Havuz Keyfi Yaparken, Gözlere Dikkat Yazın sıcak havalarla baş edebilmenin en keyifli ve eğlenceli yolları arasında deniz ve havuz kena...           • Iğdır Çalışma ve İş Kurumu'ndan TYP Duyurusu İl Müdürlüğümüz ile çeşitli kamu kurumları arasında Toplum Yararın...           • Uzman Diyetisyen Arpacı: Sağlıklı Beslenme İşitme Kaybını Önlüyor Yanlış beslenme kalbi besleyen damarlardaki gibi kulak içi kılcal damarlarda da tıkanmalara...           • Türkiye Kurgusal Duruşma Yarışması Bölge Birincileri Belirlendi Türkiye Barolar Birliği Eğitim Merkezi tarafından bu yıl 6'ncısı düzenlenen Türkiye...           • Iğdır Belediyesi Ücretsiz Yaz Futbol Okulunu Açtı Iğdır Belediyesi’nin son yıllarda düzenli olarak yaz aylarında okulların tatil olması i...           • TGS Akademi’nin 3'ncü Gazetecilik Eğitim Semineri Kars'ta Yapıldı Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Akademi’nin Gazetecilik Eğitim Semineri’nin 3...           • Iğdır´Da 50 Bin Öğrenci Karnelerini Alarak Tatile Girdi Iğdır merkez Mehmet Çavuş  ilkokulunda karne töreni düzenlendi.  &...           • Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen’den Ailelere Karne Uyarısı Iğdır Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen  , velileri, “Notları dü...           • Komşu Şehrin Minik Öğrencilerinden Anlamlı Ziyaret Ağrı Taşlıçay Yukarı Esen İlköğretim Okulunda öğrenim gören bir grup öğ...           • Belediye Meclis Üyelerine 76 Iğdır Belediye Sporun Formaları Verildi Iğdır Belediye Meclis Üyelerine 76 Iğdır Belediye Sporun Formaları Hediye Edildi. Iğdır Bele...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1225910
Aktif: 30
Bugün: 600
Dün: 2309
REKLAMLAR

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
1979 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
3154 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2548 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
3245 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2264 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
3727 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
1549 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
2841 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
1185 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1704 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
1759 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
1217 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
3276 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
2756 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
2062 İzlenme, 0 Yorum

Muhalefet Yabancılar Sorununu Yeniden Gözden Geçirmeli - Ayhan ONGUN

Muhalefet Yabancılar Sorununu Yeniden Gözden Geçirmeli

Yazar: Ayhan ONGUN |  Tarih: 11 / 06 / 2019 |  Yazı Okunma: 121


Son günlerde basında sıkça yer alan haberlere göre ülkemizde yabancılara ve özellikle de Suriye’li göçmenlere yönelik müthiş ayrımcı uygulamalar yapılmaya başlandı.

Bolu’nun CHP li Belediye başkanının başlattığı “Suriyelileri şehrimizde istemiyoruz” politikası zaten var olan yabancı düşmanlığını körükleyen bilgi kirliliğini de beraberinde getirdi.

Ardından Mudanya Belediye başkanının “sahillere Suriyeliler giremez” şeklinde başlattığı uygulamaya Gazipaşa Belediye Meclisi de aynı tür bir yaklaşımla destek verdi.

Şimdilerde sosyal medyada kin ve nefret söylemleri yabancılar üzerinden ırkçılığa varan boyutlara ulaştı.

İlginçtir son günlerde bu tür açıklamalarıyla öne çıkan belediyelerin üçü de CHP li başkanlar tarafından yönetiliyor. Gazipaşa’da her ne kadar başkan karşı çıksa da, CHP ve İYİ Parti meclis üyelerinin oylarıyla karar uygulamaya kondu.

Sahillerin nasıl kullanılacağı, hangi kuralların uygulanacağı, halkın sağlığını ve ahlaki duygularını rahatsız etmeyecek önlemlerin alınması elbette yapılabilir.

Ancak bunu yaparken genel bir tanımlama yapar, bu kurallara uymayanlara karşı gerekli yasal uyarı ve cezai işlemleri ayrım yapmadan herkese uygulayabilirsiniz.

Bu kuralları yalnız Suriyeliler yönelik uygulamaya kalkarsanız bizim içimizdeki magandaların her türlü çirkinliklerini meşrulaştırmış olursunuz.

Karpuz kabuklarını denize fırlatan, bira şişelerini sahilde bırakan, tüm artık yiyeceklerini, çöplerini plajlarda bırakıp giden beyaz Türklere ne diyeceğiz?

Arabasının tüm camlarını ve müziği sonuna kadar açarak yol boyu vatandaşları rahatsız eden zengin çocuklarını, her fırsatta emeğiyle çalışan garsonları aşağılayan, kendilerinden başka herkesi neredeyse yok sayan kibirli modernistleri ne yapacağız?

Hepsi bir yana Suriyeliler konusu tamamen siyasi bir sorundur ve iktidarın öngörüsüz ve plansız olarak uyguladığı “açık kapı” politikasının bir sonucudur.

Ama ilginçtir; muhalefet, iktidarın bu politikalarını eleştirmek ya da alternatif politikalar geliştirmek yerine işin kolayına kaçıp ”vurun abalıya” hesabı tüm sorumluluğu ve suçu Suriyeli vatandaşların üzerine yıkmakta.

Oysa CHP Bilim Platformu Mart 2019 raporunda çok net tespitler yapmış ve gerçekçi çözümler öne sürmüştü.

Kendi oluşturduğu bir kurumun raporunu yok sayan bir anlayış, CHP gibi sosyal demokrat olduğunu iddia eden bir partiye hiç yakışmıyor.

“AFAD’ın 2017’deki saha araştırmasına göre, yaklaşık her üç Suriyeliden biri harabelerde yaşamaktadır.

Ülkemizdeki Suriyelilerin beşte üçünün yaşadığı yerlerde ev eşyaları (buzdolabı, çamaşır makinesi, halı vb.) yetersizdir. Suriyelilerin yaşadıkları evlerin yaklaşık yüzde 7’sinde hiç ısıtıcı bulunmamaktadır.

Kamplarda yaşayan Suriyeli ailelerin yüzde 12’si aynı çadır ya da konteynerde başka bir aile ile birlikte kalmaktadır. Her üç çadır ya da konteynerden birinde ise yediden fazla kişi yaşamaktadır.

Kamp dışında yaşayan Suriyeli yetişkinlerin yaklaşık yarısı günde iki ya da bir öğün yemek yiyebilmektedir. Gıda bulmakta sıkıntı yaşayan her üç Suriyeliden biri o günü hiç yemek yemeden geçirmek zorunda kalmaktadır. Günde iki ya da bir öğün yemek yiyebilen çocuk oranı ise dörtte bir düzeyindedir.

Geçici Koruma altındaki öğrencilerin okullaşma oranlarına bakıldığında, okul öncesinde okullaşma oranının yüzde 33, ilkokulda yüzde 97, ortaokulda yüzde 58, lisede ise yüzde 19 olduğu görülmektedir. Bu istatistikler Suriyeli çocukların yaklaşık yarısının beşinci sınıftan itibaren, dörtte üçünün ise lise çağında okul dışında kaldığını göstermektedir.

Suriyeli kadınlar, AFAD’a bağlı geçici barınma merkezleri de dâhil olmak üzere pek çok yerde fuhuşa zorlanmakta ve cinsel istismara maruz kalmaktadır. Bu olayların mağduru olan Suriyeli kadınlar, kamplardan atılma korkusuyla şikâyetçi dahi olamamaktadır. Söz konusu istismar vakalarına aracılık yapan komisyoncular ortaya çıkmış durumdadır. Zorla evlendirmeler, ikinci eş olmaya zorlanma ve fuhuş, Suriyeli kadınların insanlık onuruna yaraşmayan ve yasa dışı koşullarda yaşamasına neden olmaktadır.”

CHP Bilim Platformunun raporunda yer alan bu tespitlere rağmen şimdi kalkıp “Suriyeliler burada çok mutlu, gül gibi geçiniyorlar, sahillerimizi işgal ediyorlar” diyorsanız, söylenecek başka bir şey yok.

CHP, acilen Bilim Platformunun bu raporunu yeniden ele almalı ve topluma bir yabancılar politikası açıklamalıdır.

Demokrasi ve özgürlükler açısından son derece önemli İstanbul seçimleri öncesi özellikle de CHP li yerel yöneticilerin sosyal demokrasinin evrensel ilkelerine uymayan, ayrımcılığı körükleyen, kutuplaştırıcı söylemlerden ve uygulamalardan uzak durmaları gerekir.

Aksi halde AK Partinin dış ilişkiler konusundaki sorumsuz politikalarının faturası ana muhalefet partisine kesilebilir.

Irkçılık ve yabancı düşmanlığı dünyanın her yerinde bir insanlık suçudur.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Twitter
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre
Biz Sizi Arayalım
Ad, Soyad:
Telefon:
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
E-Mail Bülteni
Ad, Soyad:
E-Mail:
    
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi