Işık: Seçimle Alamadıklarını Kayyımla Gasp Ettiler Görevden alınarak yerine kayyım atanan Siirt Belediyesi Eşbaşkanı Berivan Helen Işık, AKP&rsq...           • İran: Türkiye Boru Hattını Tamir Ettirmek İstemiyor İran Petrol Bakanı Bijen Namdar Zengene, Türkiye'nin mart ayındaki bir patlamada hasar gö...           • Ayşe Gölçek: Sağlık Çalışanları Bu Bayramda Buruk Kaldı Şehit Gazi Sen Sağlık İl Başkanı Ayşe Gölçek, Ramazan Bayramı nedeniyle bir mesaj yayı...           • İl Sağlık Müdüründen Ramazan Bayramı Kutlama Mesajı Yardımlaşma ve dayanışmanın sembolü bir Ramazan-ı Şerif’i daha geride bıraktık.Sabrın,ş...           • Okul Yöneticileri Ve Rehber Öğretmenlerle LGS Toplantısı Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen, Okul Yöneticileri Ve Rehber Öğretme...           • Rektör Alma’dan Ramazan Bayramı Mesajı Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Ramazan bayramı dolayısıyla...           • Ramazan Bayramı Mesajı Ülkemiz olarak zor bir sınavdan geçiyoruz. Tüm dünyanın başarısız olduğu bir...           • Memur-Sen Başkanı Çiğdem: Gönüllerimiz Bir, Bayramımız Mübarek Olsun Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Iğdır il başkanı Erkan ÇİĞDEM’in Ramazan Bayramı mesajı.&...           • Vekil Eksik: Kayyım Darbedir, Iğdır Halklarının İradesi Gasp Edildi Vekil Eksik:Kayyum Enver Ünlü ayağının tozuyla geldiği belediyeye hızını alamayarak &oum...           • Iğdır Üniversitesi ’Yeşil Üniversite’ Sıralamasında Iğdır Üniversitesi, Universitas Indonesia (Endonezya Üniversitesi) tarafından yapılan ve...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1614039
Aktif: 36
Bugün: 429
Dün: 2679
Son Videolar

Yüksel Babal Nice Yıllara
86 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Videosu
566 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
398 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
617 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
558 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
468 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
426 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
499 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
442 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
473 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
438 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
405 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
467 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
433 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
476 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Toplumsal Barış Mı? Savaş Mı? - Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr.

Toplumsal Barış Mı? Savaş Mı?

Yazar: Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr. |  Tarih: 04 / 07 / 2019 |  Yazı Okunma: 395


Savaşı zenginler çıkarır, yoksullar ölür. Jean Paul Sartre.

Bütün savaşları dövüşemeyecek kadar korkak olan bu bu yüzden de kendileri adına dövüşmek için dünyanın gençlerini cepheye süren hırsızlar çıkarır.Emma Goldman.

Ülkemiz, tarihi savaşlar ile oluşmuş ve tarihi kanla yazılmış bir bölgede( Yakındoğu-Ortadoğu) bulunmaktadır.Böyle bir bölgede barış kolay değil, cesaret ister,samimiyet ister.

Ülkemiz Dünyada tek başına değildir.Bulunduğu bölge kaygan bir zemin üzerindedir.Özellikle gerek iç ve gerekse dış barış için bu hususlar dikkate alınmalıdır.Türkiye’de toplumsal barışı sağlamak mümkündür,barışı sağlama olanakları her zaman mevcuttur.Siyasi partiler arasında ve sivil toplum örgütleri arasında uygar bir şekilde  sağlam bir barış ortamı yaratılabilir.Ülkenin Entelektüel ve Aydınlarına düşen görev , barışı arayıp bulmalarıdır.Savaş koşullarında  demokrasi yaşayamaz,yasalar susar ve darbelere kapı aralanır.

Savaş herkesle yapılır,barış ise onurlu,sağduyulu,duyarlı,doğaya saygılı ve çevreci insanlarla daha kolay yapılır.Toplumumuzun bu nitelikleri taşıdığı  yönünde ,inancımız tamdır.

İnsanlarımıza güveniyoruz, yeter ki üç beş yıllık bir iktidar hırsı ve seçim hesapları için toplumun içine itileceği cehennem ateşinde kimse mangal keyfini sürmeye kalkışmasın.

İnsana yakışır şekilde, insan erdemi gereği,birlikte var olma iradesi ortaya konulmalıdır.Egemenlerin sömürü politikalarının sürmesi , Halkların bölünüp ,parçalanmasına ,düşmanlaştırılmasına bağlıdır.Emperyalistlerin en büyük malzemesi ise kendi etnik ve mezhepsel sorunlarını uygar ve barışçı bir şekilde çözemeyen toplumlardır.Savaşın kazananı.barışın kaybedeni yoktur.

Thomas Hoobbes’a göre insan insanın kurdudur. Buna göre insan doğasında üç temel savaş nedeni vardır. Rekabet, Güvensizlik ve şan şeref.Yani insanlar, kazanç,güvenlik ve toplumsal statü için mücadele ederler.Oysa insan insanın Kurdu değildir.Yeter ki insan olalım.Ortak paydaları çoğaltalım,farklılıklarımızı zenginlik sayalım.Sevgiyi çoğaltalım ve kucaklaşalım.Bu dünya hepimize yeter,yetmezse sırada  Mars vardır. !

Yeter ki, Arılar ve Karıncalar gibi uyum ve dayanışma içinde olalım.

Savaşın zararları saymakla bitmez.Doğanın gazabından hepimiz acı çekeriz,nimetlerinden hepimiz yararlanırız,aynı evrende yaşıyoruz,toprak ana hepimizi besliyor.öyleyse savaş niye.?

Savaşta insanlar yaşama hakkından mahrum kalır.İnsanlar ölür ve sakat kalır.İnsanlar evsiz barksız kalır.Ailelerini kaybederler,insanlar aç,susuz kalır.Savaşlar hastalıkları beraberinde getirir ve insanlar ilaçsız kalır. Savaş. Tabiatı öldürür ve havayı ve suyu  kirletir.Fiziksel zararlar dışında,insanlar ruhsal sorunlar yaşarlar.İnsanlarda ölüm korkusu oluşur ve bu korku ömür boyu devam eder.Psikolojik olarak insanları çökertir.İnsanların kayıp vermeleri,evinden ve yerinden edilmeleri sosyolojik sorunlar doğurur.Ormanlar ve tarım alanları zarar görür.Ekolojik denge  bozulur ve ekosistem zarar görür.Flora ve fauna alanları tahrip olur.

Bombardıman uçaklarından atılan bombalarda ortalama 3000 derecelik sıcaklık ortaya çıkar.Bu ısı toprağı öldürür.Çünkü toprak ihtiva etiği bitki kökleriyle,toprak canlıları ve organizmalar ile canlı bir ortamdır.

Savaş çığırtkanlığı ölüm ama barış yaşamdır. Otoriter bir yönetimin başa geçerek,binlerce kişiyi asarak ve şiddet uygulayarak ortalığın tertemiz,sus pus olacağına inananlar vardır bu toplumda.

Ama tarih bunun tersini söyler. Genç Osman’dan sonra , iktidara gelen dördüncü Murat, yalnız İstanbul’da, yüz bin kişiyi idam ettirmiş.Ancak ,kendisinden sonra bir sürü darbenin olmasını ve birkaç Padişahın devrilmesini,Osmanlı İmparatorluğunun çatırdamasını  önleyememiştir.

1980 darbesinden önce, Çetin Altan yazmıştı; Nihat Erimin, cenaze namazını kıldıran hoca, aralarında Sayın Demirel ile Sayın Ecevit’in de bulunduğu cemaate dönerek; sizleri düşünceye davet ediyorum demiş.

Sonra Nihat Erimin tabutunu göstererek; Şu tabutun içinde kendinizin de bulunacağını düşünün diye eklemiş.

Evet herkes öleceğini bilir ama buna bir türlü inanmak istemez.

Almanların da kışkırtması ile Rusya ya sefer düzenleyen, maceracı, Enver paşa , kimine göre  altmış, kimine göre doksan bin askeri, Allahuekber dağlarında kar a gömer ve kurda kuşa yem eder.Savaş alanından geri çekilen Enver paşa, Erzurum da eşi Naciye  sultanı arayarak, köpeğinin durumunu sorar.Daha sonra bu kadar insan nasıl ve niye öldü diye soranlara ise şu cevabı verir; onlar nasıl olsa bir gün öleceklerdi der.

Büyük İskender Hindistan seferinde, kanlı cesetlerin yığıldığı ve ortamın cehenneme döndüğü yerde, Tanrısal bir komutan edasıyla, yanındaki hocası Aristo ya sorar; Aristo bu ne ? Aristo cevap verir; Zafer veya Hiç!

Waterlo kahramanı, Welington  savaş alanını gezerken  yanındaki yaverine ; bilirmisin demiştir, bir savaş sonunda ,yenilen komutandan sonra en çok üzülen kişi yenen komutandır.

Bütün  bunlar gösteriyor ki; Cinayet ve ölülerin üstünde yükselen güneşten , hiç kimse ısınmamış ve huzura kavuşmamıştır.

Erich Maria Remorque’ın “Batı cephesinde yeni bir şey yok” adlı romanında ilginç bir konuşma geçer. Birinci Dünya savaşında , siperlerde savaşan genç askerler,kendi aralarında konuşurlarken,bir tanesi sorar; Bizim Kayzer,Lıoyd George,Clemenceau ve Wilson bir araya gelip , görüşseler bu savaşı durdurabilirler değimi ?

Başka biri gayet tabi der,bu dört kişi bir araya gelip bir konuşsa  bu savaş bitiverir.

Soruyu soran içini çeker; Alt tarafı dört tane adam işte neden bir araya gelip konuşmazlar ki der.

İşte bütün sorun burada, bir araya gelip konuşmak,aklı ve sağduyuyu harekete geçirmek.

Barış için konuşmayanlar, insanların  ölümüne,yıkım ve felaketlere yol açarlar ve sonunda bir araya gelip konuşmayanlarda  ölürler elbette.

Ülkemiz için bir araya gelinerek, barışçı bir çözüm şarttır.Birbirimizi tanımalı ve kabullenmeliyiz.

İnsanlık için en hayırlı savaş, cehaletle yapılan savaştır.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi