Trabzon'da Kürt Bölgesel Bayrağı Takan Turistlere Linç Girişimi! Trabzon'un Çaykara ilçesine bağlı Uzungöl'de turistler, Irak Kürdistan B&o...           • 17 Kişinin Can Verdiği Iğdır Plakalı Minibüse 57 Kişi Bindirilmiş Van'ın Özalp ilçesinde göçmenleri taşıyan 76 AAC 296 plakalı bir minib&uum...           • Iğdır Lisesi 1986 Yılı Mezunları Ankara’da Buluştu Asım KESER, Cantürk ALAGÖZ ve Gökçan BAYDAR ‘ın ev sahipliğinde Avrupa...           • Kanalizasyon Müdürlüğünden Uyarı:Giderleri Tıkayacak Atıklar Atmayanız Iğdır Belediyesi Kanalizasyon Müdürlüğü: Giderleri Tıkayacak Atıkları Atmayanı...           • SAMER: Bölgede Son Üç Yılda 349 Çocuk Doğum Yaptı, Iğdır 3 Sırada..! TÜİK 2015-2018 verilerine dayanılarak yapılan incelemeye göre; 15 yaş altındaki grubun d...           • Iğdır’da Kayısı Zamanı! Verimli topraklarıyla bilinen Iğdır’da yetişen kayısı, kadınlar için istihdam alanı o...           • Teşekkür Mesajı Elim bir kaza sonucu günlerdir tedavi gören Oğlum Gökhan Karakuş’un tedavi s&...           • Saadet Partisi Milletvekili Cihangir İslam'ın 15 Temmuz Mesajı Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Cihangir İslam'ın 15 Temmuz 2019 Özel Birleşimi Konuşmas...           • Yazın Cilt Sağlığınız İçin Beslenmenizde Bunlara Dikkat Edin! Yağlı ya da kuruyan cilt, kırışıklıklar veya akne problemleri aslında cilt sağlığın zayıfladığını ...           • TUAM’da Caner Balığı Yetiştiriciliği İçin Ön Çalışmalara Başlandı Iğdır Üniversitesine bağlı Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (TUAM) bölge...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1271145
Aktif: 24
Bugün: 405
Dün: 3244
REKLAMLAR

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
2088 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
3302 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2687 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
3348 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2316 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
3885 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
1670 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
3016 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
1285 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1790 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
1852 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
1309 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
3382 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
2905 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
2151 İzlenme, 0 Yorum

Kürtlerin Romanları “Mırtıvlar” - Murat AKKUŞ

Kürtlerin Romanları “Mırtıvlar”

Yazar: Murat AKKUŞ |  Tarih: 04 / 05 / 2019 |  Yazı Okunma: 953


Kürtlerin Romanları “Mırtıvlar” yeryüzünde "saf kan" denebilecek, genleri hiç karışmamış son kuşak olabilir.

Kürtler genellikle Çingenelere Mırtıv, Qereçî ya da Bengzade derler.

Kendi aralarında evlilik yaptıkları için Iğdır’dan Batman’a hangisini görürseniz simadan Mırtıvlarımızdan olduğunu anlarsınız. Kürt kültürüne büyük katkıları olan Mırtıvlar ile her neden ise evlilikler yapılmamış! Onlarda kendilerinden başkalarıyla evlenmemişler!  Ondan saf kan kalmışlardır.

Kürt coğrafyasında bıraktıkları imaj ile Mırtıvlar: Avcılık, şarkıcılık (Dengbejlik), yaban otları, mutfak eşyaları ve çeyizlik satan, falcılık yapan, dağlamacılık (Dövme), sünnetçilik, dişçilik, çalgıcılık yapan, dilencilik yapan, Esmer tenli ve şehrin kıyılarında çadırlarda veya gecekondularda yaşayan müzisyen ruhlu fakir topluluklardır. Son yıllarda yerleşik düzene geçenler çoğunluktadır. Bizdekiler hep yerleşik yaşamdalar. Ve Kürtçe konuşurlar.

Asıl vatanları Hindistan’dan geldikleri söylenen, dünyanın çeşitli yerlerinde yaşayan bu halktan kimselere Kürtler “Mırtıv, Qereçî ya da Bengzade” derler. Genelde ise “Çingene” denir. Qereçî adı eskiden Hindistan’a bağlı olan günümüzde Pakistan sınırları içinde yer alan Karaçi kentini çağrıştırmaktadır. 

Benim merak ettiğim ise şu; Kürtler neden Mırtıvlar ile evlilik veya kirvelik yapmazlar. Ortak ticaret yapmazlar! Mırtıvlar Kürt diline, müziğine ve genel kültürüne büyük hizmeti veriyorlar. Kürt dilini ve müziğini kendi kültürlerine, yaşamlarına eklediler. Neden siyasette, sivil toplumda onları aramıza katmıyoruz? Kürdi kurumlarda neden Mırtıvlar yok? 

Örneğin HDP nerede ise her milletten milletvekili, belediye başkanı, belediye meclis veya il genel meclis üyesi yaptı. Neden bir Mırtıv milletvekilleri yok? Doğu ve güneydoğuda HDP’nin en fanatik seçmenleri olan Mırtıvları neden yönetime katmıyorlar? 

Mırtıvlar kahvelerde bile kendi aralarında oturup çay içip muhabbet ediyorlar. Onlarla neden aynı masaları paylaşmıyoruz? Oysa onlar da bizim kadar Kürt artık ve Kürtçe konuşuyorlar. Müziğimizi onların kavallarından dinlemiyor muyuz? Oyunlarımızı onların davul zurnaları eşliğinde halaya durmuyor muyuz? En hüzünlü ağıdı onlar çalmıyorlar mı? En hareketli oyunda onların çalgılarıyla kanımız kaynamıyor mu? İyi günümüzde kötü günümüzde hep beraber değil miyiz? kaçımızın bir Mırtıv arkadaşı var?

Bu çok marifetli ve candan insanlarımızla kaynaşmalıyız. Sadece düğünlerimiz de değil yaşamın her alanında iç içe olmalıyız. Davul, zurna ve mey gibi çeşitli enstrümanlarla müzik yaparak geçimlerini sağlıyorlar. Şimdilerde müziğimizi katleden internetten müzik çalan gruplara değiştik onları..! Oysa müziğimizi orijinalitesini bozmadan en iyi onlar icra ediyor. 

Bazıları için söylüyorum; Dünyanın sınır tanımayan bu halkına üvey evlat muamelesi yapmak doğru değil. Onlar bizim kardeşlerimiz. Bizim Mırtıvlarımız, yalnız bırakmayalım, ötekileştirmeyelim. Yarından itibaren herkes onları gördüğü yerde çay içmeye davet edip, sohbet etsin. İç dünyalarına insin. Orada nice güzelliklerin olduğunu göreceksiniz…
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları


Bu içeriğe yapılan yorumlar (2 Yorum)


2 - Şinasi erdemir 10/05/2019

Tşk doğru bilgiye ulaştım bizim aile kars da dilgeranli olduğundan mirtiv diyorlardı slm


1 - Mahmut alınak 09/05/2019

Altın değerinde bir yazı


İlk - < Önceki [1]  Sonraki> - Son


Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Twitter
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre
Biz Sizi Arayalım
Ad, Soyad:
Telefon:
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
E-Mail Bülteni
Ad, Soyad:
E-Mail:
    
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi