Iğdır CHP'den Kılıçdaroğlu'na Yapılan Saldırıya Kınama Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Iğdır İl Başkanlığı tarafından basın açıklaması yapıldı. Part...           • Uluslararası Eyyubiler Sempozyumu Iğdır'da Başladı Onursal Başkanlığını Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma’nın ya...           • Eş Başkanlar Canlı Hayvan Pazarını Ziyaret etti Iğdır Belediye Eş Başkanları Yaşar Akkuş ve Eylem Çelik, belediye meclis üyeleri ile b...           • Rektör Alma'dan "23 Nisan" Mesajı Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, 23 Nisan Ulusal Egemenlik v...           • Iğdır’da AGD Tarafından Siyer-i Nebi Yarışması Düzenlendi Iğdır’da AGD Tarafından "Ortaokullu Gençler Efendimizin İzinde Siyer-i Nebi Yarışması...           • Saldırıya Uğrayan Kılıçdaroğlu: Bir Milim Geri Adım Atmayacağım CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara’nın Çubuk ilçesinde katıld...           • İl Tarım Müdürü Kurumundaki Şehit Yakınları İle Bir Araya Geldi 14 – 20 Nisan Şehitler Haftası nedeniyle İl Tarım Müdürü Özkan Yolcu, M&...           • Iğdır Askerini Ebediyete Uğurladı Hakkâri’nin Çukurca ilçesinde askeri üs bölgesine yapılan sald...           • Eş Başkanlar Seyyar Satıcıları Başkanlık Makamında Ağırladı Iğdır şehir merkezinde yıllardır çözülemeyen büyük bir sorun haline gel...           • Iğdır Belediyesi Camilerde Vatandaşlara Kandil Simidi İkramı Etti Iğdır Belediyesi Berat Kandili Dolayısıyla Camilerde Vatandaşlara Kandil Simidi İkram Etti. Iğdır...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1164342
Aktif: 20
Bugün: 1238
Dün: 1713
REKLAMLAR

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
1834 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
2980 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2403 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
3096 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2178 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
3516 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
1404 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
2627 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
1082 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1595 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
1610 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
1119 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
3151 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
2602 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
1945 İzlenme, 0 Yorum

Hani Beka Sorunuydu? - Ayhan ONGUN

Hani Beka Sorunuydu?

Yazar: Ayhan ONGUN |  Tarih: 02 / 04 / 2019 |  Yazı Okunma: 282


Malatya’da ve birkaç seçim çevresinde yaşanan saldırı olaylarının dışında Türkiye, tüm dünyaya önemli bir mesaj ve sınav verdi.

Kimi siyasetçilerin özellikle kullandıkları nefret ve düşmanlık içeren söylemlerine rağmen seçmenler özgür iradeleriyle Türkiye’de yeni bir dönemin başlamasına neden olacak bir irade gösterdiler.

Sonuç olarak, meşruiyet tartışmaları yaşanmayan, kamu vicdanını rahatsız etmeyecek bir seçim dönemi yaşadık.

İlginçtir, geçmiş seçimlerde bir dolu şaibeli olaylar yaşanırken muhalefetin itirazlarını dikkate almayan, hatta baskılayan iktidar şimdi seçim sonuçlarına itiraz ediyor.

Aslında incelendiğinde görülecektir, itiraza konu olan “geçersiz oylar” geçmiş seçimlerde çok daha fazlaydı.

Kendi seçmenini tatmin etmek için yapılan bu itirazlar dışında, başta Cumhurbaşkanı dahil, tüm siyasi partiler sonucu kabullenmiş durumdalar.

Bu durumda yapılacak olan; serinkanlı olarak, nerede hata ya da yanlış yaptıklarını belirleyip, kendi içlerinde bir sorgulama yapmalarıdır.

31 Marta kadar yurttaşları bir beka sorunu varmış gibi korkutarak etkileme siyaseti iktidara bir yarar sağlamadığı gibi, ters tepmişe benziyor.

Bugün 2 Nisan ve ben yine evimden arabamla, aynı yollardan işe gidiyor, aynı marketten alışverişimi yapıyorum. Otopark görevlisi aynı kişi, temizlik görevlileri değişmemiş, yolda yürürken selam verdiğim kişiler aynı. Aynı havayı soluyor, aynı kafede çayımızı içiyoruz.

Yani değişen hiçbir şey yok.

Hayat devam ediyor.

Pazarda, markette fiyatlar yine aynı, ucuzlama yok.

Ben yine yazı günümde oturmuş bilgisayarın başına bir yandan görüşlerimi yazıyor, bir yandan televizyonda seçim analizlerini dinliyorum.

“Terör örgütü bağlantılı partiyle işbirliği yaptığı” iddia edilen Millet ittifakı; iktidarı sarsacak önemli büyükşehirleri Cumhur ittifakının elinden aldılar.

Ne İstanbul’da, ne Ankara’da ne de Adana, Mersin, Antalya’da insanların yaşamında değişen bir şey olmadığı gibi, hükümet iş başında, Cumhurbaşkanı görevine devam ediyor.

 

Bu kentleri başka partiler alırsa sanki kaos yaşanacak, ülkede kargaşa çıkacak, yer yerinden oynayacakmış gibi yaratılmaya çalışan korku havasına rağmen, gerek bu kentlerde, gerekse tüm yurtta insanlar yeni bir güne, yeni umutlarla uyandılar.

Bekayı ülkenin geleceği olarak algılıyorsanız eğer; bu kentlerde belediye yönetimlerinin değişmesiyle ne ülke batar, ne kavga, ne şiddet ne de terör artar.

Terörü sonlandırmak hükümetin görevidir.

Açlığı, işsizliği önlemek, istihdam sağlamak, hukuku egemen kılmak, eşit yurttaşlık temelinde ayrımsız hizmet vermek iktidarın işidir.

Salt seçimleri kazanmak adına her fırsatta beka sorununu gündeme getirenler, kendi iktidarlarını sürdürebilmeyi bir beka sorunu olarak görenlerdir.

Daha seçilmeden belediye başkan adaylarını görevden almakla tehdit eden bir İçişleri bakanının, Yüksek Seçim Kurulu, Anadolu Ajansı gibi tarafsız olması gereken kamu kuruluşlarını talimatla yönlendirmeye çalışanların; iktidardan düşme korkusunu, beka sorunu gibi topluma sunması aslında açık bir korkunun sonucudur.

Ama seçim sonuçları göstermiştir ki; artık vatandaş bu tür korku senaryolarına, algı yönetimlerine itibar etmiyor.

Bir kez daha halkın o engin sağduyusu; hem iktidara, hem muhalefete en doğru mesajı vermiştir.

Eğer bu mesajı doğru okuyabilirlerse; hem iktidar kendine çeki düzen verecek, hem muhalefet halkta karşılık bulacak doğru projelerle başarılı bir yerel yönetim deneyimi sonucu iktidara gelinebileceğini anlama fırsatı bulacaktır.

Artık halkı korkularıyla baş başa bırakarak, kolay yönetme dönemi bitmiştir.

İçinde yaşadığımız iletişim çağında halkı aldatmanın, ucuz şehir efsaneleri, komplo teorileriyle, algı yönetimiyle iktidarı sürdürmenin mümkün olmayacağını herkesin bilmesi, görmesi gerekir.

6 milyona yakın oy almış, mecliste grubu olan bir siyasi partiyi yok sayan iktidar kanadı da, onların desteğiyle büyük kentleri Cumhur ittifakının elinden alan muhalefet de, HDP seçmeniyle ilgili önyargılarından kurtulmak zorundadır.

Türkiye de yeni bir siyasi dönemin başlamasında HDP’nin stratejilk oy kullanmasının çok önemli payı vardır.

HDP de verdiği bu desteğin takipçisi olmak ve politikalarını gözden geçirmek durumundadır.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Twitter
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre
Biz Sizi Arayalım
Ad, Soyad:
Telefon:
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
E-Mail Bülteni
Ad, Soyad:
E-Mail:
    
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi