Güneşin Zararlı Etkisinden Dekoltenizi Koruyun Boyun ve Dekolte Bölgeniz Yaşınızı Ele Vermesin! Boyun ve dekoltemiz güneşte en kolay k...           • Belediye 5 Yıllık Stratejik Plan İçin İlk Mahalle Toplantısını Yaptı 5 Yıllık Stratejik Plan Çalışmaları Kapsamında Gerçekleştirilecek Mahalle Toplantıla...           • Dengir Mir Mehmet Fırat Ebediyete İntikal Etti HDP eski Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat, Karşıyaka Mezarlığı'nda son yolculuğuna uğur...           • Çocuk Evlendirmelerin En Fazla Yaşandığı İl Ağrı...   Iğdır’daki toplam evliliklerin yüzde 33,85’i (1885 kadın).  Sosyo...           • Kafkas Spor Kulübünden Teşekkür Ziyareti Kafkas spor Kulüp Başkanı ve Sporcularıyla Iğdır Gençlik ve Spor İl Müdür&uu...           • Yüzlerce Öğrenciye Burs İmkanı! İstanbul Rumeli Üniversitesi kendilerini tercih eden üniversite öğrencisi adayların...           • Kampüse Bir Su Kuyusu Daha Eklendi Iğdır Üniversitesi Şehit Bülent Yurtseven Kampüsüne, DSİ 8. Erzurum Bölge...           • İl Özel İdaresi Makine Park Sahasında Yangın Tatbikatı Yapıldı Iğdır İl Özel İdaresi makine park sahasında  görev yapan personellere yön...           • İstanbul Büyükşehir Belediyesi Üniversitemize Bir Otobüs Hibe Etti İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından İsuzu marka 27 kişilik bir otobüs I...           • DAP Destekleri Meyvesini Veriyor DAP İdaresi’nin 2014 yılında ‘Kurumsal Kapasitenin Geliştirilmesi Projesi’ kapsa...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1266835
Aktif: 31
Bugün: 714
Dün: 2058
REKLAMLAR

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
2080 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
3289 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2675 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
3341 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2311 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
3873 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
1661 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
2998 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
1270 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1781 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
1839 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
1302 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
3370 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
2892 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
2142 İzlenme, 0 Yorum

Türkiyelileşmek - Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr.

Türkiyelileşmek

Yazar: Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr. |  Tarih: 06 / 05 / 2019 |  Yazı Okunma: 269


Zaman zaman, Kürt siyasi hareketlerinin Türkiyelileşmesinden  bahsediliyor.şu an için HDP  6,5 milyon oy almakta ve bu oy 10-12 milyon vatandaşa denk gelmektedir.Sosyolojik olarak söz konusu olan bu insanlardır.Bu insanların yarısı batı illerinde yaşamaktadır.Çünkü göç doğudan batıyadır.Demirel’in deyimiyle en büyük Kürt şehri İstanbul’dur.Türkiye cumhuriyetinin her yerleşim biriminde insanlar birlikte yaşamaktalar.Bütün siyasi partilerde,işçi sendikalarında, ve bütün demokratik kitle örgütlerinde Kürtler vardır.Üniversitelerde,bürokrasinin her kesiminde, sanayide ,ticarette ve her türlü üretimde varlar.

Milyonlarca  evlilikler yapılmış, ortak aile yapısı mevcut, çoğu Kürdün ve bizzat bazı Kürt siyasetçilerin çocukları Kürtçe bilmemekte, bütün Kürtler Türkçe okumakta ve Türkçe konuşmaktadır. Her Kürt Türkçe müziği dinlemekte,sporu,Sinemayı ve bütün  sanatsal  faaliyetleri Türkçe icra etmektedir.Peki kaç Türk Kürtçe bilmekte ,Kürde ait olanı merak etmektedir.

Anayasaya göre herkes eşit ve birinci sınıf vatandaş. O halde ne demek Türkiyelileşmek? Bununla kastedilen asimilasyon ise zaten bu da kısmen de olsa başarılmıştır ve bu süreç devam ediyor.

Kürt siyasi harekâtının varlık sebebi, farklılıklarla yaşama hakkı ve tekçi toplum projesine ve zihniyetine karşı olmaktır. Asıl amaç, ortak vatan vurgusudur, eşitlik ve demokrasidir, yerel yönetimlerin güçlenmesidir. İnsanların diline, dinine ve kültürüne saygıdır.

Türkiyelileşmek mevcut partilerin söylemini tekrarlamak ve mevcut sisteme uymaksa zaten varlık göstermesi bir anlam ifade etmez.

 Siyasi anlamda konuya bakacak olursak, mevcut partiler mesela CHP, mesela MHP veya İYİ parti Türkiyelileşmişler mi acaba. Ülkenin bir iki bölgesinde tek milletvekili çıkarmayan, tek belediye almayan, teşkilat bile kuramayan partiler nasıl Türkiyelileşiyorlar.

Batıdaki egemen kimliğin kendini üstün görmesi, kendini farklılıklarla eşit görmemesi ve siyasi egemenliği paylaşmak istememesi Türkiyelileşmenin önünde en büyük engeldir.

Her şeyden önce Türkiyelileşme, herkesin birbirini kabul etmesidir, özellikle batının Kürtleri kabul etmesidir.Zihinsel olarak Türklerin Türkiyelileşmesi gerekir.

Milliyetçi,otoriter ve militarist bir kesim el üstünde tutulurken,bunların elindeki anahtar her kapıyı açarken,barış için çırpınan,ortak vatan vurgusu yapan ve demokratik bir cumhuriyet isteyen ,Kürt legal harekatı şeytanlaştırılıyor,bu bakış açısı da Türkiye’nin Türkiyelileşmesi önünde  en büyük engeldir.

Türkiyelileşin demek, Türkiyeli değilsiniz demektir.

Sünni- Türk üstünlüğü ve tekliği iddiasında olan Türkler Türkiyelileşmeli. Rutin dışına çıkan devletin her yaptığını alkışlayan, resmi anlayışın bekçiliğini yapan Türk Türkiyelileşmedikçe Kürtlerin Türkiyelileşmesi ne işe yarar.

   Malazgirt zaferinden, İdris-i Bitlisi’den , Mustafa Kemale  kadar  tüm kazanımlar, cumhuriyetin kuruluşu dahil Kürt- Türk itifakının eseridir.

Bu güne kadarki iktidarların ve devlete egemen olmanın temelinde de bu ittifak yatmaktadır.

Tarih boyunca bu ittifakı sağlayanlar daha çok muhafazakâr kesim olmuştur.  Darısı sosyalist ve sosyal demokratların başına. yerel seçimlerde  HDP Türk solunun (Asena Meral dahil) payandası haline getirilirken il genel meclisi üyeliği bile bu partiye çok görüldü.

Türkiyelileşme düşüncesi, farklılıklara tahammül  edilmeyen, ortak vatan söylemini kabullenmeyen, birlikte var olma  düşünce ve duygusuna sahip olmayan toplumun ,bu duyguyu yaratma düşüncesidir.

 Cumhuriyet kurulduğunda, tabii ki birçok zorluklarla karşılaşıldı. İmparatorluğun bakiyesi  olan toplum,çok renkli çok kimlikli ve kültürlü bir toplumdu.Mevcut farklı toplumlar,istekli  olarak ve gönül birliği ile bir devlet oluşturamadılar.

Tepeden inme  bir ulusçuluk ile devlet kuruldu. Kurulan devlet Türk-İslam devleti olacaktı.Dünyanın her yerinde  ülkelerin kendi geleneklerine göre bazı zorluklar olmaktadır.

Türkiyelileşmek, herkese adalet,herkesin inancına saygı,hiç kimsenin yaşam biçimine müdahale etmemek, farklılıklarla bu ülkeyi güçlü kılmak ve farklılıklara saygı duymakla olur.Kısaca,Türk-İslam üstenciliği ile Türkiyelileşmek olmaz. Hele hele Osmanlı kafasıyla hiç olmaz.

Kürt siyasi hareketlerine düşen, ülkenin ekonomik, sosyal,siyasal ve kültürel tüm sorunlarını gündemine alması ve tüm kimliklere kapılarını açmalarıdır.Bunu da başardıkları görülmekte ve umutlar yeşermektedir.

Bu ülke hepimizin, ya hep birlikte mutlu olacağız veya hepimiz acı çekeceğiz. Hiç kimsenin insanları, kendi ülkelerinin sevgisiyle test etmeye hakkı yoktur.

Türkiyelileşmek, Kürt siyasetinin batıda aday göstermemesi olmamalı, onurlu ve barışçı bir tutumu herkes göstermelidir.

Ya sev ya terk et veya defol git değil, sev ve kucaklaş.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Twitter
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre
Biz Sizi Arayalım
Ad, Soyad:
Telefon:
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
E-Mail Bülteni
Ad, Soyad:
E-Mail:
    
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi