Müdür Gönen’in 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramı Mesajı Iğdır Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen 19 Mayıs Atatürk’ü anma ...           • Haydar Aliyev Fen Lisesinde Mezuniyet Coşkusu Iğdır Haydar Aliyev  Fen lisesi son sınıf öğrencileri için mezuniyet töreni ...           • Iğdır Milletvekili Eksik'ten Ardahan Valiliğinin Aldığı Karara Tepki HDP Iğdır Milletvekili Dr. Habip EKSİK Ardahan Valiliğinin aldığı karar ile mağdur olan ve hayvanc...           • TBB Ve Barolardan Cezaevlerindeki Sorunlara Karşı Çözüm Arayışı Türkiye Barolar Birliği Ve Barolardan Cezaevlerindeki Sorunlara Karşı Çözüm ...           • İmar Barışı’ndan 19 Milyar TL Geldi, Uzatılmalı... Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından geçtiğimiz haziran ayı içerisinde y&...           • Engelli Birey Farkındalığı Oluşturuldu Iğdır Üniversitesinde 10-16 Mayıs 'Engelliler Haftası' kapsamında Sağlıklı Yaşam Topluluğu ta...           • Rektör Alma’nın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma,Gençlik ve Spor Bayramı Mesajı Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, 19 Mayıs Atatürk&rsquo...           • 19 Mayıs Gençlik Haftası Etkinlikleri Başladı Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından 15-19 Mayıs ‘Gençl...           • Sınav Kaygısıyla Baş Etmenin Yolları Öğrenciler için bir dönüm noktası olan üniversite sınavı yaklaşıyor. &O...           • Iğdır’da Biri Gazeteci 4 Kişi Gözaltına Alındı Bu sabah Iğdır’da yapılan operasyonla Gazeteci ve fotoğraf sanatçısı İdris Demirel, e...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1191431
Aktif: 25
Bugün: 1630
Dün: 3176
REKLAMLAR

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
1905 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
3059 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2471 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
3161 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2218 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
3615 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
1472 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
2724 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
1134 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1648 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
1676 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
1167 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
3206 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
2676 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
2001 İzlenme, 0 Yorum

Serhadın Mağrur Prensi Av. Medet Serhat Anısına - Murat AKKUŞ

Serhadın Mağrur Prensi Av. Medet Serhat Anısına

Yazar: Murat AKKUŞ |  Tarih: 17 / 11 / 2018 |  Yazı Okunma: 296


Yüreğini halkının yüreğinin yanına koymuş Kürt aydını Av. Medet Serhat'ın katledilişinin 24'üncü yıldönümündeyiz. Serhadın mağrur prensi Medet Serhat, Iğdır'ın Alican köyünde doğdu. Doğduğu köy Aras nehrinin kıyısında bir köydür. İstanbul Hukuk Fakültesini bitirdi. 1959 yılında, gözaltına alınarak 13 Ay tutuklu kalmış, daha sonra serbest bırakılmıştır. Yargıtay'ın tutuklama kararını bozması üzerine yirmi gün hapse mahkûm oldu.

1963 yılında İstanbul’da, Yaşar Kaya ve Ergün Koyuncu ile birlikte, çıkarttığı ve genel yayın yönetmenliğini yaptığı "Deng" adlı dergiden dolayı yargılandı. 1965’te gözaltına alındı. Daha sonra tutuklandı ve 1 yıl 4 ay hapis cezası aldı. 1997 yılında Yugoslavya Zagreb’te yapılan Uluslararası Avukatlar Toplantısına katıldı.

1979 tarihinde yapılan mahalli seçimlerde Kars'tan CHP adayı oldu. 27 Ocak1981 tarihinde “Kominizim” ve “Kürtçülük” propagandası yaptığı gerekçesiyle, gözaltına alındı ancak üç gün sonra tekrar bırakıldı. 1982 itibariyle Erzurum'da sürdürülen davalarda müdahil avukat olarak katıldı. Yine aynı yıl (1982 ) Barış Derneği Yönetim Kurulu üyesi iken tekrar tutuklandı ve 1983 yılı Kasım ayında serbest bırakıldı. 1984 yılı itibarıyla, basında ve kamuoyunda adından sıkça söz edilen Behçet Cantürk'ün de Avukatlığını yapmaktaydı…

1990 yılında, bir grup Kürt aydını ile birlikte, KÜRT-KAV, yani o günkü adı ile "Kürt Hak ve Özgürlük platformu” nu kurdular. 1991 yılında "Barış Derneği" davasında avukatlık yaptı. Ekim 1994 tarihinde Ankara DGM'de yargılanmış olan, kapatılan DEP milletvekillerinin avukatlarındandı. 12.11.1994 tarihinde İstanbul Erenköy'deki evinin önünde şoförü ile birlikte katledildi.

Merhum Medet Serhat’ın yanında da birçok Kürt avukat stajını yaptı. Rahmetli Mehmet Tüysüz, eski Diyarbakır Baro başkanı Fethi Gümüş, Iğdır da avukatlık yapıp Amerika'da ikamet eden Av. Sait Pektaş ile eski Iğdır Baro Başkanı Av. Mustafa Buluş ilk akla gelen isimlerdir.

Ben, 1992 de İstanbul Bakırköy’de kendisiyle tanışma fırsatı buldum. Daha sonra iki kez daha sohbet etme imkânım oldu. Ayrıldığımızda saçımı okşayarak “Siz gençlere orada ihtiyaç var” diyerek Iğdır’a dönmemi istemişti. Nasihatini dinleyip Iğdır’a döndüm.

Bilindiği gibi 17.5.2010 tarihinde Iğdır belediye başkanlığına verdiğim yazılı bir öneri uygun bulunarak rahmetli Av. Medet Serhat’ın ismi Özgür mahallesinde bir parka verildi.

Iğdır’da avukatlık stajını yapan Serhat Bucak şöyle anlatır arkadaşı Medet Serhat’ı;1980 darbesi döneminde "Barış Derneği" davası nedeniyle aranır duruma düşünce yurt dışına çıktı. Yurt dışındaki sürgünlüğü pek uzun sürmedi. İstanbul'a döndükten bir müddet sonra Doğu Devrimci Kültür Dernekleri (DDKD) davası nedeniyle gözaltına alınıp rahmetli Behçet Cantürk ile birlikte işkenceye tabi tutuldu.” “En önemli özelliklerinden birisi de dedikoduyu sevmemesi, Hiç kimse onun bulunduğu mekânda dedikodu yapmaya cesaret edemezdi.” “Kendisine suikast düzenleyen tetikçinin meşhur itirafçı ülkücü Tevfik Ağansoy olduğunu eşi tarafından Ağansoy öldürüldüğünde teşhis edilmişti.

Yüreğini halkının yüreğinin yanına koymuş soylu bir insandı. 49'lar olayının ateşli genci, yurtsever bir hukukçu idi Medet Serhat... Zor günlerdi o günler, ama aşılarak bu günlere gelinmişti.

67' lik koca bir adamdı Medet vurulduğunda. O anıları ve onurlu mücadelesi ile romanlara sığmaz, bir insandı. Medet Serhat, Serhad’ın mağrur prensiydi…

Serhat; Zor günlerin adamı, dardakilerin, zordakilerin kurtarıcı meleği, moral kaynağıydı. Yaşamı boyunca o güleç yüzü, nazikliği ve tatlı dili hep onu göklerde tuttu. Sevene dost, sevmeyene ise düşman olmayan barış ve sevgi dolu bir yürek taşıyordu. Her boydan, her soydan, her kesimden dostlar edinmişti bu saygın kişiliği sayesinde. Bunca yıl onurundan ve düşüncelerinden, hiçbir ortamda ve koşulda. Ödün vermedi Medet Serhat.

Bunca yıl, yıldıramadılar, yılmazdı çünkü o.Yılmadı, kara toprağa düştü nazlı bedeni… Aramızdan ayrılışının yıl dönümünde saygıya anıyorum…
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Twitter
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre
Biz Sizi Arayalım
Ad, Soyad:
Telefon:
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
E-Mail Bülteni
Ad, Soyad:
E-Mail:
    
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi