HDP’li Mehmet Nuri Güneş’ten Mesaj Var… Aday adaylık süreci ile ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan HDP’li Mehmet Nu...           • HDP’nin Belediye Başkan Adayları Belli Oldu Halkların Demokratik Partisi Genel Merkezi tarafından yapılan açıklamada Iğdır Belediye Baş...           • Çocuklarınızı Kış Hastalıklarından Tavuk Suyu İle Koruyun! Kış mevsimi dendi mi akla soğuk algınlığı ve grip geliyor. Uzmanlar, aralık ve ocak aylarının grib...           • Ak Parti İlçe Ve Belde Belediye Başkan Adaylarını Açıkladı Ak Parti’nin Iğdır’daki ilçe ve belde belediye başkan adayları dün faceboo...           • Iğdır’da “Yem Bitkilerini Destekleme Ödemesi” Belli Oldu Iğdır İl Tarım Müdürlüğü Çayır Mera ve Yem Bitkileri Şube Müdü...           • Kızlarda Ve Erkeklerde Okullar Arası Futbol Müsabakaları Sona Erdi Iğdır 2018-2019 Okul Sporları Futbol Yıldız Kız Erkek İl Birinciliği Müsabakalar sona erdi Y...           • Bir Bürokratımızı Kaybettik: Fahrettin Karadeniz Toprağa Verildi Bu kış bizden çok şey götürdü. İlimiz Alikamerli Mahallesi eşrafından emekli...           • AFAD İl Müdürlüğünden “Birey Ve Aileler İçin Afet Bilinci Eğitimi” Iğdır Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından İskender Iğdır Ağrı Dağı Dağcılı...           • Feyzioğlu:İş Sağlığı-Güvenliği Mevzuatı Toparlanmalı,İyileştirilmeli TBB Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, iş kazalarında iş sağlığı güvenliği uzmanlarının &...           • Tembel Olan Çocuğunuz Değil, Gözleri Olabilir Sömestre tatiline girildi, öğrenciler ilk karnelerini aldı. Öğrenciler bir yandan t...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1049963
Aktif: 188
Bugün: 1970
Dün: 2053
REKLAMLAR

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
1576 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
2642 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2083 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
2758 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2000 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
3075 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
1136 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
1997 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
868 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1420 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
1131 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
931 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
2914 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
2336 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
1713 İzlenme, 0 Yorum

Beton Devri..! - Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr.

Beton Devri..!

Yazar: Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr. |  Tarih: 03 / 09 / 2018 |  Yazı Okunma: 362


İnsanlık, tarih boyunca bir çok devir yaşamıştır.Bunlardan biri de Taş devridir.İnsanoğlu taştan yararlanmıştır,vahşi hayvanlara karşı silah olarak kullanmış ve taşlardan yaptıkları aletlerle avcılık yapmışlardır.Taş devrinin insanlık tarihinde ve gelişiminde  önemli bir yeri vardır.uygarlık için bir aşama teşkil etmiştir.Daha doğrusu taş devri ilerici bir adım olmuştur.

Ama gel gör ki  binlerce yıl sonra beton devri bizim için gerici bir adım olmuştur.Betona yapılan yatırım doğal dengeyi bozduğu  için insanoğlunu doğanın gazabı ile karşı karşıya getirmiştir.İnsanlar şehirlerde nefes alamaz hale gelmiştir.

Yol,köprü,Tünel,Hastane yapacağız diye , dededen toruna kadar her vatandaş borçlandırılmıştır.Ekonomistlere göre,inşaata dayalı bir ekonomik modelin sonu mutlulukla bitmemiştir.

16 yıldır dolara bağlı olarak borçlanarak,beton- rant bağımlısı bir ekonomik model yaratıldı.

Beton aşkı yeni zenginler ve sonradan görmeler yarattı.Bu yeni zengin ve sonradan görmeler,villa,luks  araba ve genç sevgililerle topluma hava bastı.Ülke döviz bağımlısı oldu.

Dolar ile  geçiş garantisi verilen köprüler ve geçitler, yolcu garantili havaalanları ve hasta garantili  hastaneler yaptırıldı. Tabi birde istedikleri kadar banka kredisi,kredi devletten,garanti devletten,borçlanan vatandaş , köşeyi dönen yandaş.

Cumhurbaşkanlığı için yapılan saraylar, makam uçakları,füzeli korumalar ordusu,binlerce ne işe yaradığı beli olmayan danışmanlar ordusu,ülkeyi dövize mahkum  etti.

Yıllardır devam eden bir  israf ve suç ekonomisi.

Her yıl yapılan seçim ve referandumlar,iç ve dış çatışma ve savaşlar,mülteci akınları, sorgusuz örtülü ödenekleri,luks araç sevdası ,cep telefonu v.s işin cabası.

Çocuklar artık yeşili,çiçeği ve ağacı beton saksılarda görmektedir.Hafriyat kamyonları can almakta ve bu hafriyat yeşil alanlara ,dere yataklarına dökülmekte her taraf moloz yığını haline gelmektedir.

Toprak ve yeşil alan olmadığından yağmur suları emilmemekte,beton ve asfalt üzerindeki su yüzey akışa geçmekte sel olarak ortalığı yakıp yıkmaktadır.Beş altı katlı binalar yıkılmakta,arabalar yutulmaktadır.

Kentsel dönüşüm ile binalar yıkıldı, şehirler şantiyeye dönüştü.Devlet evi yıkılanlara yıllarca kira ödedi,inşaat firmaları rant zengini yapıldı.

Kentlere bitişik olan meyve bahçeleri ve tarım alanları inşaata açıldı, madencilere orman ve mera alanlarında çeşitli kolaylıklar sağlandı ve bu alanlar tahrip edildi.

Beton devrini ödüllendirmek için imar kanununda hızlı değişiklikler yapıldı,tahrip edilen orman ve tarım arazileri imara açıldı.Betonculara kolaylıklar sağlandı,teşvikler verildi,vergi muafiyeti tanındı.Ülkemiz bir inşaat patlaması yaşamış, bunu da daha çok  döviz ile borçlanarak yapmıştır.Bu borç kırbacı herkesin sırtında şaklayacaktır.

Milletin malı olan işletmeler,et kombinaları,kağıt fabrikaları satıldı,yerlerine tuğla ve beton döküldü.

Asfalta ,betona ekonomik özgürlük,doğaya ve çevreye kıyım,Tarıma ve köylüye yoksulluk getirdi.

 Netice olarak beton devri taş devrinin bütün kazanımlarını yerle bir etti.

Çözüm ,Türkiye’de  30 kadar üssü  olan ABD ye sırtını dönmek ve insan haklarında,hukuk açısında  Dünyada gerilerde bulunan Rusya ve “Ölünceye kadar,yada kendisi yeter deyinceye kadar Devletin başında  başkan olarak kalacaktır” yasasını çıkaran Çin ile aynı saflarda yer almak değildir.

Çözüm üretmeden tüketimden kurtulmaktır.Öz kaynakları faaliyete geçirmek,insanları bulundukları yerde tutmak ve mutlu olmalarını sağlamaktır.

Ayrıca  Aydınları,Teknokratları,Yazarları,Edebiyatçıları,Hukukçuları olmayan veya cezalandırılan toplumlar kalkınamaz.

İnsanlık devri; Toplumların akıl tutulması ve biat kültürü son bulur,toplum; ülkenin geleceğini kendi geleceğine feda eden popülist idarecilere dur derse, insanlık devri başlar.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Twitter
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre
Biz Sizi Arayalım
Ad, Soyad:
Telefon:
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
E-Mail Bülteni
Ad, Soyad:
E-Mail:
    
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi