Trabzon'da Kürt Bölgesel Bayrağı Takan Turistlere Linç Girişimi! Trabzon'un Çaykara ilçesine bağlı Uzungöl'de turistler, Irak Kürdistan B&o...           • 17 Kişinin Can Verdiği Iğdır Plakalı Minibüse 57 Kişi Bindirilmiş Van'ın Özalp ilçesinde göçmenleri taşıyan 76 AAC 296 plakalı bir minib&uum...           • Iğdır Lisesi 1986 Yılı Mezunları Ankara’da Buluştu Asım KESER, Cantürk ALAGÖZ ve Gökçan BAYDAR ‘ın ev sahipliğinde Avrupa...           • Kanalizasyon Müdürlüğünden Uyarı:Giderleri Tıkayacak Atıklar Atmayanız Iğdır Belediyesi Kanalizasyon Müdürlüğü: Giderleri Tıkayacak Atıkları Atmayanı...           • SAMER: Bölgede Son Üç Yılda 349 Çocuk Doğum Yaptı, Iğdır 3 Sırada..! TÜİK 2015-2018 verilerine dayanılarak yapılan incelemeye göre; 15 yaş altındaki grubun d...           • Iğdır’da Kayısı Zamanı! Verimli topraklarıyla bilinen Iğdır’da yetişen kayısı, kadınlar için istihdam alanı o...           • Teşekkür Mesajı Elim bir kaza sonucu günlerdir tedavi gören Oğlum Gökhan Karakuş’un tedavi s&...           • Saadet Partisi Milletvekili Cihangir İslam'ın 15 Temmuz Mesajı Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Cihangir İslam'ın 15 Temmuz 2019 Özel Birleşimi Konuşmas...           • Yazın Cilt Sağlığınız İçin Beslenmenizde Bunlara Dikkat Edin! Yağlı ya da kuruyan cilt, kırışıklıklar veya akne problemleri aslında cilt sağlığın zayıfladığını ...           • TUAM’da Caner Balığı Yetiştiriciliği İçin Ön Çalışmalara Başlandı Iğdır Üniversitesine bağlı Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (TUAM) bölge...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1271148
Aktif: 22
Bugün: 410
Dün: 3244
REKLAMLAR

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
2088 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
3302 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2687 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
3348 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2316 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
3885 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
1670 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
3016 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
1285 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1790 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
1852 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
1309 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
3382 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
2905 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
2151 İzlenme, 0 Yorum

Nedir Sevmek? - Hayati KAYA Birysl.Dönşm.Eğtmni.

Nedir Sevmek?

Yazar: Hayati KAYA Birysl.Dönşm.Eğtmni. |  Tarih: 05 / 02 / 2019 |  Yazı Okunma: 530


Sevgilinin seni sahiplenmesi, kıskanması hoşuna gider çünkü bu durum senin de onu sahiplenme hakkını doğurur. Senin birini sahiplenmen, otorite olduğunu gösterir ve artık senin de yönetebileceğin biri vardır hayatında. Öte yandan onun seni sahiplenmesi sana gelecek hakkında güvenlik sunar gibi gözükür; "o benim sürekli hayatında olmamı istiyor, demek ki çok seviyor, kaybetmek istemiyor" Oysa sevgilin seni sevmiyor, korku dolu özgüvensiz, değersiz hisseden bir varlık. Sen birini korkuttuğunu sanır ve sevgilim korkuyorsa "beni aldatamaz" dersin. Bu korku, sahiplenme ve kıskançlık, bireyin ruhsal özgürlüğünü baskılar. Ruhsal özgürlüğü baskılanan insan öfkeli, sıkıntılı, huzursuz ve mutsuz olur.

Bunun acısını da sevgilisinden çıkarmak zorundadır, böylelikle karşılıklı bir sömürü başlar ve insan tükenir. Bu bir sevgililik ilişkisi değildir. Bu bir tür anlaşma, sömürü ilişkisidir; "sen özgür olma birilerinle yatma beni değersiz hissettirme, ben de aynısını yapayım seni değerli hissettireyim. Biz aciz varlıklar bu şekilde birbirimize güven ortamı sunalım, korku hiç bir zaman harekete geçmesin" oysa bu anlaşma zaten korkunun eseridir!

Bu korku içinizde vardır ve daima sizi huzursuz edecektir. Siz sadece korkuyu baskılamaya çalışıyorsunuz, onu yok saymaya çalışıyorsunuz. Fakat o sizde var olandır. Ve hemen herkesin yaşadığı ilişki budur. Bu, korku nedeniyle yaşanan bir kölelik ilişkisidir. Kişinin başkasıyla beraber olmayacağı varsa bile olacaktır. Çünkü sevgilin sana güvenmiyor. Senden korkuyor. Bu nedenle sahipleniyor; "senin başkasıyla olma potansiyelin var" diyor. Senin kişiliğin, karakterin bu, ben bunun için seni sahipleniyorum" diyor. Kısaca güvenmiyor. O sana güveni lâyık görmüyor. Seni sahiplenerek senin bilinçaltına senin potansiyelinin ne olduğunu sürekli gönderip duruyor. O zaman sen onun istediği gibi biri olmak zorundasın. Onu aldatmak zorundasın. Çünkü senin gerçek kimliğin bu! Sevdiğini sandığın kişi seni şekillendirdi. Bu ilişki türünde sevgiye dair hiç bir şey yok. Bu bir korku ilişkisi.

Var olan değersizlik hislerinin kurguladığı bir ilişki türü. Korku ile sevgi asla yanyana olamaz. Sahiplenme ile sevgi asla yapışık olamaz. Sevgi, öncelikle senin korkudan özgürleşmen sonucu ortaya çıkabilir. Sevgi, değersizlik hissinin olmadığı bir bireyde var olabilen bir bilinç halidir. O kişisel özgürlükle ortaya çıkabilen bir farkındalıktır. Sevgi asla bir duygu değildir. O korkusuz birinin bir bilinç ve anlayış halidir. İnsanın kendi özgürlüğüne verdiği bir özdeğer, özsaygı ve yaşama bakış halidir. Bir başkasından değer bekleme acziyeti değildir. O özgür bir iradenin sorumluluğunu üstlenme meselesidir. Sevgi asla sahiplenmez, sevgi asla değer beklemez, sevgi asla ilgi beklemez, sevgi asla sevgi beklemez. Çünkü sevgi bir karşılıklılık anlaşmasının parçası olamayacak kadar özgür ve ilahidir. O sadece sever. Diğerini asla sahiplenmez, kıskanmaz. Öylesine sever ki her daim diğerinin özgürlüğünü ve mutluluğunu destekler. O, tanrıdır. Sadece sever. Ve sevilen kişiyi de tanrısallaştırır. Koşulsuzca bir şekilde sevilen biri kolayca bilgeleşir, kolayca "aşk" olur. Aşkın kendisi olur.

 
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Twitter
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre
Biz Sizi Arayalım
Ad, Soyad:
Telefon:
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
E-Mail Bülteni
Ad, Soyad:
E-Mail:
    
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi