Soylu: Kürtler 10-15 Çocuk Yapıyorlardı, Şimdi 5-6 Çocuğa Düştüler İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, katıldığı bir televizyon programında gündeme y&ou...           • Iğdır Milletvekili Eksik: Siyasi Darbe Yapan AKP İktidarı Kaybedecek HDP’li 3 büyükşehir belediyesine atanan kayyumların ardından sokağa çıkan H...           • Tuz Mağaraları Sağlık Turizmine Kazandırılıyor Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma’nın öncül&uu...           • Iğdır Üniversitesinde 3 Yeni Yüksek Lisans Programı Daha Açıldı Iğdır Üniversitesi Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde ü...           • Rektör Alma 3.Tarım Ve Orman Şurası Değerlendirme Toplantısına Katıldı Rektör Alma Ekim 2019’ da yapılması planlanan 3. Tarım ve Orman Şurası değerlendirme to...           • Silajlık Mısır Hasadı Başladı Tarım ve Hayvancılık Şehri olan Iğdır’da yem bitkisi olarak yoncadan sonra silajlık mısır ge...           • Iğdır’dan Azerbaycan’a Fide İhracatı Gerçekleştirildi Iğdır’dan Azerbaycan’ın Nahcivan Özerk Cumhuriyetine domates fidesi ihracatı ger&...           • Sırrı Sakık'tan HDP'ye 'Sine-İ Millet' Çağrısı HDP'li üç belediyeye kayyum atanarak halk iradesinin gasp edilmesine tepkiler devam ed...           • İsmet Tağal'dan Unutulmaz Müdürümüz Yüksel Babal'a Teşekkür Kıbrıs Şehit ve Gaziler Derneği bürosu benim yolumun üstündedir. Eve giderken derne...           • Kadınlar Bu 5 Rengi Beslenmenizde Eksik Etmeyin! Doğru seçilen gıdalar, kadınların hem sağlıklı hem de fit görünümlerini koru...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1313100
Aktif: 38
Bugün: 2013
Dün: 3053
REKLAMLAR

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
2205 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
3427 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2808 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
3445 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2378 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
4027 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
1782 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
3165 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
1406 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1869 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
1947 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
1404 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
3473 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
3037 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
2234 İzlenme, 0 Yorum

Ruh Sağlığı Yasası..! - Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr.

Ruh Sağlığı Yasası..!

Yazar: Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr. |  Tarih: 02 / 02 / 2019 |  Yazı Okunma: 417


Ruh sağlığı yasası çıkarılmalı diyen Devlet bahçeli aynen şunları söylemektedir; Günümüzün karmaşıklaşan hayat şartlarında vatandaşlarımızın ruhsal olarak da zorluk çektiğini görüyoruz. Tüm bu sorunlarla şuurlu, programlı başa çıkabilmek için bir toplumsal sözleşmeye, ruh sağlığı yasasına ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. Gelişmiş toplumlarda bu yasa vardır. Türkiye’de bu alanda bir boşluk vardır. Ruh sağlığı yasasını TBMM’den çıkarılmasını içtenlikle bekliyorum. Şiddet vakaları, kadın cinayetleri, derin anlaşmazlıklar tehdit edici seviyededir. Ceren Damar evladımız, gözü dönmüş bir katil tarafından katledilmiştir. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde de 4 kardeşimizin canına kıyılmıştı.

Tabi ki ülkemizde ruh sağlığı merkezleri ve poliklinikleri mevcuttur. Bunlar artırılabilir ve yasalarda çıkarılabilir. Ancak, sağlıkta tedbir tedaviden daha kolay ve daha masrafsızdır. Önemli olan doğru teşhistir. Yanlış teşhis bazen öldürür.

Yanlış aile ve okul eğitimi, çocuk tacizleri, boşanmalar, göç, işsizlik, yoksulluk,cinsiyetçilik,stresli yaşam olayları ve ekonomik zorluklar ruh sağlığını bozar.Ruhsal bozukluk tek bir sebebe bağlı olmayıp sosyo-Ekonomik ve  kültürel birçok sebepleri vardır.

Öncelikle gerek Aile içinde ve gerekse okulda öğretmenler çocuklara şefkatli bir şekilde yaklaşmalılar. Onlara özgüven kazandırmalı ve motive etmeliler.

Lise öğretmenim Niyazi Bey her rastladığımızda bana, mühendis bey nasılsın der, takılırdı. Bu söylem beni motive eder ve öz güven kazandırırdı. Neticede Mühendislik okudum.

Lise sonda Kimya öğretmenimiz S.B (Hemşerimiz)  ise, Hocam biraz Üniversite hayatından bahsederimsiniz diye sorulunca,” Ananız pis, Babanız pis, siz pis, siz kim Üniversite kim” diye bizleri terslemişti. Bu da beni büyük bir hayal kırıklığına uğratmıştı.

Ülkemizde servetler eriyor, iflaslar başını almış gidiyor, insanlar fakirleşiyor ve makas gittikçe açılıyor.

Çarşı ve pazarda özellikle mutfaktan sorumlu kadınlarımız dert yanıyorlar. Pazar yerleri insanların isyan ettiği ve dert alışverişi yaptıkları alanlar haline dönmüştür. Alışverişten çok pazarcı-müşteri kavgası yer alıyor. Memnun olan yok, satanda, alanda adeta sinir küpüdür.

Bu ülkenin yöneticileri, et fiyatları artarken, et çok tüketiliyor bu nedenle fiyatlar artıyor ve et ithal ediyoruz diyebiliyorlar. Bu durum aynen, 1789 Fransız ihtilalı sırasında yoksullar ekmek bulamadıkları için isyan edince, kraliçe Marie Antoinettenın ekmek yoksa pasta yesinler söylemini hatırlatmaktadır.

İnsanlar ev bark sahibi değilse, işsizlik, tutarsız yaşam koşulları, öz saygı yokluğu, ayrımcılık varsa ve sağlık sigortası, barınma alanları, uygun tedavi yoksa bu insanlar arkadaşlarına, Ailelerine ve içinde bulundukları kitlelere zarar verirler.

Uzmanlara göre; genel olarak birey yaşamını, geçmekte olan bir zaman diliminin içinde ve değişen mekânlarda; kendisiyle, ailesi ve yakın çevresiyle, içinde yaşadığı toplum ile ve yaptığı iş ya da görevi ile yoğun bir ilişkiler ağı içerisinde sürdürmektedir. Eğer bu ilişkiler ağında denge, uyum ve doyum mevcut ise, bireyin ruh sağlığı yerindedir. Ruhsal hastalık, "insanın duygu, düşünce ve davranışlarında olağan dışı sapmaların, aykırılıkların bulunması " olaraktan tanımlanabilir.

Demokrasi ve Adaletin olmadığı, kimsenin kimseyi dinlemediği, bütün insani değerlerin yok olduğu bir yerde bırakın ruh sağlığını insanlık ölüyor, insanlık.

 Kimi vatandaşların verdiği vergileri çar çur ederek kaçırdı, kimileri yeşil alanları yok etti kaçırdı, kimi fabrikaları tesisleri kaçırdı, kimi tarımı ve hayvancılığı bitirip kaçırdı ve bir delinin dediği gibi vatandaşa da aklını kaçırmak kaldı.

İnsanların sağlığı pazarlık konusu oluyorsa, şehir hastaneleri ile birilerine rant sağlamak amacıyla hasta garantisi veriliyorsa, her halde insanların ruh sağlığı bozulur.

Bu işler yasa ile düzelseydi, dünyada hiçbir suç işlenmezdi.

Bu ülkenin potansiyelini, doğasını, insanını daha doğrusu gücünü yönetemiyorsunuz.

Ülkemizin güzel ve zengin bir coğrafyası vardır. Anadolu ve Mezopotamya olarak dünyanın en zengin ve köklü tarihine sahibiz. Yeter ki ötekileştirmeyi bırakın ve kucaklaşın. Bu da en fazla siyasilere düşen bir görevdir.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi