Rektör Alma’nın Gaziler Günü Mesajı Şanlı tarihimiz bizlere gurur veren eşsiz destanlar ve zaferlerle doludur. Türk Milleti olara...           • Unutmamayı Unutma! Sabah işe geç kalmış, panik halinde bir an önce hazırlanıp evden çıkmaya &ccedi...           • 19 Eylül Gaziler Günü Münasebetiyle Anma Programı Düzenlendi 19 Eylül Gaziler Günü münasebetiyle Iğdır Belediye Meydanında anma programı d&...           • Gazeteci Murat Kazan'ı Kaybettik Iğdır'da gazetecilik yapan foto muhabiri Murat Kazan, Arkadaşımız ve meslektaşımız geçirdiğ...           • Pak Gıda Kesimhanesinin Açılışı Yapıldı 75 adet büyükbaş ve 160 adet küçükbaş günlük kapasiteli Pak G...           • Iğdır’da 49500 Öğrenci Ders Başı Yaptı 2018-2019 eğitim ve öğretim yılının ilk ders zilini Vali Enver Ünlü çaldı. 4...           • Agiri Yanıyor, Iğdır Bakıyor..! 13.09.2018 Çarşamba günü Ağrı dağı eteklerinde çobanların sebep olduğu &cc...           • Soya Fasulyesi Iğdır Tarlalarında... Iğdır'da ilk kez ekimi yapılan soya fasulyesi tarlası İl Tarım Müdürü Özkan YO...           • Van Milletvekili İrfan Kartal Iğdır Valiliğini Ziyaret Etti AK Parti Van Milletvekili İrfan Kartal, Iğdır Valisi Enver Ünlü'yü makamında ziyare...           • Iğdır Belediyesinden Öğrencilere Ücretsiz Saç Kesimi 2018-2019 eğitim öğretim yılının başlamasına 1 gün kala Iğdır Belediyesi mahalleler de k...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 963140
Aktif: 17
Bugün: 261
Dün: 1788
REKLAMLAR

 

 

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
1235 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
2216 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
1776 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
2378 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
1793 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
2666 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
839 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
1489 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
609 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1161 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
821 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
684 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
2635 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
1969 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
1449 İzlenme, 0 Yorum

İnsan, Doğa Ve Gidişat - Prof. Dr. Ahmet ÖZER

İnsan, Doğa Ve Gidişat

Yazar: Prof. Dr. Ahmet ÖZER |  Tarih: 24 / 04 / 2018 |  Yazı Okunma: 284


Şimdi size doğa ile insanın farkını net biçimde ortaya koyan bazı sorular soracağım. Bu sorulara vereceğiniz yanıtlarla aslında doğadaki aklın insanın aklından dah yüce ve güzel olduğunu göreceksiniz. Daha “insani” demiyorum, çünkü biz “insani” deyince iyi bir şey dediğimizi sanıyoruz. Oysa insani olup da yani insana dair olup da o kadar çok kötü şey var ki insani kavramına yüklenen olumlu ve pozitif yaklaşımın hiç bir kıymeti harbiyesi kalmıyor. Buyrun bakın.

Şimdi soruyorum size; hangi kuş yavrusunu aç bırakır, hangi kurt yanındaki kurda acı verir? Köpek bile sevdiğinin yarasını yalamaz mı? Orman suyun, su ormanın hatırını bilmez mi? Peki insan biliyor mu? Hergün binlerce hektar orman sırf kendi aç gözlü yaklaşımından ötürü yok olmuyormu? Üstelik sabotaşlarla yangınlarla yakıp yakıp beton yığınlarına çevirmiyorlar mı? Bakın kıyı kentlerine. Gözünüzün önüne getirin güzel Mersin’i.. Bir zamanlar Akdenizin Mavisi ile tors’un yeşili nasıl da selamlardı birbirini.. Şimdi öyle mi? Üç beş rant uğruna o güzelim portakal limon bahçeleri bir anda çirkin beton yığınlarına dönüştü.

Maalesef artık ne Akdeniz mavi, ne de o güzelim Toroslar yeşil.. İkisini birbirinden ayırdık çoktan. Arada beton seti uzanıp gidiyor.. Üstelik de bunu yapanlar iyi yaptığını sanıyor. Sorarım size iyilik bunun neresinde? Tabi bizde de kabahat var. Neden bunun hesabını oy verdiğimiz insanlardan sormuyoruz? neden bunu önlemesi gereken siyasiler bunun sorumlusu? Ve neden çözümün bir parçası olması gerekenler aslında sorunun ta kendisi? Öyle ya onlar beldelerimizi daha güzelleştirecek diye seçilmediler mi? Ama manzara ortada. Bırakın daha güzel olmayı daha da çirkinleşti, çarpıklık aldı başını gidiyor.. Tarım alanlarımız bile büyük saldırı altında. Bırakın organiğini gıdaların güvenliği bile kalmadı. Uydurma sunni katkılarla oluşan kanseler toplumu hergeçen gün artarakkemirmeye devam ediyor. Daha ömrünün baharında birçok insan patır patır bu illetler yüzünde düşüyor toprağa. Bunu görmek için daha ne olması gerekir? Toplu kırım mı? Üstelik bu yanlışları yapanların yanlışlarını her seferinde onları seçerek adeta ödüllendiriyoruz. Evet yeniden ödüllendirir gibi bu yanlışların devam etmesini cesaretlendiriyoruz. Oysa bunu yapanlara, sebep olanlara artık dur demenin zamanı..

Sadece o mu? En doğal ihtiyacmız olan su havzaları para pul adına kirletiliyor. Şu insan aklına bakın kendi içtiği suyu zehirliyor, oksijen aldığı dalı kesiyor, sonra da ortalık da böbürlenerek ben insanım diye afra tafra ile geziyor. Oysa hayvan kirletir mi doğayı? Yakıp yıkar mı, ağacı, otu, çiçeği, böceği? Sadece doğaya değil, bir de insanoğlunun kendi türüne hemcinslerine yaptıklarına bir bakın: İşkence, öldürme, istismar, tecavüz vs.vs.. Peki sorarım size, siz hiç işkence yapan bir aslan gördünüz mü ya da yavrusuna tecavüz eden bir kedi? Ama bu dediklerimi yapan çok insan gördünüz, işittiniz, değil mi?

Peki, siz hiç dalına küsen bir ağaç gördünüz mü; ya da dikeninden utanan bir gül? Oysa insanlık almi öyle mi? Kıskanmalar, çekişmeler, güç savaşları.. Bunlar için dökülen kanlar, kesilen kafalar ve daha neler neler.. ne vahşetler var bu dünyada daha görmediğimiz bilmediğimiz. Oysa bir bakın hiç su toprağa gönül koyar mı; rüzgâr yağmuru kıskanır mı? Hangi mevsim cehennemdir; hangi gün batımı katil? Bir açın gözünüzü bakın doğaya ve hayvanlara.. Sonra dönüp bir de insanlara bakın.. Peki biz mi doğadan ve hayvanlardan utanmalıyız, yoksa hayvanlar mı bizim insanlığımızdan? Cevabı siz verin lütfen...
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Twitter
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre
Biz Sizi Arayalım
Ad, Soyad:
Telefon:
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
E-Mail Bülteni
Ad, Soyad:
E-Mail:
    
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi