"Muhtarlar Gününde" Muhtarları Unutmayan Biri Vardı Iğdır Valisi Enver Ünlü, bugün (19 Ekim 2018 Cuma) Muhtarlar Günü mü...           • Rektör Alma Iğdırlı Çiftçileri Kırmadı: Çiftçi Eğitim Merkezi Kuruldu Her zaman çiftçinin yanında olduğunu gösteren Iğdır üniversitesi ‘&C...           • Çocuğunuzu Göz Muayenesine Götürüyor Musunuz? Sağlıklı bir birey olarak yetişmek her çocuğun hakkıdır. Çocuğunun göz sağlığın...           • Sağlık Meslek Yüksek Okulunda Ortopedik Protez-Ortez Programı Açıldı Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Bünyesinde Ortopedik Protez Ve Ortez Programı A&cce...           • Karakoyunlu'da Kurumlararası Futbol Heyecanı Devam ediyor Iğdır'a bağlı Karakoyunlu İlçe Kaymakamı Kamil Güzel'in girişimleriyle Gençlik ...           • IĞDIR’DA İLK SOYA HASADI BAŞLADI Iğdır İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün girişimleri ve Teknik desteği ile İl...           • İl Sağlık Müdürlüğünden “Dünya Meme Sağlığı Günü” Standı “Dünya Meme Sağlığı Günü” dolayısıyla İl Sağlık Müdürü D...           • Tuzluca’da El Ürünlerini Değerlendirme Merkezini Kur'an Kursu Yaptılar Iğdır’a bağlı Tuzluca ilçesinde kayyum, Kadın Dayanışma Ve El Ürünlerini De...           • Turuncu Besinler Kemikleri Güçlendiriyor Yeşiller Gelişimi Hızlandırır Sağlıklı kemikler için kalsiyum gerekli; ancak tek başına yeterli değildir. Sağlıklı bir ke...           • Iğdır Üniversitesi Aşçılık Eğitimi İle Fark Yaratacak 2018-2019 eğitim öğretim döneminde Aşçılık Programı öğrencilerine kapılarını...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 983664
Aktif: 19
Bugün: 571
Dün: 1196
REKLAMLAR

 

 

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
1309 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
2310 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
1840 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
2460 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
1832 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
2754 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
895 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
1596 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
657 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1208 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
870 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
729 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
2689 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
2048 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
1499 İzlenme, 0 Yorum

Hamama Giren, Terler! - Ayhan ONGUN

Hamama Giren, Terler!

Yazar: Ayhan ONGUN |  Tarih: 22 / 05 / 2018 |  Yazı Okunma: 319


Yaklaşan 24 Haziran seçimleri öncesi milletvekilleri adayları kesinleşmeye başladı.

Diğer partilerde aday listelerine yönelik pek bir itiraz olacağını sanmıyorum ama CHP de şimdiden tepkiler gelmeye başladı.

Listede yer alamayan ya da seçilecek bir sırada olmayanların tepkileri bir yana, akçalı suçlamalar, liyakat tartışmaları gündemi uzun süre meşgul edeceğe benziyor.

Bu konuyu kişiselleştirmeden değerlendirmekte yarar var.

Cumhurbaşkanlığıyla aynı tarihte yapılan bir baskın seçimde milletvekilleri seçimiyle ilgili doğal olarak siyasi parti liderlerinin eline kolay elde edemeyecekleri bir fırsat çıktı.

Olağanüstü hali ve sürenin kısalığını gerekçe göstererek adayların merkez yoklamasıyla belirleneceğini peşinen ilan ettiler. Bu noktada doğal olarak hiç kimsenin itiraz edecek durumu yoktu ve öyle de oldu.

Yani oyunun kuralları belli oldu.

Demokrasi ve siyasi etik açısından doğru olmasa da, koşulları bahane eden başkan ve adamları bunu en baştan aday adaylarına kabul ettirdiler.

Zaten de bunu içine sindiremeyenlerin hiç aday adayı olmaması gerekirdi.

Müsabaka başladıktan sonra hakeme kabahat bulmak, saha bozuktu, rakip güçlüydü, seyirci destek vermedi gibi mazeretler üretmek ne kadar anlamsız ise, merkez yoklamasıyla aday sıralamasının belli olacağı baştan ilan edilmiş bir yarışa giren aday adaylarının sonuç ne olursa olsun rıza göstermeleri gerekir.

Aksini düşünelim; bir listeye itirazı olanlar tercih edilmiş olsaydı, bu kez diğerleri aynı konumda olmayacaklar mıydı?

En demokratik yarış, tüm parti üyelerinin katılımıyla yapılacak bir ön seçimdir.

Geçmişte Bodrum Belediye Başkan adayları da aynı yanlışı yaptılar.

Ön seçim yapılmayacağını bile bile yarışa girdiler, sonrasında da malum sonuç çıkınca veryansın merkezi eleştirmeye başladılar.

O gün bile tüm belediye başkan aday adayları” ön seçimsiz bir yarışı kabul etmiyoruz” diyebilecek iradeyi gösterselerdi, Genel Merkez bu atamayı yapamazdı.

Listedeki adaylar üzerinden hiçbir yorum yapmak istemiyorum.

Benim için en uygun yöntem önseçimdir.

Adayın niteliği, liyakat, bilgi ve deneyim gibi kriterler eğer bir kişi ya da grup tarafından değerlendiriliyorsa, siyasi partilerde bu her zaman sübjektif bir değerlendirmedir.

Siz oraya en uygun adayı da koysanız, eğer önseçimle belirlenmemişse mutlaka diğerlerinin tepkisini alır ve meşruiyet tartışması kaçınılmazdır.

Hiç kimsenin de bu göreve “en uygun bendim” deme hakkı ve haddi yoktur.

Kaldı ki, ülkenin içinde bulunduğu durum ve yapılacak seçimlerin tarihsel önemi dikkate alındığında bu tür tartışma ve polemiklerin kimseye yarar sağlamayacağı da ortadadır.

Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce’nin bile birlikte yol yürüdüğü arkadaşlarından kimilerinin listelerde yer bulmamasına itiraz hakkı yoktur.

Maç başladıktan sonra hakemi değiştirme imkanı yoktur.

Ya maça çıkmayacaksınız, ya da sonucuna katlanacaksınız.

Bunu söylerken açıklanan aday listelerinin demokratik yol ve yöntemlerle tespit edilmediğini hepimiz biliyoruz.

Tüm siyasi partilerde olduğu gibi CHP de de başkan ve adamları kendi siyasi geleceklerini teminat altına alacakları böyle bir fırsatı, kendileri açısından en iyi şekilde değerlendirdiler!

Şu andan sonra listelere ve sıralamaya itirazlarla, istifa tehditleriyle geçirilecek zaman yoktur ve itiraz hakkı saklı kalmak kaydıyla sorumluluk sahibi herkesin siyasi tercihleri doğrultusunda oylarını kullanarak sandıklara sahip çıkması gerekir.

Ülkemizin geleceği açısından yaşamsal öneme sahip bu seçimlerde hiç kimsenin yan çizmeye, çeşitli mazeretler üreterek yurttaşlık görevini savsaklamaya, demokrasi mücadelesine zarar verecek kısır tartışmalara yönelmeye hakkı ve lüksü yoktur.

Şimdiden yerel seçimler için çalışmalara başlamak varken bu tür duygusal çıkışların kimseye faydası olmaz, CHP ye hiç olmaz.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Twitter
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre
Biz Sizi Arayalım
Ad, Soyad:
Telefon:
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
E-Mail Bülteni
Ad, Soyad:
E-Mail:
    
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi