Iğdır CHP'den Kılıçdaroğlu'na Yapılan Saldırıya Kınama Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Iğdır İl Başkanlığı tarafından basın açıklaması yapıldı. Part...           • Uluslararası Eyyubiler Sempozyumu Iğdır'da Başladı Onursal Başkanlığını Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma’nın ya...           • Eş Başkanlar Canlı Hayvan Pazarını Ziyaret etti Iğdır Belediye Eş Başkanları Yaşar Akkuş ve Eylem Çelik, belediye meclis üyeleri ile b...           • Rektör Alma'dan "23 Nisan" Mesajı Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, 23 Nisan Ulusal Egemenlik v...           • Iğdır’da AGD Tarafından Siyer-i Nebi Yarışması Düzenlendi Iğdır’da AGD Tarafından "Ortaokullu Gençler Efendimizin İzinde Siyer-i Nebi Yarışması...           • Saldırıya Uğrayan Kılıçdaroğlu: Bir Milim Geri Adım Atmayacağım CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara’nın Çubuk ilçesinde katıld...           • İl Tarım Müdürü Kurumundaki Şehit Yakınları İle Bir Araya Geldi 14 – 20 Nisan Şehitler Haftası nedeniyle İl Tarım Müdürü Özkan Yolcu, M&...           • Iğdır Askerini Ebediyete Uğurladı Hakkâri’nin Çukurca ilçesinde askeri üs bölgesine yapılan sald...           • Eş Başkanlar Seyyar Satıcıları Başkanlık Makamında Ağırladı Iğdır şehir merkezinde yıllardır çözülemeyen büyük bir sorun haline gel...           • Iğdır Belediyesi Camilerde Vatandaşlara Kandil Simidi İkramı Etti Iğdır Belediyesi Berat Kandili Dolayısıyla Camilerde Vatandaşlara Kandil Simidi İkram Etti. Iğdır...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1164342
Aktif: 18
Bugün: 1236
Dün: 1713
REKLAMLAR

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
1834 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
2980 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2403 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
3096 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2178 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
3516 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
1404 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
2627 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
1082 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1595 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
1610 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
1119 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
3151 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
2602 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
1945 İzlenme, 0 Yorum

YSK'nın 1999'daki Iğdır Kararı Seçim Tekrarını Engelliyor, Nasıl Mı? - Av. Haydar MIZRAK

YSK'nın 1999'daki Iğdır Kararı Seçim Tekrarını Engelliyor, Nasıl Mı?

Yazar: Av. Haydar MIZRAK |  Tarih: 10 / 04 / 2019 |  Yazı Okunma: 737


YSK'nın Verdiği ''Hasan Alagöz Kararı'' İstanbul Seçimlerinin Yenilenmesi Olasılığını Engelliyor.

AKP İstanbul seçimlerinin yenilemenin yolunu arıyor.

-Gerekçeleri ise Büyükçekmece İlçesinde sahte seçmen kaydedildiği ve bu konuda savcılığın soruşturması olduğu ve 2 nüfus memurunun bu nedenle tutuklandığıdır.

-AKP/MHP büyük olasılıkla sahte seçmen kaydı yapıldığı ve bu işlemin organize bir suç kapsamı çerçevesinde yapıldığı argümanına dayanacaklar. Erdoğan’ın açıklamalarında buna işaret etti.

-Devlet Bahçeli de seçim akşamı kazanmak için 1 oy yeterli dediği halde, bugünkü açıklaması ile İstanbul seçimlerinin yenilenmesi gerektiğinin söyleyerek uygun ortam hazırlamaya çalışıyor.

-CHP de parti içinde ve seçmeninde İstanbul seçiminin yenilenme olasılığı haklı bir endişeye yol açmış durumda.

-CHP bu durumdan sıyrılabilir mi ?

-CHP, müminin Allahın ipine sarılarak kurtuluşa ermesi gibi kürtlerin ipine sarılarak İstanbul seçimlerinin iptalini engelleyebilir.

-Aşağıda açıklayacağım konu hukuki boyutu ile iyi analiz edilip kamuoyunda ve YSK nezdinde kullanılırsa AKP/MHP planı kesinlikle boşa çıkarılacak ve İstanbul seçimleri iptal edilmeyecektir.

-2004 yılı Iğdır Belediye seçimlerinde SHP’nin adayı Hasan Alagöz 7.719 oy, MHP adayı ise 9.753 oy aldı. Aradaki fark 2034 oy.

-Seçimden önce Hasan Alagöz Iğdır köyleri ile İstanbul ilinden, Iğdır’da oturmayan kişilerin seçmen kaydının yapıldığını İlçe Seçim Kuruluna dilekçe ile bildirmiş.

-Iğdır Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunarak başka ilde oturduğu halde Iğdır’da seçimde oy kullanmak için kayıt yaptıran seçmenler ve bunları kaydeden muhtarlar hakkında şikayetçi oluyor.

-Bu arada seçim oluyor ve MHP 2034 farkla istediğini elde ediyor.

-Iğdır Cumhuriyet Başsavcılığı, yaptığı araştırma sonucunda Iğdır’da oturmadığı halde 3.640 kişinin Iğdır seçimlerinde oy kullandığını tespit ediyor ve dava açıyor.

-Iğdır Ağır Ceza Mahkemesinin 2005/220 E ve 2008/147 K sayılı kararı ile sanık muhtarlar ve diğer sanıklara sahte seçmen oldukları gerekçesi ile ceza yağdırıyor.

-Mahkeme gerekçeli kararında ...’’Mahallelerde yapılan araştırma neticesinde belirtilen adresler bulunmayan ve muhtarlıklarda kaydı olmayan 3.640 kişinin bulunduğu anlaşılmıştır..’ tespitini yapıyor.

-3.640 kişi Iğdır’ın köylerinde ve İstanbul’un değişik semtlerinden Iğdır’da seçmen kaydı yapılarak ve bu kişilerin oy kullanması ile Hasan Alagöz seçimi kaybediyor.

-Seçimlerin iptali talebi ile YSK’ya yapılan itiraz sonucunda YSK şu kararı veriyor. ’’Kesinleşmiş seçmen kütüklerinde yolsuzluğa dayanılarak mazbatanın veya seçimin iptali istenemez..’’

‘’..Yolsuzluk yapan şahıslar aleyhine ilgili mercilerde takibat yapılması, dava açılması, suçların takibi yönünden doğal bir olay olup..’’

‘’...Bu bağlamda yürütülen ceza davaları ile verilen ceza mahkumiyetleri seçimin iptalini gerektirmez..’

-Iğdır seçimlerinde SHP adayı Hasan Alagöz ve MHP adayı arasındaki fark 2034, mahkemenin gerekçeli kararında tespit edilen yolsuz/sahte seçmen sayısı 3.640.

YSK, bu farka rağmen seçim iptal edilemez diyor. Sahte oy kullanılmış olsa bile işlenen suçlardan dolayı cezalandırılmış olsa dahi seçimler iptal edilemez.

-Iğdır’da oturmayan 3.640 kişi Iğdır’a seçmen olarak kaydedildi.

-Sahte seçmenler, Iğdır’a otobüslerle taşındı.

-Iğdır’da barınma imkanı sağlandı.

-Iğdır’dan otobüslerle tekrar oturdukları İstanbul’a taşındı.

-Bundan daha organize işlenmiş bir suç olabilir mi ?

- 1999 ve 2004'te Iğdır'da HADEP ( SHP çatısı altında seçime girmişti) aleyhine yapıldı, daha sonra seçim hilesi Türkiye'ye bir virüs gibi yayıldı.

-Zamanında Iğdır da seçimlerde hileleri deşifre edenlerin sesi duyulmuş olsa idi belki bundan birçok dersler çıkarılabilir ve seçimlerde hile olayları Türkiye gündeminde bu yoğunlukta konuşulmazdı.

-Büyükçekmece İlçesinde İstanbul seçimlerindeki alınan oy farkını kapatacak boyutta bir sahte seçmen kaydı yapılmamış olması rağmen Iğdır seçimleri ile ilgili YSK’nın ‘’Hasan Alagöz Kararı’’ emsal bir karardır. Bu emsal karar nedeniyle İstanbul seçimleri iptal edilemez.

-Bir diğer önemli şey ise Büyükçekmecedeki sahte olduğu değerlendirilen seçmenlerin seçim öncesi kaydı dondurulmuş olmasıdır. Yani Büyükçekmece seçimlerinde bu iddialara maruz kalan seçmenler oy kullanamadı.

-Ortada YSK’nın Hasan Alagöz kararında verdiği emsal karar varken YSK, İstanbul seçimlerini iptal E-DE-MEZ..?
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Twitter
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre
Biz Sizi Arayalım
Ad, Soyad:
Telefon:
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
E-Mail Bülteni
Ad, Soyad:
E-Mail:
    
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi