Müdür Gönen’in 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramı Mesajı Iğdır Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen 19 Mayıs Atatürk’ü anma ...           • Haydar Aliyev Fen Lisesinde Mezuniyet Coşkusu Iğdır Haydar Aliyev  Fen lisesi son sınıf öğrencileri için mezuniyet töreni ...           • Iğdır Milletvekili Eksik'ten Ardahan Valiliğinin Aldığı Karara Tepki HDP Iğdır Milletvekili Dr. Habip EKSİK Ardahan Valiliğinin aldığı karar ile mağdur olan ve hayvanc...           • TBB Ve Barolardan Cezaevlerindeki Sorunlara Karşı Çözüm Arayışı Türkiye Barolar Birliği Ve Barolardan Cezaevlerindeki Sorunlara Karşı Çözüm ...           • İmar Barışı’ndan 19 Milyar TL Geldi, Uzatılmalı... Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından geçtiğimiz haziran ayı içerisinde y&...           • Engelli Birey Farkındalığı Oluşturuldu Iğdır Üniversitesinde 10-16 Mayıs 'Engelliler Haftası' kapsamında Sağlıklı Yaşam Topluluğu ta...           • Rektör Alma’nın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma,Gençlik ve Spor Bayramı Mesajı Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, 19 Mayıs Atatürk&rsquo...           • 19 Mayıs Gençlik Haftası Etkinlikleri Başladı Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından 15-19 Mayıs ‘Gençl...           • Sınav Kaygısıyla Baş Etmenin Yolları Öğrenciler için bir dönüm noktası olan üniversite sınavı yaklaşıyor. &O...           • Iğdır’da Biri Gazeteci 4 Kişi Gözaltına Alındı Bu sabah Iğdır’da yapılan operasyonla Gazeteci ve fotoğraf sanatçısı İdris Demirel, e...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1191431
Aktif: 25
Bugün: 1631
Dün: 3176
REKLAMLAR

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
1905 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
3059 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2471 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
3161 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2218 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
3615 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
1472 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
2724 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
1134 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1648 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
1676 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
1167 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
3206 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
2676 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
2001 İzlenme, 0 Yorum

Gericiliğe Taviz Verilmemeli - Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr.

Gericiliğe Taviz Verilmemeli

Yazar: Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr. |  Tarih: 17 / 04 / 2019 |  Yazı Okunma: 287


Seçimden sonra, seçilmişler doğal olarak herkese eşit mesafede olacaklarını ve her vatandaşla kucaklaşacaklarını ilan etmekteler. Doğru olan da budur. Bu demokrasinin bir gereğidir.

Ancak, Din adamlarının İslam’ın doğuşundan beri toplumu şekillendirme görevinin kendilerinde olduğuna inandıklarını unutmamalıyız. Bu nedenle gerici yobazlara, feodal ağalığa ve aşiretçiliğe taviz verilmemelidir. Hatır ve gönül için gerici söylem ve hareketlere karşı sessiz kalarak karşı devrimlerin değirmenine su taşımamalıyız.

Aydınlara düşen görev, Emevilerden bu güne kadar, egemenlerin, sömürücülerin ve din cambazlarının yaratığı din haline gelen safsatalara, masallara ve akıl ile bilim ile bağdaşmayan dini ritüellere karşı sessiz kalmamak ve yenik düşmemektir.

Halkımızı uyutan gerici tutumlara karşı aydın, tek başına olsa da görevi, yürekli olmak ve mücadele etmektir. Toplumumuzda her zaman aydın halk çatışması olmuş ve olmaktadır. Ama Ortadoğu ve İslam toplumuna baktığımızda, halka gerçekleri anlatmak için aydınların elli daha güçlüdür.

 Gericiliğe ve gerici politikalara taviz vermemek gerekiyor.  Din ve siyasetin tamamen ayrı konular olduğunu unutmamalıyız Bütün dinleri ve mezhepleri eşit tutmak istiyorsak devletin dinler üstü, dinlerden bağımsız hareket etmesi gerekir. Çoğunluk inancı esas alınırsa, azınlık inancı ezilir.

 Ülkemiz bir İslam Devleti olma yolunda hızla ilerliyor. Ülkemizde eğitim ve hukuk dini temellere dayandırılıyor, toplumsal yaşam din kurallarına göre düzenleniyor ve din siyasete egemen kılmaya çalışılıyor.

İktidar partisi, cemaat ve tarikatlar iş birliği yaparak, emek sömürülüyor,farklı düşünceler cezalandırılıyor,doğa ve eko sistem tahrip ediliyor ve belirgin bir şekilde cinsiyet ayrımcılığı yapılarak kadına şiddet artmaktadır.

Demokrasi ve laiklik olan cumhuriyet ve kazanımlarına saldırı olmakta ve bu değerler yok edilmektedir.

Çocuklarımıza, gençlerimize sahip çıkmalı, bunların gericiliğin ağına düşmelerine kesinlikle izin vermemeliyiz. Yaşadığımız her ortamda, okulda, işyerinde, mahallede gericiliğe karşı uyanık olmalı ve dik durmalıyız.

Egemenler sömürü düzenlerini sürdürmek için dini toplumsal ve siyasal alanda hakim kılmak isterler. Aydın insanların bunlara karşı durması durumunda, aydınlar dinsizlikle suçlanabilirler. Bu nedenle bıkmadan usanmadan gerçekler topluma anlatılmalıdır.

 Ülkemizin tüm kurumları ve kuralları, dine, etnisiteye göre değil, laiklik ilkesine göre şekillenmiştir ve bu yapıyı korumak herkesin görevi olmalıdır. İktidarın eğitim alanındaki uygulamaları, Cumhuriyet atılımlarını tasfiye etmeye, eğitimimizin temel niteliklerini değiştirmeye yöneliktir.  Mevcut müfredat, uygulamalar ve kitaplar bilimsellikten uzak, çağdaş ve laik kriterlerden yoksundur.  Siyasi iktidar, dindar ve kindar nesil’ yetiştirme hedefine uygun olarak dini eğitimi yaygınlaştırmaya çalışmaktadır. Akılcı ve bilimsel düşünen, sorgulayan, araştıran  ve evrensel değerlere bağlı, insan haklarına saygılı, kişiliği gelişmiş, özgür, topluma karşı sorumluluk duyan; yapıcı, yaratıcı ve üretken bireyler yetiştirmek;  Eğitimin temel amacıdır. Ancak bu gün hedeflenen, öğrencileri cemaatlerin ve tarikatların kucağına iterek, çağdaş, bilimsel, akılcı, laik eğitim sistemini ortadan kaldırmaktır.

Laiklik, sadece dini değil, dünyevi ahlak ile ahlaklanmaktır. Yaşam biçimi sadece dini kurallara göre değil toplumsal kurallara göre olmasıdır. Yaşam biçimi ile ilgili her türlü yetkinin toplumda olmasıdır.

Bütün dinler özelikle semavi dinler, Peygamberlerin ait oldukları toplumların, kültürel ve sosyal yapıları üzerinde şekillenmişlerdir. Bu nedenle Peygamberden sonra Arap gerici kültürü İslam alemine dayatılmaktadır.

Düşünmek hayır diyebilmektir. Geçmişin geleceği  yönetmesine asla izin vermemeliyiz. İstemediğimiz şeye evet dememeliyiz. Sorgulanmayan hayat, hayat değildir. Gericilik karşısında demokratik ilkelerden asla vazgeçmemeliyiz.

Unutulmamalı ki Marx, Dünyayı değiştirmek için öne çıkmıştır. Ahlaksız, haksız ve rezil bir dünyayı değiştirmek gibi bir programı vardı. İslam’da zaman zaman değişim, cehennem korkutması ve cennet vaadi ile engellenmiştir.

Dincilik menfaate dayanır. Mal mülk için, Dünyevi çıkar için, Allah, Kur’an ve Din dillerinden düşmüyor. Dini kullananlar, Cemaat, Tarikat, Şeyh, Molla ortaya çıkınca  din zarar görüyor, işte bu nedenle dinci yobazlara karşıyız.

Aydının görevi olayları olduğu gibi görmek ve aktarmaktır, erdem bunu gerektirir. Aydın demek, Aklın özgürlüğü demektir.İçerde ve dışarıda hiçbir etki altında kalmadan Aklın, fikrin hür olmasıdır.Vicdanın sesidir.Ruhun özgürlüğüdür.

Yaşadığımız coğrafyada tarih boyunca, felsefe de, direnme kültürü de hep olmuştur. Ali Şeriatiye göre; Yunanlılar felsefeyi yani kültür ve düşünceyi Zerdüştlükten almışlardır.Çünkü Büyük İskender Avesta’dan iki nüsha ele geçirmiş birini yakmış birini Yunanistan’a götürmüştür.

Köleliğe başkaldıran Spartakus’ü harekete geçiren de Mezopotamya felsefesidir.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Twitter
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre
Biz Sizi Arayalım
Ad, Soyad:
Telefon:
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
E-Mail Bülteni
Ad, Soyad:
E-Mail:
    
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi