Iğdır CHP'den Kılıçdaroğlu'na Yapılan Saldırıya Kınama Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Iğdır İl Başkanlığı tarafından basın açıklaması yapıldı. Part...           • Uluslararası Eyyubiler Sempozyumu Iğdır'da Başladı Onursal Başkanlığını Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma’nın ya...           • Eş Başkanlar Canlı Hayvan Pazarını Ziyaret etti Iğdır Belediye Eş Başkanları Yaşar Akkuş ve Eylem Çelik, belediye meclis üyeleri ile b...           • Rektör Alma'dan "23 Nisan" Mesajı Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, 23 Nisan Ulusal Egemenlik v...           • Iğdır’da AGD Tarafından Siyer-i Nebi Yarışması Düzenlendi Iğdır’da AGD Tarafından "Ortaokullu Gençler Efendimizin İzinde Siyer-i Nebi Yarışması...           • Saldırıya Uğrayan Kılıçdaroğlu: Bir Milim Geri Adım Atmayacağım CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara’nın Çubuk ilçesinde katıld...           • İl Tarım Müdürü Kurumundaki Şehit Yakınları İle Bir Araya Geldi 14 – 20 Nisan Şehitler Haftası nedeniyle İl Tarım Müdürü Özkan Yolcu, M&...           • Iğdır Askerini Ebediyete Uğurladı Hakkâri’nin Çukurca ilçesinde askeri üs bölgesine yapılan sald...           • Eş Başkanlar Seyyar Satıcıları Başkanlık Makamında Ağırladı Iğdır şehir merkezinde yıllardır çözülemeyen büyük bir sorun haline gel...           • Iğdır Belediyesi Camilerde Vatandaşlara Kandil Simidi İkramı Etti Iğdır Belediyesi Berat Kandili Dolayısıyla Camilerde Vatandaşlara Kandil Simidi İkram Etti. Iğdır...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1164342
Aktif: 19
Bugün: 1237
Dün: 1713
REKLAMLAR

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
1834 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
2980 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2403 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
3096 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2178 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
3516 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
1404 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
2627 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
1082 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1595 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
1610 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
1119 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
3151 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
2602 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
1945 İzlenme, 0 Yorum

Beton Devri..! - Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr.

Beton Devri..!

Yazar: Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr. |  Tarih: 03 / 09 / 2018 |  Yazı Okunma: 405


İnsanlık, tarih boyunca bir çok devir yaşamıştır.Bunlardan biri de Taş devridir.İnsanoğlu taştan yararlanmıştır,vahşi hayvanlara karşı silah olarak kullanmış ve taşlardan yaptıkları aletlerle avcılık yapmışlardır.Taş devrinin insanlık tarihinde ve gelişiminde  önemli bir yeri vardır.uygarlık için bir aşama teşkil etmiştir.Daha doğrusu taş devri ilerici bir adım olmuştur.

Ama gel gör ki  binlerce yıl sonra beton devri bizim için gerici bir adım olmuştur.Betona yapılan yatırım doğal dengeyi bozduğu  için insanoğlunu doğanın gazabı ile karşı karşıya getirmiştir.İnsanlar şehirlerde nefes alamaz hale gelmiştir.

Yol,köprü,Tünel,Hastane yapacağız diye , dededen toruna kadar her vatandaş borçlandırılmıştır.Ekonomistlere göre,inşaata dayalı bir ekonomik modelin sonu mutlulukla bitmemiştir.

16 yıldır dolara bağlı olarak borçlanarak,beton- rant bağımlısı bir ekonomik model yaratıldı.

Beton aşkı yeni zenginler ve sonradan görmeler yarattı.Bu yeni zengin ve sonradan görmeler,villa,luks  araba ve genç sevgililerle topluma hava bastı.Ülke döviz bağımlısı oldu.

Dolar ile  geçiş garantisi verilen köprüler ve geçitler, yolcu garantili havaalanları ve hasta garantili  hastaneler yaptırıldı. Tabi birde istedikleri kadar banka kredisi,kredi devletten,garanti devletten,borçlanan vatandaş , köşeyi dönen yandaş.

Cumhurbaşkanlığı için yapılan saraylar, makam uçakları,füzeli korumalar ordusu,binlerce ne işe yaradığı beli olmayan danışmanlar ordusu,ülkeyi dövize mahkum  etti.

Yıllardır devam eden bir  israf ve suç ekonomisi.

Her yıl yapılan seçim ve referandumlar,iç ve dış çatışma ve savaşlar,mülteci akınları, sorgusuz örtülü ödenekleri,luks araç sevdası ,cep telefonu v.s işin cabası.

Çocuklar artık yeşili,çiçeği ve ağacı beton saksılarda görmektedir.Hafriyat kamyonları can almakta ve bu hafriyat yeşil alanlara ,dere yataklarına dökülmekte her taraf moloz yığını haline gelmektedir.

Toprak ve yeşil alan olmadığından yağmur suları emilmemekte,beton ve asfalt üzerindeki su yüzey akışa geçmekte sel olarak ortalığı yakıp yıkmaktadır.Beş altı katlı binalar yıkılmakta,arabalar yutulmaktadır.

Kentsel dönüşüm ile binalar yıkıldı, şehirler şantiyeye dönüştü.Devlet evi yıkılanlara yıllarca kira ödedi,inşaat firmaları rant zengini yapıldı.

Kentlere bitişik olan meyve bahçeleri ve tarım alanları inşaata açıldı, madencilere orman ve mera alanlarında çeşitli kolaylıklar sağlandı ve bu alanlar tahrip edildi.

Beton devrini ödüllendirmek için imar kanununda hızlı değişiklikler yapıldı,tahrip edilen orman ve tarım arazileri imara açıldı.Betonculara kolaylıklar sağlandı,teşvikler verildi,vergi muafiyeti tanındı.Ülkemiz bir inşaat patlaması yaşamış, bunu da daha çok  döviz ile borçlanarak yapmıştır.Bu borç kırbacı herkesin sırtında şaklayacaktır.

Milletin malı olan işletmeler,et kombinaları,kağıt fabrikaları satıldı,yerlerine tuğla ve beton döküldü.

Asfalta ,betona ekonomik özgürlük,doğaya ve çevreye kıyım,Tarıma ve köylüye yoksulluk getirdi.

 Netice olarak beton devri taş devrinin bütün kazanımlarını yerle bir etti.

Çözüm ,Türkiye’de  30 kadar üssü  olan ABD ye sırtını dönmek ve insan haklarında,hukuk açısında  Dünyada gerilerde bulunan Rusya ve “Ölünceye kadar,yada kendisi yeter deyinceye kadar Devletin başında  başkan olarak kalacaktır” yasasını çıkaran Çin ile aynı saflarda yer almak değildir.

Çözüm üretmeden tüketimden kurtulmaktır.Öz kaynakları faaliyete geçirmek,insanları bulundukları yerde tutmak ve mutlu olmalarını sağlamaktır.

Ayrıca  Aydınları,Teknokratları,Yazarları,Edebiyatçıları,Hukukçuları olmayan veya cezalandırılan toplumlar kalkınamaz.

İnsanlık devri; Toplumların akıl tutulması ve biat kültürü son bulur,toplum; ülkenin geleceğini kendi geleceğine feda eden popülist idarecilere dur derse, insanlık devri başlar.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Twitter
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre
Biz Sizi Arayalım
Ad, Soyad:
Telefon:
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
E-Mail Bülteni
Ad, Soyad:
E-Mail:
    
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi