Sefer Karakoyunlu: Hava Kirliliği Iğdır İçin Kader Olmamalıdır Sefer Karakoyunlu: Hava Kirliliği Iğdır İçin Kader Olmamalıdır. Yetkilileri Önlem Alma...           • İl Müftüsünü Ziyaret Eden Başkan Akkuş: Taziye Yemekleri Kaldırılmalı Iğdır Belediye Başkanı Yaşar Akkuş Iğdır İl müftüsü Mustafa Tekin’i makamında...           • Bu Besinler Unutkanlığa İyi Geliyor Bir söz vardır, zaman zaman hepimiz kullanırız. ‘’ Dün ne yediğimi bile hatı...           • Cumhuriyet Başsavcısı Ener'den Adliyedeki Saldırı İle İlgili Açıklama Iğdır Cumhuriyet Başsavcısı Oğuz Şükrü Ener, 17 Eylül 2019 tarihinde Iğdır Adliyesi...           • Yılın İlk Asfaltı Özgür Mahallesine Dökülmeye Başlandı Iğdır Belediyesi ekipleri, Özgür mahallesinde, 2019 yılının ilk asfaltını döktü...           • Rektör Alma’dan Gaziler Günü Mesajı Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Gaziler Günü dola...           • Öğrencilere Uygulamalı Trafik Güvenliği Eğitimi 2019-2020 Eğitim öğretim yılının başlaması ile beraber Iğdır İl Emniyet Müdürlü...           • Iğdır Belediye 76 Spor 2019-2020 Yılı Futbol Sezonu Açılışını Yaptı Iğdır amatör liginde mücadele edecek Iğdır belediye 76 spor yeni sezon hazırlıklarına ba...           • Depresyon Tedavisinde Egzersiz Şart! Yapılan son çalışmalara göre, egzersizin hem depresyonu önlemeye hem de semptoml...           • Iğdır Adliyesi Önünde Kavga: 1 Ölü, 1 Yaralı Iğdır Adliyesi önünde aile içi görülen bir dava nedeniyle çıkan ...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1357894
Aktif: 32
Bugün: 287
Dün: 2803
REKLAMLAR

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
2308 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
3545 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2912 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
3541 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2444 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
4183 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
1876 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
3308 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
1498 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1939 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
2046 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
1508 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
3568 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
3144 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
2323 İzlenme, 0 Yorum

Ah İstanbul... - Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr.

Ah İstanbul...

Yazar: Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr. |  Tarih: 21 / 05 / 2019 |  Yazı Okunma: 1676


İstanbul batı medeniyetini, Afrika ve Asya’ya aktaracak kapıdır. Türklerin elindedir. Korkarım ki Türklerin dini taassubu ve teokratik düzeni buna engel olur. Karl Marx.

İstanbul, Roma, Bizans ve Osmanlı gibi üç evrensel imparatorluğa başkentlik yapmıştır.Cami,Sinagog ve Kiliselerin bir arada olduğu, farklı inançların bir arada yaşadığı bir hoşgörüye sahip bir kent olmuştur,İstanbul.

Bilim, Kültür ve Sanat’ın merkezi olan İstanbul aynı zamanda aşkların yaşandığı ve  isyanların, entrikaların, acıların yaşandığı bir kent olmuştur.

İstanbul için “Bir sengine yek-pare Acem mülkü fedadır” diyen şair; Nedim, İstanbul’un suyu ve havasını cennetin suyu ve havasına benzetmiştir.

Yahya Kemal’e Ankara’nın neyini seviyorsunuz diye sorulduğunda “Ben Ankara’nın, Ankaradan İstanbul’a dönüşünü seviyorum demiştir.”

Nazım Hikmet sürgünde iken yine sürgünde, Berlin’de bulunan ünlü ressam Abidin Dino’ya Dino sen mutluluğun resmini çizebilir misin? diye sorduğunda, Abidin Dino evet Nazım, ikimiz İstanbul’a gideriz, Boğazda yer içeriz, işte sana mutluluğun resmi demiştir.

İnsanları büyüleyen bu 8500 yıllık kent tarih boyunca çok kişinin dikkatini çekmiş ve saldırılara, kuşatmalara maruz kalmıştır. İslamiyet’e ilk saldırı Muaviye zamanında olmuştur.Muaviye’nin,Hz. Muhammed’in , dediği söylenen” Onu fetheden komutan ne güzel komutan,onu fetheden ordu ne güzel ordu” müjdesine erme yarışına katılıp bunu kendine mal etmek için bu saldırıyı düzenlediği ileri sürülmektedir.

Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’u kuşattığı zaman Bizans sarayı ve din adamlarının meleklerin cinsiyetini tartıştıkları söylenir. Bu nedenle İmparator Konstantin, ben ölürsem mezarıma şunu yazın demiştir;”Kör olduğu sürece yaşadı, bir gün gözlerini açtığında duyduğu tiksinti onu öldürdü.”

İstanbul çok ihanetler gördü. Rant uğruna adeta talan edildi. Beton yığınına döndü. Doğası tahrip edildi.

İstanbul son ölümcül darbeyi YSK dan yedi.Seçilmiş belediye başkanının mazbatasını birileri istemedi diye iptal etti ve yeniden seçim kararı aldı.

KHK ile ayrılan kişiler seçildiğinde mazbataları verilmemiştir. Aday olursunuz ama seçilemezsiniz mantığı işlemiştir. YSK kararları yaralayıcı olmuştur.

YSK kararı 16 milyon İstanbul’unun infialine yol açmıştır. Halkın oy onuruna ,namusuna okunulmuştur.

Halk adına karar vermiş ve halka aksızlık etmiştir. Bu nedenle YSK halk nezdinde hüküm giymiştir. Halkın bütün programları alt üst olmuştur.

Seçimlerle ilgili hak arama mercii olan YSK çanı beş kez çalmıştır. Çünkü hukuku öldürmüştür.

İktidar YSK kararını ”Milli iradeyi güçlendirecek en doğru adım” olarak nitelerken, Muhalefet “Hukuk cinayeti” olarak niteler.

Ancak bu karar karşısında toplum seferberlik başlatmıştır. Hak, hukuk ve adalet nöbetleri tutuluyor.Toplum ülkenin geleceğini tehlikede görüyor ve sahip çıkıyor.İnsanların oy kullanması için herkes çeşitli vaatlerde bulunuyor.Artık vicdanlar ses veriyor.Milli bir uyanış söz konusudur.Halk demokrasi,hukuk ve özgürlüğe sahip çıkmaktadır.Bu yüksek irade bu heyecan yöneticilere ve bazı kurumlara bir uyarı olmuştur.

Dış Dünya, hukuk ve demokrasi açısından endişelerini bildirmişlerdir. ABD, seçimlerin, seçmenin sonuçları kabul edeceği özgür,adil ve şeffaf bir ortamda geçmesini bekliyoruz demektedir.

AB ülkeleri YSK kararını güldürü diye niteliyor ve seçimleri izlemek amacıyla heyet göndermek için yetkililerle görüşüyor.

Seçim sonuçlarını belirleyen en önemli etken ekonomi olmuştur. Görülüyor ki ekonomi 31 Marta göre daha kötü durumdadır.

Meydanlarda kullanılan dil ayrıştırıcı olmuştur. Tahrik edici dille toplum tepki vermiştir. Toplumun birliği ve bütünlüğü için ölçülü ve saygılı dil kullanılmalıdır.

Ekrem İmamoğlu’nun kullandığı dil ve ılımlı tutumu kucaklayıcı olmuş ve takdir kazanmıştır.

Bu güne kadar işlenen suçları örtbas etmek için ve İstanbul rantından vazgeçmemek için halk iradesine ipotek konmuştur.

23 Haziranda ya cumhuriyet kazanacak ya da monarşi. Cumhuriyet cesaret ister, direnme ister, kahramanlık ister. Aynen 1923 gibi.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi