Müdür Gönen’in 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramı Mesajı Iğdır Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen 19 Mayıs Atatürk’ü anma ...           • Haydar Aliyev Fen Lisesinde Mezuniyet Coşkusu Iğdır Haydar Aliyev  Fen lisesi son sınıf öğrencileri için mezuniyet töreni ...           • Iğdır Milletvekili Eksik'ten Ardahan Valiliğinin Aldığı Karara Tepki HDP Iğdır Milletvekili Dr. Habip EKSİK Ardahan Valiliğinin aldığı karar ile mağdur olan ve hayvanc...           • TBB Ve Barolardan Cezaevlerindeki Sorunlara Karşı Çözüm Arayışı Türkiye Barolar Birliği Ve Barolardan Cezaevlerindeki Sorunlara Karşı Çözüm ...           • İmar Barışı’ndan 19 Milyar TL Geldi, Uzatılmalı... Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından geçtiğimiz haziran ayı içerisinde y&...           • Engelli Birey Farkındalığı Oluşturuldu Iğdır Üniversitesinde 10-16 Mayıs 'Engelliler Haftası' kapsamında Sağlıklı Yaşam Topluluğu ta...           • Rektör Alma’nın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma,Gençlik ve Spor Bayramı Mesajı Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, 19 Mayıs Atatürk&rsquo...           • 19 Mayıs Gençlik Haftası Etkinlikleri Başladı Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından 15-19 Mayıs ‘Gençl...           • Sınav Kaygısıyla Baş Etmenin Yolları Öğrenciler için bir dönüm noktası olan üniversite sınavı yaklaşıyor. &O...           • Iğdır’da Biri Gazeteci 4 Kişi Gözaltına Alındı Bu sabah Iğdır’da yapılan operasyonla Gazeteci ve fotoğraf sanatçısı İdris Demirel, e...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1191438
Aktif: 31
Bugün: 1645
Dün: 3176
REKLAMLAR

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
1905 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
3059 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2471 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
3161 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2218 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
3615 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
1472 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
2724 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
1134 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1648 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
1676 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
1167 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
3206 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
2676 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
2001 İzlenme, 0 Yorum

Türkiyelileşmek - Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr.

Türkiyelileşmek

Yazar: Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr. |  Tarih: 06 / 05 / 2019 |  Yazı Okunma: 195


Zaman zaman, Kürt siyasi hareketlerinin Türkiyelileşmesinden  bahsediliyor.şu an için HDP  6,5 milyon oy almakta ve bu oy 10-12 milyon vatandaşa denk gelmektedir.Sosyolojik olarak söz konusu olan bu insanlardır.Bu insanların yarısı batı illerinde yaşamaktadır.Çünkü göç doğudan batıyadır.Demirel’in deyimiyle en büyük Kürt şehri İstanbul’dur.Türkiye cumhuriyetinin her yerleşim biriminde insanlar birlikte yaşamaktalar.Bütün siyasi partilerde,işçi sendikalarında, ve bütün demokratik kitle örgütlerinde Kürtler vardır.Üniversitelerde,bürokrasinin her kesiminde, sanayide ,ticarette ve her türlü üretimde varlar.

Milyonlarca  evlilikler yapılmış, ortak aile yapısı mevcut, çoğu Kürdün ve bizzat bazı Kürt siyasetçilerin çocukları Kürtçe bilmemekte, bütün Kürtler Türkçe okumakta ve Türkçe konuşmaktadır. Her Kürt Türkçe müziği dinlemekte,sporu,Sinemayı ve bütün  sanatsal  faaliyetleri Türkçe icra etmektedir.Peki kaç Türk Kürtçe bilmekte ,Kürde ait olanı merak etmektedir.

Anayasaya göre herkes eşit ve birinci sınıf vatandaş. O halde ne demek Türkiyelileşmek? Bununla kastedilen asimilasyon ise zaten bu da kısmen de olsa başarılmıştır ve bu süreç devam ediyor.

Kürt siyasi harekâtının varlık sebebi, farklılıklarla yaşama hakkı ve tekçi toplum projesine ve zihniyetine karşı olmaktır. Asıl amaç, ortak vatan vurgusudur, eşitlik ve demokrasidir, yerel yönetimlerin güçlenmesidir. İnsanların diline, dinine ve kültürüne saygıdır.

Türkiyelileşmek mevcut partilerin söylemini tekrarlamak ve mevcut sisteme uymaksa zaten varlık göstermesi bir anlam ifade etmez.

 Siyasi anlamda konuya bakacak olursak, mevcut partiler mesela CHP, mesela MHP veya İYİ parti Türkiyelileşmişler mi acaba. Ülkenin bir iki bölgesinde tek milletvekili çıkarmayan, tek belediye almayan, teşkilat bile kuramayan partiler nasıl Türkiyelileşiyorlar.

Batıdaki egemen kimliğin kendini üstün görmesi, kendini farklılıklarla eşit görmemesi ve siyasi egemenliği paylaşmak istememesi Türkiyelileşmenin önünde en büyük engeldir.

Her şeyden önce Türkiyelileşme, herkesin birbirini kabul etmesidir, özellikle batının Kürtleri kabul etmesidir.Zihinsel olarak Türklerin Türkiyelileşmesi gerekir.

Milliyetçi,otoriter ve militarist bir kesim el üstünde tutulurken,bunların elindeki anahtar her kapıyı açarken,barış için çırpınan,ortak vatan vurgusu yapan ve demokratik bir cumhuriyet isteyen ,Kürt legal harekatı şeytanlaştırılıyor,bu bakış açısı da Türkiye’nin Türkiyelileşmesi önünde  en büyük engeldir.

Türkiyelileşin demek, Türkiyeli değilsiniz demektir.

Sünni- Türk üstünlüğü ve tekliği iddiasında olan Türkler Türkiyelileşmeli. Rutin dışına çıkan devletin her yaptığını alkışlayan, resmi anlayışın bekçiliğini yapan Türk Türkiyelileşmedikçe Kürtlerin Türkiyelileşmesi ne işe yarar.

   Malazgirt zaferinden, İdris-i Bitlisi’den , Mustafa Kemale  kadar  tüm kazanımlar, cumhuriyetin kuruluşu dahil Kürt- Türk itifakının eseridir.

Bu güne kadarki iktidarların ve devlete egemen olmanın temelinde de bu ittifak yatmaktadır.

Tarih boyunca bu ittifakı sağlayanlar daha çok muhafazakâr kesim olmuştur.  Darısı sosyalist ve sosyal demokratların başına. yerel seçimlerde  HDP Türk solunun (Asena Meral dahil) payandası haline getirilirken il genel meclisi üyeliği bile bu partiye çok görüldü.

Türkiyelileşme düşüncesi, farklılıklara tahammül  edilmeyen, ortak vatan söylemini kabullenmeyen, birlikte var olma  düşünce ve duygusuna sahip olmayan toplumun ,bu duyguyu yaratma düşüncesidir.

 Cumhuriyet kurulduğunda, tabii ki birçok zorluklarla karşılaşıldı. İmparatorluğun bakiyesi  olan toplum,çok renkli çok kimlikli ve kültürlü bir toplumdu.Mevcut farklı toplumlar,istekli  olarak ve gönül birliği ile bir devlet oluşturamadılar.

Tepeden inme  bir ulusçuluk ile devlet kuruldu. Kurulan devlet Türk-İslam devleti olacaktı.Dünyanın her yerinde  ülkelerin kendi geleneklerine göre bazı zorluklar olmaktadır.

Türkiyelileşmek, herkese adalet,herkesin inancına saygı,hiç kimsenin yaşam biçimine müdahale etmemek, farklılıklarla bu ülkeyi güçlü kılmak ve farklılıklara saygı duymakla olur.Kısaca,Türk-İslam üstenciliği ile Türkiyelileşmek olmaz. Hele hele Osmanlı kafasıyla hiç olmaz.

Kürt siyasi hareketlerine düşen, ülkenin ekonomik, sosyal,siyasal ve kültürel tüm sorunlarını gündemine alması ve tüm kimliklere kapılarını açmalarıdır.Bunu da başardıkları görülmekte ve umutlar yeşermektedir.

Bu ülke hepimizin, ya hep birlikte mutlu olacağız veya hepimiz acı çekeceğiz. Hiç kimsenin insanları, kendi ülkelerinin sevgisiyle test etmeye hakkı yoktur.

Türkiyelileşmek, Kürt siyasetinin batıda aday göstermemesi olmamalı, onurlu ve barışçı bir tutumu herkes göstermelidir.

Ya sev ya terk et veya defol git değil, sev ve kucaklaş.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Twitter
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre
Biz Sizi Arayalım
Ad, Soyad:
Telefon:
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
E-Mail Bülteni
Ad, Soyad:
E-Mail:
    
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi