İran Ve Nahçivan Sınır Kapıları Kapatıldı İran ile olan sınır kapıları kapatıldı, uçuşlar durduruldu. İran ve Nahçivan sınır k...           • Hocalı Soykırımı Şehitleri Iğdır'da Anıldı Azerbaycan Kars başkonsolosluğu, Iğdır Azerbaycan Evi Derneği ,Iğdır-Azerbaycan Dil, Tarih ve...           • İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Aşılama Çalışmalarını Sürdürüyor İl Tarım Ve Orman Müdürü Özkan Yolcu Aşılama Çalışmalarını Yerinde İnce...           • Prof. Dr.H.Tamer Dodurka ‘’Virüsleri Engelleyemeyiz Ama Korunabiliriz’’ İstanbul Rumeli Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.H.Tamer Dodurka son günlerde arta...           • Iğdır HDP: Anadilde Eğitim Hakkının Gaspına Son Verilmeli Halkların Demokratik Partisi (HDP) Iğdır İl Örgütü “Dünya Anadili Gü...           • Iğdır İşkur Kadın istihdamını Artırmaya Yönelik Kursları Sürdürüyor İşkur Iğdır İl Müdürlüğünden kayıtlı kadın istihdamını artırmaya yönelik ...           • Bu Besinler Ağız ve Diş Sağlığımızı Bozuyor Ağız ve diş sağlığımız vücudumuz için oldukça önemli. Ağız ve diş sağlığım...           • Hava-İş: Pazar Mesailerine Dair Davamızın İlk Duruşması Yapıldı Pazar mesaileri başta olmak üzere 26. Dönem Toplu İş Sözleşmesi’ndeki ihlalle...           • Iğdır Belediyesinde Toplu İş Sözleşmesi İmzalandı Iğdır Belediyesi Personel A.Ş ile Belediye İş Sendikası arasında yapılan görüşmelerin ar...           • AK Parti Tuzluca İlçe Başkanı Belli Oldu Beş yıldır aynı kişinin Ak Parti İlçe Başkanlığını yürüttüğü Tuzluca&rs...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1544841
Aktif: 28
Bugün: 208
Dün: 2144
Son Videolar

Iğdır Tanıtım Videosu
262 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
117 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
262 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
232 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
216 İzlenme, 0 Yorum

Em.Md. Yüksel Babal Unutulmaz
226 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
217 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
258 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
222 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
235 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
201 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
210 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
231 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
234 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
223 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Türkiyelileşmek - Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr.

Türkiyelileşmek

Yazar: Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr. |  Tarih: 06 / 05 / 2019 |  Yazı Okunma: 474


Zaman zaman, Kürt siyasi hareketlerinin Türkiyelileşmesinden  bahsediliyor.şu an için HDP  6,5 milyon oy almakta ve bu oy 10-12 milyon vatandaşa denk gelmektedir.Sosyolojik olarak söz konusu olan bu insanlardır.Bu insanların yarısı batı illerinde yaşamaktadır.Çünkü göç doğudan batıyadır.Demirel’in deyimiyle en büyük Kürt şehri İstanbul’dur.Türkiye cumhuriyetinin her yerleşim biriminde insanlar birlikte yaşamaktalar.Bütün siyasi partilerde,işçi sendikalarında, ve bütün demokratik kitle örgütlerinde Kürtler vardır.Üniversitelerde,bürokrasinin her kesiminde, sanayide ,ticarette ve her türlü üretimde varlar.

Milyonlarca  evlilikler yapılmış, ortak aile yapısı mevcut, çoğu Kürdün ve bizzat bazı Kürt siyasetçilerin çocukları Kürtçe bilmemekte, bütün Kürtler Türkçe okumakta ve Türkçe konuşmaktadır. Her Kürt Türkçe müziği dinlemekte,sporu,Sinemayı ve bütün  sanatsal  faaliyetleri Türkçe icra etmektedir.Peki kaç Türk Kürtçe bilmekte ,Kürde ait olanı merak etmektedir.

Anayasaya göre herkes eşit ve birinci sınıf vatandaş. O halde ne demek Türkiyelileşmek? Bununla kastedilen asimilasyon ise zaten bu da kısmen de olsa başarılmıştır ve bu süreç devam ediyor.

Kürt siyasi harekâtının varlık sebebi, farklılıklarla yaşama hakkı ve tekçi toplum projesine ve zihniyetine karşı olmaktır. Asıl amaç, ortak vatan vurgusudur, eşitlik ve demokrasidir, yerel yönetimlerin güçlenmesidir. İnsanların diline, dinine ve kültürüne saygıdır.

Türkiyelileşmek mevcut partilerin söylemini tekrarlamak ve mevcut sisteme uymaksa zaten varlık göstermesi bir anlam ifade etmez.

 Siyasi anlamda konuya bakacak olursak, mevcut partiler mesela CHP, mesela MHP veya İYİ parti Türkiyelileşmişler mi acaba. Ülkenin bir iki bölgesinde tek milletvekili çıkarmayan, tek belediye almayan, teşkilat bile kuramayan partiler nasıl Türkiyelileşiyorlar.

Batıdaki egemen kimliğin kendini üstün görmesi, kendini farklılıklarla eşit görmemesi ve siyasi egemenliği paylaşmak istememesi Türkiyelileşmenin önünde en büyük engeldir.

Her şeyden önce Türkiyelileşme, herkesin birbirini kabul etmesidir, özellikle batının Kürtleri kabul etmesidir.Zihinsel olarak Türklerin Türkiyelileşmesi gerekir.

Milliyetçi,otoriter ve militarist bir kesim el üstünde tutulurken,bunların elindeki anahtar her kapıyı açarken,barış için çırpınan,ortak vatan vurgusu yapan ve demokratik bir cumhuriyet isteyen ,Kürt legal harekatı şeytanlaştırılıyor,bu bakış açısı da Türkiye’nin Türkiyelileşmesi önünde  en büyük engeldir.

Türkiyelileşin demek, Türkiyeli değilsiniz demektir.

Sünni- Türk üstünlüğü ve tekliği iddiasında olan Türkler Türkiyelileşmeli. Rutin dışına çıkan devletin her yaptığını alkışlayan, resmi anlayışın bekçiliğini yapan Türk Türkiyelileşmedikçe Kürtlerin Türkiyelileşmesi ne işe yarar.

   Malazgirt zaferinden, İdris-i Bitlisi’den , Mustafa Kemale  kadar  tüm kazanımlar, cumhuriyetin kuruluşu dahil Kürt- Türk itifakının eseridir.

Bu güne kadarki iktidarların ve devlete egemen olmanın temelinde de bu ittifak yatmaktadır.

Tarih boyunca bu ittifakı sağlayanlar daha çok muhafazakâr kesim olmuştur.  Darısı sosyalist ve sosyal demokratların başına. yerel seçimlerde  HDP Türk solunun (Asena Meral dahil) payandası haline getirilirken il genel meclisi üyeliği bile bu partiye çok görüldü.

Türkiyelileşme düşüncesi, farklılıklara tahammül  edilmeyen, ortak vatan söylemini kabullenmeyen, birlikte var olma  düşünce ve duygusuna sahip olmayan toplumun ,bu duyguyu yaratma düşüncesidir.

 Cumhuriyet kurulduğunda, tabii ki birçok zorluklarla karşılaşıldı. İmparatorluğun bakiyesi  olan toplum,çok renkli çok kimlikli ve kültürlü bir toplumdu.Mevcut farklı toplumlar,istekli  olarak ve gönül birliği ile bir devlet oluşturamadılar.

Tepeden inme  bir ulusçuluk ile devlet kuruldu. Kurulan devlet Türk-İslam devleti olacaktı.Dünyanın her yerinde  ülkelerin kendi geleneklerine göre bazı zorluklar olmaktadır.

Türkiyelileşmek, herkese adalet,herkesin inancına saygı,hiç kimsenin yaşam biçimine müdahale etmemek, farklılıklarla bu ülkeyi güçlü kılmak ve farklılıklara saygı duymakla olur.Kısaca,Türk-İslam üstenciliği ile Türkiyelileşmek olmaz. Hele hele Osmanlı kafasıyla hiç olmaz.

Kürt siyasi hareketlerine düşen, ülkenin ekonomik, sosyal,siyasal ve kültürel tüm sorunlarını gündemine alması ve tüm kimliklere kapılarını açmalarıdır.Bunu da başardıkları görülmekte ve umutlar yeşermektedir.

Bu ülke hepimizin, ya hep birlikte mutlu olacağız veya hepimiz acı çekeceğiz. Hiç kimsenin insanları, kendi ülkelerinin sevgisiyle test etmeye hakkı yoktur.

Türkiyelileşmek, Kürt siyasetinin batıda aday göstermemesi olmamalı, onurlu ve barışçı bir tutumu herkes göstermelidir.

Ya sev ya terk et veya defol git değil, sev ve kucaklaş.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi