Ak Partili Adaylardan Ahmet Tutulmaz İstifası..! İl Başkanı Ahmet Tutulmaz'ın kendisine "Ben kaybettim, sizin de hepinizi silip süpüreceğ...           • Iğdır Üniversitesi İle MEM Arasında Lisansüstü Eğitim Protokolü Iğdır Üniversitesi İle Milli Eğitim Müdürlüğü Arasında Lisansüst&uum...           • Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Güneş: HDP’ye Karşı MHP’nin Yanındayız Ak Parti Iğdır İl Kadın Kolları Başkanı Nurgül Güneş: Gelin belediyeyi HDP’den alm...           • Dr. Öğr. Üyesi Cavit Polat Sergi ve Worksop Etkinliğine Katıldı Iğdır Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Cavit Polat, Mardin'de düzenlenen II. Ulusla...           • Yaycı 75. Yıl Ortaokulundan Iğdır Üniversitesine Oryantasyon Gezisi Yaycı 75. Yıl Ortaokulu Öğrencileri Iğdır Üniversitesine Oryantasyon Gezisi Düzenle...           • Çocuk İşçiliği İle Mücadele Toplantısı Yapıldı Vali Enver Ünlü'nün eşi Sema Ünlü Hanımefendi'nin himayelerinde, Cumhuriy...           • Vücudunuz B12 Eksikliğinizin Sinyallerini Verir! Son yıllarda herkesin sıklıkla şikayet ettiği sağlık problemlerinin başında B12 vitamini eksikliği...           • Oturduğunuz Bina Sağlam Mı? Bu 7 Maddeye Dikkat..! İstanbul Kartal'da geçtiğimiz günlerde çöken bina ve Marmara Bölgesi&...           • Bir Hafta Önce Gözaltına Alınan 12 HDP’li Serbest Bırakıldı 13 Şubat 2019 tarihinde gözaltına alınan HDP Iğdır il yönetim kurulu üyeleri Erol K...           • Patoloji Uzmanı Dr. Sevcan BALCI Başhekim Yardımcılığına Atandı Patoloji Uzmanı Dr. Sevcan BALCI Iğdır Devlet Hastanesine Başhekim Yardımcısı Olarak Atandı. Iğdı...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1085282
Aktif: 33
Bugün: 3031
Dün: 1913
REKLAMLAR

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
1652 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
2762 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2201 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
2876 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2068 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
3220 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
1233 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
2246 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
944 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1477 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
1337 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
989 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
2996 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
2444 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
1788 İzlenme, 0 Yorum

Sarışın Bakışlı Kadın - Av.Mahmut ALINAK

Sarışın Bakışlı Kadın

Yazar: Av.Mahmut ALINAK |  Tarih: 15 / 01 / 2019 |  Yazı Okunma: 384


İstanbul her kış olduğu gibi yine o yağmurlu, soğuk ve gri mintanını giymişti. Vakit ikindiyi geçmişti. Kartal’dan Darıca Bayramoğlu’na gitmek için durakta otobüs bekliyordum. Neyse ki, şemsiyem vardı ve beni fırtınalı yağmurun oklarından koruyordu. Durakta gözlerinde bir sönüklükle paltolarına sarınmış kadın ve erkek kalabalığı yeni gelenlerle daha da büyüyordu.

Otobüs misafir sevmeyen bir ev sahibi edasıyla topallayarak durağa yanaştığında epey beklemiş ve üşümüştük.

Otobüsün ön kapısı açılınca kalabalık kaynaşarak kapıya aktı. Hoş görülebilir insani bir bencilliğin tavan yaptığı bir andı, herkes oturacağı bir koltuk telaşındaydı. Benim bir saatlik yolum vardı ve ayakta gitmek zor olacaktı.

İtişip kakışarak otobüse bindik. Kalabalığı bir kama gibi yarıp boş bir koltuğa şuursuzca koşmak çirkin bir davranıştı ve bana göre de değildi.

Gözlerim dolu koltuklar üzerinde gezinirken, otobüsün ortalarına doğru boş kalmış bir koltuğun bana el ettiğini sevinerek gördüm. Şansımın yaver gittiği bir andı, bir gözü açık hızla öne geçip oraya oturabilirdi, ama öyle olmadı, gidip mutlulukla koltuğa yerleştim.

Yan koltukta fazla yer kaplamayan kırklı yaşlarda bir kadın oturuyordu.

Otobüs balık istifi dolmuştu, ama şoför yine de, “Lütfen arkaya doğru ilerleyelim,” diyordu. Oysa değil ilerlemek, kıpırdamak bile başkasını rahatsız edebilirdi.

Yanımdaki koltukta oturan kadın kısık bir sesle, “İnsanları hayvan gibi dolduruyorlar,” dedi.

Bana değil kendi kendine konuşuyordu.

Ben de kendi kendimle konuşur gibi, ama onunkinden daha yüksek bir sesle, “O kadar çalıp çırpıyorlar, hiç değilse halkın hizmetine birkaç otobüs soksalar,” dedim.

Kadının sarışın gözleri tartan bir bakışla bana döndü.

“Biz, bu çileyi bize reva gören hırsızlar şebekesine yine de gidip oy veriyoruz,” diye devam ettim.

O sarışın gözler anlam veremediğim bir mana ile benden uzaklaşıp tepemizde dikilen “koltuk talihsizlerine” uzandı.

Ben sesime bir gülümseme iliştirerek, “Kardeş sen de AKP’ ye oy verdin, değil mi?” diye sordum. Gözlerindeki sarışın ışıkla gülümseyip başıyla, “Evet,” dedi.

“İşte çektiğimiz bunca azabın nedeni bunlara verdiğimiz bu destektir,” dedim.

Sonra, devletin herkese iş ve ev vermek zorunda olduğu…

Ve sağlık, doğalgaz, su, elektrik, telefon ve ulaşımın bedava olduğu bir düzeni kurmamız gerektiğini anlattım.

Kadın başındaki çiçekli yazmanın ucunu ağzında tutarak, “Bu nasıl olacak, bu kadar para nereden gelecek?” diye merakla sordu.

“Bugün gazetelerde vardı” dedim. “Devletin hüküm sürdüğü bu topraklarda yılda 830 ton altın çıkarılıyor. İşte bu altın yatakları, petrol ve diğer tüm maden yatakları aslında halkındır, bizimdir. Ama ne var ki, yerli ve yabancı zenginlere peşkeş çekiliyor. Şehirlerin her santimi altın değerinde olan hazine arazileri ve diğer tüm kaynakları da hükümetler eliyle bu kodamanlara hibe ediliyor. Onlar halka ait olan bu zenginliklerden balyalar halinde para istiflerken, halk başını sokacak bir ev, bir lokma derdindedir.

İşte halk ülkenin bu zenginliklerine sahip olursa, sözünü ettiğim bu hizmetler pekâlâ bedava olabilir. O zaman ne işsizlik, ne de yoksulluk olur. Bir de değeri iki milyon liranın üzerinde olan tüm malvarlıkları halka ait olacak şekilde toplum mülkiyetine geçirilirse, sen gör o zaman ortalık nasıl güllük gülistanlık olur.”

Sonra geçenlerde hasta ziyaretine gittiğim Kartal Araştırma hastanesinin halini anlattım. Hastane mahşeri bir kalabalıkla bir ahırdan farksızdı.

“Fakir halk bu çaresizlik içindeyken, zenginin köpeği özel hastanelerde  bizim paramızla şaşılacak bir konforla tedavi ediliyor” dedim.

“İşte sana kardeşlik ve eşitlik!” dedikleri şey…

Kadın yarası deşilmiş gibi iç çekerek yaşadıkları sıkıntılı hayatı anlattı. İkisi kız biri erkek okuyan üç çocuğu varmış. Eşi bir tekstil fabrikasında asgari ücretle çalışıyormuş, kendisi de bulabilirse bazen ev temizliğine gidiyormuş.

Otobüs bir saat sonra ineceğim durağa gelince, kalkıp sohbet için kendisine teşekkür ettim ve “Umarım bu seçimde de AKP’ ye oy vermezsin” dedim.

O, gözlerinde sarışın bir ışıkla gülümseyerek arkadan bana baktı.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Twitter
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre
Biz Sizi Arayalım
Ad, Soyad:
Telefon:
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
E-Mail Bülteni
Ad, Soyad:
E-Mail:
    
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi