IĞDIR THY’DEN IĞDIRLILARA BİR MÜJDE DAHA… Edindiğimiz bilgiye göre Türk Hava Yolları Iğdır’da son 24 saat içinde CHEC...           • Iğdır’da İş-Kur’a Eleman Alımıyla İlgili Soruşturma Açıldı Iğdır Valisi Enver Ünlü, İŞ-KUR’a alınan 1000 kişiyle ilgili usulsüzlük ...           • Hibe ile Düve Alım Desteğinden Faydalanacak Yetiştiriciler Belli Oldu Hayvancılık Desteklemeleri kapsamında 2018 yılı %30 hibe ile düve desteklemelerinden faydalan...           • VALİ ÜNLÜ İMECE DÖVİZ’İ ZİYARET ETTİ Vali Enver Ünlü, İl Mahalli İdareler Müdürü Çetin İden ile birlikt...           • Anız Yakmak Yasaktır, Anız Yakarak Geleceğimizi Yakıyoruz! Hububat Hasadından Sonra Tarlada Kalan Anızı Yakmak Geleceğimizi Yakmak Demektir. Anız Yakmak Yas...           • SAUNA KALP DAMAR HASTALIĞI RİSKİNİ AZALTIYOR! Japonya’da, 65 yaş üzeri sağlıklı bireyler üzerinde sıcak su ile banyo yapmanın ka...           • IĞDIR SPOR TOP BAŞI YAPTI Iğdır spor 2018-2019 Spor Toto Bal ligi 3. Gurupta mücadele edecek Iğdır spor yeni sezon hazı...           • AMAN DİKKAT, KLİMA GÖZLERİNİZİ ÇARPMASIN..! Yaz sıcaklarıyla baş edebilmenin en etkili yolu klima… Günlük hayatın için...           • Spor Yaralanmalarının %75’i Sporcunun Kendisinden Kaynaklanır! Yaz geldi, açık havada yapılan spor faaliyetleri giderek arttı. Ancak ne yazık ki yeterli h...           • Solar Yöntemlerle Elde Edilen Sıcak Su ile Kayısı Kurutulacak Iğdır Üniversitesi Yeşil Alan Müdürlüğü tarafından Şehit Bülent Yurt...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 911887
Aktif: 23
Bugün: 921
Dün: 2116
REKLAMLAR

 

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
1076 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
1872 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
1601 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
2201 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
1692 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
2425 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
699 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
1234 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
481 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1043 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
692 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
559 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
1843 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
1693 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
1329 İzlenme, 0 Yorum

İnsan, Doğa Ve Gidişat - Prof. Dr. Ahmet ÖZER

İnsan, Doğa Ve Gidişat

Yazar: Prof. Dr. Ahmet ÖZER |  Tarih: 24 / 04 / 2018 |  Yazı Okunma: 247


Şimdi size doğa ile insanın farkını net biçimde ortaya koyan bazı sorular soracağım. Bu sorulara vereceğiniz yanıtlarla aslında doğadaki aklın insanın aklından dah yüce ve güzel olduğunu göreceksiniz. Daha “insani” demiyorum, çünkü biz “insani” deyince iyi bir şey dediğimizi sanıyoruz. Oysa insani olup da yani insana dair olup da o kadar çok kötü şey var ki insani kavramına yüklenen olumlu ve pozitif yaklaşımın hiç bir kıymeti harbiyesi kalmıyor. Buyrun bakın.

Şimdi soruyorum size; hangi kuş yavrusunu aç bırakır, hangi kurt yanındaki kurda acı verir? Köpek bile sevdiğinin yarasını yalamaz mı? Orman suyun, su ormanın hatırını bilmez mi? Peki insan biliyor mu? Hergün binlerce hektar orman sırf kendi aç gözlü yaklaşımından ötürü yok olmuyormu? Üstelik sabotaşlarla yangınlarla yakıp yakıp beton yığınlarına çevirmiyorlar mı? Bakın kıyı kentlerine. Gözünüzün önüne getirin güzel Mersin’i.. Bir zamanlar Akdenizin Mavisi ile tors’un yeşili nasıl da selamlardı birbirini.. Şimdi öyle mi? Üç beş rant uğruna o güzelim portakal limon bahçeleri bir anda çirkin beton yığınlarına dönüştü.

Maalesef artık ne Akdeniz mavi, ne de o güzelim Toroslar yeşil.. İkisini birbirinden ayırdık çoktan. Arada beton seti uzanıp gidiyor.. Üstelik de bunu yapanlar iyi yaptığını sanıyor. Sorarım size iyilik bunun neresinde? Tabi bizde de kabahat var. Neden bunun hesabını oy verdiğimiz insanlardan sormuyoruz? neden bunu önlemesi gereken siyasiler bunun sorumlusu? Ve neden çözümün bir parçası olması gerekenler aslında sorunun ta kendisi? Öyle ya onlar beldelerimizi daha güzelleştirecek diye seçilmediler mi? Ama manzara ortada. Bırakın daha güzel olmayı daha da çirkinleşti, çarpıklık aldı başını gidiyor.. Tarım alanlarımız bile büyük saldırı altında. Bırakın organiğini gıdaların güvenliği bile kalmadı. Uydurma sunni katkılarla oluşan kanseler toplumu hergeçen gün artarakkemirmeye devam ediyor. Daha ömrünün baharında birçok insan patır patır bu illetler yüzünde düşüyor toprağa. Bunu görmek için daha ne olması gerekir? Toplu kırım mı? Üstelik bu yanlışları yapanların yanlışlarını her seferinde onları seçerek adeta ödüllendiriyoruz. Evet yeniden ödüllendirir gibi bu yanlışların devam etmesini cesaretlendiriyoruz. Oysa bunu yapanlara, sebep olanlara artık dur demenin zamanı..

Sadece o mu? En doğal ihtiyacmız olan su havzaları para pul adına kirletiliyor. Şu insan aklına bakın kendi içtiği suyu zehirliyor, oksijen aldığı dalı kesiyor, sonra da ortalık da böbürlenerek ben insanım diye afra tafra ile geziyor. Oysa hayvan kirletir mi doğayı? Yakıp yıkar mı, ağacı, otu, çiçeği, böceği? Sadece doğaya değil, bir de insanoğlunun kendi türüne hemcinslerine yaptıklarına bir bakın: İşkence, öldürme, istismar, tecavüz vs.vs.. Peki sorarım size, siz hiç işkence yapan bir aslan gördünüz mü ya da yavrusuna tecavüz eden bir kedi? Ama bu dediklerimi yapan çok insan gördünüz, işittiniz, değil mi?

Peki, siz hiç dalına küsen bir ağaç gördünüz mü; ya da dikeninden utanan bir gül? Oysa insanlık almi öyle mi? Kıskanmalar, çekişmeler, güç savaşları.. Bunlar için dökülen kanlar, kesilen kafalar ve daha neler neler.. ne vahşetler var bu dünyada daha görmediğimiz bilmediğimiz. Oysa bir bakın hiç su toprağa gönül koyar mı; rüzgâr yağmuru kıskanır mı? Hangi mevsim cehennemdir; hangi gün batımı katil? Bir açın gözünüzü bakın doğaya ve hayvanlara.. Sonra dönüp bir de insanlara bakın.. Peki biz mi doğadan ve hayvanlardan utanmalıyız, yoksa hayvanlar mı bizim insanlığımızdan? Cevabı siz verin lütfen...
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Twitter
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre
Biz Sizi Arayalım
Ad, Soyad:
Telefon:
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
E-Mail Bülteni
Ad, Soyad:
E-Mail:
    
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi