Iğdırspor Teknik Direktörü Emre Demeli Sezon Hazırlıklarını Anlattı 2018/2019 sezonuna en erken açan takımlardan birisi olarak Iğdır şehir stadında toplanarak ...           • Bakanlık, DAB Kuş Göç Araştırma Projesini Kabul Etti Iğdır Üniversitesinin Doğu Anadolu Bölgesi Kuş Göç Araştırma Çalışmas...           • IĞDIR'DAKİ BAZI STK'LARDAN ABD'YE TEPKİ Iğdır Milli İrade Platformu tarafından Iğdır Zübeyde Hanım bulvarında ABD karşı bi,r basın a&...           • %50 Hibe İle Yapılan Ahır-Ağıl Projeleri Tamamlanıyor Doğu Anadolu Projesi (DAP), Güney Doğu Anadolu Projesi (GAP), Konya Ovası Projesi (KOP) Doğu ...           • Rektör Alma, Doğubayazıt Ahmed-i Hani Meslek Yüksekokulunu Ziyaret Etti Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Ağrı İbrahim Çe&cced...           • Sporcu Adaylarından Iğdır Üniversitesine Rekor Başvuru Iğdır Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu bünyesinde 15-18 Ağustos tarih...           • IĞDIR ESKİ VALİSİ HALİL ULUSOY'DAN TAZİYE MESAJI Beyefendi insan,temiz yurekli Igdir sevdalisi, lgdir'in ileri gelen köklü ailelerinden 3...           • Temmuz'da Iğdır Havalimanı’nda 26.277 Yolcuya Hizmet Verildi Temmuz Ayında Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı’nda 26.277 Yolcuya Hizmet Verildi&hel...           • Iğdır Bir Değerini Daha Kaybetti, TÖRESİN PARLAR Aramızdan Ayrıldı Iğdır’ın saygı değer iş adamlarından, TÖRESİN PARLAR, yaşama veda etti. TÖRESİN P...           • Iğdır’dan Nahcıvan Özerk Cumhuriyetine Canlı Hayvan İhracatı Üç ülkeye sınır olan Iğdır’dan uzun zamandır canlı hayvan ihracatı yapılmam...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 937326
Aktif: 15
Bugün: 965
Dün: 1183
REKLAMLAR

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
1152 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
1956 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
1681 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
2299 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
1743 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
2521 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
771 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
1344 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
533 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1105 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
752 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
625 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
2468 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
1773 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
1381 İzlenme, 0 Yorum

Hamama Giren, Terler! - Ayhan ONGUN

Hamama Giren, Terler!

Yazar: Ayhan ONGUN |  Tarih: 22 / 05 / 2018 |  Yazı Okunma: 288


Yaklaşan 24 Haziran seçimleri öncesi milletvekilleri adayları kesinleşmeye başladı.

Diğer partilerde aday listelerine yönelik pek bir itiraz olacağını sanmıyorum ama CHP de şimdiden tepkiler gelmeye başladı.

Listede yer alamayan ya da seçilecek bir sırada olmayanların tepkileri bir yana, akçalı suçlamalar, liyakat tartışmaları gündemi uzun süre meşgul edeceğe benziyor.

Bu konuyu kişiselleştirmeden değerlendirmekte yarar var.

Cumhurbaşkanlığıyla aynı tarihte yapılan bir baskın seçimde milletvekilleri seçimiyle ilgili doğal olarak siyasi parti liderlerinin eline kolay elde edemeyecekleri bir fırsat çıktı.

Olağanüstü hali ve sürenin kısalığını gerekçe göstererek adayların merkez yoklamasıyla belirleneceğini peşinen ilan ettiler. Bu noktada doğal olarak hiç kimsenin itiraz edecek durumu yoktu ve öyle de oldu.

Yani oyunun kuralları belli oldu.

Demokrasi ve siyasi etik açısından doğru olmasa da, koşulları bahane eden başkan ve adamları bunu en baştan aday adaylarına kabul ettirdiler.

Zaten de bunu içine sindiremeyenlerin hiç aday adayı olmaması gerekirdi.

Müsabaka başladıktan sonra hakeme kabahat bulmak, saha bozuktu, rakip güçlüydü, seyirci destek vermedi gibi mazeretler üretmek ne kadar anlamsız ise, merkez yoklamasıyla aday sıralamasının belli olacağı baştan ilan edilmiş bir yarışa giren aday adaylarının sonuç ne olursa olsun rıza göstermeleri gerekir.

Aksini düşünelim; bir listeye itirazı olanlar tercih edilmiş olsaydı, bu kez diğerleri aynı konumda olmayacaklar mıydı?

En demokratik yarış, tüm parti üyelerinin katılımıyla yapılacak bir ön seçimdir.

Geçmişte Bodrum Belediye Başkan adayları da aynı yanlışı yaptılar.

Ön seçim yapılmayacağını bile bile yarışa girdiler, sonrasında da malum sonuç çıkınca veryansın merkezi eleştirmeye başladılar.

O gün bile tüm belediye başkan aday adayları” ön seçimsiz bir yarışı kabul etmiyoruz” diyebilecek iradeyi gösterselerdi, Genel Merkez bu atamayı yapamazdı.

Listedeki adaylar üzerinden hiçbir yorum yapmak istemiyorum.

Benim için en uygun yöntem önseçimdir.

Adayın niteliği, liyakat, bilgi ve deneyim gibi kriterler eğer bir kişi ya da grup tarafından değerlendiriliyorsa, siyasi partilerde bu her zaman sübjektif bir değerlendirmedir.

Siz oraya en uygun adayı da koysanız, eğer önseçimle belirlenmemişse mutlaka diğerlerinin tepkisini alır ve meşruiyet tartışması kaçınılmazdır.

Hiç kimsenin de bu göreve “en uygun bendim” deme hakkı ve haddi yoktur.

Kaldı ki, ülkenin içinde bulunduğu durum ve yapılacak seçimlerin tarihsel önemi dikkate alındığında bu tür tartışma ve polemiklerin kimseye yarar sağlamayacağı da ortadadır.

Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce’nin bile birlikte yol yürüdüğü arkadaşlarından kimilerinin listelerde yer bulmamasına itiraz hakkı yoktur.

Maç başladıktan sonra hakemi değiştirme imkanı yoktur.

Ya maça çıkmayacaksınız, ya da sonucuna katlanacaksınız.

Bunu söylerken açıklanan aday listelerinin demokratik yol ve yöntemlerle tespit edilmediğini hepimiz biliyoruz.

Tüm siyasi partilerde olduğu gibi CHP de de başkan ve adamları kendi siyasi geleceklerini teminat altına alacakları böyle bir fırsatı, kendileri açısından en iyi şekilde değerlendirdiler!

Şu andan sonra listelere ve sıralamaya itirazlarla, istifa tehditleriyle geçirilecek zaman yoktur ve itiraz hakkı saklı kalmak kaydıyla sorumluluk sahibi herkesin siyasi tercihleri doğrultusunda oylarını kullanarak sandıklara sahip çıkması gerekir.

Ülkemizin geleceği açısından yaşamsal öneme sahip bu seçimlerde hiç kimsenin yan çizmeye, çeşitli mazeretler üreterek yurttaşlık görevini savsaklamaya, demokrasi mücadelesine zarar verecek kısır tartışmalara yönelmeye hakkı ve lüksü yoktur.

Şimdiden yerel seçimler için çalışmalara başlamak varken bu tür duygusal çıkışların kimseye faydası olmaz, CHP ye hiç olmaz.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Twitter
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre
Biz Sizi Arayalım
Ad, Soyad:
Telefon:
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
E-Mail Bülteni
Ad, Soyad:
E-Mail:
    
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi