Örnek Sosyal Sorumluluk Projesinden Bot Dağıtımı Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, sosyal sorumluk projelerine...           • Iğdır’da İthalat Ve İhracat Devam Ediyor Bitki, bitkisel ürün ve zararlı organizma taşıması ihtimali bulunan diğer maddelerin ith...           • Çocuk İşçiliği İle Mücadele Konusunda Toplantı Yapıldı Vali Enver Ünlü’nün eşi Sema Ünlü Hanımefendi’nin Himayelerin...           • Silahlı Gaspçılar Yakalandı 04.12.2018 günü saat:20.05 sıralarında Söğütlü Mahallesi 508 Sokak ü...           • Rektör Alma, Tuzluca'nın Köy ve Mahalle Muhtarlarını Ağırladı Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Iğdır’ın Tuzluca maha...           • Iğdır Üniversitesi Öğrencileri ““Xı. Öğrenci Kurultayına” Katıldı Türk Mühendis Ve Mimar Odaları Birliğine Bağlı (Tmmob) Ziraat Mühendisleri Odası Ta...           • Erdoğan, Ak Parti’nin Iğdır Belediye Başkan Adayını Açıkladı Adalet ve Kalkınma Partisinin Iğdır belediye başkan adayı belli oldu. 31 Mart 2019 Mahalli se&cced...           • HDP’de Aday Adaylık Başvuru Süresi Uzatıldı Halkların Demokratik Partisi (HDP) 5 Aralık olarak belirlenen son başvuru tarihini yoğun ilgi nede...           • Sağlık Çalışanlarının Döner Sermayesi Dönmüyor! Personelin katkıları ile elde edilen döner sermayelerin emekliliğe yansıtılması, oranlarının ...           • Iğdır Milletvekili Dr.Eksik, Iğdır'a Kanser Araştırma Merkezi İstedi Halkların Demokratik Partisi (HDP) Iğdır Milletvekili Habip Eksik, Iğdır'da son yıllarda artış yaş...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1012652
Aktif: 19
Bugün: 1208
Dün: 1277
REKLAMLAR

 

 

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
1451 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
2478 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
1964 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
2610 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
1914 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
2905 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
1022 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
1782 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
768 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1317 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
1007 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
835 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
2801 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
2198 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
1617 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Belediyesine Neden Kayyum Atanmadı? - Murat AKKUŞ

Iğdır Belediyesine Neden Kayyum Atanmadı?

Yazar: Murat AKKUŞ |  Tarih: 28 / 07 / 2018 |  Yazı Okunma: 2617


Bilindiği gibi DBP’li belediyelerin tamamına yakınına Kayyum atandı. 102 belediye başkanlığını alan DBP’de 94 belediyeye kayyum atandı. Bunlardan Bağlar belediye başkanı ise DBP tarafından partiden ihraç edildi. Peki, DBP’li olup ta kayyum atanmayan tek il belediyesi olan Iğdır’a hükümet neden kayyum atamadı? Bu konuda hem tanık olduğum konuşmalara hem de görüşme tutanaklarından bahsedeceğim.

Buna neden gerek duyduğuma gelince; Yerel seçimler yaklaştıkça kamuoyunda sıkça sorulan Iğdır Belediyesine neden kayyum atanmadı? Sorusu yanıt bulsun istedim. DBP’li belediyelere patır patır kayyumların atandığı süreç sürerken 4 Mart 2017 Cumartesi günü İç İşleri Bakan Yardımcısı Sebahattin Öztürk Iğdır’ı ziyaret etmişti. Aynı günün akşamı Iğdır Polisevinde STK temsilcileriyle yemekte bir araya geldi. Yemeğin soru-cevap kısmında bende Sayın Öztürk’ten Iğdır için iki talepte bulunmuştum. Bir STK temsilcisi ise Iğdır Sanayi sitesinin yol ve kaldırımlarının olmadığını yağmurda perişan olduklarını söyleyerek yardımcı olmalarını talep etmişti.       

İç İşleri Bakan Yardımcısı Sebahattin Öztürk, bu soruya cevabında aynen şöyle dedi:

Bu sorunuzu Vali Bey (Ahmet Turgay Alpman) hal edecek. Artık vali olarak mı yapar, belediye başkanı olarak mı yapar bilemem. (gülümseyerek) Ama sorununuz çözüme kavuşturulacak” dedi.

Sayın Öztürk, oradaki herkesin şahitliğinde ve kamera kayıtlarına geçen bu sözleri ile Iğdır belediyesine kayyum atanacağının sinyalini vermişti. Bu da demek oluyordu ki Iğdır belediyesine kayyum atanması önceden kararlaştırmıştı! Ancak edindiğimiz bilgiye göre buna bir tesadüfün engel olduğudur.

“Neden kayyum atanmayacağını yine bakan yardımcısı söylemiş!”

Aldığımız sahih bilgiye göre Toplantıdan sonra geceyi Iğdır’da geçiren Bakan Yardımcısı, Polis evi dinlenme salonunda çay içerken partililer, gazeteciler ve iki kurum amiri ile birlikte sohbet ortamında, bir partili bakan yardımcısına şöyle bir soru sordu.

-          “Sayın Bakanım, siz az önce toplantıda belediyeye kayyum atanacağını ima ettiniz. Bu ne zaman olacak? Tüm illere atandı bir tek bizim ki kaldı. (gülümseyerek)”

-          Atanacak, atanacak, dur ne zaman atanacağını öğreneyim” diyerek telefonuna davranmış. Telefon konuşmasından sonra “Belediyenize hiçbir zaman kayyum atanmayacak

-          Neden efendim?

-          “Avrupa Birliği Bakanımız Sayın Ömer Çelik, AB Temsilcisi Federica Mogherini’ni kendilerini kabulünde DBP’li belediyelere kayyum atanmasını eleştirerek sorular sormuş. Sayın Çelik’te “Biz terör veya terör örgütlerine yardım ve yataklık suçuyla hakkında soruşturma açılan belediyelere kayyum atadık. Teröre bulaşmayanlar görevlerinin başındalar. Örneğin terör örgütü ile ilişkisi olmayan Iğdır il belediyesine kayyum atanmamıştır. Biz terör ile ilişkisi tespit edilenleri görevden aldık.” Demiş. Görüşme tutanaklara geçmiş. Bu nedenle Iğdır belediyesine kayyum atanmayacak demiş. Ve konu kapanmış.

O bilgilerden sonra Iğdır belediyesine hiçbir zaman kayyum atanmayacağını herkes biliyordu. Iğdır belediyesi AB’ye karşı bir gerekçe, bri karşı cevap tedariki olmuş sanki. Böyle bir savunma mazlemesi gerekiyordu belki o da Iğdır belediyesine denk geldi. Hükümet, AB ve dünyadan kayyumlara tepki gösterip soranlara “Bakın Iğdır belediyesine kayyum atamadık. Çünkü onlar teröre bulaşmadılar”  dedi hep.

“AB Bakanı Çelik, Iğdır belediyesini örnek göstererek kayyumdan kurtardı mı?”

Daha sonra Ak Parti Iğdır il teşkilatına görevli olarak gelen bir milletvekilinden ulaşılan ve basına da yansıyan bilgide Avrupa Birliği Bakanı ve Baş Müzakereci Ömer Çelik'i kabul eden AB heyeti arasında yapılan görüşmede Bakan Çelik’in AB heyetinin kayyum eleştirilerine karşı “Iğdır’ı örnek gösterdiği” sözlerini “Demokrasi ve hukuk devleti anlayışında millet iradesinin yerel yönetimlere yansıması esastır. Ancak belediyeler vatandaşımızın kullandığı oyu, verdiği vergileri ve demokrasinin sunduğu iklimi istismar ederek ülkemizin birlik ve bütünlüğüne kasteden terör örgütlerinin etkisi altına giriyorsa, milli iradeyi gaspedenlere karşı tedbir almak devletin asli görevidir.” Şeklinde bitirdiği öğrenildi.

Aynı milletvekili eski bir Ak Parti Iğdır İl Başkanına ve bazı yöneticilere bu sözleri söyleyerek teyit etmiştir. “Evet bakanlık AB’ye Iğdır’ı örnek olarak göstermiş. İşte teröre bulaşmayan il belediyesi görevinin başında şeklinde. Ve Iğdır Belediyesine bu sebeple kayyum atanmamıştır.

İzin alınmadığı için bu bilgilere tanıklık eden isimleri yazamıyorum. Iğdır belediyesine kayyum atanmamasını eski bakan Sayın Ömer Çelik’e borçluyuz” diyebilirsiniz. Ancak, Şunu da belirtmeliyim ki Iğdır belediyesinde eş başkanlardan belediye meclis üyelerine, ihraç edilen işçisinden memuruna, yerine kayyum atanan eş başkandan meclis üyelerine kadar hiç birinin yasadışı bir faaliyet içine girmediğine inanıyorum. Girmiş olsalar güvenlik güçleri çoktan gereğini yapmazlar mıydı? Neden OHAL ve kayyumlar beklendi? Kaldı ki görevden uzaklaştırılanlar hakkında hiçbir işlem yapılmadı? Seçilmişler görevlerinden oldular. Memur ve işçiler ise işlerinden oldular hepsi bu. Şimdi hepsi ekmeklerini kazanmanın peşinde..!

Türkiye-AB ilişkilerinin ele alındığı görüşmelerde Iğdır belediyesinin de bahsinin geçtiği görüşme tutanaklarında: Daha İyi Yasama, Kurumlar Arası İlişkiler, Hukuk ve Temel Haklar Kanunundan sorumlu AK Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans; Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikasından sorumlu Birlik Yüksek Temsilcisi ve AK Başkan Yardımcısı Federica Mogherini; Avrupa Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden sorumlu AK Üyesi Johannes Hahn ve Göç, İçişler ve Vatandaşlıktan sorumlu AK Üyesi Dimitris Avramopoulos, Avrupa Birliği Bakanı ve Baş Müzakereci Ömer Çelik'i kabul ettikleri belirtiliyor.

Tüm Türkiye’ye kayyumsuz belediyeler dileklerimle... 
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Twitter
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre
Biz Sizi Arayalım
Ad, Soyad:
Telefon:
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
E-Mail Bülteni
Ad, Soyad:
E-Mail:
    
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi