Örnek Sosyal Sorumluluk Projesinden Bot Dağıtımı Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, sosyal sorumluk projelerine...           • Iğdır’da İthalat Ve İhracat Devam Ediyor Bitki, bitkisel ürün ve zararlı organizma taşıması ihtimali bulunan diğer maddelerin ith...           • Çocuk İşçiliği İle Mücadele Konusunda Toplantı Yapıldı Vali Enver Ünlü’nün eşi Sema Ünlü Hanımefendi’nin Himayelerin...           • Silahlı Gaspçılar Yakalandı 04.12.2018 günü saat:20.05 sıralarında Söğütlü Mahallesi 508 Sokak ü...           • Rektör Alma, Tuzluca'nın Köy ve Mahalle Muhtarlarını Ağırladı Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Iğdır’ın Tuzluca maha...           • Iğdır Üniversitesi Öğrencileri ““Xı. Öğrenci Kurultayına” Katıldı Türk Mühendis Ve Mimar Odaları Birliğine Bağlı (Tmmob) Ziraat Mühendisleri Odası Ta...           • Erdoğan, Ak Parti’nin Iğdır Belediye Başkan Adayını Açıkladı Adalet ve Kalkınma Partisinin Iğdır belediye başkan adayı belli oldu. 31 Mart 2019 Mahalli se&cced...           • HDP’de Aday Adaylık Başvuru Süresi Uzatıldı Halkların Demokratik Partisi (HDP) 5 Aralık olarak belirlenen son başvuru tarihini yoğun ilgi nede...           • Sağlık Çalışanlarının Döner Sermayesi Dönmüyor! Personelin katkıları ile elde edilen döner sermayelerin emekliliğe yansıtılması, oranlarının ...           • Iğdır Milletvekili Dr.Eksik, Iğdır'a Kanser Araştırma Merkezi İstedi Halkların Demokratik Partisi (HDP) Iğdır Milletvekili Habip Eksik, Iğdır'da son yıllarda artış yaş...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1012652
Aktif: 17
Bugün: 1208
Dün: 1277
REKLAMLAR

 

 

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
1451 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
2478 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
1964 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
2610 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
1914 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
2905 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
1022 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
1782 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
768 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1317 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
1007 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
835 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
2801 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
2198 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
1617 İzlenme, 0 Yorum

Kutsal Devlet..! - Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr.

Kutsal Devlet..!

Yazar: Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr. |  Tarih: 12 / 04 / 2018 |  Yazı Okunma: 285


Devlet; Toplum yaşamında insanların başvurduğu bir örgütlenme biçimidir.Bütün kurumları kapsayan en büyük kurumdur.

Eflatun(Platon) ,bütün ömrünü Sokrates'i öldürmeyecek,tersine onu ve onun gibileri baştacı edecek bir toplumun,bir devletin nasıl kurulabileceğini  düşünmekle geçirmiştir.

Eflatun  en iyi devletin bir ütopya olduğunu biliyor elbete,biliyor ama kurulsun kurulmasın ,herkesin böyle bir devlette yani en doğruya yönelmekle adam olacağına inanıyor.

Platon bir yandan en soyluların başa gelmesini isterken,bir yandan da soylular sınıfını temelinden yıkmaktadır,çünkü soyluluğu seçim ve eğitime bağlayarak toplumun hizmetine koşuyor.

Devlet tepeden tırnağa,her derece ve kademeden insanlardan oluşur.Bu nedenle Devlet de hata yapabilen bir organizasyondur.Dolayısıyla devletin,kutsal olup olmadığı, ve hatasız olup olmadığı sorgulanmalıdır.Daha doğrusu devlet fetişizmi sorgulanmalıdır.

Tarih boyunca her toplumda kutsal devlet anlayışı olmuştur.Toplumu idare edenler yani Prens,Kral,İmparator ve halifeler üstün ve dokunulmaz olmalıdır.Devletle bütünleşen bu yöneticilerin üstün ve kutsal olmaları gerekir.Devlet adeta kutsal ve tapınılan bir kavram haline dönüştürülmüştür.

Eski Türklerde hükümdar kutlu dur.Türk Bilge Kağan,Tanrı gibi gökte olmuş, şeklinde bahsedilir.Gök Türk,  kutsal Türk demektir.

Uygurların Kağanları, Ay göğünde kutlu olmuş,Güneş göğünde kutlu olmuş şeklinde tanımlanırlardı.

l. Dünya savaşında ,Alman İmparatoru 2. Wilhelm Tanrının ruhu kendisinde olduğunu,Hitler ise Tanrının kendisine bir misyon yüklediğini iddia etmiştir.

Aziz Augustinus'a göre,insanlık tarihi boyunca yeryüzü ve tanrı devletleri var olmuştur.yeryüzü devletinin Asur ve Roma  imparatorlukları ile geliştiğini ve bunların şeytanın kırallıkları olduğunu, buna karşın gökyüzü yani Tanrı devletinin ise Yahudilikle başlayıp Hıristiyanlık ile devam eden İsa'nın kırallığıdır.Augustinus' agöre tanrı devletinin yeryüzündeki temsilcisi kilisedir.

Dünya devleti ve Tanrı devleti ayrımı ile iyi ve kötü yönetimler kastedilmektedir.Yüreği Tanrı sevgisi ile dolu olan ve insanları birleştiren gökyüzü devletinde günah yoktur.İlk günahın eseri olan ,Mülkiyet ve kölelik de yoktur.Tanrı devletinde eşitlik vardır.Bu devlette Prens kendini değil herkesin iyiliğini düşünmelidir.

Yeryüzü ya da dünya devletinde ise, ilk günahın ürünü olan madde hırsı, mülkiyet, kölelik ve eşitsizlik vardır. Burada prens ya da yönetici boyun eğdirdiği halkın iyiliğin düşünerek değil egemenlik sevgisi ile, tahakküm etme arzusuyla, başkalarına üstün olmak, onlara baskın çıkmak hırsıyla yönetir.

1215 yılında ,halk ile kral arasında imzalanan ,Magna Carta Libertatum yani büyük özgürlük fermanı  ile toplumsal sözleşme yapılmış buna göre ,hukuk kuralları  Kraldan üstündür, denmiştir.

Makyavele göre,hükümdar iyi kalpli olmalı, kendi hisleri yüzünde sürüyü mahfetmemelidir.

Osmanlı ve İslam  devletlerinde padişah Allahın gölgesi tebaası ise kul'du.Azerbaycan Türklerinde Şahkulu,İmamkulu,Alikulu gibi özel isimler olup, yani insanın kulu olunabiliyordu.

İslamiyete , devlet zalim olsa bile ,ona karşı gelmeyi uygun görmez.Alimler ve halk Ululemre uymayı görev sayar.Çünkü sultan tanrının gölgesidir.Hilafet dini yanlış etkilemiştir,Emevilere göre devletin başına geçen değiştirilemez.

Ülkemizde bazı kesimler,devlet benim devletimdir,ne yaparsa yapsın,ne yaparsa doğru yapar,gibi bir zihniyete sahiptir.Bu bakış açısıda bazı yöneticileri  kontrolsuz ve ulaşılmaz yapar.

Erich Froom'un  deyişiyle, rahat etmek için özgürlüklerini bir lidere veya ideolojiye teslim ederler ve hürriyeten kaçarlar. Hitler,Stalin,Mao,Kim İl Sung ve Saddam lider fetişizminin en somut örnekleridir.

Alman  Nazizmi , Hegel'in devleti ve kuvveti yücelten felsefesini,devlet fetişizmine esas olarak almıştır.

Modern devlette kişilere değil kurumlara itaat edilir.Hukuk iktidarı örgütler,kurumlaştırır,onu meşru kılar,diğer taraftan iktidara karşı bireyin hakları için güvence unsurları oluşturur.

Montesquieu'ye göre her toplumiçin amaç bireylerin özgürlüğüdür.Bu özgürlüğün düşmanı ise despotluktur. Ne yapmalı  o halde ? Özgürlüğü sağlamak için despotluktan sakınmalı.Bunun da yolu  özelikle yasama ,yürütme  ve yargıyı birbirinden ayırmak,yan"Güçler ayrılığı" na gitmektir devlete.

Rousseau ise, insanlar önceleri doğal bir yaşam  sürdürmüşlerdir. O zamanlar özgür ve mutlu idiler.Ama artık doğal yaşama dönmek söz konusu değildir. ne yapmalı o halde ? Bu gün hükümleri bozulmuş "Toplum sözleşmesi"ne eski değerini ve gücünü vermeli , bunun yolu yöntemi egemenliğin halka verilmesidir.

Hukuk devletinin gerekleri;

Temel hak ve özgürlüklerin güven altında bulunması,Kanunların genel olmalarını sağlamak yani yasa önünde eşitlik,Kanunların Anayasaya uygunluğunun sağlanması ve idarenin hukuka bağlılığının sağlanması dır.

Kanunu yapmakla , belli bir olayda "Hukukun dediğini" ortaya koymak aynı şey değildir.Eğer  Hakim olmazsa  kanun da yok demektir.Çünkü yürütme organı ,kanunu dilediği gibi uygulayabilecektir. Bu nedenle yargılama "Hukuk devleti"nin temel koşuludur.

Geçen günlerde ,cumhurbaşkanlığı sarayında , Hakim ve Savcıların kuraları çekildi ve atamalar yapıldı.Atananların bir kısmı siyaseten gelen,bir partinin il ve ilçe yöneticileri ve geçmişte milletvekili adayları.Bunlar AKP yöneticileri,bunların muhalifleri yargıladıklarını düşünün.

Geçmişte FETO' cu hakim ve savcıların ne canlar yaktıklarını yaşayarak gördük, bunlar şimdi içerde hesap veriyorlar.Bu bir vesayet sistemidir,vesayetin askeri,sivili farketmez.

Avrupa İnsan Hakları, hak ihlali var diyor ve tazminata hükmediyor.Bu tazminatları devlet ödüyor,yani bu paralar bizim cebimizde çıkıyor.

Hakim ve Savcıların bir partinin genel başkanı önünde ayağa kalkmaları ve alkışlamaları ayrı bir sorun. O cübbenin anlamı tarafsızlıktır.Adalet yoksa barış olmaz,istikrar ve huzur olmaz.Adalet yoksa zulüm vardır.İnsan da devlet de nefes alamaz.

Laik devlet kutsal olamaz.Kutsal devlet, Hukuk devletine tercih edilemez,edilmemelidir.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Twitter
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre
Biz Sizi Arayalım
Ad, Soyad:
Telefon:
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
E-Mail Bülteni
Ad, Soyad:
E-Mail:
    
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi