Iğdır CHP'den Kılıçdaroğlu'na Yapılan Saldırıya Kınama Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Iğdır İl Başkanlığı tarafından basın açıklaması yapıldı. Part...           • Uluslararası Eyyubiler Sempozyumu Iğdır'da Başladı Onursal Başkanlığını Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma’nın ya...           • Eş Başkanlar Canlı Hayvan Pazarını Ziyaret etti Iğdır Belediye Eş Başkanları Yaşar Akkuş ve Eylem Çelik, belediye meclis üyeleri ile b...           • Rektör Alma'dan "23 Nisan" Mesajı Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, 23 Nisan Ulusal Egemenlik v...           • Iğdır’da AGD Tarafından Siyer-i Nebi Yarışması Düzenlendi Iğdır’da AGD Tarafından "Ortaokullu Gençler Efendimizin İzinde Siyer-i Nebi Yarışması...           • Saldırıya Uğrayan Kılıçdaroğlu: Bir Milim Geri Adım Atmayacağım CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara’nın Çubuk ilçesinde katıld...           • İl Tarım Müdürü Kurumundaki Şehit Yakınları İle Bir Araya Geldi 14 – 20 Nisan Şehitler Haftası nedeniyle İl Tarım Müdürü Özkan Yolcu, M&...           • Iğdır Askerini Ebediyete Uğurladı Hakkâri’nin Çukurca ilçesinde askeri üs bölgesine yapılan sald...           • Eş Başkanlar Seyyar Satıcıları Başkanlık Makamında Ağırladı Iğdır şehir merkezinde yıllardır çözülemeyen büyük bir sorun haline gel...           • Iğdır Belediyesi Camilerde Vatandaşlara Kandil Simidi İkramı Etti Iğdır Belediyesi Berat Kandili Dolayısıyla Camilerde Vatandaşlara Kandil Simidi İkram Etti. Iğdır...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1164342
Aktif: 17
Bugün: 1240
Dün: 1713
REKLAMLAR

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
1834 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
2981 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2403 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
3096 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2179 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
3516 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
1405 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
2627 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
1082 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1596 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
1610 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
1120 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
3151 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
2602 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
1946 İzlenme, 0 Yorum

Kaşıkçı’nın Oğlunun Selman İle Tokalaşmasının İslamdaki Yeri - Av. Haydar MIZRAK

Kaşıkçı’nın Oğlunun Selman İle Tokalaşmasının İslamdaki Yeri

Yazar: Av. Haydar MIZRAK |  Tarih: 28 / 10 / 2018 |  Yazı Okunma: 850


Kaşıkçı’nın Çocuklarının Prens Selman İle El Sıkışmasının İslam Hukukundaki Anlamı...

( Suudi/İslam Hukuku ile Seküler Hukukunun bu olay çerçevesinde karşılaştırılması )

-Kaşıkçı’nın çocukları birkaç gün önce Suuidi veliaht Prensi Selman tarafından sarayda ağırlandı ve taziye dilekleri iletildi.Taziyede Kaşıkçının çocukları prens ile el sıkıştılar.

-Bu olayın İslam hukuku ile olan ilişkisini irdeleyelim.

-Suudiler Cemal Kaşıkçı’nın bir arbede sırasında kazaen/hata ile öldüğünü açıkladılar.

-Failler,Suudi Arabistan'da uygulanan İslam Hukukuna göre hata ile öldürme suçundan yargılanacaklar.

-Kaza/hata ile öldürme suçunu Nisa Suresi 92.Ayetinde hükümler uygulanır.

-Bir mümin,bir mümini yanlışlıkla öldürürse öldüren, mümin bir köle azat etmesi ve ölenin ailesine bir diyet ödemesi gerekir.

-Ölenin ailesi bağışlarsa, öldürünlerin, köle azat etmesi ve tazminat/diyet ödemesi gerekmez.

-Öldürülen düşman bir kavimden ise bir köle azat edilir. Öldürülen aileye tazminat/diyet ödenmez.

-Bunlara gücü yetmeyen arka arkaya 2 ay oruç tutması gerekir.

-Bu hükümler ışığında olayı irdeleyelim.

-Kaşıkçı’nın çocukları sarayda veliaht Prens Salman ile kameralar önünde el sıkıştılar.

-Kaşıkçı’nın çocuklarının sarayda Veliaht Prens Selman ile kameralar önünde el sıkıştırılmasının İslam Hukuku ile ilgilidir. Bu durumda öldürme emrini Prens vermiş olsa bile, öldürülenin ailesi tarafından af edilmiş sayılır ve Prens köle azat etmeden ve tazminat ödemeden işin içinden İslam ve Suudi hukukuna göre sıyrılmıştır. Yani her halükarda İslam ve Suudi hukukuna göre Prens Selman yargılanamaz.

-Cemal Kaşıkçı dost kavimden bir mümin statüsünde kabul edilirse diğer faillerden her biri bir köle azat edecek ve Kaşıkçı ailesine tazminat/diyet ödeyecek.

-Kaşıkçı, muhalif olması nedeniyle düşman bir kavimden olduğu kabul edilirse failler kişi başına bir köle azat edecekler ve Kaşıkçı ailesine tazminat ödemeyecekler.

-Kaşıkçının çocukları bu 18 kişiyi de affederse zaten ceza hukuku kapsamında konu kapanacaktır.

-Failler köle azat edecek ve tazminat ödeyecek bir durumumuz yok der ve durum buysa 2 ay oruç tutarak işin içinden sıyrılacaklar.

-Failler Türkiye'de yargılansa ve suçu işledikleri sabit olsa, planlayarak ve cesedi parçalara ayırdıkları için canavarca his nedeniyle adam öldürmeden ağırlaştırılmış hapis cezası alacaklardır..?

 
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları


Bu içeriğe yapılan yorumlar (1 Yorum)


1 - Mihemed 22/02/2019

Haydar bey! Her şeyden önce ayetlerin bağlamından koparılmadan değerlendirilmesi gerekir. ayetlerin bağlamından koparılmadan değerlendirilebilmesi için öncelikle ayetlerin önceki-sonraki ve bu konuyla ilgili diğer ayetler arasındaki ilişkiye bakmak lazım... Bir de bu olayın kast boyutu nedir? Gerçekten bu olayda kasıt varmı yok mu? Ki bu olayda kastın olduğunu bilmek için müneccim olmaya gerek yoktur. Siz hukukçusunuz daha iyi bilirsiniz evrensel hukuka görede bir kişinin bir olaya dahlinde bilinçlilik yoksa yani kasten yapmamışsa kişi bununla suçlanamaz. Olması gereken de bu değil mi? Bu adamlar da bu günün Ebu Cehilleridir. bu adamı haksız yere öldürmüşlerdir, haksız yere bir insanı öldürmenin durumunu Kur'an aşağıdaki ayette ifade eder. Maide﴾32﴿İşte bundan dolayı İsrâiloğulları’na şöyle yazmıştık: "Bir cana kıymaya veya yeryüzünde fesat çıkarmaya karşılık olması dışında, kim bir kimseyi öldürürse bütün insanları öldürmüş gibi olur. Kim de bir can kurtarırsa bütün insanların kurtarmış gibidir Nisa 92.ayet Yanlışlıkla olması dışında, bir müminin bir mümini öldürmeye hakkı olamaz. Yanlışlıkla bir mümini öldüren kimsenin mümin bir köle âzat etmesi ve ölenin ailesine teslim edilecek bir diyet vermesi gereklidir; ancak ölünün ailesi diyeti bağışlarsa o başka. Öldürülen, mümin olmakla birlikte size düşman olan bir topluluktan ise mümin bir köle âzat etmek lâzımdır. Eğer kendileriyle aranızda antlaşma bulunan bir topluluktan ise ailesine teslim edilecek bir diyet vermek ve mümin bir köleyi âzat etmek gerekir. Bunları bulamayan kimsenin Allah tarafından tövbesinin kabulü için iki ay peşpeşe oruç tutması lâzımdır. Allah her şeyi bilmektedir, hikmet sahib


İlk - < Önceki [1]  Sonraki> - Son


Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Twitter
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre
Biz Sizi Arayalım
Ad, Soyad:
Telefon:
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
E-Mail Bülteni
Ad, Soyad:
E-Mail:
    
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi