HDP’de Aday Adaylık Süreci Ve Adaylık Ücretleri Belli Oldu Halkların Demokratik Partisi (HDP)’ den İl, İlçe Ve Belde Belediye Eş Başkanlığı Bele...           • Milli Eğitimde Beden Eğitimi Öğretmenleri Toplantısı Iğdır Milli Eğitim müdürü Ercan Budanur merkezde görev yapan Beden Eğitimi &Ou...           • Medikososyal Binasında, Askıda Kitap Köşesi ve Okuma Salonu Hizmette Iğdır Üniversitesinde bulunan Medikososyal binasında Kütüphane ve Dokümantasyo...           • Eğitim Felsefesi Ve Öğretmenlik Misyonu Konulu Konferans Verildi Iğdır  Milli Eğitim Müdürlüğünün davetlisi olarak Iğdır’a &nbs...           • Başkan Yikit Partisine Aday Adaylığı Başvurusunu Yaptı Iğdır Belediye Başkanı Av. Murat Yikit Aday Adaylığı Dilekçesini HDP İl Binasında PM Ü...           • AİHM Kararını Verdi: Selahattin Demirtaş Serbest Bırakılsın AİHM, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutukluluğunun hukuki olup olmadığını...           • Iğdır’daki Atıl Araziler Tarıma Kazandırılacak "Tarım Arazilerinin Korunması, Kullanılması ve Planlamasına Dair Yönetmeliği" Resmi Gazete'de...           • Memiş: "Hız Limitinin Artırılması Can Güvenliğini Ortadan Kaldırır" Karayolu Trafik ve yol güvenliği Derneği Genel Başkanı İhsan Memiş, Türkiye de yılda 7 B...           • İl Sağlık Müdürlüğünden Ağız-Diş Taraması Sağlık Bakanlığı tarafından Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği içerisinde yürüt...           • Kazım Karabekir’in Kızı Paşa’nın Adını Taşıyan Okulu Ziyaret Etti Kurtuluş Savaşımızın doğu cephesi komutanlığını yapan Kazım Karabekir Paşa'nın kızı Tims...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 999620
Aktif: 17
Bugün: 1177
Dün: 1597
REKLAMLAR

 

 

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
1407 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
2408 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
1923 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
2543 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
1886 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
2846 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
976 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
1712 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
722 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1279 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
956 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
800 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
2759 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
2149 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
1578 İzlenme, 0 Yorum

İnsan, Doğa Ve Gidişat - Prof. Dr. Ahmet ÖZER

İnsan, Doğa Ve Gidişat

Yazar: Prof. Dr. Ahmet ÖZER |  Tarih: 24 / 04 / 2018 |  Yazı Okunma: 304


Şimdi size doğa ile insanın farkını net biçimde ortaya koyan bazı sorular soracağım. Bu sorulara vereceğiniz yanıtlarla aslında doğadaki aklın insanın aklından dah yüce ve güzel olduğunu göreceksiniz. Daha “insani” demiyorum, çünkü biz “insani” deyince iyi bir şey dediğimizi sanıyoruz. Oysa insani olup da yani insana dair olup da o kadar çok kötü şey var ki insani kavramına yüklenen olumlu ve pozitif yaklaşımın hiç bir kıymeti harbiyesi kalmıyor. Buyrun bakın.

Şimdi soruyorum size; hangi kuş yavrusunu aç bırakır, hangi kurt yanındaki kurda acı verir? Köpek bile sevdiğinin yarasını yalamaz mı? Orman suyun, su ormanın hatırını bilmez mi? Peki insan biliyor mu? Hergün binlerce hektar orman sırf kendi aç gözlü yaklaşımından ötürü yok olmuyormu? Üstelik sabotaşlarla yangınlarla yakıp yakıp beton yığınlarına çevirmiyorlar mı? Bakın kıyı kentlerine. Gözünüzün önüne getirin güzel Mersin’i.. Bir zamanlar Akdenizin Mavisi ile tors’un yeşili nasıl da selamlardı birbirini.. Şimdi öyle mi? Üç beş rant uğruna o güzelim portakal limon bahçeleri bir anda çirkin beton yığınlarına dönüştü.

Maalesef artık ne Akdeniz mavi, ne de o güzelim Toroslar yeşil.. İkisini birbirinden ayırdık çoktan. Arada beton seti uzanıp gidiyor.. Üstelik de bunu yapanlar iyi yaptığını sanıyor. Sorarım size iyilik bunun neresinde? Tabi bizde de kabahat var. Neden bunun hesabını oy verdiğimiz insanlardan sormuyoruz? neden bunu önlemesi gereken siyasiler bunun sorumlusu? Ve neden çözümün bir parçası olması gerekenler aslında sorunun ta kendisi? Öyle ya onlar beldelerimizi daha güzelleştirecek diye seçilmediler mi? Ama manzara ortada. Bırakın daha güzel olmayı daha da çirkinleşti, çarpıklık aldı başını gidiyor.. Tarım alanlarımız bile büyük saldırı altında. Bırakın organiğini gıdaların güvenliği bile kalmadı. Uydurma sunni katkılarla oluşan kanseler toplumu hergeçen gün artarakkemirmeye devam ediyor. Daha ömrünün baharında birçok insan patır patır bu illetler yüzünde düşüyor toprağa. Bunu görmek için daha ne olması gerekir? Toplu kırım mı? Üstelik bu yanlışları yapanların yanlışlarını her seferinde onları seçerek adeta ödüllendiriyoruz. Evet yeniden ödüllendirir gibi bu yanlışların devam etmesini cesaretlendiriyoruz. Oysa bunu yapanlara, sebep olanlara artık dur demenin zamanı..

Sadece o mu? En doğal ihtiyacmız olan su havzaları para pul adına kirletiliyor. Şu insan aklına bakın kendi içtiği suyu zehirliyor, oksijen aldığı dalı kesiyor, sonra da ortalık da böbürlenerek ben insanım diye afra tafra ile geziyor. Oysa hayvan kirletir mi doğayı? Yakıp yıkar mı, ağacı, otu, çiçeği, böceği? Sadece doğaya değil, bir de insanoğlunun kendi türüne hemcinslerine yaptıklarına bir bakın: İşkence, öldürme, istismar, tecavüz vs.vs.. Peki sorarım size, siz hiç işkence yapan bir aslan gördünüz mü ya da yavrusuna tecavüz eden bir kedi? Ama bu dediklerimi yapan çok insan gördünüz, işittiniz, değil mi?

Peki, siz hiç dalına küsen bir ağaç gördünüz mü; ya da dikeninden utanan bir gül? Oysa insanlık almi öyle mi? Kıskanmalar, çekişmeler, güç savaşları.. Bunlar için dökülen kanlar, kesilen kafalar ve daha neler neler.. ne vahşetler var bu dünyada daha görmediğimiz bilmediğimiz. Oysa bir bakın hiç su toprağa gönül koyar mı; rüzgâr yağmuru kıskanır mı? Hangi mevsim cehennemdir; hangi gün batımı katil? Bir açın gözünüzü bakın doğaya ve hayvanlara.. Sonra dönüp bir de insanlara bakın.. Peki biz mi doğadan ve hayvanlardan utanmalıyız, yoksa hayvanlar mı bizim insanlığımızdan? Cevabı siz verin lütfen...
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Twitter
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre
Biz Sizi Arayalım
Ad, Soyad:
Telefon:
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
E-Mail Bülteni
Ad, Soyad:
E-Mail:
    
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi