Müdür Gönen’in 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramı Mesajı Iğdır Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen 19 Mayıs Atatürk’ü anma ...           • Haydar Aliyev Fen Lisesinde Mezuniyet Coşkusu Iğdır Haydar Aliyev  Fen lisesi son sınıf öğrencileri için mezuniyet töreni ...           • Iğdır Milletvekili Eksik'ten Ardahan Valiliğinin Aldığı Karara Tepki HDP Iğdır Milletvekili Dr. Habip EKSİK Ardahan Valiliğinin aldığı karar ile mağdur olan ve hayvanc...           • TBB Ve Barolardan Cezaevlerindeki Sorunlara Karşı Çözüm Arayışı Türkiye Barolar Birliği Ve Barolardan Cezaevlerindeki Sorunlara Karşı Çözüm ...           • İmar Barışı’ndan 19 Milyar TL Geldi, Uzatılmalı... Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından geçtiğimiz haziran ayı içerisinde y&...           • Engelli Birey Farkındalığı Oluşturuldu Iğdır Üniversitesinde 10-16 Mayıs 'Engelliler Haftası' kapsamında Sağlıklı Yaşam Topluluğu ta...           • Rektör Alma’nın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma,Gençlik ve Spor Bayramı Mesajı Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, 19 Mayıs Atatürk&rsquo...           • 19 Mayıs Gençlik Haftası Etkinlikleri Başladı Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından 15-19 Mayıs ‘Gençl...           • Sınav Kaygısıyla Baş Etmenin Yolları Öğrenciler için bir dönüm noktası olan üniversite sınavı yaklaşıyor. &O...           • Iğdır’da Biri Gazeteci 4 Kişi Gözaltına Alındı Bu sabah Iğdır’da yapılan operasyonla Gazeteci ve fotoğraf sanatçısı İdris Demirel, e...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1191431
Aktif: 26
Bugün: 1631
Dün: 3176
REKLAMLAR

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
1905 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
3059 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2471 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
3161 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2218 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
3615 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
1472 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
2724 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
1134 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1648 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
1676 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
1167 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
3206 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
2676 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
2001 İzlenme, 0 Yorum

Kedi Uzanamayacağı Ciğere Mundar Dermiş! - Ayhan ONGUN

Kedi Uzanamayacağı Ciğere Mundar Dermiş!

Yazar: Ayhan ONGUN |  Tarih: 16 / 04 / 2019 |  Yazı Okunma: 201


Cumhur ittifakı İstanbul Büyükşehir Adayı Binali Yıldırım’ın “Oylar iç edildi. Bu seçim murdar edilmiş bir seçimdir. Murdar etin kavurması olmaz” açıklamasından sonra ülke gündemine oturan murdar sözcüğü aslında Farsça dan dilimize yer etmiş mundar sözcüğüdür.

Binali Yıldırım’ın dile getirdiği atasözünden daha çok bu atasözü kullanılır.

“Kedi uzanamayacağı ciğere mundar dermiş!”

“Kasabı çok olan kurban, mundar olur!” atasözü de Anadolu’da çok sık kullanılır.

Ancak murdar ya da mundar sözcüğü daha çok yazının başlığındaki anlamda kullanılır.

Bir insan çok istediği halde elde edemediği bir şeyi, gururunu kurtarmak adına kötülemeye başlar. Ya da isteksizce beğenmemiş gibi davranır.

Öte yandan kesim kurallarına uyularak kesilmemiş bir hayvan, hastalık ya da başka nedenlerle ölmüş ise onun eti yenmez, “mundar oldu” denir. “Yazık oldu, boşa gitti “anlamında.

Gelelim bu ülkede uzun yıllar bakanlık, başbakanlık, meclis başkanlığı yapmış; devlet geleneğinden gelen bir kişi olarak İstanbul Büyükşehir adayı Binali Yıldırım’ın söylediklerine. Daha doğrusu söylemek istediklerine!

Öyle sanıyorum seçim akşamı yaptığı bir açıklamanın dışında sessiz kalmayı tercih eden, pek ortalıkta görünmeyen Yıldırım’ı birileri uyardı ve “çık sen de bir şeyler söyle” dedi.

O da kampanya süresince olduğu gibi isteksiz, gönülsüz bir şekilde ekranların karşısına geçti ve iki saate yakın bir süre yaptığı konuşmadan akıllarda yalnızca bu cümle kaldı.

Bir de “oylar iç edildi” dedi.

“İç etmek” de bilindiği üzere ”eline geçirdiği bir şeyi hakkı olmadığı halde, kendisi için kullanmak” anlamına gelir.

Şimdi bu iki sözcüğü bir arada değerlendirdiğimizde Binali Yıldırım şunu mu demek istiyor. “Oylar hak edene gitmedi, öyle olduğu için de yazık oldu bu oylara”

Sözcük anlamıyla incelediğinizde aslında böyle bir anlam çıkıyor.

Yani Binali Yıldırım demek istiyor ki;” bu halk bizi değil, başkasını tercih etti. Oysa biz bu oyların hakkını daha iyi verirdik, yazık oldu bu kadar oya!”

Sözcük anlamı bu olsa da elbette Binali Yıldırım başka bir mesaj vermek istiyordu ama insan bir kez şaşırmaya görsün, ne dediğini de bilemiyor.

Bu ruh halindeki birine Anadolu’da “kedi, uzanamayacağı ciğere mundar dermiş!” derler. Bence de Binali Yıldırım’ın seçim sonuçlarına ilişkin söyledikleri tam da bu atasözünü çağrıştırıyor.

Seçim gecesi erken saatlerde “3 bin oyla biz seçimi aldık” deme hakkını kendinde gören biri, nasıl olurda aradan iki hafta geçmesine rağmen 14 bin oy farkını küçümser ya da yok sayar. Daha da olmadı 10 milyon civarındaki oyu boşa gitmiş, murdar olmuş oy olarak açıklamaya çalışır.

Mevcut anayasa, seçim yasaları ve Yüksek Seçim Kurulu içtihatları orta yerde dururken, halkın aklıyla alay edercesine her aşamada itiraz, olağanüstü itiraz gibi türlü yöntemlerle süreyi uzatıp, halkın sabrını zorlamanın ne anlamı var.

Oysa geçmişte muhalefete her fırsatta ayar vermeye çalışan AK Parti yetkilileri ne diyorlardı. “Bizim başarılarımızı kıskanmayın, çalışın, çok çalışın sizin de olur.”

Şimdi Ekrem İmamoğlu, Binali Yıldırım’a, CHP yönetimi de AK Parti yöneticilerine dönüp aynı şeyleri söyleme hakkını kazanmış olmuyorlar mı?

Ve hatta yazının başında söylediğimiz gibi “kedi uzanamadığı ciğere mundar dermiş.” Deseler, haksız mı olurlar?

Bir iktidar düşünün, seçim kurullarını kendi belirliyor, sandık kurullarına 2 tane kamu görevlisini kendi atıyor. Sonra da dönüp “seçimlerde hile yapıldı!” ya da “seçmen kaydırmaları” yapıldı, diyebiliyor.

Her sandığın başında kendi atadıkları kamu görevlilerinin dışında her partinin olduğu gibi Cumhur ittifakı partilerinin de görevlileri ve hatta gözlemcileri var.

Aynı keza, seçmen listelerinin düzenlenmesi, ilanı, varsa itirazların değerlendirilmesi de yine kendi sorumluluklarındaki ilgili bakanlıklarca yapılıyor.

Ama mahalle arasında futbol oynayan çocuklar içinde, topun sahibi zengin çocuğunun her fırsatta yaptığı mızıkçılık gibi, yediği her golden sonra “bana ne! Bana ne! Oynamıyorum” şımarıklığıyla oyunbozanlık yapanlara kimse kusura bakmasın, bizim oralarda böyle derler.

“Kedi, uzanamayacağı ciğere mundar dermiş!”
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Twitter
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre
Biz Sizi Arayalım
Ad, Soyad:
Telefon:
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
E-Mail Bülteni
Ad, Soyad:
E-Mail:
    
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi