Ak Partili Adaylardan Ahmet Tutulmaz İstifası..! İl Başkanı Ahmet Tutulmaz'ın kendisine "Ben kaybettim, sizin de hepinizi silip süpüreceğ...           • Iğdır Üniversitesi İle MEM Arasında Lisansüstü Eğitim Protokolü Iğdır Üniversitesi İle Milli Eğitim Müdürlüğü Arasında Lisansüst&uum...           • Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Güneş: HDP’ye Karşı MHP’nin Yanındayız Ak Parti Iğdır İl Kadın Kolları Başkanı Nurgül Güneş: Gelin belediyeyi HDP’den alm...           • Dr. Öğr. Üyesi Cavit Polat Sergi ve Worksop Etkinliğine Katıldı Iğdır Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Cavit Polat, Mardin'de düzenlenen II. Ulusla...           • Yaycı 75. Yıl Ortaokulundan Iğdır Üniversitesine Oryantasyon Gezisi Yaycı 75. Yıl Ortaokulu Öğrencileri Iğdır Üniversitesine Oryantasyon Gezisi Düzenle...           • Çocuk İşçiliği İle Mücadele Toplantısı Yapıldı Vali Enver Ünlü'nün eşi Sema Ünlü Hanımefendi'nin himayelerinde, Cumhuriy...           • Vücudunuz B12 Eksikliğinizin Sinyallerini Verir! Son yıllarda herkesin sıklıkla şikayet ettiği sağlık problemlerinin başında B12 vitamini eksikliği...           • Oturduğunuz Bina Sağlam Mı? Bu 7 Maddeye Dikkat..! İstanbul Kartal'da geçtiğimiz günlerde çöken bina ve Marmara Bölgesi&...           • Bir Hafta Önce Gözaltına Alınan 12 HDP’li Serbest Bırakıldı 13 Şubat 2019 tarihinde gözaltına alınan HDP Iğdır il yönetim kurulu üyeleri Erol K...           • Patoloji Uzmanı Dr. Sevcan BALCI Başhekim Yardımcılığına Atandı Patoloji Uzmanı Dr. Sevcan BALCI Iğdır Devlet Hastanesine Başhekim Yardımcısı Olarak Atandı. Iğdı...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1085282
Aktif: 26
Bugün: 3034
Dün: 1913
REKLAMLAR

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
1653 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
2763 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2201 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
2876 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2069 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
3220 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
1234 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
2246 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
944 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1478 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
1337 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
990 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
2996 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
2445 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
1789 İzlenme, 0 Yorum

Nedir Sevmek? - Hayati KAYA Birysl.Dönşm.Eğtmni.

Nedir Sevmek?

Yazar: Hayati KAYA Birysl.Dönşm.Eğtmni. |  Tarih: 05 / 02 / 2019 |  Yazı Okunma: 172


Sevgilinin seni sahiplenmesi, kıskanması hoşuna gider çünkü bu durum senin de onu sahiplenme hakkını doğurur. Senin birini sahiplenmen, otorite olduğunu gösterir ve artık senin de yönetebileceğin biri vardır hayatında. Öte yandan onun seni sahiplenmesi sana gelecek hakkında güvenlik sunar gibi gözükür; "o benim sürekli hayatında olmamı istiyor, demek ki çok seviyor, kaybetmek istemiyor" Oysa sevgilin seni sevmiyor, korku dolu özgüvensiz, değersiz hisseden bir varlık. Sen birini korkuttuğunu sanır ve sevgilim korkuyorsa "beni aldatamaz" dersin. Bu korku, sahiplenme ve kıskançlık, bireyin ruhsal özgürlüğünü baskılar. Ruhsal özgürlüğü baskılanan insan öfkeli, sıkıntılı, huzursuz ve mutsuz olur.

Bunun acısını da sevgilisinden çıkarmak zorundadır, böylelikle karşılıklı bir sömürü başlar ve insan tükenir. Bu bir sevgililik ilişkisi değildir. Bu bir tür anlaşma, sömürü ilişkisidir; "sen özgür olma birilerinle yatma beni değersiz hissettirme, ben de aynısını yapayım seni değerli hissettireyim. Biz aciz varlıklar bu şekilde birbirimize güven ortamı sunalım, korku hiç bir zaman harekete geçmesin" oysa bu anlaşma zaten korkunun eseridir!

Bu korku içinizde vardır ve daima sizi huzursuz edecektir. Siz sadece korkuyu baskılamaya çalışıyorsunuz, onu yok saymaya çalışıyorsunuz. Fakat o sizde var olandır. Ve hemen herkesin yaşadığı ilişki budur. Bu, korku nedeniyle yaşanan bir kölelik ilişkisidir. Kişinin başkasıyla beraber olmayacağı varsa bile olacaktır. Çünkü sevgilin sana güvenmiyor. Senden korkuyor. Bu nedenle sahipleniyor; "senin başkasıyla olma potansiyelin var" diyor. Senin kişiliğin, karakterin bu, ben bunun için seni sahipleniyorum" diyor. Kısaca güvenmiyor. O sana güveni lâyık görmüyor. Seni sahiplenerek senin bilinçaltına senin potansiyelinin ne olduğunu sürekli gönderip duruyor. O zaman sen onun istediği gibi biri olmak zorundasın. Onu aldatmak zorundasın. Çünkü senin gerçek kimliğin bu! Sevdiğini sandığın kişi seni şekillendirdi. Bu ilişki türünde sevgiye dair hiç bir şey yok. Bu bir korku ilişkisi.

Var olan değersizlik hislerinin kurguladığı bir ilişki türü. Korku ile sevgi asla yanyana olamaz. Sahiplenme ile sevgi asla yapışık olamaz. Sevgi, öncelikle senin korkudan özgürleşmen sonucu ortaya çıkabilir. Sevgi, değersizlik hissinin olmadığı bir bireyde var olabilen bir bilinç halidir. O kişisel özgürlükle ortaya çıkabilen bir farkındalıktır. Sevgi asla bir duygu değildir. O korkusuz birinin bir bilinç ve anlayış halidir. İnsanın kendi özgürlüğüne verdiği bir özdeğer, özsaygı ve yaşama bakış halidir. Bir başkasından değer bekleme acziyeti değildir. O özgür bir iradenin sorumluluğunu üstlenme meselesidir. Sevgi asla sahiplenmez, sevgi asla değer beklemez, sevgi asla ilgi beklemez, sevgi asla sevgi beklemez. Çünkü sevgi bir karşılıklılık anlaşmasının parçası olamayacak kadar özgür ve ilahidir. O sadece sever. Diğerini asla sahiplenmez, kıskanmaz. Öylesine sever ki her daim diğerinin özgürlüğünü ve mutluluğunu destekler. O, tanrıdır. Sadece sever. Ve sevilen kişiyi de tanrısallaştırır. Koşulsuzca bir şekilde sevilen biri kolayca bilgeleşir, kolayca "aşk" olur. Aşkın kendisi olur.

 
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Twitter
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre
Biz Sizi Arayalım
Ad, Soyad:
Telefon:
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
E-Mail Bülteni
Ad, Soyad:
E-Mail:
    
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi