Trabzon'da Kürt Bölgesel Bayrağı Takan Turistlere Linç Girişimi! Trabzon'un Çaykara ilçesine bağlı Uzungöl'de turistler, Irak Kürdistan B&o...           • 17 Kişinin Can Verdiği Iğdır Plakalı Minibüse 57 Kişi Bindirilmiş Van'ın Özalp ilçesinde göçmenleri taşıyan 76 AAC 296 plakalı bir minib&uum...           • Iğdır Lisesi 1986 Yılı Mezunları Ankara’da Buluştu Asım KESER, Cantürk ALAGÖZ ve Gökçan BAYDAR ‘ın ev sahipliğinde Avrupa...           • Kanalizasyon Müdürlüğünden Uyarı:Giderleri Tıkayacak Atıklar Atmayanız Iğdır Belediyesi Kanalizasyon Müdürlüğü: Giderleri Tıkayacak Atıkları Atmayanı...           • SAMER: Bölgede Son Üç Yılda 349 Çocuk Doğum Yaptı, Iğdır 3 Sırada..! TÜİK 2015-2018 verilerine dayanılarak yapılan incelemeye göre; 15 yaş altındaki grubun d...           • Iğdır’da Kayısı Zamanı! Verimli topraklarıyla bilinen Iğdır’da yetişen kayısı, kadınlar için istihdam alanı o...           • Teşekkür Mesajı Elim bir kaza sonucu günlerdir tedavi gören Oğlum Gökhan Karakuş’un tedavi s&...           • Saadet Partisi Milletvekili Cihangir İslam'ın 15 Temmuz Mesajı Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Cihangir İslam'ın 15 Temmuz 2019 Özel Birleşimi Konuşmas...           • Yazın Cilt Sağlığınız İçin Beslenmenizde Bunlara Dikkat Edin! Yağlı ya da kuruyan cilt, kırışıklıklar veya akne problemleri aslında cilt sağlığın zayıfladığını ...           • TUAM’da Caner Balığı Yetiştiriciliği İçin Ön Çalışmalara Başlandı Iğdır Üniversitesine bağlı Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (TUAM) bölge...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1271147
Aktif: 21
Bugün: 408
Dün: 3244
REKLAMLAR

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
2088 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
3302 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2687 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
3348 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2316 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
3885 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
1670 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
3016 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
1285 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1790 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
1852 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
1309 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
3382 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
2905 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
2151 İzlenme, 0 Yorum

Kaşıkçı’nın Oğlunun Selman İle Tokalaşmasının İslamdaki Yeri - Av. Haydar MIZRAK

Kaşıkçı’nın Oğlunun Selman İle Tokalaşmasının İslamdaki Yeri

Yazar: Av. Haydar MIZRAK |  Tarih: 28 / 10 / 2018 |  Yazı Okunma: 948


Kaşıkçı’nın Çocuklarının Prens Selman İle El Sıkışmasının İslam Hukukundaki Anlamı...

( Suudi/İslam Hukuku ile Seküler Hukukunun bu olay çerçevesinde karşılaştırılması )

-Kaşıkçı’nın çocukları birkaç gün önce Suuidi veliaht Prensi Selman tarafından sarayda ağırlandı ve taziye dilekleri iletildi.Taziyede Kaşıkçının çocukları prens ile el sıkıştılar.

-Bu olayın İslam hukuku ile olan ilişkisini irdeleyelim.

-Suudiler Cemal Kaşıkçı’nın bir arbede sırasında kazaen/hata ile öldüğünü açıkladılar.

-Failler,Suudi Arabistan'da uygulanan İslam Hukukuna göre hata ile öldürme suçundan yargılanacaklar.

-Kaza/hata ile öldürme suçunu Nisa Suresi 92.Ayetinde hükümler uygulanır.

-Bir mümin,bir mümini yanlışlıkla öldürürse öldüren, mümin bir köle azat etmesi ve ölenin ailesine bir diyet ödemesi gerekir.

-Ölenin ailesi bağışlarsa, öldürünlerin, köle azat etmesi ve tazminat/diyet ödemesi gerekmez.

-Öldürülen düşman bir kavimden ise bir köle azat edilir. Öldürülen aileye tazminat/diyet ödenmez.

-Bunlara gücü yetmeyen arka arkaya 2 ay oruç tutması gerekir.

-Bu hükümler ışığında olayı irdeleyelim.

-Kaşıkçı’nın çocukları sarayda veliaht Prens Salman ile kameralar önünde el sıkıştılar.

-Kaşıkçı’nın çocuklarının sarayda Veliaht Prens Selman ile kameralar önünde el sıkıştırılmasının İslam Hukuku ile ilgilidir. Bu durumda öldürme emrini Prens vermiş olsa bile, öldürülenin ailesi tarafından af edilmiş sayılır ve Prens köle azat etmeden ve tazminat ödemeden işin içinden İslam ve Suudi hukukuna göre sıyrılmıştır. Yani her halükarda İslam ve Suudi hukukuna göre Prens Selman yargılanamaz.

-Cemal Kaşıkçı dost kavimden bir mümin statüsünde kabul edilirse diğer faillerden her biri bir köle azat edecek ve Kaşıkçı ailesine tazminat/diyet ödeyecek.

-Kaşıkçı, muhalif olması nedeniyle düşman bir kavimden olduğu kabul edilirse failler kişi başına bir köle azat edecekler ve Kaşıkçı ailesine tazminat ödemeyecekler.

-Kaşıkçının çocukları bu 18 kişiyi de affederse zaten ceza hukuku kapsamında konu kapanacaktır.

-Failler köle azat edecek ve tazminat ödeyecek bir durumumuz yok der ve durum buysa 2 ay oruç tutarak işin içinden sıyrılacaklar.

-Failler Türkiye'de yargılansa ve suçu işledikleri sabit olsa, planlayarak ve cesedi parçalara ayırdıkları için canavarca his nedeniyle adam öldürmeden ağırlaştırılmış hapis cezası alacaklardır..?

 
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları


Bu içeriğe yapılan yorumlar (1 Yorum)


1 - Mihemed 22/02/2019

Haydar bey! Her şeyden önce ayetlerin bağlamından koparılmadan değerlendirilmesi gerekir. ayetlerin bağlamından koparılmadan değerlendirilebilmesi için öncelikle ayetlerin önceki-sonraki ve bu konuyla ilgili diğer ayetler arasındaki ilişkiye bakmak lazım... Bir de bu olayın kast boyutu nedir? Gerçekten bu olayda kasıt varmı yok mu? Ki bu olayda kastın olduğunu bilmek için müneccim olmaya gerek yoktur. Siz hukukçusunuz daha iyi bilirsiniz evrensel hukuka görede bir kişinin bir olaya dahlinde bilinçlilik yoksa yani kasten yapmamışsa kişi bununla suçlanamaz. Olması gereken de bu değil mi? Bu adamlar da bu günün Ebu Cehilleridir. bu adamı haksız yere öldürmüşlerdir, haksız yere bir insanı öldürmenin durumunu Kur'an aşağıdaki ayette ifade eder. Maide﴾32﴿İşte bundan dolayı İsrâiloğulları’na şöyle yazmıştık: "Bir cana kıymaya veya yeryüzünde fesat çıkarmaya karşılık olması dışında, kim bir kimseyi öldürürse bütün insanları öldürmüş gibi olur. Kim de bir can kurtarırsa bütün insanların kurtarmış gibidir Nisa 92.ayet Yanlışlıkla olması dışında, bir müminin bir mümini öldürmeye hakkı olamaz. Yanlışlıkla bir mümini öldüren kimsenin mümin bir köle âzat etmesi ve ölenin ailesine teslim edilecek bir diyet vermesi gereklidir; ancak ölünün ailesi diyeti bağışlarsa o başka. Öldürülen, mümin olmakla birlikte size düşman olan bir topluluktan ise mümin bir köle âzat etmek lâzımdır. Eğer kendileriyle aranızda antlaşma bulunan bir topluluktan ise ailesine teslim edilecek bir diyet vermek ve mümin bir köleyi âzat etmek gerekir. Bunları bulamayan kimsenin Allah tarafından tövbesinin kabulü için iki ay peşpeşe oruç tutması lâzımdır. Allah her şeyi bilmektedir, hikmet sahib


İlk - < Önceki [1]  Sonraki> - Son


Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Twitter
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre
Biz Sizi Arayalım
Ad, Soyad:
Telefon:
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
E-Mail Bülteni
Ad, Soyad:
E-Mail:
    
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi