Havuz Keyfi Yaparken, Gözlere Dikkat Yazın sıcak havalarla baş edebilmenin en keyifli ve eğlenceli yolları arasında deniz ve havuz kena...           • Iğdır Çalışma ve İş Kurumu'ndan TYP Duyurusu İl Müdürlüğümüz ile çeşitli kamu kurumları arasında Toplum Yararın...           • Uzman Diyetisyen Arpacı: Sağlıklı Beslenme İşitme Kaybını Önlüyor Yanlış beslenme kalbi besleyen damarlardaki gibi kulak içi kılcal damarlarda da tıkanmalara...           • Türkiye Kurgusal Duruşma Yarışması Bölge Birincileri Belirlendi Türkiye Barolar Birliği Eğitim Merkezi tarafından bu yıl 6'ncısı düzenlenen Türkiye...           • Iğdır Belediyesi Ücretsiz Yaz Futbol Okulunu Açtı Iğdır Belediyesi’nin son yıllarda düzenli olarak yaz aylarında okulların tatil olması i...           • TGS Akademi’nin 3'ncü Gazetecilik Eğitim Semineri Kars'ta Yapıldı Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Akademi’nin Gazetecilik Eğitim Semineri’nin 3...           • Iğdır´Da 50 Bin Öğrenci Karnelerini Alarak Tatile Girdi Iğdır merkez Mehmet Çavuş  ilkokulunda karne töreni düzenlendi.  &...           • Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen’den Ailelere Karne Uyarısı Iğdır Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen  , velileri, “Notları dü...           • Komşu Şehrin Minik Öğrencilerinden Anlamlı Ziyaret Ağrı Taşlıçay Yukarı Esen İlköğretim Okulunda öğrenim gören bir grup öğ...           • Belediye Meclis Üyelerine 76 Iğdır Belediye Sporun Formaları Verildi Iğdır Belediye Meclis Üyelerine 76 Iğdır Belediye Sporun Formaları Hediye Edildi. Iğdır Bele...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1225912
Aktif: 29
Bugün: 603
Dün: 2309
REKLAMLAR

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
1979 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
3154 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2548 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
3245 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2265 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
3727 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
1550 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
2841 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
1185 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1704 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
1759 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
1217 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
3276 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
2756 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
2063 İzlenme, 0 Yorum

Ah İstanbul... - Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr.

Ah İstanbul...

Yazar: Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr. |  Tarih: 21 / 05 / 2019 |  Yazı Okunma: 418


İstanbul batı medeniyetini, Afrika ve Asya’ya aktaracak kapıdır. Türklerin elindedir. Korkarım ki Türklerin dini taassubu ve teokratik düzeni buna engel olur. Karl Marx.

İstanbul, Roma, Bizans ve Osmanlı gibi üç evrensel imparatorluğa başkentlik yapmıştır.Cami,Sinagog ve Kiliselerin bir arada olduğu, farklı inançların bir arada yaşadığı bir hoşgörüye sahip bir kent olmuştur,İstanbul.

Bilim, Kültür ve Sanat’ın merkezi olan İstanbul aynı zamanda aşkların yaşandığı ve  isyanların, entrikaların, acıların yaşandığı bir kent olmuştur.

İstanbul için “Bir sengine yek-pare Acem mülkü fedadır” diyen şair; Nedim, İstanbul’un suyu ve havasını cennetin suyu ve havasına benzetmiştir.

Yahya Kemal’e Ankara’nın neyini seviyorsunuz diye sorulduğunda “Ben Ankara’nın, Ankaradan İstanbul’a dönüşünü seviyorum demiştir.”

Nazım Hikmet sürgünde iken yine sürgünde, Berlin’de bulunan ünlü ressam Abidin Dino’ya Dino sen mutluluğun resmini çizebilir misin? diye sorduğunda, Abidin Dino evet Nazım, ikimiz İstanbul’a gideriz, Boğazda yer içeriz, işte sana mutluluğun resmi demiştir.

İnsanları büyüleyen bu 8500 yıllık kent tarih boyunca çok kişinin dikkatini çekmiş ve saldırılara, kuşatmalara maruz kalmıştır. İslamiyet’e ilk saldırı Muaviye zamanında olmuştur.Muaviye’nin,Hz. Muhammed’in , dediği söylenen” Onu fetheden komutan ne güzel komutan,onu fetheden ordu ne güzel ordu” müjdesine erme yarışına katılıp bunu kendine mal etmek için bu saldırıyı düzenlediği ileri sürülmektedir.

Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’u kuşattığı zaman Bizans sarayı ve din adamlarının meleklerin cinsiyetini tartıştıkları söylenir. Bu nedenle İmparator Konstantin, ben ölürsem mezarıma şunu yazın demiştir;”Kör olduğu sürece yaşadı, bir gün gözlerini açtığında duyduğu tiksinti onu öldürdü.”

İstanbul çok ihanetler gördü. Rant uğruna adeta talan edildi. Beton yığınına döndü. Doğası tahrip edildi.

İstanbul son ölümcül darbeyi YSK dan yedi.Seçilmiş belediye başkanının mazbatasını birileri istemedi diye iptal etti ve yeniden seçim kararı aldı.

KHK ile ayrılan kişiler seçildiğinde mazbataları verilmemiştir. Aday olursunuz ama seçilemezsiniz mantığı işlemiştir. YSK kararları yaralayıcı olmuştur.

YSK kararı 16 milyon İstanbul’unun infialine yol açmıştır. Halkın oy onuruna ,namusuna okunulmuştur.

Halk adına karar vermiş ve halka aksızlık etmiştir. Bu nedenle YSK halk nezdinde hüküm giymiştir. Halkın bütün programları alt üst olmuştur.

Seçimlerle ilgili hak arama mercii olan YSK çanı beş kez çalmıştır. Çünkü hukuku öldürmüştür.

İktidar YSK kararını ”Milli iradeyi güçlendirecek en doğru adım” olarak nitelerken, Muhalefet “Hukuk cinayeti” olarak niteler.

Ancak bu karar karşısında toplum seferberlik başlatmıştır. Hak, hukuk ve adalet nöbetleri tutuluyor.Toplum ülkenin geleceğini tehlikede görüyor ve sahip çıkıyor.İnsanların oy kullanması için herkes çeşitli vaatlerde bulunuyor.Artık vicdanlar ses veriyor.Milli bir uyanış söz konusudur.Halk demokrasi,hukuk ve özgürlüğe sahip çıkmaktadır.Bu yüksek irade bu heyecan yöneticilere ve bazı kurumlara bir uyarı olmuştur.

Dış Dünya, hukuk ve demokrasi açısından endişelerini bildirmişlerdir. ABD, seçimlerin, seçmenin sonuçları kabul edeceği özgür,adil ve şeffaf bir ortamda geçmesini bekliyoruz demektedir.

AB ülkeleri YSK kararını güldürü diye niteliyor ve seçimleri izlemek amacıyla heyet göndermek için yetkililerle görüşüyor.

Seçim sonuçlarını belirleyen en önemli etken ekonomi olmuştur. Görülüyor ki ekonomi 31 Marta göre daha kötü durumdadır.

Meydanlarda kullanılan dil ayrıştırıcı olmuştur. Tahrik edici dille toplum tepki vermiştir. Toplumun birliği ve bütünlüğü için ölçülü ve saygılı dil kullanılmalıdır.

Ekrem İmamoğlu’nun kullandığı dil ve ılımlı tutumu kucaklayıcı olmuş ve takdir kazanmıştır.

Bu güne kadar işlenen suçları örtbas etmek için ve İstanbul rantından vazgeçmemek için halk iradesine ipotek konmuştur.

23 Haziranda ya cumhuriyet kazanacak ya da monarşi. Cumhuriyet cesaret ister, direnme ister, kahramanlık ister. Aynen 1923 gibi.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Twitter
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre
Biz Sizi Arayalım
Ad, Soyad:
Telefon:
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
E-Mail Bülteni
Ad, Soyad:
E-Mail:
    
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi