Havuz Keyfi Yaparken, Gözlere Dikkat Yazın sıcak havalarla baş edebilmenin en keyifli ve eğlenceli yolları arasında deniz ve havuz kena...           • Iğdır Çalışma ve İş Kurumu'ndan TYP Duyurusu İl Müdürlüğümüz ile çeşitli kamu kurumları arasında Toplum Yararın...           • Uzman Diyetisyen Arpacı: Sağlıklı Beslenme İşitme Kaybını Önlüyor Yanlış beslenme kalbi besleyen damarlardaki gibi kulak içi kılcal damarlarda da tıkanmalara...           • Türkiye Kurgusal Duruşma Yarışması Bölge Birincileri Belirlendi Türkiye Barolar Birliği Eğitim Merkezi tarafından bu yıl 6'ncısı düzenlenen Türkiye...           • Iğdır Belediyesi Ücretsiz Yaz Futbol Okulunu Açtı Iğdır Belediyesi’nin son yıllarda düzenli olarak yaz aylarında okulların tatil olması i...           • TGS Akademi’nin 3'ncü Gazetecilik Eğitim Semineri Kars'ta Yapıldı Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Akademi’nin Gazetecilik Eğitim Semineri’nin 3...           • Iğdır´Da 50 Bin Öğrenci Karnelerini Alarak Tatile Girdi Iğdır merkez Mehmet Çavuş  ilkokulunda karne töreni düzenlendi.  &...           • Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen’den Ailelere Karne Uyarısı Iğdır Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen  , velileri, “Notları dü...           • Komşu Şehrin Minik Öğrencilerinden Anlamlı Ziyaret Ağrı Taşlıçay Yukarı Esen İlköğretim Okulunda öğrenim gören bir grup öğ...           • Belediye Meclis Üyelerine 76 Iğdır Belediye Sporun Formaları Verildi Iğdır Belediye Meclis Üyelerine 76 Iğdır Belediye Sporun Formaları Hediye Edildi. Iğdır Bele...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1225909
Aktif: 29
Bugün: 599
Dün: 2309
REKLAMLAR

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
1979 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
3154 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2548 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
3245 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2264 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
3727 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
1549 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
2841 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
1185 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1704 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
1759 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
1217 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
3276 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
2756 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
2062 İzlenme, 0 Yorum

YSK'nın 1999'daki Iğdır Kararı Seçim Tekrarını Engelliyor, Nasıl Mı? - Av. Haydar MIZRAK

YSK'nın 1999'daki Iğdır Kararı Seçim Tekrarını Engelliyor, Nasıl Mı?

Yazar: Av. Haydar MIZRAK |  Tarih: 10 / 04 / 2019 |  Yazı Okunma: 977


YSK'nın Verdiği ''Hasan Alagöz Kararı'' İstanbul Seçimlerinin Yenilenmesi Olasılığını Engelliyor.

AKP İstanbul seçimlerinin yenilemenin yolunu arıyor.

-Gerekçeleri ise Büyükçekmece İlçesinde sahte seçmen kaydedildiği ve bu konuda savcılığın soruşturması olduğu ve 2 nüfus memurunun bu nedenle tutuklandığıdır.

-AKP/MHP büyük olasılıkla sahte seçmen kaydı yapıldığı ve bu işlemin organize bir suç kapsamı çerçevesinde yapıldığı argümanına dayanacaklar. Erdoğan’ın açıklamalarında buna işaret etti.

-Devlet Bahçeli de seçim akşamı kazanmak için 1 oy yeterli dediği halde, bugünkü açıklaması ile İstanbul seçimlerinin yenilenmesi gerektiğinin söyleyerek uygun ortam hazırlamaya çalışıyor.

-CHP de parti içinde ve seçmeninde İstanbul seçiminin yenilenme olasılığı haklı bir endişeye yol açmış durumda.

-CHP bu durumdan sıyrılabilir mi ?

-CHP, müminin Allahın ipine sarılarak kurtuluşa ermesi gibi kürtlerin ipine sarılarak İstanbul seçimlerinin iptalini engelleyebilir.

-Aşağıda açıklayacağım konu hukuki boyutu ile iyi analiz edilip kamuoyunda ve YSK nezdinde kullanılırsa AKP/MHP planı kesinlikle boşa çıkarılacak ve İstanbul seçimleri iptal edilmeyecektir.

-2004 yılı Iğdır Belediye seçimlerinde SHP’nin adayı Hasan Alagöz 7.719 oy, MHP adayı ise 9.753 oy aldı. Aradaki fark 2034 oy.

-Seçimden önce Hasan Alagöz Iğdır köyleri ile İstanbul ilinden, Iğdır’da oturmayan kişilerin seçmen kaydının yapıldığını İlçe Seçim Kuruluna dilekçe ile bildirmiş.

-Iğdır Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunarak başka ilde oturduğu halde Iğdır’da seçimde oy kullanmak için kayıt yaptıran seçmenler ve bunları kaydeden muhtarlar hakkında şikayetçi oluyor.

-Bu arada seçim oluyor ve MHP 2034 farkla istediğini elde ediyor.

-Iğdır Cumhuriyet Başsavcılığı, yaptığı araştırma sonucunda Iğdır’da oturmadığı halde 3.640 kişinin Iğdır seçimlerinde oy kullandığını tespit ediyor ve dava açıyor.

-Iğdır Ağır Ceza Mahkemesinin 2005/220 E ve 2008/147 K sayılı kararı ile sanık muhtarlar ve diğer sanıklara sahte seçmen oldukları gerekçesi ile ceza yağdırıyor.

-Mahkeme gerekçeli kararında ...’’Mahallelerde yapılan araştırma neticesinde belirtilen adresler bulunmayan ve muhtarlıklarda kaydı olmayan 3.640 kişinin bulunduğu anlaşılmıştır..’ tespitini yapıyor.

-3.640 kişi Iğdır’ın köylerinde ve İstanbul’un değişik semtlerinden Iğdır’da seçmen kaydı yapılarak ve bu kişilerin oy kullanması ile Hasan Alagöz seçimi kaybediyor.

-Seçimlerin iptali talebi ile YSK’ya yapılan itiraz sonucunda YSK şu kararı veriyor. ’’Kesinleşmiş seçmen kütüklerinde yolsuzluğa dayanılarak mazbatanın veya seçimin iptali istenemez..’’

‘’..Yolsuzluk yapan şahıslar aleyhine ilgili mercilerde takibat yapılması, dava açılması, suçların takibi yönünden doğal bir olay olup..’’

‘’...Bu bağlamda yürütülen ceza davaları ile verilen ceza mahkumiyetleri seçimin iptalini gerektirmez..’

-Iğdır seçimlerinde SHP adayı Hasan Alagöz ve MHP adayı arasındaki fark 2034, mahkemenin gerekçeli kararında tespit edilen yolsuz/sahte seçmen sayısı 3.640.

YSK, bu farka rağmen seçim iptal edilemez diyor. Sahte oy kullanılmış olsa bile işlenen suçlardan dolayı cezalandırılmış olsa dahi seçimler iptal edilemez.

-Iğdır’da oturmayan 3.640 kişi Iğdır’a seçmen olarak kaydedildi.

-Sahte seçmenler, Iğdır’a otobüslerle taşındı.

-Iğdır’da barınma imkanı sağlandı.

-Iğdır’dan otobüslerle tekrar oturdukları İstanbul’a taşındı.

-Bundan daha organize işlenmiş bir suç olabilir mi ?

- 1999 ve 2004'te Iğdır'da HADEP ( SHP çatısı altında seçime girmişti) aleyhine yapıldı, daha sonra seçim hilesi Türkiye'ye bir virüs gibi yayıldı.

-Zamanında Iğdır da seçimlerde hileleri deşifre edenlerin sesi duyulmuş olsa idi belki bundan birçok dersler çıkarılabilir ve seçimlerde hile olayları Türkiye gündeminde bu yoğunlukta konuşulmazdı.

-Büyükçekmece İlçesinde İstanbul seçimlerindeki alınan oy farkını kapatacak boyutta bir sahte seçmen kaydı yapılmamış olması rağmen Iğdır seçimleri ile ilgili YSK’nın ‘’Hasan Alagöz Kararı’’ emsal bir karardır. Bu emsal karar nedeniyle İstanbul seçimleri iptal edilemez.

-Bir diğer önemli şey ise Büyükçekmecedeki sahte olduğu değerlendirilen seçmenlerin seçim öncesi kaydı dondurulmuş olmasıdır. Yani Büyükçekmece seçimlerinde bu iddialara maruz kalan seçmenler oy kullanamadı.

-Ortada YSK’nın Hasan Alagöz kararında verdiği emsal karar varken YSK, İstanbul seçimlerini iptal E-DE-MEZ..?
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Twitter
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre
Biz Sizi Arayalım
Ad, Soyad:
Telefon:
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
E-Mail Bülteni
Ad, Soyad:
E-Mail:
    
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi