Ak Partili Adaylardan Ahmet Tutulmaz İstifası..! İl Başkanı Ahmet Tutulmaz'ın kendisine "Ben kaybettim, sizin de hepinizi silip süpüreceğ...           • Iğdır Üniversitesi İle MEM Arasında Lisansüstü Eğitim Protokolü Iğdır Üniversitesi İle Milli Eğitim Müdürlüğü Arasında Lisansüst&uum...           • Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Güneş: HDP’ye Karşı MHP’nin Yanındayız Ak Parti Iğdır İl Kadın Kolları Başkanı Nurgül Güneş: Gelin belediyeyi HDP’den alm...           • Dr. Öğr. Üyesi Cavit Polat Sergi ve Worksop Etkinliğine Katıldı Iğdır Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Cavit Polat, Mardin'de düzenlenen II. Ulusla...           • Yaycı 75. Yıl Ortaokulundan Iğdır Üniversitesine Oryantasyon Gezisi Yaycı 75. Yıl Ortaokulu Öğrencileri Iğdır Üniversitesine Oryantasyon Gezisi Düzenle...           • Çocuk İşçiliği İle Mücadele Toplantısı Yapıldı Vali Enver Ünlü'nün eşi Sema Ünlü Hanımefendi'nin himayelerinde, Cumhuriy...           • Vücudunuz B12 Eksikliğinizin Sinyallerini Verir! Son yıllarda herkesin sıklıkla şikayet ettiği sağlık problemlerinin başında B12 vitamini eksikliği...           • Oturduğunuz Bina Sağlam Mı? Bu 7 Maddeye Dikkat..! İstanbul Kartal'da geçtiğimiz günlerde çöken bina ve Marmara Bölgesi&...           • Bir Hafta Önce Gözaltına Alınan 12 HDP’li Serbest Bırakıldı 13 Şubat 2019 tarihinde gözaltına alınan HDP Iğdır il yönetim kurulu üyeleri Erol K...           • Patoloji Uzmanı Dr. Sevcan BALCI Başhekim Yardımcılığına Atandı Patoloji Uzmanı Dr. Sevcan BALCI Iğdır Devlet Hastanesine Başhekim Yardımcısı Olarak Atandı. Iğdı...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1085282
Aktif: 32
Bugün: 3033
Dün: 1913
REKLAMLAR

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
1652 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
2762 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2201 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
2876 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2069 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
3220 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
1234 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
2246 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
944 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1477 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
1337 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
989 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
2996 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
2444 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
1789 İzlenme, 0 Yorum

Ruh Sağlığı Yasası..! - Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr.

Ruh Sağlığı Yasası..!

Yazar: Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr. |  Tarih: 02 / 02 / 2019 |  Yazı Okunma: 260


Ruh sağlığı yasası çıkarılmalı diyen Devlet bahçeli aynen şunları söylemektedir; Günümüzün karmaşıklaşan hayat şartlarında vatandaşlarımızın ruhsal olarak da zorluk çektiğini görüyoruz. Tüm bu sorunlarla şuurlu, programlı başa çıkabilmek için bir toplumsal sözleşmeye, ruh sağlığı yasasına ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. Gelişmiş toplumlarda bu yasa vardır. Türkiye’de bu alanda bir boşluk vardır. Ruh sağlığı yasasını TBMM’den çıkarılmasını içtenlikle bekliyorum. Şiddet vakaları, kadın cinayetleri, derin anlaşmazlıklar tehdit edici seviyededir. Ceren Damar evladımız, gözü dönmüş bir katil tarafından katledilmiştir. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde de 4 kardeşimizin canına kıyılmıştı.

Tabi ki ülkemizde ruh sağlığı merkezleri ve poliklinikleri mevcuttur. Bunlar artırılabilir ve yasalarda çıkarılabilir. Ancak, sağlıkta tedbir tedaviden daha kolay ve daha masrafsızdır. Önemli olan doğru teşhistir. Yanlış teşhis bazen öldürür.

Yanlış aile ve okul eğitimi, çocuk tacizleri, boşanmalar, göç, işsizlik, yoksulluk,cinsiyetçilik,stresli yaşam olayları ve ekonomik zorluklar ruh sağlığını bozar.Ruhsal bozukluk tek bir sebebe bağlı olmayıp sosyo-Ekonomik ve  kültürel birçok sebepleri vardır.

Öncelikle gerek Aile içinde ve gerekse okulda öğretmenler çocuklara şefkatli bir şekilde yaklaşmalılar. Onlara özgüven kazandırmalı ve motive etmeliler.

Lise öğretmenim Niyazi Bey her rastladığımızda bana, mühendis bey nasılsın der, takılırdı. Bu söylem beni motive eder ve öz güven kazandırırdı. Neticede Mühendislik okudum.

Lise sonda Kimya öğretmenimiz S.B (Hemşerimiz)  ise, Hocam biraz Üniversite hayatından bahsederimsiniz diye sorulunca,” Ananız pis, Babanız pis, siz pis, siz kim Üniversite kim” diye bizleri terslemişti. Bu da beni büyük bir hayal kırıklığına uğratmıştı.

Ülkemizde servetler eriyor, iflaslar başını almış gidiyor, insanlar fakirleşiyor ve makas gittikçe açılıyor.

Çarşı ve pazarda özellikle mutfaktan sorumlu kadınlarımız dert yanıyorlar. Pazar yerleri insanların isyan ettiği ve dert alışverişi yaptıkları alanlar haline dönmüştür. Alışverişten çok pazarcı-müşteri kavgası yer alıyor. Memnun olan yok, satanda, alanda adeta sinir küpüdür.

Bu ülkenin yöneticileri, et fiyatları artarken, et çok tüketiliyor bu nedenle fiyatlar artıyor ve et ithal ediyoruz diyebiliyorlar. Bu durum aynen, 1789 Fransız ihtilalı sırasında yoksullar ekmek bulamadıkları için isyan edince, kraliçe Marie Antoinettenın ekmek yoksa pasta yesinler söylemini hatırlatmaktadır.

İnsanlar ev bark sahibi değilse, işsizlik, tutarsız yaşam koşulları, öz saygı yokluğu, ayrımcılık varsa ve sağlık sigortası, barınma alanları, uygun tedavi yoksa bu insanlar arkadaşlarına, Ailelerine ve içinde bulundukları kitlelere zarar verirler.

Uzmanlara göre; genel olarak birey yaşamını, geçmekte olan bir zaman diliminin içinde ve değişen mekânlarda; kendisiyle, ailesi ve yakın çevresiyle, içinde yaşadığı toplum ile ve yaptığı iş ya da görevi ile yoğun bir ilişkiler ağı içerisinde sürdürmektedir. Eğer bu ilişkiler ağında denge, uyum ve doyum mevcut ise, bireyin ruh sağlığı yerindedir. Ruhsal hastalık, "insanın duygu, düşünce ve davranışlarında olağan dışı sapmaların, aykırılıkların bulunması " olaraktan tanımlanabilir.

Demokrasi ve Adaletin olmadığı, kimsenin kimseyi dinlemediği, bütün insani değerlerin yok olduğu bir yerde bırakın ruh sağlığını insanlık ölüyor, insanlık.

 Kimi vatandaşların verdiği vergileri çar çur ederek kaçırdı, kimileri yeşil alanları yok etti kaçırdı, kimi fabrikaları tesisleri kaçırdı, kimi tarımı ve hayvancılığı bitirip kaçırdı ve bir delinin dediği gibi vatandaşa da aklını kaçırmak kaldı.

İnsanların sağlığı pazarlık konusu oluyorsa, şehir hastaneleri ile birilerine rant sağlamak amacıyla hasta garantisi veriliyorsa, her halde insanların ruh sağlığı bozulur.

Bu işler yasa ile düzelseydi, dünyada hiçbir suç işlenmezdi.

Bu ülkenin potansiyelini, doğasını, insanını daha doğrusu gücünü yönetemiyorsunuz.

Ülkemizin güzel ve zengin bir coğrafyası vardır. Anadolu ve Mezopotamya olarak dünyanın en zengin ve köklü tarihine sahibiz. Yeter ki ötekileştirmeyi bırakın ve kucaklaşın. Bu da en fazla siyasilere düşen bir görevdir.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Twitter
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre
Biz Sizi Arayalım
Ad, Soyad:
Telefon:
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
E-Mail Bülteni
Ad, Soyad:
E-Mail:
    
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi