Havuz Keyfi Yaparken, Gözlere Dikkat Yazın sıcak havalarla baş edebilmenin en keyifli ve eğlenceli yolları arasında deniz ve havuz kena...           • Iğdır Çalışma ve İş Kurumu'ndan TYP Duyurusu İl Müdürlüğümüz ile çeşitli kamu kurumları arasında Toplum Yararın...           • Uzman Diyetisyen Arpacı: Sağlıklı Beslenme İşitme Kaybını Önlüyor Yanlış beslenme kalbi besleyen damarlardaki gibi kulak içi kılcal damarlarda da tıkanmalara...           • Türkiye Kurgusal Duruşma Yarışması Bölge Birincileri Belirlendi Türkiye Barolar Birliği Eğitim Merkezi tarafından bu yıl 6'ncısı düzenlenen Türkiye...           • Iğdır Belediyesi Ücretsiz Yaz Futbol Okulunu Açtı Iğdır Belediyesi’nin son yıllarda düzenli olarak yaz aylarında okulların tatil olması i...           • TGS Akademi’nin 3'ncü Gazetecilik Eğitim Semineri Kars'ta Yapıldı Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Akademi’nin Gazetecilik Eğitim Semineri’nin 3...           • Iğdır´Da 50 Bin Öğrenci Karnelerini Alarak Tatile Girdi Iğdır merkez Mehmet Çavuş  ilkokulunda karne töreni düzenlendi.  &...           • Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen’den Ailelere Karne Uyarısı Iğdır Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen  , velileri, “Notları dü...           • Komşu Şehrin Minik Öğrencilerinden Anlamlı Ziyaret Ağrı Taşlıçay Yukarı Esen İlköğretim Okulunda öğrenim gören bir grup öğ...           • Belediye Meclis Üyelerine 76 Iğdır Belediye Sporun Formaları Verildi Iğdır Belediye Meclis Üyelerine 76 Iğdır Belediye Sporun Formaları Hediye Edildi. Iğdır Bele...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1225911
Aktif: 29
Bugün: 601
Dün: 2309
REKLAMLAR

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
1979 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
3154 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2548 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
3245 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2264 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
3727 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
1549 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
2841 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
1185 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1704 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
1759 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
1217 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
3276 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
2756 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
2063 İzlenme, 0 Yorum

Güçleri Küstürmüşüz - Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr.

Güçleri Küstürmüşüz

Yazar: Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr. |  Tarih: 08 / 06 / 2019 |  Yazı Okunma: 190


“Ayılar gelmemiş, çünkü iz yok, iz yok çünkü buz yok,buz yok çünkü rüzgar yok,rüzgar yok çünkü güçleri küstürmüşüz” Eskimo sözü.

“Son ırmak kuruduğunda,son ağaç yok olduğunda,son balık öldüğünde,beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak.” Kızılderili sözü

“Boynumda elmaslar olmasındansa,masamda güller olmasını tercih ederim” Emma Goldman.

Vahşi kapitalizm aç gözlülüğüyle doğayı sömürüyor ve insanlığın karanlık sonunu hazırlıyor.sanayi kuruluşlarında kullandığı fosil yakıtlarla doğayı canlılar için yaşanmaz hale getiriyor.Emperyalizm büyüme sınırına dayandıkça daha da saldırganlaşıyor.Enerji kaynaklarına hükmeden ABD emperyalizmi bu nedenle iki petrol noktası olan Venezuela ve İran’a saldırıyor.

Sanayide ve günlük hayatta kullanılan yakıtların saldığı bazı gazlar ozon tabakasını inceltmektedir.Dolayısıyla Güneşten gelen mor ötesi ışınlar,ozon tabakası tarafından tutunmayarak doğrudan dünyaya ulaşır ve bitkilere,hayvanlara ve insanlara radyasyon etkisi ile  zarar vererek ekosistemi tahrip etmektedir.

Yine atmosfere salınan bazı gazlar özellikle karbon dioksit,Güneş ışınlarının yansımasını engelleyerek, sera etkisi yaratmakta ve doğanın ısınmasına sebebiyet vermektedir.Bu nedenle Dünyadaki buzullar hızla erimektedir.

Doğanın akciğerleri olan ormanlar yanmakta,kesilmekte ve yeşil alanlar her gün biraz daha azalmaktadır.17-18 santimetresi 4000 (Dört bin ) yılda oluşan tarım toprakları,tarım dışı alanlarda kullanılarak azalmaktadır.

Zaman zaman vahşi hayvanlar şehre,köye indi diye haberler okuyoruz,bu hayvanlar insanlara saldırmak için gelmiyorlar,doğayı tahrip ederek bu canlılara yaşama imkanı bırakmadığımız için meskun yerlere iniyorlar.

Amerikalı araştırmacı Joel Kovel, Kapitalizmin, içinde bulunduğumuz ekolojik krize yol açan ve denetlenmesi imkansız bir güç olduğunu düşünür. Doğanın Düşmanı adlı kitabında, sermayenin sürekli büyümek için yaptığı korkunç baskının etkilerini değerlendiriyor. Batı sermayesi refah seviyesini yükseltirken, öbür tarafta dünyanın kuyusunu kazmaktadır.Ekolojik krizin birinci nedeninin kapitalizm olduğunu belirtir. Bu sermaye aynı zamanda, atıklarıyla güneş enerjisini atmosferde hapsetmektedir. İklim değişikliği aslında emperyalizmin başka bir türüdür. İklim değişikliği, sermayenin amansız büyümesinin neden olduğu yegâne tehlikeli ekolojik etki de değildi üstelik. Biyosferin,  zararlı olduğu kadar analizi de zor olan başka zehirli maddelerle doldurulması, Yeşil Devrim yüzünden toprakların ziyan edilmesi, canlı türlerin hızla yok olması, Amazon'lardaki orman arazilerinin parsellenmesi gibi daha bir sürü şey de vardır; insanlıkla doğa arasındaki ilişkide meydana gelen büyük bir krize yol açmaktadır.

Joel Kovel,bu durumda ne yapılmalı diye soruyor ve cevap veriyor:

Kapitalist üretim tarzının yerine geçebilecek ekolojik bir üretim tarzı vizyonunu gündeme getirerek, küreselleşme karşıtı politikalar temelinde bu vizyonu hayata geçirecek bir "ekososyalizm" düşünüyor. Dünyayı sahip olunacak, sömürülecek bir nesne olarak görmeyip onu başlı başına bir değer olarak kabul edenlerin hür iradeleriyle oluşturacakları bir toplumun anahatlarını çiziyor

Joel Kovel,  insanla doğa arasında çok eskiden beri var olan ve 'doğa üzerindeki tahakküm' kavramında ifade bulan bir lezyonun (Doku uyuşmazlığı)had safhaya ulaşmış hâli olarak görüyor.

Ekolojik krizin üstesinden gelmek için kapitalist toplumu dönüştürmenin zorunlu ve yeterli olduğu fikrine ekososyalizm adını veriyor.

Çevresel sorunların her yerde yaşandığı, bunun günümüz koşullarıyla yakından ilgili olduğu ve bu sorunların gelecekte toplum ile doğanın bütünlüğüne karşı açıkça büyük bir tehdit oluşturduğu gibi görüşleri ileri süren yazar, iki seçenek sunuyor: "Ya sermaye ya da geleceğimiz. Önemli olan geleceğimiz ise, o zaman kapitalizm alaşağı edilmeli ve yerine ekolojiye değer veren bir toplum getirilmelidir." Joel Kovel kitabını şu sözlerle bitiriyor: "Her yaratığın bir sonu vardır, her türün de. Hatta yeryüzü, zaman ve mekan da yok olacaktır. Ama bizim canlılar olarak sahip olduğumuz kaderin, sonumuzu bir dereceye kadar belirleyebilme seçeneğinin olması gerekir. Bu sonun sermayenin soğuk, acımasız elinden olmasına izin vermemeliyiz; böyle bir son dünyanın güzelliğine yakışmayacak bir sondur."

Kapitalist sisteme direnirken,iklim değişikliğine uyum sağlanmalı ve bireysel olarak tedbirler alınmalıdır.Beslenme alışkanlığımızı değiştirmeli, ev ve iş yerinde enerji tasarrufuna gidilmeli,elektrikle çalışan araçları dikkatli kullanmalıyız.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Twitter
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre
Biz Sizi Arayalım
Ad, Soyad:
Telefon:
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
E-Mail Bülteni
Ad, Soyad:
E-Mail:
    
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi