Müdür Gönen’in 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramı Mesajı Iğdır Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen 19 Mayıs Atatürk’ü anma ...           • Haydar Aliyev Fen Lisesinde Mezuniyet Coşkusu Iğdır Haydar Aliyev  Fen lisesi son sınıf öğrencileri için mezuniyet töreni ...           • Iğdır Milletvekili Eksik'ten Ardahan Valiliğinin Aldığı Karara Tepki HDP Iğdır Milletvekili Dr. Habip EKSİK Ardahan Valiliğinin aldığı karar ile mağdur olan ve hayvanc...           • TBB Ve Barolardan Cezaevlerindeki Sorunlara Karşı Çözüm Arayışı Türkiye Barolar Birliği Ve Barolardan Cezaevlerindeki Sorunlara Karşı Çözüm ...           • İmar Barışı’ndan 19 Milyar TL Geldi, Uzatılmalı... Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından geçtiğimiz haziran ayı içerisinde y&...           • Engelli Birey Farkındalığı Oluşturuldu Iğdır Üniversitesinde 10-16 Mayıs 'Engelliler Haftası' kapsamında Sağlıklı Yaşam Topluluğu ta...           • Rektör Alma’nın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma,Gençlik ve Spor Bayramı Mesajı Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, 19 Mayıs Atatürk&rsquo...           • 19 Mayıs Gençlik Haftası Etkinlikleri Başladı Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından 15-19 Mayıs ‘Gençl...           • Sınav Kaygısıyla Baş Etmenin Yolları Öğrenciler için bir dönüm noktası olan üniversite sınavı yaklaşıyor. &O...           • Iğdır’da Biri Gazeteci 4 Kişi Gözaltına Alındı Bu sabah Iğdır’da yapılan operasyonla Gazeteci ve fotoğraf sanatçısı İdris Demirel, e...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1191431
Aktif: 26
Bugün: 1632
Dün: 3176
REKLAMLAR

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
1905 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
3059 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2471 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
3161 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2218 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
3615 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
1472 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
2724 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
1134 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1648 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
1676 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
1167 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
3206 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
2676 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
2001 İzlenme, 0 Yorum

Kürtlerin Romanları “Mırtıvlar” - Murat AKKUŞ

Kürtlerin Romanları “Mırtıvlar”

Yazar: Murat AKKUŞ |  Tarih: 04 / 05 / 2019 |  Yazı Okunma: 516


Kürtlerin Romanları “Mırtıvlar” yeryüzünde "saf kan" denebilecek, genleri hiç karışmamış son kuşak olabilir.

Kürtler genellikle Çingenelere Mırtıv, Qereçî ya da Bengzade derler.

Kendi aralarında evlilik yaptıkları için Iğdır’dan Batman’a hangisini görürseniz simadan Mırtıvlarımızdan olduğunu anlarsınız. Kürt kültürüne büyük katkıları olan Mırtıvlar ile her neden ise evlilikler yapılmamış! Onlarda kendilerinden başkalarıyla evlenmemişler!  Ondan saf kan kalmışlardır.

Kürt coğrafyasında bıraktıkları imaj ile Mırtıvlar: Avcılık, şarkıcılık (Dengbejlik), yaban otları, mutfak eşyaları ve çeyizlik satan, falcılık yapan, dağlamacılık (Dövme), sünnetçilik, dişçilik, çalgıcılık yapan, dilencilik yapan, Esmer tenli ve şehrin kıyılarında çadırlarda veya gecekondularda yaşayan müzisyen ruhlu fakir topluluklardır. Son yıllarda yerleşik düzene geçenler çoğunluktadır. Bizdekiler hep yerleşik yaşamdalar. Ve Kürtçe konuşurlar.

Asıl vatanları Hindistan’dan geldikleri söylenen, dünyanın çeşitli yerlerinde yaşayan bu halktan kimselere Kürtler “Mırtıv, Qereçî ya da Bengzade” derler. Genelde ise “Çingene” denir. Qereçî adı eskiden Hindistan’a bağlı olan günümüzde Pakistan sınırları içinde yer alan Karaçi kentini çağrıştırmaktadır. 

Benim merak ettiğim ise şu; Kürtler neden Mırtıvlar ile evlilik veya kirvelik yapmazlar. Ortak ticaret yapmazlar! Mırtıvlar Kürt diline, müziğine ve genel kültürüne büyük hizmeti veriyorlar. Kürt dilini ve müziğini kendi kültürlerine, yaşamlarına eklediler. Neden siyasette, sivil toplumda onları aramıza katmıyoruz? Kürdi kurumlarda neden Mırtıvlar yok? 

Örneğin HDP nerede ise her milletten milletvekili, belediye başkanı, belediye meclis veya il genel meclis üyesi yaptı. Neden bir Mırtıv milletvekilleri yok? Doğu ve güneydoğuda HDP’nin en fanatik seçmenleri olan Mırtıvları neden yönetime katmıyorlar? 

Mırtıvlar kahvelerde bile kendi aralarında oturup çay içip muhabbet ediyorlar. Onlarla neden aynı masaları paylaşmıyoruz? Oysa onlar da bizim kadar Kürt artık ve Kürtçe konuşuyorlar. Müziğimizi onların kavallarından dinlemiyor muyuz? Oyunlarımızı onların davul zurnaları eşliğinde halaya durmuyor muyuz? En hüzünlü ağıdı onlar çalmıyorlar mı? En hareketli oyunda onların çalgılarıyla kanımız kaynamıyor mu? İyi günümüzde kötü günümüzde hep beraber değil miyiz? kaçımızın bir Mırtıv arkadaşı var?

Bu çok marifetli ve candan insanlarımızla kaynaşmalıyız. Sadece düğünlerimiz de değil yaşamın her alanında iç içe olmalıyız. Davul, zurna ve mey gibi çeşitli enstrümanlarla müzik yaparak geçimlerini sağlıyorlar. Şimdilerde müziğimizi katleden internetten müzik çalan gruplara değiştik onları..! Oysa müziğimizi orijinalitesini bozmadan en iyi onlar icra ediyor. 

Bazıları için söylüyorum; Dünyanın sınır tanımayan bu halkına üvey evlat muamelesi yapmak doğru değil. Onlar bizim kardeşlerimiz. Bizim Mırtıvlarımız, yalnız bırakmayalım, ötekileştirmeyelim. Yarından itibaren herkes onları gördüğü yerde çay içmeye davet edip, sohbet etsin. İç dünyalarına insin. Orada nice güzelliklerin olduğunu göreceksiniz…
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları


Bu içeriğe yapılan yorumlar (2 Yorum)


2 - Şinasi erdemir 10/05/2019

Tşk doğru bilgiye ulaştım bizim aile kars da dilgeranli olduğundan mirtiv diyorlardı slm


1 - Mahmut alınak 09/05/2019

Altın değerinde bir yazı


İlk - < Önceki [1]  Sonraki> - Son


Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Twitter
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre
Biz Sizi Arayalım
Ad, Soyad:
Telefon:
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
E-Mail Bülteni
Ad, Soyad:
E-Mail:
    
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi