Abdullah Gül Ve Ahmet Davutoğlu’ndan Kayyum Açıklaması Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyelerine İçişleri Bakanlığı tarafından...           • Diyarbakır, Van Ve Mardin Belediye Başkanları Görevden Alındılar Van, Diyarbakır ve Mardin Büyükşehir Belediye binaları sabahın erken saatlerinde polis &...           • Iğdır Memur Sen’den Toplu Sözleşme Tepkisi Iğdır Memur-Sen şube başkanlığı sendiika binalarında basın toplantısı düzenleyerek yapılan to...           • Demirtaş, Kılıçdaroğlu Ve İmamoğlu'nun Eşleri Bir Araya Geldiler Selvi Kılıçdaroğlu, Dilek İmamoğlu, Başak Demirtaş Bakırköy'de bir restoranda buluştu....           • HEM'de Ücretsiz Üniversiteye Hazırlık Kursları Başvuruları Başladı Halk Eğitimi Merkezi müdürü Mesut Murat Aydoğdu mezun Öğrencilere yönelik...           • Genç Çiftçiler Yapılan Desteklerin Amacına Ulaştığını Hissettiriyor Tarım Ve Orman Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulan ve Ülkemizde hayvancılığ...           • Doğangün Çiflik Ordu Belediyesi Genel Müdür Yardımcısı Oldu Iğdır’ın yetiştirdiği değerli bürokratlardan Doğangün Çiflik, Ordu belediye...           • Iğdır Havalimanı Temmuz Ayında 23.191 Yolcuya Hizmet Verdi Temmuz Ayında Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı’nda 23.191 Yolcuya Hizmet Verildi&hel...           • Başkan Yaşar Akkuş “4 Ayda 1 Milyona Yakın Tasarruf Yaptık” Iğdır Belediye başkanı Yaşar Akkuş, belediyeyi, kuruluşundan günümüze kadar biriken...           • Engelli Yurttaş Talep Ettiği Koltuk Değneğini Başkandan Aldı Iğdır Belediye Başkanı Yaşar Akkuş,63 yaşındaki Engelli Vatandaş Süleyman Bulut için a...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1308931
Aktif: 37
Bugün: 694
Dün: 3393
REKLAMLAR

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
2195 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
3419 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2800 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
3437 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2374 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
4011 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
1772 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
3155 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
1394 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1862 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
1938 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
1396 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
3463 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
3030 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
2229 İzlenme, 0 Yorum

Güçleri Küstürmüşüz - Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr.

Güçleri Küstürmüşüz

Yazar: Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr. |  Tarih: 08 / 06 / 2019 |  Yazı Okunma: 358


“Ayılar gelmemiş, çünkü iz yok, iz yok çünkü buz yok,buz yok çünkü rüzgar yok,rüzgar yok çünkü güçleri küstürmüşüz” Eskimo sözü.

“Son ırmak kuruduğunda,son ağaç yok olduğunda,son balık öldüğünde,beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak.” Kızılderili sözü

“Boynumda elmaslar olmasındansa,masamda güller olmasını tercih ederim” Emma Goldman.

Vahşi kapitalizm aç gözlülüğüyle doğayı sömürüyor ve insanlığın karanlık sonunu hazırlıyor.sanayi kuruluşlarında kullandığı fosil yakıtlarla doğayı canlılar için yaşanmaz hale getiriyor.Emperyalizm büyüme sınırına dayandıkça daha da saldırganlaşıyor.Enerji kaynaklarına hükmeden ABD emperyalizmi bu nedenle iki petrol noktası olan Venezuela ve İran’a saldırıyor.

Sanayide ve günlük hayatta kullanılan yakıtların saldığı bazı gazlar ozon tabakasını inceltmektedir.Dolayısıyla Güneşten gelen mor ötesi ışınlar,ozon tabakası tarafından tutunmayarak doğrudan dünyaya ulaşır ve bitkilere,hayvanlara ve insanlara radyasyon etkisi ile  zarar vererek ekosistemi tahrip etmektedir.

Yine atmosfere salınan bazı gazlar özellikle karbon dioksit,Güneş ışınlarının yansımasını engelleyerek, sera etkisi yaratmakta ve doğanın ısınmasına sebebiyet vermektedir.Bu nedenle Dünyadaki buzullar hızla erimektedir.

Doğanın akciğerleri olan ormanlar yanmakta,kesilmekte ve yeşil alanlar her gün biraz daha azalmaktadır.17-18 santimetresi 4000 (Dört bin ) yılda oluşan tarım toprakları,tarım dışı alanlarda kullanılarak azalmaktadır.

Zaman zaman vahşi hayvanlar şehre,köye indi diye haberler okuyoruz,bu hayvanlar insanlara saldırmak için gelmiyorlar,doğayı tahrip ederek bu canlılara yaşama imkanı bırakmadığımız için meskun yerlere iniyorlar.

Amerikalı araştırmacı Joel Kovel, Kapitalizmin, içinde bulunduğumuz ekolojik krize yol açan ve denetlenmesi imkansız bir güç olduğunu düşünür. Doğanın Düşmanı adlı kitabında, sermayenin sürekli büyümek için yaptığı korkunç baskının etkilerini değerlendiriyor. Batı sermayesi refah seviyesini yükseltirken, öbür tarafta dünyanın kuyusunu kazmaktadır.Ekolojik krizin birinci nedeninin kapitalizm olduğunu belirtir. Bu sermaye aynı zamanda, atıklarıyla güneş enerjisini atmosferde hapsetmektedir. İklim değişikliği aslında emperyalizmin başka bir türüdür. İklim değişikliği, sermayenin amansız büyümesinin neden olduğu yegâne tehlikeli ekolojik etki de değildi üstelik. Biyosferin,  zararlı olduğu kadar analizi de zor olan başka zehirli maddelerle doldurulması, Yeşil Devrim yüzünden toprakların ziyan edilmesi, canlı türlerin hızla yok olması, Amazon'lardaki orman arazilerinin parsellenmesi gibi daha bir sürü şey de vardır; insanlıkla doğa arasındaki ilişkide meydana gelen büyük bir krize yol açmaktadır.

Joel Kovel,bu durumda ne yapılmalı diye soruyor ve cevap veriyor:

Kapitalist üretim tarzının yerine geçebilecek ekolojik bir üretim tarzı vizyonunu gündeme getirerek, küreselleşme karşıtı politikalar temelinde bu vizyonu hayata geçirecek bir "ekososyalizm" düşünüyor. Dünyayı sahip olunacak, sömürülecek bir nesne olarak görmeyip onu başlı başına bir değer olarak kabul edenlerin hür iradeleriyle oluşturacakları bir toplumun anahatlarını çiziyor

Joel Kovel,  insanla doğa arasında çok eskiden beri var olan ve 'doğa üzerindeki tahakküm' kavramında ifade bulan bir lezyonun (Doku uyuşmazlığı)had safhaya ulaşmış hâli olarak görüyor.

Ekolojik krizin üstesinden gelmek için kapitalist toplumu dönüştürmenin zorunlu ve yeterli olduğu fikrine ekososyalizm adını veriyor.

Çevresel sorunların her yerde yaşandığı, bunun günümüz koşullarıyla yakından ilgili olduğu ve bu sorunların gelecekte toplum ile doğanın bütünlüğüne karşı açıkça büyük bir tehdit oluşturduğu gibi görüşleri ileri süren yazar, iki seçenek sunuyor: "Ya sermaye ya da geleceğimiz. Önemli olan geleceğimiz ise, o zaman kapitalizm alaşağı edilmeli ve yerine ekolojiye değer veren bir toplum getirilmelidir." Joel Kovel kitabını şu sözlerle bitiriyor: "Her yaratığın bir sonu vardır, her türün de. Hatta yeryüzü, zaman ve mekan da yok olacaktır. Ama bizim canlılar olarak sahip olduğumuz kaderin, sonumuzu bir dereceye kadar belirleyebilme seçeneğinin olması gerekir. Bu sonun sermayenin soğuk, acımasız elinden olmasına izin vermemeliyiz; böyle bir son dünyanın güzelliğine yakışmayacak bir sondur."

Kapitalist sisteme direnirken,iklim değişikliğine uyum sağlanmalı ve bireysel olarak tedbirler alınmalıdır.Beslenme alışkanlığımızı değiştirmeli, ev ve iş yerinde enerji tasarrufuna gidilmeli,elektrikle çalışan araçları dikkatli kullanmalıyız.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi