Belediye Yönetimi Birim Müdürleri İle İstişare Toplantısı Yaptı Iğdır Belediye Başkanı Yaşar Akkuş, belediye birim müdürleri ile toplantı yaptı. Gö...           • İl Tarımdan "Dünya Gıda Günü" Ekinlikleri 16 Ekim Dünya Gıda Günü münasebeti ile ilgili olarak Iğdır İl Tarım Ve Orman M...           • Bebeklerde Tortikollis Tehlikesi Tortikollis nedir, neden görülür? Tedavi edilebilir mi? Yenidoğan bebeklerde gö...           • Serdar Ünsal: Azerbaycan'ın Bağımsızlık Yıl Dönümü Kutlu Olsun TADDEF (Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu) Genel başkan yardımcısı ve Iğdır A...           • Iğdır Belediyesinden Müjdeli Kararlar... Iğdır Belediye Meclisinin Aldığı Karar İle Engelli Vatandaşlara Ücretsiz Ulaşım Ve % 50 Su İn...           • Rektör Alma Van YYܒde Kalite Güvence Sistemi Toplantısı’na Katıldı Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde, 7 ayrı üniversitenin katılımıyla "Kalit...           • SP Milletvekili İslam:Ak Parti Kuran Okuyorsa Bir Sıkıntı Vardır Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Nazır Cihangir İslam'ın Suriye Operasyonu ile ilgili TBMM Gen...           • 3. Iğdır Bal Tanıtım Günleri Başladı Iğdır İl Tarım Ve Orman Müdürlüğünce önceki yıl başlatılan “Bal Tan...           • Atatürk Mahallesi Sakinlerinden Başkan Akkuş'a Anlamlı Ziyaret Atatürk Mahallesi Sakinleri, Iğdır Atatürk Mahallesi Sosyal Kültür ve Yardımla...           • İl Tarım Müdürü Yolcu: Dünya Kadın Çiftçiler Günü Kutlu Olsun İl Tarım Ve Orman Müdürü Özkan Yolcu Kadın Çiftçileri Ziyaret Ed...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1391582
Aktif: 72
Bugün: 1554
Dün: 3198
REKLAMLAR

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
2378 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
3639 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2992 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
3606 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2490 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
4280 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
1939 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
3429 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
1557 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1988 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
2130 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
1576 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
3647 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
3241 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
2393 İzlenme, 0 Yorum

Kürtlerin Romanları “Mırtıvlar” - Murat AKKUŞ

Kürtlerin Romanları “Mırtıvlar”

Yazar: Murat AKKUŞ |  Tarih: 04 / 05 / 2019 |  Yazı Okunma: 1109


Kürtlerin Romanları “Mırtıvlar” yeryüzünde "saf kan" denebilecek, genleri hiç karışmamış son kuşak olabilir.

Kürtler genellikle Çingenelere Mırtıv, Qereçî ya da Bengzade derler.

Kendi aralarında evlilik yaptıkları için Iğdır’dan Batman’a hangisini görürseniz simadan Mırtıvlarımızdan olduğunu anlarsınız. Kürt kültürüne büyük katkıları olan Mırtıvlar ile her neden ise evlilikler yapılmamış! Onlarda kendilerinden başkalarıyla evlenmemişler!  Ondan saf kan kalmışlardır.

Kürt coğrafyasında bıraktıkları imaj ile Mırtıvlar: Avcılık, şarkıcılık (Dengbejlik), yaban otları, mutfak eşyaları ve çeyizlik satan, falcılık yapan, dağlamacılık (Dövme), sünnetçilik, dişçilik, çalgıcılık yapan, dilencilik yapan, Esmer tenli ve şehrin kıyılarında çadırlarda veya gecekondularda yaşayan müzisyen ruhlu fakir topluluklardır. Son yıllarda yerleşik düzene geçenler çoğunluktadır. Bizdekiler hep yerleşik yaşamdalar. Ve Kürtçe konuşurlar.

Asıl vatanları Hindistan’dan geldikleri söylenen, dünyanın çeşitli yerlerinde yaşayan bu halktan kimselere Kürtler “Mırtıv, Qereçî ya da Bengzade” derler. Genelde ise “Çingene” denir. Qereçî adı eskiden Hindistan’a bağlı olan günümüzde Pakistan sınırları içinde yer alan Karaçi kentini çağrıştırmaktadır. 

Benim merak ettiğim ise şu; Kürtler neden Mırtıvlar ile evlilik veya kirvelik yapmazlar. Ortak ticaret yapmazlar! Mırtıvlar Kürt diline, müziğine ve genel kültürüne büyük hizmeti veriyorlar. Kürt dilini ve müziğini kendi kültürlerine, yaşamlarına eklediler. Neden siyasette, sivil toplumda onları aramıza katmıyoruz? Kürdi kurumlarda neden Mırtıvlar yok? 

Örneğin HDP nerede ise her milletten milletvekili, belediye başkanı, belediye meclis veya il genel meclis üyesi yaptı. Neden bir Mırtıv milletvekilleri yok? Doğu ve güneydoğuda HDP’nin en fanatik seçmenleri olan Mırtıvları neden yönetime katmıyorlar? 

Mırtıvlar kahvelerde bile kendi aralarında oturup çay içip muhabbet ediyorlar. Onlarla neden aynı masaları paylaşmıyoruz? Oysa onlar da bizim kadar Kürt artık ve Kürtçe konuşuyorlar. Müziğimizi onların kavallarından dinlemiyor muyuz? Oyunlarımızı onların davul zurnaları eşliğinde halaya durmuyor muyuz? En hüzünlü ağıdı onlar çalmıyorlar mı? En hareketli oyunda onların çalgılarıyla kanımız kaynamıyor mu? İyi günümüzde kötü günümüzde hep beraber değil miyiz? kaçımızın bir Mırtıv arkadaşı var?

Bu çok marifetli ve candan insanlarımızla kaynaşmalıyız. Sadece düğünlerimiz de değil yaşamın her alanında iç içe olmalıyız. Davul, zurna ve mey gibi çeşitli enstrümanlarla müzik yaparak geçimlerini sağlıyorlar. Şimdilerde müziğimizi katleden internetten müzik çalan gruplara değiştik onları..! Oysa müziğimizi orijinalitesini bozmadan en iyi onlar icra ediyor. 

Bazıları için söylüyorum; Dünyanın sınır tanımayan bu halkına üvey evlat muamelesi yapmak doğru değil. Onlar bizim kardeşlerimiz. Bizim Mırtıvlarımız, yalnız bırakmayalım, ötekileştirmeyelim. Yarından itibaren herkes onları gördüğü yerde çay içmeye davet edip, sohbet etsin. İç dünyalarına insin. Orada nice güzelliklerin olduğunu göreceksiniz…
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları


Bu içeriğe yapılan yorumlar (1 Yorum)


1 - Şinasi erdemir 10/05/2019

Tşk doğru bilgiye ulaştım bizim aile kars da dilgeranli olduğundan mirtiv diyorlardı slm


İlk - < Önceki [1]  Sonraki> - Son


Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi