Ayşe Gölçek: Sağlık Çalışanları Bu Bayramda Buruk Kaldı Şehit Gazi Sen Sağlık İl Başkanı Ayşe Gölçek, Ramazan Bayramı nedeniyle bir mesaj yayı...           • İl Sağlık Müdüründen Ramazan Bayramı Kutlama Mesajı Yardımlaşma ve dayanışmanın sembolü bir Ramazan-ı Şerif’i daha geride bıraktık.Sabrın,ş...           • Okul Yöneticileri Ve Rehber Öğretmenlerle LGS Toplantısı Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen, Okul Yöneticileri Ve Rehber Öğretme...           • Rektör Alma’dan Ramazan Bayramı Mesajı Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Ramazan bayramı dolayısıyla...           • Ramazan Bayramı Mesajı Ülkemiz olarak zor bir sınavdan geçiyoruz. Tüm dünyanın başarısız olduğu bir...           • Memur-Sen Başkanı Çiğdem: Gönüllerimiz Bir, Bayramımız Mübarek Olsun Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Iğdır il başkanı Erkan ÇİĞDEM’in Ramazan Bayramı mesajı.&...           • Vekil Eksik: Kayyım Darbedir, Iğdır Halklarının İradesi Gasp Edildi Vekil Eksik:Kayyum Enver Ünlü ayağının tozuyla geldiği belediyeye hızını alamayarak &oum...           • Iğdır Üniversitesi ’Yeşil Üniversite’ Sıralamasında Iğdır Üniversitesi, Universitas Indonesia (Endonezya Üniversitesi) tarafından yapılan ve...           • Maskesiz Sokağa Çıkana Ceza Kesilecek Iğdır İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararı gereğince bugünden itibaren (22.05.2020) il genelinde t&uu...           • Ağrı Dağı Erezyon Sahasında Sel Taşkınlarıyla Mücadele Çalışması İl Özel İdaresinden Ağrı Dağı Erezyon Sahasında Bulunan Sel Taşkınlarıyla Mücadele &Cced...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1613168
Aktif: 47
Bugün: 948
Dün: 2368
Son Videolar

Yüksel Babal Nice Yıllara
84 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Videosu
554 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
394 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
613 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
552 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
465 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
425 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
494 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
441 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
469 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
436 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
402 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
465 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
427 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
474 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Gericiliğe Taviz Verilmemeli - Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr.

Gericiliğe Taviz Verilmemeli

Yazar: Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr. |  Tarih: 17 / 04 / 2019 |  Yazı Okunma: 603


Seçimden sonra, seçilmişler doğal olarak herkese eşit mesafede olacaklarını ve her vatandaşla kucaklaşacaklarını ilan etmekteler. Doğru olan da budur. Bu demokrasinin bir gereğidir.

Ancak, Din adamlarının İslam’ın doğuşundan beri toplumu şekillendirme görevinin kendilerinde olduğuna inandıklarını unutmamalıyız. Bu nedenle gerici yobazlara, feodal ağalığa ve aşiretçiliğe taviz verilmemelidir. Hatır ve gönül için gerici söylem ve hareketlere karşı sessiz kalarak karşı devrimlerin değirmenine su taşımamalıyız.

Aydınlara düşen görev, Emevilerden bu güne kadar, egemenlerin, sömürücülerin ve din cambazlarının yaratığı din haline gelen safsatalara, masallara ve akıl ile bilim ile bağdaşmayan dini ritüellere karşı sessiz kalmamak ve yenik düşmemektir.

Halkımızı uyutan gerici tutumlara karşı aydın, tek başına olsa da görevi, yürekli olmak ve mücadele etmektir. Toplumumuzda her zaman aydın halk çatışması olmuş ve olmaktadır. Ama Ortadoğu ve İslam toplumuna baktığımızda, halka gerçekleri anlatmak için aydınların elli daha güçlüdür.

 Gericiliğe ve gerici politikalara taviz vermemek gerekiyor.  Din ve siyasetin tamamen ayrı konular olduğunu unutmamalıyız Bütün dinleri ve mezhepleri eşit tutmak istiyorsak devletin dinler üstü, dinlerden bağımsız hareket etmesi gerekir. Çoğunluk inancı esas alınırsa, azınlık inancı ezilir.

 Ülkemiz bir İslam Devleti olma yolunda hızla ilerliyor. Ülkemizde eğitim ve hukuk dini temellere dayandırılıyor, toplumsal yaşam din kurallarına göre düzenleniyor ve din siyasete egemen kılmaya çalışılıyor.

İktidar partisi, cemaat ve tarikatlar iş birliği yaparak, emek sömürülüyor,farklı düşünceler cezalandırılıyor,doğa ve eko sistem tahrip ediliyor ve belirgin bir şekilde cinsiyet ayrımcılığı yapılarak kadına şiddet artmaktadır.

Demokrasi ve laiklik olan cumhuriyet ve kazanımlarına saldırı olmakta ve bu değerler yok edilmektedir.

Çocuklarımıza, gençlerimize sahip çıkmalı, bunların gericiliğin ağına düşmelerine kesinlikle izin vermemeliyiz. Yaşadığımız her ortamda, okulda, işyerinde, mahallede gericiliğe karşı uyanık olmalı ve dik durmalıyız.

Egemenler sömürü düzenlerini sürdürmek için dini toplumsal ve siyasal alanda hakim kılmak isterler. Aydın insanların bunlara karşı durması durumunda, aydınlar dinsizlikle suçlanabilirler. Bu nedenle bıkmadan usanmadan gerçekler topluma anlatılmalıdır.

 Ülkemizin tüm kurumları ve kuralları, dine, etnisiteye göre değil, laiklik ilkesine göre şekillenmiştir ve bu yapıyı korumak herkesin görevi olmalıdır. İktidarın eğitim alanındaki uygulamaları, Cumhuriyet atılımlarını tasfiye etmeye, eğitimimizin temel niteliklerini değiştirmeye yöneliktir.  Mevcut müfredat, uygulamalar ve kitaplar bilimsellikten uzak, çağdaş ve laik kriterlerden yoksundur.  Siyasi iktidar, dindar ve kindar nesil’ yetiştirme hedefine uygun olarak dini eğitimi yaygınlaştırmaya çalışmaktadır. Akılcı ve bilimsel düşünen, sorgulayan, araştıran  ve evrensel değerlere bağlı, insan haklarına saygılı, kişiliği gelişmiş, özgür, topluma karşı sorumluluk duyan; yapıcı, yaratıcı ve üretken bireyler yetiştirmek;  Eğitimin temel amacıdır. Ancak bu gün hedeflenen, öğrencileri cemaatlerin ve tarikatların kucağına iterek, çağdaş, bilimsel, akılcı, laik eğitim sistemini ortadan kaldırmaktır.

Laiklik, sadece dini değil, dünyevi ahlak ile ahlaklanmaktır. Yaşam biçimi sadece dini kurallara göre değil toplumsal kurallara göre olmasıdır. Yaşam biçimi ile ilgili her türlü yetkinin toplumda olmasıdır.

Bütün dinler özelikle semavi dinler, Peygamberlerin ait oldukları toplumların, kültürel ve sosyal yapıları üzerinde şekillenmişlerdir. Bu nedenle Peygamberden sonra Arap gerici kültürü İslam alemine dayatılmaktadır.

Düşünmek hayır diyebilmektir. Geçmişin geleceği  yönetmesine asla izin vermemeliyiz. İstemediğimiz şeye evet dememeliyiz. Sorgulanmayan hayat, hayat değildir. Gericilik karşısında demokratik ilkelerden asla vazgeçmemeliyiz.

Unutulmamalı ki Marx, Dünyayı değiştirmek için öne çıkmıştır. Ahlaksız, haksız ve rezil bir dünyayı değiştirmek gibi bir programı vardı. İslam’da zaman zaman değişim, cehennem korkutması ve cennet vaadi ile engellenmiştir.

Dincilik menfaate dayanır. Mal mülk için, Dünyevi çıkar için, Allah, Kur’an ve Din dillerinden düşmüyor. Dini kullananlar, Cemaat, Tarikat, Şeyh, Molla ortaya çıkınca  din zarar görüyor, işte bu nedenle dinci yobazlara karşıyız.

Aydının görevi olayları olduğu gibi görmek ve aktarmaktır, erdem bunu gerektirir. Aydın demek, Aklın özgürlüğü demektir.İçerde ve dışarıda hiçbir etki altında kalmadan Aklın, fikrin hür olmasıdır.Vicdanın sesidir.Ruhun özgürlüğüdür.

Yaşadığımız coğrafyada tarih boyunca, felsefe de, direnme kültürü de hep olmuştur. Ali Şeriatiye göre; Yunanlılar felsefeyi yani kültür ve düşünceyi Zerdüştlükten almışlardır.Çünkü Büyük İskender Avesta’dan iki nüsha ele geçirmiş birini yakmış birini Yunanistan’a götürmüştür.

Köleliğe başkaldıran Spartakus’ü harekete geçiren de Mezopotamya felsefesidir.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi