HDP’li Mehmet Nuri Güneş’ten Mesaj Var… Aday adaylık süreci ile ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan HDP’li Mehmet Nu...           • HDP’nin Belediye Başkan Adayları Belli Oldu Halkların Demokratik Partisi Genel Merkezi tarafından yapılan açıklamada Iğdır Belediye Baş...           • Çocuklarınızı Kış Hastalıklarından Tavuk Suyu İle Koruyun! Kış mevsimi dendi mi akla soğuk algınlığı ve grip geliyor. Uzmanlar, aralık ve ocak aylarının grib...           • Ak Parti İlçe Ve Belde Belediye Başkan Adaylarını Açıkladı Ak Parti’nin Iğdır’daki ilçe ve belde belediye başkan adayları dün faceboo...           • Iğdır’da “Yem Bitkilerini Destekleme Ödemesi” Belli Oldu Iğdır İl Tarım Müdürlüğü Çayır Mera ve Yem Bitkileri Şube Müdü...           • Kızlarda Ve Erkeklerde Okullar Arası Futbol Müsabakaları Sona Erdi Iğdır 2018-2019 Okul Sporları Futbol Yıldız Kız Erkek İl Birinciliği Müsabakalar sona erdi Y...           • Bir Bürokratımızı Kaybettik: Fahrettin Karadeniz Toprağa Verildi Bu kış bizden çok şey götürdü. İlimiz Alikamerli Mahallesi eşrafından emekli...           • AFAD İl Müdürlüğünden “Birey Ve Aileler İçin Afet Bilinci Eğitimi” Iğdır Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından İskender Iğdır Ağrı Dağı Dağcılı...           • Feyzioğlu:İş Sağlığı-Güvenliği Mevzuatı Toparlanmalı,İyileştirilmeli TBB Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, iş kazalarında iş sağlığı güvenliği uzmanlarının &...           • Tembel Olan Çocuğunuz Değil, Gözleri Olabilir Sömestre tatiline girildi, öğrenciler ilk karnelerini aldı. Öğrenciler bir yandan t...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1050001
Aktif: 189
Bugün: 2016
Dün: 2053
REKLAMLAR

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
1576 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
2642 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2083 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
2758 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2000 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
3075 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
1136 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
1997 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
868 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1420 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
1131 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
931 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
2914 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
2336 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
1713 İzlenme, 0 Yorum

Hamama Giren, Terler! - Ayhan ONGUN

Hamama Giren, Terler!

Yazar: Ayhan ONGUN |  Tarih: 22 / 05 / 2018 |  Yazı Okunma: 346


Yaklaşan 24 Haziran seçimleri öncesi milletvekilleri adayları kesinleşmeye başladı.

Diğer partilerde aday listelerine yönelik pek bir itiraz olacağını sanmıyorum ama CHP de şimdiden tepkiler gelmeye başladı.

Listede yer alamayan ya da seçilecek bir sırada olmayanların tepkileri bir yana, akçalı suçlamalar, liyakat tartışmaları gündemi uzun süre meşgul edeceğe benziyor.

Bu konuyu kişiselleştirmeden değerlendirmekte yarar var.

Cumhurbaşkanlığıyla aynı tarihte yapılan bir baskın seçimde milletvekilleri seçimiyle ilgili doğal olarak siyasi parti liderlerinin eline kolay elde edemeyecekleri bir fırsat çıktı.

Olağanüstü hali ve sürenin kısalığını gerekçe göstererek adayların merkez yoklamasıyla belirleneceğini peşinen ilan ettiler. Bu noktada doğal olarak hiç kimsenin itiraz edecek durumu yoktu ve öyle de oldu.

Yani oyunun kuralları belli oldu.

Demokrasi ve siyasi etik açısından doğru olmasa da, koşulları bahane eden başkan ve adamları bunu en baştan aday adaylarına kabul ettirdiler.

Zaten de bunu içine sindiremeyenlerin hiç aday adayı olmaması gerekirdi.

Müsabaka başladıktan sonra hakeme kabahat bulmak, saha bozuktu, rakip güçlüydü, seyirci destek vermedi gibi mazeretler üretmek ne kadar anlamsız ise, merkez yoklamasıyla aday sıralamasının belli olacağı baştan ilan edilmiş bir yarışa giren aday adaylarının sonuç ne olursa olsun rıza göstermeleri gerekir.

Aksini düşünelim; bir listeye itirazı olanlar tercih edilmiş olsaydı, bu kez diğerleri aynı konumda olmayacaklar mıydı?

En demokratik yarış, tüm parti üyelerinin katılımıyla yapılacak bir ön seçimdir.

Geçmişte Bodrum Belediye Başkan adayları da aynı yanlışı yaptılar.

Ön seçim yapılmayacağını bile bile yarışa girdiler, sonrasında da malum sonuç çıkınca veryansın merkezi eleştirmeye başladılar.

O gün bile tüm belediye başkan aday adayları” ön seçimsiz bir yarışı kabul etmiyoruz” diyebilecek iradeyi gösterselerdi, Genel Merkez bu atamayı yapamazdı.

Listedeki adaylar üzerinden hiçbir yorum yapmak istemiyorum.

Benim için en uygun yöntem önseçimdir.

Adayın niteliği, liyakat, bilgi ve deneyim gibi kriterler eğer bir kişi ya da grup tarafından değerlendiriliyorsa, siyasi partilerde bu her zaman sübjektif bir değerlendirmedir.

Siz oraya en uygun adayı da koysanız, eğer önseçimle belirlenmemişse mutlaka diğerlerinin tepkisini alır ve meşruiyet tartışması kaçınılmazdır.

Hiç kimsenin de bu göreve “en uygun bendim” deme hakkı ve haddi yoktur.

Kaldı ki, ülkenin içinde bulunduğu durum ve yapılacak seçimlerin tarihsel önemi dikkate alındığında bu tür tartışma ve polemiklerin kimseye yarar sağlamayacağı da ortadadır.

Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce’nin bile birlikte yol yürüdüğü arkadaşlarından kimilerinin listelerde yer bulmamasına itiraz hakkı yoktur.

Maç başladıktan sonra hakemi değiştirme imkanı yoktur.

Ya maça çıkmayacaksınız, ya da sonucuna katlanacaksınız.

Bunu söylerken açıklanan aday listelerinin demokratik yol ve yöntemlerle tespit edilmediğini hepimiz biliyoruz.

Tüm siyasi partilerde olduğu gibi CHP de de başkan ve adamları kendi siyasi geleceklerini teminat altına alacakları böyle bir fırsatı, kendileri açısından en iyi şekilde değerlendirdiler!

Şu andan sonra listelere ve sıralamaya itirazlarla, istifa tehditleriyle geçirilecek zaman yoktur ve itiraz hakkı saklı kalmak kaydıyla sorumluluk sahibi herkesin siyasi tercihleri doğrultusunda oylarını kullanarak sandıklara sahip çıkması gerekir.

Ülkemizin geleceği açısından yaşamsal öneme sahip bu seçimlerde hiç kimsenin yan çizmeye, çeşitli mazeretler üreterek yurttaşlık görevini savsaklamaya, demokrasi mücadelesine zarar verecek kısır tartışmalara yönelmeye hakkı ve lüksü yoktur.

Şimdiden yerel seçimler için çalışmalara başlamak varken bu tür duygusal çıkışların kimseye faydası olmaz, CHP ye hiç olmaz.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Twitter
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre
Biz Sizi Arayalım
Ad, Soyad:
Telefon:
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
E-Mail Bülteni
Ad, Soyad:
E-Mail:
    
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi