Aralık İlçesinde Dr. Kum, Eczacı Toksöz Öğrencilere Kitap Dağıttı Yazar Dr.Mehmet Kum’un başlattığı okullara kitap yardımı ve masal okuma projesi devam ediyor...           • Ziraat Fakültesi Dekanlığına Prof. Dr. Sulhattin Yaşar Atandı Iğdır Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde 10 aydır Dekan Vekili olarak görev ya...           • Bakan Fakıbaba’dan İl Müdürümüz Özkan Yolcu’ya Plaket Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 23.05.2018 günü Ankara’da ger&ccedi...           • Başkan Yikit “Iğdır’da Kayısı Festivali Yapılacak” Iğdır belediye başkanı Murat Yikit, ramazanlık nedeniyle basın mensuplarıyla iftar yemeğinde buluş...           • Saadet Partisinin Seçim Büroları Çalışmalarını Hızlandırdı Saadet Partisi Iğdır İl teşkilatı il genelinde seçim bürolarını faaliyete geçir...           • Başkan Yikit Iğdır Basını İle İftar Yemeğinde Bir Araya Geldi Iğdır Belediye Başkanı Murat Yikit, gazeteciler ve basın mensupları ile iftar yemeğinde bir araya ...           • Gündüz Güneş: Tek Adamla Değil, Demokrasi İle Ülkemizi Yöneteceğiz İYİ Parti Iğdır Milletvekili adayı Gündüz GÜNEŞ, önümüzdeki milletve...           • Öğretim Görevlisi Ağabeyinin Anısına Kampüse Çeşme Yaptırdı Iğdır Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu’nda görevli Öğr. G...           • Tuzluca MYO Laborant Bölümü İlk Mezunlarını Verdi Iğdır Üniversitesi Tuzluca Meslek Yüksek Okulu Laborant Bölümü 2017-2018 ...           • Iğdır Üniversitesinde Karate Kuşak Sınavı Gerçekleştirildi Iğdır Üniversitesi Şehit Bülent Yurtseven Kampüsünde bulunan lojmanlarda otura...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 845964
Aktif: 22
Bugün: 1480
Dün: 2809
REKLAMLAR

 

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
939 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
1722 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
1426 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
1768 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
1590 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
2221 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
556 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
1026 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
357 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
934 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
571 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
454 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
1067 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
1504 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
1205 İzlenme, 0 Yorum

İnsan, Doğa Ve Gidişat - Prof. Dr. Ahmet ÖZER

İnsan, Doğa Ve Gidişat

Yazar: Prof. Dr. Ahmet ÖZER |  Tarih: 24 / 04 / 2018 |  Yazı Okunma: 213


Şimdi size doğa ile insanın farkını net biçimde ortaya koyan bazı sorular soracağım. Bu sorulara vereceğiniz yanıtlarla aslında doğadaki aklın insanın aklından dah yüce ve güzel olduğunu göreceksiniz. Daha “insani” demiyorum, çünkü biz “insani” deyince iyi bir şey dediğimizi sanıyoruz. Oysa insani olup da yani insana dair olup da o kadar çok kötü şey var ki insani kavramına yüklenen olumlu ve pozitif yaklaşımın hiç bir kıymeti harbiyesi kalmıyor. Buyrun bakın.

Şimdi soruyorum size; hangi kuş yavrusunu aç bırakır, hangi kurt yanındaki kurda acı verir? Köpek bile sevdiğinin yarasını yalamaz mı? Orman suyun, su ormanın hatırını bilmez mi? Peki insan biliyor mu? Hergün binlerce hektar orman sırf kendi aç gözlü yaklaşımından ötürü yok olmuyormu? Üstelik sabotaşlarla yangınlarla yakıp yakıp beton yığınlarına çevirmiyorlar mı? Bakın kıyı kentlerine. Gözünüzün önüne getirin güzel Mersin’i.. Bir zamanlar Akdenizin Mavisi ile tors’un yeşili nasıl da selamlardı birbirini.. Şimdi öyle mi? Üç beş rant uğruna o güzelim portakal limon bahçeleri bir anda çirkin beton yığınlarına dönüştü.

Maalesef artık ne Akdeniz mavi, ne de o güzelim Toroslar yeşil.. İkisini birbirinden ayırdık çoktan. Arada beton seti uzanıp gidiyor.. Üstelik de bunu yapanlar iyi yaptığını sanıyor. Sorarım size iyilik bunun neresinde? Tabi bizde de kabahat var. Neden bunun hesabını oy verdiğimiz insanlardan sormuyoruz? neden bunu önlemesi gereken siyasiler bunun sorumlusu? Ve neden çözümün bir parçası olması gerekenler aslında sorunun ta kendisi? Öyle ya onlar beldelerimizi daha güzelleştirecek diye seçilmediler mi? Ama manzara ortada. Bırakın daha güzel olmayı daha da çirkinleşti, çarpıklık aldı başını gidiyor.. Tarım alanlarımız bile büyük saldırı altında. Bırakın organiğini gıdaların güvenliği bile kalmadı. Uydurma sunni katkılarla oluşan kanseler toplumu hergeçen gün artarakkemirmeye devam ediyor. Daha ömrünün baharında birçok insan patır patır bu illetler yüzünde düşüyor toprağa. Bunu görmek için daha ne olması gerekir? Toplu kırım mı? Üstelik bu yanlışları yapanların yanlışlarını her seferinde onları seçerek adeta ödüllendiriyoruz. Evet yeniden ödüllendirir gibi bu yanlışların devam etmesini cesaretlendiriyoruz. Oysa bunu yapanlara, sebep olanlara artık dur demenin zamanı..

Sadece o mu? En doğal ihtiyacmız olan su havzaları para pul adına kirletiliyor. Şu insan aklına bakın kendi içtiği suyu zehirliyor, oksijen aldığı dalı kesiyor, sonra da ortalık da böbürlenerek ben insanım diye afra tafra ile geziyor. Oysa hayvan kirletir mi doğayı? Yakıp yıkar mı, ağacı, otu, çiçeği, böceği? Sadece doğaya değil, bir de insanoğlunun kendi türüne hemcinslerine yaptıklarına bir bakın: İşkence, öldürme, istismar, tecavüz vs.vs.. Peki sorarım size, siz hiç işkence yapan bir aslan gördünüz mü ya da yavrusuna tecavüz eden bir kedi? Ama bu dediklerimi yapan çok insan gördünüz, işittiniz, değil mi?

Peki, siz hiç dalına küsen bir ağaç gördünüz mü; ya da dikeninden utanan bir gül? Oysa insanlık almi öyle mi? Kıskanmalar, çekişmeler, güç savaşları.. Bunlar için dökülen kanlar, kesilen kafalar ve daha neler neler.. ne vahşetler var bu dünyada daha görmediğimiz bilmediğimiz. Oysa bir bakın hiç su toprağa gönül koyar mı; rüzgâr yağmuru kıskanır mı? Hangi mevsim cehennemdir; hangi gün batımı katil? Bir açın gözünüzü bakın doğaya ve hayvanlara.. Sonra dönüp bir de insanlara bakın.. Peki biz mi doğadan ve hayvanlardan utanmalıyız, yoksa hayvanlar mı bizim insanlığımızdan? Cevabı siz verin lütfen...
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Twitter
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre
Biz Sizi Arayalım
Ad, Soyad:
Telefon:
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
E-Mail Bülteni
Ad, Soyad:
E-Mail:
    
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi