İl Özel İdaresinden Grup Köy Yollarına Asfaltlama Çalışması Iğdır İl Özel İdaresinin 2019 yılı Bsk Asfalt Çalışmaları ilçelerde ve Merkez k...           • Başhekim Op. Dr. Raşit İlhan'dan “Ebeler Haftası” Kutlama Mesajı Iğdır Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Raşit İLHAN 21-28 Nisan “Ebeler Haftası” dola...           • Hükümlülere Organ Bağışının Önemi Anlatıldı Iğdır Devlet Hastanesi Tarafından Iğdır Cumhuriyet Başsavcılığı Denetim Serbestliği Müdü...           • Iğdır'da Ermenilerin Katlettiği Köylüler Anıldı Serdar Ünsal,”Ermenilerin Bu Bölgede Türklere Yaptığı Katliamı Naziler Bile Y...           • Iğdır Belediyesinin Kütüphanesinde Ağaç Ve Çiçek Ekimi Yapıldı Iğdır Belediyesine ait Ehmedê Xanî kütüphanesinin bahçesinde Iğdır Be...           • Çocukları Güneşe Çıkarırken Dikkat Araştırmalar 18 yaşından önceki dönemde yaşam boyu alacağımız UV ışınlarının yaklaşık % ...           • Fly Erbil'in Erbil-Ankara Uçuş Seferleri Başladı Kürdistan merkezli özel havayolu şirketi Fly Erbil'in Erbil-Ankara doğrudan uçuşl...           • Iğdır’da, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Buruk Kutlandı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı şehitler nedeniyle buruk geçti.  &n...           • İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen’in 23 Nisan Mesajı Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bay...           • “Lider Çocuk Tarım Kampı” Sona Erdi İl Tarım Ve Orman Müdürlüğünün organize ettiği “Lider Çocuk ...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1167703
Aktif: 45
Bugün: 1965
Dün: 2756
REKLAMLAR

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
1839 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
2986 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2407 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
3100 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2180 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
3525 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
1413 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
2637 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
1087 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1602 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
1616 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
1125 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
3158 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
2605 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
1953 İzlenme, 0 Yorum

Ruh Sağlığı Yasası..! - Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr.

Ruh Sağlığı Yasası..!

Yazar: Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr. |  Tarih: 02 / 02 / 2019 |  Yazı Okunma: 308


Ruh sağlığı yasası çıkarılmalı diyen Devlet bahçeli aynen şunları söylemektedir; Günümüzün karmaşıklaşan hayat şartlarında vatandaşlarımızın ruhsal olarak da zorluk çektiğini görüyoruz. Tüm bu sorunlarla şuurlu, programlı başa çıkabilmek için bir toplumsal sözleşmeye, ruh sağlığı yasasına ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. Gelişmiş toplumlarda bu yasa vardır. Türkiye’de bu alanda bir boşluk vardır. Ruh sağlığı yasasını TBMM’den çıkarılmasını içtenlikle bekliyorum. Şiddet vakaları, kadın cinayetleri, derin anlaşmazlıklar tehdit edici seviyededir. Ceren Damar evladımız, gözü dönmüş bir katil tarafından katledilmiştir. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde de 4 kardeşimizin canına kıyılmıştı.

Tabi ki ülkemizde ruh sağlığı merkezleri ve poliklinikleri mevcuttur. Bunlar artırılabilir ve yasalarda çıkarılabilir. Ancak, sağlıkta tedbir tedaviden daha kolay ve daha masrafsızdır. Önemli olan doğru teşhistir. Yanlış teşhis bazen öldürür.

Yanlış aile ve okul eğitimi, çocuk tacizleri, boşanmalar, göç, işsizlik, yoksulluk,cinsiyetçilik,stresli yaşam olayları ve ekonomik zorluklar ruh sağlığını bozar.Ruhsal bozukluk tek bir sebebe bağlı olmayıp sosyo-Ekonomik ve  kültürel birçok sebepleri vardır.

Öncelikle gerek Aile içinde ve gerekse okulda öğretmenler çocuklara şefkatli bir şekilde yaklaşmalılar. Onlara özgüven kazandırmalı ve motive etmeliler.

Lise öğretmenim Niyazi Bey her rastladığımızda bana, mühendis bey nasılsın der, takılırdı. Bu söylem beni motive eder ve öz güven kazandırırdı. Neticede Mühendislik okudum.

Lise sonda Kimya öğretmenimiz S.B (Hemşerimiz)  ise, Hocam biraz Üniversite hayatından bahsederimsiniz diye sorulunca,” Ananız pis, Babanız pis, siz pis, siz kim Üniversite kim” diye bizleri terslemişti. Bu da beni büyük bir hayal kırıklığına uğratmıştı.

Ülkemizde servetler eriyor, iflaslar başını almış gidiyor, insanlar fakirleşiyor ve makas gittikçe açılıyor.

Çarşı ve pazarda özellikle mutfaktan sorumlu kadınlarımız dert yanıyorlar. Pazar yerleri insanların isyan ettiği ve dert alışverişi yaptıkları alanlar haline dönmüştür. Alışverişten çok pazarcı-müşteri kavgası yer alıyor. Memnun olan yok, satanda, alanda adeta sinir küpüdür.

Bu ülkenin yöneticileri, et fiyatları artarken, et çok tüketiliyor bu nedenle fiyatlar artıyor ve et ithal ediyoruz diyebiliyorlar. Bu durum aynen, 1789 Fransız ihtilalı sırasında yoksullar ekmek bulamadıkları için isyan edince, kraliçe Marie Antoinettenın ekmek yoksa pasta yesinler söylemini hatırlatmaktadır.

İnsanlar ev bark sahibi değilse, işsizlik, tutarsız yaşam koşulları, öz saygı yokluğu, ayrımcılık varsa ve sağlık sigortası, barınma alanları, uygun tedavi yoksa bu insanlar arkadaşlarına, Ailelerine ve içinde bulundukları kitlelere zarar verirler.

Uzmanlara göre; genel olarak birey yaşamını, geçmekte olan bir zaman diliminin içinde ve değişen mekânlarda; kendisiyle, ailesi ve yakın çevresiyle, içinde yaşadığı toplum ile ve yaptığı iş ya da görevi ile yoğun bir ilişkiler ağı içerisinde sürdürmektedir. Eğer bu ilişkiler ağında denge, uyum ve doyum mevcut ise, bireyin ruh sağlığı yerindedir. Ruhsal hastalık, "insanın duygu, düşünce ve davranışlarında olağan dışı sapmaların, aykırılıkların bulunması " olaraktan tanımlanabilir.

Demokrasi ve Adaletin olmadığı, kimsenin kimseyi dinlemediği, bütün insani değerlerin yok olduğu bir yerde bırakın ruh sağlığını insanlık ölüyor, insanlık.

 Kimi vatandaşların verdiği vergileri çar çur ederek kaçırdı, kimileri yeşil alanları yok etti kaçırdı, kimi fabrikaları tesisleri kaçırdı, kimi tarımı ve hayvancılığı bitirip kaçırdı ve bir delinin dediği gibi vatandaşa da aklını kaçırmak kaldı.

İnsanların sağlığı pazarlık konusu oluyorsa, şehir hastaneleri ile birilerine rant sağlamak amacıyla hasta garantisi veriliyorsa, her halde insanların ruh sağlığı bozulur.

Bu işler yasa ile düzelseydi, dünyada hiçbir suç işlenmezdi.

Bu ülkenin potansiyelini, doğasını, insanını daha doğrusu gücünü yönetemiyorsunuz.

Ülkemizin güzel ve zengin bir coğrafyası vardır. Anadolu ve Mezopotamya olarak dünyanın en zengin ve köklü tarihine sahibiz. Yeter ki ötekileştirmeyi bırakın ve kucaklaşın. Bu da en fazla siyasilere düşen bir görevdir.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Twitter
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre
Biz Sizi Arayalım
Ad, Soyad:
Telefon:
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
E-Mail Bülteni
Ad, Soyad:
E-Mail:
    
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi