Gençlik Merkezinin #KitapOkumaHalkaları meyvelerini vermeye devam ediyor. Hürriy...           • Iğdır'da Çocuklar Büyükleri Trafikte "Kırmızı Düdük" İle Uyaracak Çocuklar ,uygulama çok güzel anne ve babamız hızlı gittiğinde kemer takmadığınd...           • Rektör Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma’nın Kurban Bayramı Mesajı Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Kurban Bayramı dolayısıyla ...           • KUMDAN KALELER YAPARKEN GÖZLERE DİKKAT! Çocuklar için yazın sıcak havalarla baş edebilmenin en keyifli ve eğlenceli yolların...           • Iğdırspor Teknik Direktörü Emre Demeli Sezon Hazırlıklarını Anlattı 2018/2019 sezonuna en erken açan takımlardan birisi olarak Iğdır şehir stadında toplanarak ...           • Bakanlık, DAB Kuş Göç Araştırma Projesini Kabul Etti Iğdır Üniversitesinin Doğu Anadolu Bölgesi Kuş Göç Araştırma Çalışmas...           • IĞDIR'DAKİ BAZI STK'LARDAN ABD'YE TEPKİ Iğdır Milli İrade Platformu tarafından Iğdır Zübeyde Hanım bulvarında ABD karşı bi,r basın a&...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 939550
Aktif: 22
Bugün: 1288
Dün: 1277
REKLAMLAR

 

 

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
1161 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
1965 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
1700 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
2306 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
1747 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
2531 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
775 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
1354 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
538 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1110 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
761 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
629 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
2482 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
1790 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
1390 İzlenme, 0 Yorum

KARDEŞLİK - Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr.

KARDEŞLİK

Yazar: Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr. |  Tarih: 02 / 03 / 2018 |  Yazı Okunma: 388


Hiç bir zaman kardeşlik edebiyatına inanmadım.Aslında kardeşlik biyolojik bir olaydır,hiç kimse kardeşini seçme şansına sahip değildir.Ancak  kişi dostunu seçebilir,bu nedenle dostluk daha önemlidir.

Kardeşlik; ortak değerler çevresinde buluşmak, ortak bir gelecek için birlikte hareket etmek , insanlığın  huzur ve barışı için samimi birlikteliktir. Ortak tarih ve kültür bilinci ile hareket etmektir.

Kardeşlik;  Güç durumda olana ulaşabilmektir,kardeş dediğini uçurumda atmamaktır ,mağdur olanla kucaklaşmaktır.

Din ,soy-sop ve  tarih kardeşliği  kandırma vesilesi olmuştur. samimiyet ve gönül bağı yoksa bu kardeşlik söylemleri hiç bir şey ifade etmez.İktidar hırsı  ve çıkar, insanları kardeşlik söylemi ile hep kandırmıştır.Öyle olmasaydı, Osmanlı padişahları devlet'in bekası  diye kendi iktidarları için kardeşlerini öldürürlermiydi ?

İşleme konan soy ağacı ile soyunu öğrenen  bazı insanların adeta dünyası yıkılıyor.Çünkü hamasi bir edebiyatla büyüyen ve kendini üstün gören bazı insanlar,soy ağacında ,Ermeni,Kürt,Rum v.s ismini görünce ,kendilerini adeta suçlu ve aşağılanmış gibi görüyorlar.Çünkü aile ve okul eğitiminde İnsanı,İnsan olmayı merkeze  almadık bunun yerine inancı ve ırkçılığı merkeze koyduk.

Soyun ve inancın ne olursa olsun,Kürt,Türk,Ermeni,Rum,Çerkez,Laz,Boşnak v.s  önemli olan senin bu ülkenin eşit vatandaşı olmandır.Yeterki hukuk  ve demokrasi işlesin.

Samimi ve dürüst insanlar ne olursa olsun soyu ve inancı ile gurur duymalıdır.Büyük baba ve annelerinizin nereden geldikleri hiç önemli değildir,yalnız bıraktıkları miras önemlidir. Önemli olan başkasının malına ,namusuna ve canına kastetmemiş olmaktır,haksızlığa uğrayana kucak açmış  olması önemlidir.

Eğer ileri değil de geriye gidiyorsan, soyun ve inancın ne önemi var.

Vatandaş olarak acılara ortak olmuyorsan, haksızlık ve zulüm karşısında sesiz kalıyorsan, soyun,inancın ve kardeşliğin  neye yarar.

Balık hafızalı olduysak, olup bitenlerden ders alamıyor unutuyorsak,aynı haksızlıklar tekerur ediyorsa,Farklı  bir sonuç elde edilmediği halde aynı uygulamaları yapıyorsak ,soy ve kardeşlik neye yarar.

Şiisin,Alevisin,sunnisin diye birbirinizi,camileri ve cem evlerini bombalıyorsan . hangi din kardeşliğinden bahsedersin ?

Kul hakkı yiyenle,topluma nifak sokanla,bir turlu doymak bilmeyenle, kenz haramdır  diyen bir dinin mensupları ha bire mal mülk stokluyorlarsa bunların din kardeşliğine güven olurmu.

Başkasının diline ,kültürüne  saygın yoksa,her iş ve eyleme yıkıcı bir şüphe ile bakarsan orada kardeşlikten söz edilirmi.

İslam dininin kardeşlik hukuku ile ilgili bazı tespitler;

“Mü’minler, ancak kardeştirler…”(el-Hucurât, 10)

Bu sebeple İslâm kardeşliği; kardeşinin sevinciyle sevinip derdiyle dertlenmektir.

Güçlünün zayıfı ezdiği, zulüm, haksızlık, kin ve husûmetin  olduğu yerde hiç bir kardeşlik olmaz.

İslam Peygamberi;

“Kendi nefsi için arzu ettiği bir şeyi, din kardeşi için de arzu etmeyen kimse gerçek mü’min olamaz.” buyurmuşlardır. (Buhârî)

Allah için olan hakiki kardeşlik; farklı renklerin, farklı lisanların ve farklı bedenlerin aynı kalp ile yaşaması gibidir.

 Kardeşinin derdiyle dertlenip sıkıntısını paylaşmadan, kusurlarını affedip fedakârlık  göstermeden, gerçek mânâda dostluk  ve kardeşlikten söz edilemez.

“Din kardeşliğinin ilk şartı,  başkasına yük olmayı terk etmektir. Yani kardeşine lüzumsuz yere yük olmamak, bilâkis onun yükünü hafifletmeye çalışmaktır.

 “Müslüman, müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez, haksızlık yapmaz, onu düşmana teslim etmez. Müslüman kardeşinin ihtiyacını gideren kimsenin Allah da ihtiyacını giderir.

İslamın bu söylemleri ile İslam dünyasındaki uygulamalara baktığımızda büyük bir çelişki vardır. Yoksullara,muhtaç ve garibanlara  şehadet şerbeti içiriliyor ve cennet vaadediliyor.

İslam ,insanların bir tarağın dişleri  gibi eşit olduğunu söylüyor. Yine  Fransız burjuva devriminin en önemli sloganı, Eşitlik,Özgürlük ve Kardeşliktir. Demekki eşitlik olmadan kardeşlik olmaz. Mutlak eşitlik olmasa da  insanca ve onurlu bir yaşam için eşitlik şarttır,Vatandaşlık haklarında eşitlik şarttır.Yoksa kardeşlik söylemi bir anlam ifade etmez.Kimse kimseyi kandırmasın.

Başkalarının , açlığı, yıkımı ve yokluğu sizin için gurur vesilesi oluyorsa ,orada kardeşlik olmaz.Toplumun yarısı disizlikle itham edilir ve yaşam biçimine müdahale edilirse, din kardeşliği de olmaz.

Güzel bir söz var,kardeşin  kardeşe yaptığını başkası yapamaz diye. !2 Mart,12 Eylül,  28 Şubat ,15 temmuz da Kardeş Kardeşe zulüm etmedi mi ? Günümüzde aynı  hak ihlaleri ,hukuksuzluk ve zulüm devam etmiyormu ? Tokat aynı tokat, yalnızca  el değişmiş. Demokrasiden nasibini almamış toplumların kaderi, gücü elinde tutanların ,devlet benim  deme mantığı.

İsrail zulmüne karşı isyan eden, genç kadın Rachel Corrie; "Zulüm bizdense ben bizden değilim" diye haykırıyordu. Evet zulüm bizdense ben bizden değilim.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Twitter
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre
Biz Sizi Arayalım
Ad, Soyad:
Telefon:
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
E-Mail Bülteni
Ad, Soyad:
E-Mail:
    
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi