Koronaya Karşı Normalleşme Planı Takvimi Yayınlandı Koronaya karşı Normalleşme Takvimi Planı yayımlandı. Planda sosyal hayattan ekonomiye, spordan eği...           • Işık: Seçimle Alamadıklarını Kayyımla Gasp Ettiler Görevden alınarak yerine kayyım atanan Siirt Belediyesi Eşbaşkanı Berivan Helen Işık, AKP&rsq...           • İran: Türkiye Boru Hattını Tamir Ettirmek İstemiyor İran Petrol Bakanı Bijen Namdar Zengene, Türkiye'nin mart ayındaki bir patlamada hasar gö...           • Ayşe Gölçek: Sağlık Çalışanları Bu Bayramda Buruk Kaldı Şehit Gazi Sen Sağlık İl Başkanı Ayşe Gölçek, Ramazan Bayramı nedeniyle bir mesaj yayı...           • İl Sağlık Müdüründen Ramazan Bayramı Kutlama Mesajı Yardımlaşma ve dayanışmanın sembolü bir Ramazan-ı Şerif’i daha geride bıraktık.Sabrın,ş...           • Okul Yöneticileri Ve Rehber Öğretmenlerle LGS Toplantısı Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen, Okul Yöneticileri Ve Rehber Öğretme...           • Rektör Alma’dan Ramazan Bayramı Mesajı Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Ramazan bayramı dolayısıyla...           • Ramazan Bayramı Mesajı Ülkemiz olarak zor bir sınavdan geçiyoruz. Tüm dünyanın başarısız olduğu bir...           • Memur-Sen Başkanı Çiğdem: Gönüllerimiz Bir, Bayramımız Mübarek Olsun Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Iğdır il başkanı Erkan ÇİĞDEM’in Ramazan Bayramı mesajı.&...           • Vekil Eksik: Kayyım Darbedir, Iğdır Halklarının İradesi Gasp Edildi Vekil Eksik:Kayyum Enver Ünlü ayağının tozuyla geldiği belediyeye hızını alamayarak &oum...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1614093
Aktif: 26
Bugün: 585
Dün: 2679
Son Videolar

Yüksel Babal Nice Yıllara
86 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Videosu
567 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
399 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
617 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
558 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
468 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
426 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
499 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
442 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
474 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
438 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
405 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
467 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
433 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
476 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Muhalefet Yabancılar Sorununu Yeniden Gözden Geçirmeli - Ayhan ONGUN

Muhalefet Yabancılar Sorununu Yeniden Gözden Geçirmeli

Yazar: Ayhan ONGUN |  Tarih: 11 / 06 / 2019 |  Yazı Okunma: 329


Son günlerde basında sıkça yer alan haberlere göre ülkemizde yabancılara ve özellikle de Suriye’li göçmenlere yönelik müthiş ayrımcı uygulamalar yapılmaya başlandı.

Bolu’nun CHP li Belediye başkanının başlattığı “Suriyelileri şehrimizde istemiyoruz” politikası zaten var olan yabancı düşmanlığını körükleyen bilgi kirliliğini de beraberinde getirdi.

Ardından Mudanya Belediye başkanının “sahillere Suriyeliler giremez” şeklinde başlattığı uygulamaya Gazipaşa Belediye Meclisi de aynı tür bir yaklaşımla destek verdi.

Şimdilerde sosyal medyada kin ve nefret söylemleri yabancılar üzerinden ırkçılığa varan boyutlara ulaştı.

İlginçtir son günlerde bu tür açıklamalarıyla öne çıkan belediyelerin üçü de CHP li başkanlar tarafından yönetiliyor. Gazipaşa’da her ne kadar başkan karşı çıksa da, CHP ve İYİ Parti meclis üyelerinin oylarıyla karar uygulamaya kondu.

Sahillerin nasıl kullanılacağı, hangi kuralların uygulanacağı, halkın sağlığını ve ahlaki duygularını rahatsız etmeyecek önlemlerin alınması elbette yapılabilir.

Ancak bunu yaparken genel bir tanımlama yapar, bu kurallara uymayanlara karşı gerekli yasal uyarı ve cezai işlemleri ayrım yapmadan herkese uygulayabilirsiniz.

Bu kuralları yalnız Suriyeliler yönelik uygulamaya kalkarsanız bizim içimizdeki magandaların her türlü çirkinliklerini meşrulaştırmış olursunuz.

Karpuz kabuklarını denize fırlatan, bira şişelerini sahilde bırakan, tüm artık yiyeceklerini, çöplerini plajlarda bırakıp giden beyaz Türklere ne diyeceğiz?

Arabasının tüm camlarını ve müziği sonuna kadar açarak yol boyu vatandaşları rahatsız eden zengin çocuklarını, her fırsatta emeğiyle çalışan garsonları aşağılayan, kendilerinden başka herkesi neredeyse yok sayan kibirli modernistleri ne yapacağız?

Hepsi bir yana Suriyeliler konusu tamamen siyasi bir sorundur ve iktidarın öngörüsüz ve plansız olarak uyguladığı “açık kapı” politikasının bir sonucudur.

Ama ilginçtir; muhalefet, iktidarın bu politikalarını eleştirmek ya da alternatif politikalar geliştirmek yerine işin kolayına kaçıp ”vurun abalıya” hesabı tüm sorumluluğu ve suçu Suriyeli vatandaşların üzerine yıkmakta.

Oysa CHP Bilim Platformu Mart 2019 raporunda çok net tespitler yapmış ve gerçekçi çözümler öne sürmüştü.

Kendi oluşturduğu bir kurumun raporunu yok sayan bir anlayış, CHP gibi sosyal demokrat olduğunu iddia eden bir partiye hiç yakışmıyor.

“AFAD’ın 2017’deki saha araştırmasına göre, yaklaşık her üç Suriyeliden biri harabelerde yaşamaktadır.

Ülkemizdeki Suriyelilerin beşte üçünün yaşadığı yerlerde ev eşyaları (buzdolabı, çamaşır makinesi, halı vb.) yetersizdir. Suriyelilerin yaşadıkları evlerin yaklaşık yüzde 7’sinde hiç ısıtıcı bulunmamaktadır.

Kamplarda yaşayan Suriyeli ailelerin yüzde 12’si aynı çadır ya da konteynerde başka bir aile ile birlikte kalmaktadır. Her üç çadır ya da konteynerden birinde ise yediden fazla kişi yaşamaktadır.

Kamp dışında yaşayan Suriyeli yetişkinlerin yaklaşık yarısı günde iki ya da bir öğün yemek yiyebilmektedir. Gıda bulmakta sıkıntı yaşayan her üç Suriyeliden biri o günü hiç yemek yemeden geçirmek zorunda kalmaktadır. Günde iki ya da bir öğün yemek yiyebilen çocuk oranı ise dörtte bir düzeyindedir.

Geçici Koruma altındaki öğrencilerin okullaşma oranlarına bakıldığında, okul öncesinde okullaşma oranının yüzde 33, ilkokulda yüzde 97, ortaokulda yüzde 58, lisede ise yüzde 19 olduğu görülmektedir. Bu istatistikler Suriyeli çocukların yaklaşık yarısının beşinci sınıftan itibaren, dörtte üçünün ise lise çağında okul dışında kaldığını göstermektedir.

Suriyeli kadınlar, AFAD’a bağlı geçici barınma merkezleri de dâhil olmak üzere pek çok yerde fuhuşa zorlanmakta ve cinsel istismara maruz kalmaktadır. Bu olayların mağduru olan Suriyeli kadınlar, kamplardan atılma korkusuyla şikâyetçi dahi olamamaktadır. Söz konusu istismar vakalarına aracılık yapan komisyoncular ortaya çıkmış durumdadır. Zorla evlendirmeler, ikinci eş olmaya zorlanma ve fuhuş, Suriyeli kadınların insanlık onuruna yaraşmayan ve yasa dışı koşullarda yaşamasına neden olmaktadır.”

CHP Bilim Platformunun raporunda yer alan bu tespitlere rağmen şimdi kalkıp “Suriyeliler burada çok mutlu, gül gibi geçiniyorlar, sahillerimizi işgal ediyorlar” diyorsanız, söylenecek başka bir şey yok.

CHP, acilen Bilim Platformunun bu raporunu yeniden ele almalı ve topluma bir yabancılar politikası açıklamalıdır.

Demokrasi ve özgürlükler açısından son derece önemli İstanbul seçimleri öncesi özellikle de CHP li yerel yöneticilerin sosyal demokrasinin evrensel ilkelerine uymayan, ayrımcılığı körükleyen, kutuplaştırıcı söylemlerden ve uygulamalardan uzak durmaları gerekir.

Aksi halde AK Partinin dış ilişkiler konusundaki sorumsuz politikalarının faturası ana muhalefet partisine kesilebilir.

Irkçılık ve yabancı düşmanlığı dünyanın her yerinde bir insanlık suçudur.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi