Koronaya Karşı Normalleşme Planı Takvimi Yayınlandı Koronaya karşı Normalleşme Takvimi Planı yayımlandı. Planda sosyal hayattan ekonomiye, spordan eği...           • Işık: Seçimle Alamadıklarını Kayyımla Gasp Ettiler Görevden alınarak yerine kayyım atanan Siirt Belediyesi Eşbaşkanı Berivan Helen Işık, AKP&rsq...           • İran: Türkiye Boru Hattını Tamir Ettirmek İstemiyor İran Petrol Bakanı Bijen Namdar Zengene, Türkiye'nin mart ayındaki bir patlamada hasar gö...           • Ayşe Gölçek: Sağlık Çalışanları Bu Bayramda Buruk Kaldı Şehit Gazi Sen Sağlık İl Başkanı Ayşe Gölçek, Ramazan Bayramı nedeniyle bir mesaj yayı...           • İl Sağlık Müdüründen Ramazan Bayramı Kutlama Mesajı Yardımlaşma ve dayanışmanın sembolü bir Ramazan-ı Şerif’i daha geride bıraktık.Sabrın,ş...           • Okul Yöneticileri Ve Rehber Öğretmenlerle LGS Toplantısı Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen, Okul Yöneticileri Ve Rehber Öğretme...           • Rektör Alma’dan Ramazan Bayramı Mesajı Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Ramazan bayramı dolayısıyla...           • Ramazan Bayramı Mesajı Ülkemiz olarak zor bir sınavdan geçiyoruz. Tüm dünyanın başarısız olduğu bir...           • Memur-Sen Başkanı Çiğdem: Gönüllerimiz Bir, Bayramımız Mübarek Olsun Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Iğdır il başkanı Erkan ÇİĞDEM’in Ramazan Bayramı mesajı.&...           • Vekil Eksik: Kayyım Darbedir, Iğdır Halklarının İradesi Gasp Edildi Vekil Eksik:Kayyum Enver Ünlü ayağının tozuyla geldiği belediyeye hızını alamayarak &oum...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1614095
Aktif: 31
Bugün: 604
Dün: 2679
Son Videolar

Yüksel Babal Nice Yıllara
86 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Videosu
567 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
399 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
617 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
558 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
468 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
426 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
499 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
442 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
474 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
438 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
405 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
467 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
433 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
476 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Güçleri Küstürmüşüz - Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr.

Güçleri Küstürmüşüz

Yazar: Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr. |  Tarih: 08 / 06 / 2019 |  Yazı Okunma: 596


“Ayılar gelmemiş, çünkü iz yok, iz yok çünkü buz yok,buz yok çünkü rüzgar yok,rüzgar yok çünkü güçleri küstürmüşüz” Eskimo sözü.

“Son ırmak kuruduğunda,son ağaç yok olduğunda,son balık öldüğünde,beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak.” Kızılderili sözü

“Boynumda elmaslar olmasındansa,masamda güller olmasını tercih ederim” Emma Goldman.

Vahşi kapitalizm aç gözlülüğüyle doğayı sömürüyor ve insanlığın karanlık sonunu hazırlıyor.sanayi kuruluşlarında kullandığı fosil yakıtlarla doğayı canlılar için yaşanmaz hale getiriyor.Emperyalizm büyüme sınırına dayandıkça daha da saldırganlaşıyor.Enerji kaynaklarına hükmeden ABD emperyalizmi bu nedenle iki petrol noktası olan Venezuela ve İran’a saldırıyor.

Sanayide ve günlük hayatta kullanılan yakıtların saldığı bazı gazlar ozon tabakasını inceltmektedir.Dolayısıyla Güneşten gelen mor ötesi ışınlar,ozon tabakası tarafından tutunmayarak doğrudan dünyaya ulaşır ve bitkilere,hayvanlara ve insanlara radyasyon etkisi ile  zarar vererek ekosistemi tahrip etmektedir.

Yine atmosfere salınan bazı gazlar özellikle karbon dioksit,Güneş ışınlarının yansımasını engelleyerek, sera etkisi yaratmakta ve doğanın ısınmasına sebebiyet vermektedir.Bu nedenle Dünyadaki buzullar hızla erimektedir.

Doğanın akciğerleri olan ormanlar yanmakta,kesilmekte ve yeşil alanlar her gün biraz daha azalmaktadır.17-18 santimetresi 4000 (Dört bin ) yılda oluşan tarım toprakları,tarım dışı alanlarda kullanılarak azalmaktadır.

Zaman zaman vahşi hayvanlar şehre,köye indi diye haberler okuyoruz,bu hayvanlar insanlara saldırmak için gelmiyorlar,doğayı tahrip ederek bu canlılara yaşama imkanı bırakmadığımız için meskun yerlere iniyorlar.

Amerikalı araştırmacı Joel Kovel, Kapitalizmin, içinde bulunduğumuz ekolojik krize yol açan ve denetlenmesi imkansız bir güç olduğunu düşünür. Doğanın Düşmanı adlı kitabında, sermayenin sürekli büyümek için yaptığı korkunç baskının etkilerini değerlendiriyor. Batı sermayesi refah seviyesini yükseltirken, öbür tarafta dünyanın kuyusunu kazmaktadır.Ekolojik krizin birinci nedeninin kapitalizm olduğunu belirtir. Bu sermaye aynı zamanda, atıklarıyla güneş enerjisini atmosferde hapsetmektedir. İklim değişikliği aslında emperyalizmin başka bir türüdür. İklim değişikliği, sermayenin amansız büyümesinin neden olduğu yegâne tehlikeli ekolojik etki de değildi üstelik. Biyosferin,  zararlı olduğu kadar analizi de zor olan başka zehirli maddelerle doldurulması, Yeşil Devrim yüzünden toprakların ziyan edilmesi, canlı türlerin hızla yok olması, Amazon'lardaki orman arazilerinin parsellenmesi gibi daha bir sürü şey de vardır; insanlıkla doğa arasındaki ilişkide meydana gelen büyük bir krize yol açmaktadır.

Joel Kovel,bu durumda ne yapılmalı diye soruyor ve cevap veriyor:

Kapitalist üretim tarzının yerine geçebilecek ekolojik bir üretim tarzı vizyonunu gündeme getirerek, küreselleşme karşıtı politikalar temelinde bu vizyonu hayata geçirecek bir "ekososyalizm" düşünüyor. Dünyayı sahip olunacak, sömürülecek bir nesne olarak görmeyip onu başlı başına bir değer olarak kabul edenlerin hür iradeleriyle oluşturacakları bir toplumun anahatlarını çiziyor

Joel Kovel,  insanla doğa arasında çok eskiden beri var olan ve 'doğa üzerindeki tahakküm' kavramında ifade bulan bir lezyonun (Doku uyuşmazlığı)had safhaya ulaşmış hâli olarak görüyor.

Ekolojik krizin üstesinden gelmek için kapitalist toplumu dönüştürmenin zorunlu ve yeterli olduğu fikrine ekososyalizm adını veriyor.

Çevresel sorunların her yerde yaşandığı, bunun günümüz koşullarıyla yakından ilgili olduğu ve bu sorunların gelecekte toplum ile doğanın bütünlüğüne karşı açıkça büyük bir tehdit oluşturduğu gibi görüşleri ileri süren yazar, iki seçenek sunuyor: "Ya sermaye ya da geleceğimiz. Önemli olan geleceğimiz ise, o zaman kapitalizm alaşağı edilmeli ve yerine ekolojiye değer veren bir toplum getirilmelidir." Joel Kovel kitabını şu sözlerle bitiriyor: "Her yaratığın bir sonu vardır, her türün de. Hatta yeryüzü, zaman ve mekan da yok olacaktır. Ama bizim canlılar olarak sahip olduğumuz kaderin, sonumuzu bir dereceye kadar belirleyebilme seçeneğinin olması gerekir. Bu sonun sermayenin soğuk, acımasız elinden olmasına izin vermemeliyiz; böyle bir son dünyanın güzelliğine yakışmayacak bir sondur."

Kapitalist sisteme direnirken,iklim değişikliğine uyum sağlanmalı ve bireysel olarak tedbirler alınmalıdır.Beslenme alışkanlığımızı değiştirmeli, ev ve iş yerinde enerji tasarrufuna gidilmeli,elektrikle çalışan araçları dikkatli kullanmalıyız.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi