Rektör Alma’nın Gaziler Günü Mesajı Şanlı tarihimiz bizlere gurur veren eşsiz destanlar ve zaferlerle doludur. Türk Milleti olara...           • Unutmamayı Unutma! Sabah işe geç kalmış, panik halinde bir an önce hazırlanıp evden çıkmaya &ccedi...           • 19 Eylül Gaziler Günü Münasebetiyle Anma Programı Düzenlendi 19 Eylül Gaziler Günü münasebetiyle Iğdır Belediye Meydanında anma programı d&...           • Gazeteci Murat Kazan'ı Kaybettik Iğdır'da gazetecilik yapan foto muhabiri Murat Kazan, Arkadaşımız ve meslektaşımız geçirdiğ...           • Pak Gıda Kesimhanesinin Açılışı Yapıldı 75 adet büyükbaş ve 160 adet küçükbaş günlük kapasiteli Pak G...           • Iğdır’da 49500 Öğrenci Ders Başı Yaptı 2018-2019 eğitim ve öğretim yılının ilk ders zilini Vali Enver Ünlü çaldı. 4...           • Agiri Yanıyor, Iğdır Bakıyor..! 13.09.2018 Çarşamba günü Ağrı dağı eteklerinde çobanların sebep olduğu &cc...           • Soya Fasulyesi Iğdır Tarlalarında... Iğdır'da ilk kez ekimi yapılan soya fasulyesi tarlası İl Tarım Müdürü Özkan YO...           • Van Milletvekili İrfan Kartal Iğdır Valiliğini Ziyaret Etti AK Parti Van Milletvekili İrfan Kartal, Iğdır Valisi Enver Ünlü'yü makamında ziyare...           • Iğdır Belediyesinden Öğrencilere Ücretsiz Saç Kesimi 2018-2019 eğitim öğretim yılının başlamasına 1 gün kala Iğdır Belediyesi mahalleler de k...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 962780
Aktif: 26
Bugün: 1387
Dün: 1823
REKLAMLAR

 

 

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
1235 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
2209 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
1775 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
2377 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
1792 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
2664 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
839 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
1486 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
608 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1160 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
821 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
683 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
2634 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
1963 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
1449 İzlenme, 0 Yorum

Beton Devri..! - Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr.

Beton Devri..!

Yazar: Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr. |  Tarih: 03 / 09 / 2018 |  Yazı Okunma: 263


İnsanlık, tarih boyunca bir çok devir yaşamıştır.Bunlardan biri de Taş devridir.İnsanoğlu taştan yararlanmıştır,vahşi hayvanlara karşı silah olarak kullanmış ve taşlardan yaptıkları aletlerle avcılık yapmışlardır.Taş devrinin insanlık tarihinde ve gelişiminde  önemli bir yeri vardır.uygarlık için bir aşama teşkil etmiştir.Daha doğrusu taş devri ilerici bir adım olmuştur.

Ama gel gör ki  binlerce yıl sonra beton devri bizim için gerici bir adım olmuştur.Betona yapılan yatırım doğal dengeyi bozduğu  için insanoğlunu doğanın gazabı ile karşı karşıya getirmiştir.İnsanlar şehirlerde nefes alamaz hale gelmiştir.

Yol,köprü,Tünel,Hastane yapacağız diye , dededen toruna kadar her vatandaş borçlandırılmıştır.Ekonomistlere göre,inşaata dayalı bir ekonomik modelin sonu mutlulukla bitmemiştir.

16 yıldır dolara bağlı olarak borçlanarak,beton- rant bağımlısı bir ekonomik model yaratıldı.

Beton aşkı yeni zenginler ve sonradan görmeler yarattı.Bu yeni zengin ve sonradan görmeler,villa,luks  araba ve genç sevgililerle topluma hava bastı.Ülke döviz bağımlısı oldu.

Dolar ile  geçiş garantisi verilen köprüler ve geçitler, yolcu garantili havaalanları ve hasta garantili  hastaneler yaptırıldı. Tabi birde istedikleri kadar banka kredisi,kredi devletten,garanti devletten,borçlanan vatandaş , köşeyi dönen yandaş.

Cumhurbaşkanlığı için yapılan saraylar, makam uçakları,füzeli korumalar ordusu,binlerce ne işe yaradığı beli olmayan danışmanlar ordusu,ülkeyi dövize mahkum  etti.

Yıllardır devam eden bir  israf ve suç ekonomisi.

Her yıl yapılan seçim ve referandumlar,iç ve dış çatışma ve savaşlar,mülteci akınları, sorgusuz örtülü ödenekleri,luks araç sevdası ,cep telefonu v.s işin cabası.

Çocuklar artık yeşili,çiçeği ve ağacı beton saksılarda görmektedir.Hafriyat kamyonları can almakta ve bu hafriyat yeşil alanlara ,dere yataklarına dökülmekte her taraf moloz yığını haline gelmektedir.

Toprak ve yeşil alan olmadığından yağmur suları emilmemekte,beton ve asfalt üzerindeki su yüzey akışa geçmekte sel olarak ortalığı yakıp yıkmaktadır.Beş altı katlı binalar yıkılmakta,arabalar yutulmaktadır.

Kentsel dönüşüm ile binalar yıkıldı, şehirler şantiyeye dönüştü.Devlet evi yıkılanlara yıllarca kira ödedi,inşaat firmaları rant zengini yapıldı.

Kentlere bitişik olan meyve bahçeleri ve tarım alanları inşaata açıldı, madencilere orman ve mera alanlarında çeşitli kolaylıklar sağlandı ve bu alanlar tahrip edildi.

Beton devrini ödüllendirmek için imar kanununda hızlı değişiklikler yapıldı,tahrip edilen orman ve tarım arazileri imara açıldı.Betonculara kolaylıklar sağlandı,teşvikler verildi,vergi muafiyeti tanındı.Ülkemiz bir inşaat patlaması yaşamış, bunu da daha çok  döviz ile borçlanarak yapmıştır.Bu borç kırbacı herkesin sırtında şaklayacaktır.

Milletin malı olan işletmeler,et kombinaları,kağıt fabrikaları satıldı,yerlerine tuğla ve beton döküldü.

Asfalta ,betona ekonomik özgürlük,doğaya ve çevreye kıyım,Tarıma ve köylüye yoksulluk getirdi.

 Netice olarak beton devri taş devrinin bütün kazanımlarını yerle bir etti.

Çözüm ,Türkiye’de  30 kadar üssü  olan ABD ye sırtını dönmek ve insan haklarında,hukuk açısında  Dünyada gerilerde bulunan Rusya ve “Ölünceye kadar,yada kendisi yeter deyinceye kadar Devletin başında  başkan olarak kalacaktır” yasasını çıkaran Çin ile aynı saflarda yer almak değildir.

Çözüm üretmeden tüketimden kurtulmaktır.Öz kaynakları faaliyete geçirmek,insanları bulundukları yerde tutmak ve mutlu olmalarını sağlamaktır.

Ayrıca  Aydınları,Teknokratları,Yazarları,Edebiyatçıları,Hukukçuları olmayan veya cezalandırılan toplumlar kalkınamaz.

İnsanlık devri; Toplumların akıl tutulması ve biat kültürü son bulur,toplum; ülkenin geleceğini kendi geleceğine feda eden popülist idarecilere dur derse, insanlık devri başlar.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Twitter
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre
Biz Sizi Arayalım
Ad, Soyad:
Telefon:
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
E-Mail Bülteni
Ad, Soyad:
E-Mail:
    
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi