Belediye Yönetimi Birim Müdürleri İle İstişare Toplantısı Yaptı Iğdır Belediye Başkanı Yaşar Akkuş, belediye birim müdürleri ile toplantı yaptı. Gö...           • İl Tarımdan "Dünya Gıda Günü" Ekinlikleri 16 Ekim Dünya Gıda Günü münasebeti ile ilgili olarak Iğdır İl Tarım Ve Orman M...           • Bebeklerde Tortikollis Tehlikesi Tortikollis nedir, neden görülür? Tedavi edilebilir mi? Yenidoğan bebeklerde gö...           • Serdar Ünsal: Azerbaycan'ın Bağımsızlık Yıl Dönümü Kutlu Olsun TADDEF (Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu) Genel başkan yardımcısı ve Iğdır A...           • Iğdır Belediyesinden Müjdeli Kararlar... Iğdır Belediye Meclisinin Aldığı Karar İle Engelli Vatandaşlara Ücretsiz Ulaşım Ve % 50 Su İn...           • Rektör Alma Van YYܒde Kalite Güvence Sistemi Toplantısı’na Katıldı Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde, 7 ayrı üniversitenin katılımıyla "Kalit...           • SP Milletvekili İslam:Ak Parti Kuran Okuyorsa Bir Sıkıntı Vardır Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Nazır Cihangir İslam'ın Suriye Operasyonu ile ilgili TBMM Gen...           • 3. Iğdır Bal Tanıtım Günleri Başladı Iğdır İl Tarım Ve Orman Müdürlüğünce önceki yıl başlatılan “Bal Tan...           • Atatürk Mahallesi Sakinlerinden Başkan Akkuş'a Anlamlı Ziyaret Atatürk Mahallesi Sakinleri, Iğdır Atatürk Mahallesi Sosyal Kültür ve Yardımla...           • İl Tarım Müdürü Yolcu: Dünya Kadın Çiftçiler Günü Kutlu Olsun İl Tarım Ve Orman Müdürü Özkan Yolcu Kadın Çiftçileri Ziyaret Ed...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1391580
Aktif: 70
Bugün: 1548
Dün: 3198
REKLAMLAR

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
2378 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
3639 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2992 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
3606 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2490 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
4280 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
1939 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
3429 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
1557 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1988 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
2130 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
1576 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
3647 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
3241 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
2393 İzlenme, 0 Yorum

YSK'nın 1999'daki Iğdır Kararı Seçim Tekrarını Engelliyor, Nasıl Mı? - Av. Haydar MIZRAK

YSK'nın 1999'daki Iğdır Kararı Seçim Tekrarını Engelliyor, Nasıl Mı?

Yazar: Av. Haydar MIZRAK |  Tarih: 10 / 04 / 2019 |  Yazı Okunma: 1171


YSK'nın Verdiği ''Hasan Alagöz Kararı'' İstanbul Seçimlerinin Yenilenmesi Olasılığını Engelliyor.

AKP İstanbul seçimlerinin yenilemenin yolunu arıyor.

-Gerekçeleri ise Büyükçekmece İlçesinde sahte seçmen kaydedildiği ve bu konuda savcılığın soruşturması olduğu ve 2 nüfus memurunun bu nedenle tutuklandığıdır.

-AKP/MHP büyük olasılıkla sahte seçmen kaydı yapıldığı ve bu işlemin organize bir suç kapsamı çerçevesinde yapıldığı argümanına dayanacaklar. Erdoğan’ın açıklamalarında buna işaret etti.

-Devlet Bahçeli de seçim akşamı kazanmak için 1 oy yeterli dediği halde, bugünkü açıklaması ile İstanbul seçimlerinin yenilenmesi gerektiğinin söyleyerek uygun ortam hazırlamaya çalışıyor.

-CHP de parti içinde ve seçmeninde İstanbul seçiminin yenilenme olasılığı haklı bir endişeye yol açmış durumda.

-CHP bu durumdan sıyrılabilir mi ?

-CHP, müminin Allahın ipine sarılarak kurtuluşa ermesi gibi kürtlerin ipine sarılarak İstanbul seçimlerinin iptalini engelleyebilir.

-Aşağıda açıklayacağım konu hukuki boyutu ile iyi analiz edilip kamuoyunda ve YSK nezdinde kullanılırsa AKP/MHP planı kesinlikle boşa çıkarılacak ve İstanbul seçimleri iptal edilmeyecektir.

-2004 yılı Iğdır Belediye seçimlerinde SHP’nin adayı Hasan Alagöz 7.719 oy, MHP adayı ise 9.753 oy aldı. Aradaki fark 2034 oy.

-Seçimden önce Hasan Alagöz Iğdır köyleri ile İstanbul ilinden, Iğdır’da oturmayan kişilerin seçmen kaydının yapıldığını İlçe Seçim Kuruluna dilekçe ile bildirmiş.

-Iğdır Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunarak başka ilde oturduğu halde Iğdır’da seçimde oy kullanmak için kayıt yaptıran seçmenler ve bunları kaydeden muhtarlar hakkında şikayetçi oluyor.

-Bu arada seçim oluyor ve MHP 2034 farkla istediğini elde ediyor.

-Iğdır Cumhuriyet Başsavcılığı, yaptığı araştırma sonucunda Iğdır’da oturmadığı halde 3.640 kişinin Iğdır seçimlerinde oy kullandığını tespit ediyor ve dava açıyor.

-Iğdır Ağır Ceza Mahkemesinin 2005/220 E ve 2008/147 K sayılı kararı ile sanık muhtarlar ve diğer sanıklara sahte seçmen oldukları gerekçesi ile ceza yağdırıyor.

-Mahkeme gerekçeli kararında ...’’Mahallelerde yapılan araştırma neticesinde belirtilen adresler bulunmayan ve muhtarlıklarda kaydı olmayan 3.640 kişinin bulunduğu anlaşılmıştır..’ tespitini yapıyor.

-3.640 kişi Iğdır’ın köylerinde ve İstanbul’un değişik semtlerinden Iğdır’da seçmen kaydı yapılarak ve bu kişilerin oy kullanması ile Hasan Alagöz seçimi kaybediyor.

-Seçimlerin iptali talebi ile YSK’ya yapılan itiraz sonucunda YSK şu kararı veriyor. ’’Kesinleşmiş seçmen kütüklerinde yolsuzluğa dayanılarak mazbatanın veya seçimin iptali istenemez..’’

‘’..Yolsuzluk yapan şahıslar aleyhine ilgili mercilerde takibat yapılması, dava açılması, suçların takibi yönünden doğal bir olay olup..’’

‘’...Bu bağlamda yürütülen ceza davaları ile verilen ceza mahkumiyetleri seçimin iptalini gerektirmez..’

-Iğdır seçimlerinde SHP adayı Hasan Alagöz ve MHP adayı arasındaki fark 2034, mahkemenin gerekçeli kararında tespit edilen yolsuz/sahte seçmen sayısı 3.640.

YSK, bu farka rağmen seçim iptal edilemez diyor. Sahte oy kullanılmış olsa bile işlenen suçlardan dolayı cezalandırılmış olsa dahi seçimler iptal edilemez.

-Iğdır’da oturmayan 3.640 kişi Iğdır’a seçmen olarak kaydedildi.

-Sahte seçmenler, Iğdır’a otobüslerle taşındı.

-Iğdır’da barınma imkanı sağlandı.

-Iğdır’dan otobüslerle tekrar oturdukları İstanbul’a taşındı.

-Bundan daha organize işlenmiş bir suç olabilir mi ?

- 1999 ve 2004'te Iğdır'da HADEP ( SHP çatısı altında seçime girmişti) aleyhine yapıldı, daha sonra seçim hilesi Türkiye'ye bir virüs gibi yayıldı.

-Zamanında Iğdır da seçimlerde hileleri deşifre edenlerin sesi duyulmuş olsa idi belki bundan birçok dersler çıkarılabilir ve seçimlerde hile olayları Türkiye gündeminde bu yoğunlukta konuşulmazdı.

-Büyükçekmece İlçesinde İstanbul seçimlerindeki alınan oy farkını kapatacak boyutta bir sahte seçmen kaydı yapılmamış olması rağmen Iğdır seçimleri ile ilgili YSK’nın ‘’Hasan Alagöz Kararı’’ emsal bir karardır. Bu emsal karar nedeniyle İstanbul seçimleri iptal edilemez.

-Bir diğer önemli şey ise Büyükçekmecedeki sahte olduğu değerlendirilen seçmenlerin seçim öncesi kaydı dondurulmuş olmasıdır. Yani Büyükçekmece seçimlerinde bu iddialara maruz kalan seçmenler oy kullanamadı.

-Ortada YSK’nın Hasan Alagöz kararında verdiği emsal karar varken YSK, İstanbul seçimlerini iptal E-DE-MEZ..?
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi