ÇAYELİSPOR 1-3 IĞDIRSPOR TFF Spor Toto Bölgesel Amatör Lig 4 Haftasında Iğdırspor, Deplasmanda Karşılaştığı &Cced...           • Emekli Başkomiser Belediye Başkanlığına Talip Oldu Iğdır Melekli Beldesi Belediye Başkanlığına aday adayı olan Emekli Başkomser Şükrem Aras; "20...           • Trafik Cezasını Artırmak İçin Öncelikle Alt Yapının Olması Şarttır! TBMM sunulan Trafik cezalarının artırılması ve böylece trafik kazalarının azaltılması amacıyl...           • 635 Korucu Görevden Uzaklaştırıldı 635 güvenlik korucusu görevden uzaklaştırıldı. İçişleri Bakanlığı, kaçak&c...           • Rektör Alma, Projesiyle TSE'den Patent Aldı Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Kahramanmaraş Süt&cced...           • SAĞLIKLI GÖRÜŞLER, İYİ YOLCULUKLAR Araç kullanırken trafik kuralları kadar önemli olan ve dikkat edilmesi gereken bir diğ...           • BESYO Öğrencileri Rektör İle Beraber Birlikte Fidan Diktiler Rektör Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Iğdır Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek...           • Devlet Hava Meydanları İhale İle 3 Bin 504 Güvenlik Görevlisi Alacak Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü 3 bin 504 güvenlik g&oum...           • Yıllar Sonra Iğdır'da “Pamuk Tarla Günü” Düzenlendi Iğdır’da pamuk yetiştiriciliği yapan Çiftçi Atilla Ayhan'ın arazisinde “...           • IĞDIR VALİLİĞİNDEN ZAM FIRSATÇILARINA YASAL UYARI..! IĞDIR VALİLİĞİ(Genel Emir) GENEL EMİR 1 Vatandaşlarımızın refah, huzur ve mutluluğunu sağlamak; ...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 979683
Aktif: 20
Bugün: 482
Dün: 1000
REKLAMLAR

 

 

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
1296 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
2297 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
1830 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
2440 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
1826 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
2742 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
883 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
1580 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
651 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1199 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
858 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
721 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
2684 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
2035 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
1491 İzlenme, 0 Yorum

Kutsal Devlet..! - Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr.

Kutsal Devlet..!

Yazar: Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr. |  Tarih: 12 / 04 / 2018 |  Yazı Okunma: 266


Devlet; Toplum yaşamında insanların başvurduğu bir örgütlenme biçimidir.Bütün kurumları kapsayan en büyük kurumdur.

Eflatun(Platon) ,bütün ömrünü Sokrates'i öldürmeyecek,tersine onu ve onun gibileri baştacı edecek bir toplumun,bir devletin nasıl kurulabileceğini  düşünmekle geçirmiştir.

Eflatun  en iyi devletin bir ütopya olduğunu biliyor elbete,biliyor ama kurulsun kurulmasın ,herkesin böyle bir devlette yani en doğruya yönelmekle adam olacağına inanıyor.

Platon bir yandan en soyluların başa gelmesini isterken,bir yandan da soylular sınıfını temelinden yıkmaktadır,çünkü soyluluğu seçim ve eğitime bağlayarak toplumun hizmetine koşuyor.

Devlet tepeden tırnağa,her derece ve kademeden insanlardan oluşur.Bu nedenle Devlet de hata yapabilen bir organizasyondur.Dolayısıyla devletin,kutsal olup olmadığı, ve hatasız olup olmadığı sorgulanmalıdır.Daha doğrusu devlet fetişizmi sorgulanmalıdır.

Tarih boyunca her toplumda kutsal devlet anlayışı olmuştur.Toplumu idare edenler yani Prens,Kral,İmparator ve halifeler üstün ve dokunulmaz olmalıdır.Devletle bütünleşen bu yöneticilerin üstün ve kutsal olmaları gerekir.Devlet adeta kutsal ve tapınılan bir kavram haline dönüştürülmüştür.

Eski Türklerde hükümdar kutlu dur.Türk Bilge Kağan,Tanrı gibi gökte olmuş, şeklinde bahsedilir.Gök Türk,  kutsal Türk demektir.

Uygurların Kağanları, Ay göğünde kutlu olmuş,Güneş göğünde kutlu olmuş şeklinde tanımlanırlardı.

l. Dünya savaşında ,Alman İmparatoru 2. Wilhelm Tanrının ruhu kendisinde olduğunu,Hitler ise Tanrının kendisine bir misyon yüklediğini iddia etmiştir.

Aziz Augustinus'a göre,insanlık tarihi boyunca yeryüzü ve tanrı devletleri var olmuştur.yeryüzü devletinin Asur ve Roma  imparatorlukları ile geliştiğini ve bunların şeytanın kırallıkları olduğunu, buna karşın gökyüzü yani Tanrı devletinin ise Yahudilikle başlayıp Hıristiyanlık ile devam eden İsa'nın kırallığıdır.Augustinus' agöre tanrı devletinin yeryüzündeki temsilcisi kilisedir.

Dünya devleti ve Tanrı devleti ayrımı ile iyi ve kötü yönetimler kastedilmektedir.Yüreği Tanrı sevgisi ile dolu olan ve insanları birleştiren gökyüzü devletinde günah yoktur.İlk günahın eseri olan ,Mülkiyet ve kölelik de yoktur.Tanrı devletinde eşitlik vardır.Bu devlette Prens kendini değil herkesin iyiliğini düşünmelidir.

Yeryüzü ya da dünya devletinde ise, ilk günahın ürünü olan madde hırsı, mülkiyet, kölelik ve eşitsizlik vardır. Burada prens ya da yönetici boyun eğdirdiği halkın iyiliğin düşünerek değil egemenlik sevgisi ile, tahakküm etme arzusuyla, başkalarına üstün olmak, onlara baskın çıkmak hırsıyla yönetir.

1215 yılında ,halk ile kral arasında imzalanan ,Magna Carta Libertatum yani büyük özgürlük fermanı  ile toplumsal sözleşme yapılmış buna göre ,hukuk kuralları  Kraldan üstündür, denmiştir.

Makyavele göre,hükümdar iyi kalpli olmalı, kendi hisleri yüzünde sürüyü mahfetmemelidir.

Osmanlı ve İslam  devletlerinde padişah Allahın gölgesi tebaası ise kul'du.Azerbaycan Türklerinde Şahkulu,İmamkulu,Alikulu gibi özel isimler olup, yani insanın kulu olunabiliyordu.

İslamiyete , devlet zalim olsa bile ,ona karşı gelmeyi uygun görmez.Alimler ve halk Ululemre uymayı görev sayar.Çünkü sultan tanrının gölgesidir.Hilafet dini yanlış etkilemiştir,Emevilere göre devletin başına geçen değiştirilemez.

Ülkemizde bazı kesimler,devlet benim devletimdir,ne yaparsa yapsın,ne yaparsa doğru yapar,gibi bir zihniyete sahiptir.Bu bakış açısıda bazı yöneticileri  kontrolsuz ve ulaşılmaz yapar.

Erich Froom'un  deyişiyle, rahat etmek için özgürlüklerini bir lidere veya ideolojiye teslim ederler ve hürriyeten kaçarlar. Hitler,Stalin,Mao,Kim İl Sung ve Saddam lider fetişizminin en somut örnekleridir.

Alman  Nazizmi , Hegel'in devleti ve kuvveti yücelten felsefesini,devlet fetişizmine esas olarak almıştır.

Modern devlette kişilere değil kurumlara itaat edilir.Hukuk iktidarı örgütler,kurumlaştırır,onu meşru kılar,diğer taraftan iktidara karşı bireyin hakları için güvence unsurları oluşturur.

Montesquieu'ye göre her toplumiçin amaç bireylerin özgürlüğüdür.Bu özgürlüğün düşmanı ise despotluktur. Ne yapmalı  o halde ? Özgürlüğü sağlamak için despotluktan sakınmalı.Bunun da yolu  özelikle yasama ,yürütme  ve yargıyı birbirinden ayırmak,yan"Güçler ayrılığı" na gitmektir devlete.

Rousseau ise, insanlar önceleri doğal bir yaşam  sürdürmüşlerdir. O zamanlar özgür ve mutlu idiler.Ama artık doğal yaşama dönmek söz konusu değildir. ne yapmalı o halde ? Bu gün hükümleri bozulmuş "Toplum sözleşmesi"ne eski değerini ve gücünü vermeli , bunun yolu yöntemi egemenliğin halka verilmesidir.

Hukuk devletinin gerekleri;

Temel hak ve özgürlüklerin güven altında bulunması,Kanunların genel olmalarını sağlamak yani yasa önünde eşitlik,Kanunların Anayasaya uygunluğunun sağlanması ve idarenin hukuka bağlılığının sağlanması dır.

Kanunu yapmakla , belli bir olayda "Hukukun dediğini" ortaya koymak aynı şey değildir.Eğer  Hakim olmazsa  kanun da yok demektir.Çünkü yürütme organı ,kanunu dilediği gibi uygulayabilecektir. Bu nedenle yargılama "Hukuk devleti"nin temel koşuludur.

Geçen günlerde ,cumhurbaşkanlığı sarayında , Hakim ve Savcıların kuraları çekildi ve atamalar yapıldı.Atananların bir kısmı siyaseten gelen,bir partinin il ve ilçe yöneticileri ve geçmişte milletvekili adayları.Bunlar AKP yöneticileri,bunların muhalifleri yargıladıklarını düşünün.

Geçmişte FETO' cu hakim ve savcıların ne canlar yaktıklarını yaşayarak gördük, bunlar şimdi içerde hesap veriyorlar.Bu bir vesayet sistemidir,vesayetin askeri,sivili farketmez.

Avrupa İnsan Hakları, hak ihlali var diyor ve tazminata hükmediyor.Bu tazminatları devlet ödüyor,yani bu paralar bizim cebimizde çıkıyor.

Hakim ve Savcıların bir partinin genel başkanı önünde ayağa kalkmaları ve alkışlamaları ayrı bir sorun. O cübbenin anlamı tarafsızlıktır.Adalet yoksa barış olmaz,istikrar ve huzur olmaz.Adalet yoksa zulüm vardır.İnsan da devlet de nefes alamaz.

Laik devlet kutsal olamaz.Kutsal devlet, Hukuk devletine tercih edilemez,edilmemelidir.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Twitter
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre
Biz Sizi Arayalım
Ad, Soyad:
Telefon:
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
E-Mail Bülteni
Ad, Soyad:
E-Mail:
    
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi