Trabzon'da Kürt Bölgesel Bayrağı Takan Turistlere Linç Girişimi! Trabzon'un Çaykara ilçesine bağlı Uzungöl'de turistler, Irak Kürdistan B&o...           • 17 Kişinin Can Verdiği Iğdır Plakalı Minibüse 57 Kişi Bindirilmiş Van'ın Özalp ilçesinde göçmenleri taşıyan 76 AAC 296 plakalı bir minib&uum...           • Iğdır Lisesi 1986 Yılı Mezunları Ankara’da Buluştu Asım KESER, Cantürk ALAGÖZ ve Gökçan BAYDAR ‘ın ev sahipliğinde Avrupa...           • Kanalizasyon Müdürlüğünden Uyarı:Giderleri Tıkayacak Atıklar Atmayanız Iğdır Belediyesi Kanalizasyon Müdürlüğü: Giderleri Tıkayacak Atıkları Atmayanı...           • SAMER: Bölgede Son Üç Yılda 349 Çocuk Doğum Yaptı, Iğdır 3 Sırada..! TÜİK 2015-2018 verilerine dayanılarak yapılan incelemeye göre; 15 yaş altındaki grubun d...           • Iğdır’da Kayısı Zamanı! Verimli topraklarıyla bilinen Iğdır’da yetişen kayısı, kadınlar için istihdam alanı o...           • Teşekkür Mesajı Elim bir kaza sonucu günlerdir tedavi gören Oğlum Gökhan Karakuş’un tedavi s&...           • Saadet Partisi Milletvekili Cihangir İslam'ın 15 Temmuz Mesajı Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Cihangir İslam'ın 15 Temmuz 2019 Özel Birleşimi Konuşmas...           • Yazın Cilt Sağlığınız İçin Beslenmenizde Bunlara Dikkat Edin! Yağlı ya da kuruyan cilt, kırışıklıklar veya akne problemleri aslında cilt sağlığın zayıfladığını ...           • TUAM’da Caner Balığı Yetiştiriciliği İçin Ön Çalışmalara Başlandı Iğdır Üniversitesine bağlı Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (TUAM) bölge...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1271148
Aktif: 22
Bugün: 410
Dün: 3244
REKLAMLAR

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
2088 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
3302 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2687 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
3348 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2316 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
3885 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
1670 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
3016 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
1285 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1790 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
1852 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
1309 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
3382 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
2905 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
2151 İzlenme, 0 Yorum

Toplumsal Barış Mı? Savaş Mı? - Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr.

Toplumsal Barış Mı? Savaş Mı?

Yazar: Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr. |  Tarih: 04 / 07 / 2019 |  Yazı Okunma: 157


Savaşı zenginler çıkarır, yoksullar ölür. Jean Paul Sartre.

Bütün savaşları dövüşemeyecek kadar korkak olan bu bu yüzden de kendileri adına dövüşmek için dünyanın gençlerini cepheye süren hırsızlar çıkarır.Emma Goldman.

Ülkemiz, tarihi savaşlar ile oluşmuş ve tarihi kanla yazılmış bir bölgede( Yakındoğu-Ortadoğu) bulunmaktadır.Böyle bir bölgede barış kolay değil, cesaret ister,samimiyet ister.

Ülkemiz Dünyada tek başına değildir.Bulunduğu bölge kaygan bir zemin üzerindedir.Özellikle gerek iç ve gerekse dış barış için bu hususlar dikkate alınmalıdır.Türkiye’de toplumsal barışı sağlamak mümkündür,barışı sağlama olanakları her zaman mevcuttur.Siyasi partiler arasında ve sivil toplum örgütleri arasında uygar bir şekilde  sağlam bir barış ortamı yaratılabilir.Ülkenin Entelektüel ve Aydınlarına düşen görev , barışı arayıp bulmalarıdır.Savaş koşullarında  demokrasi yaşayamaz,yasalar susar ve darbelere kapı aralanır.

Savaş herkesle yapılır,barış ise onurlu,sağduyulu,duyarlı,doğaya saygılı ve çevreci insanlarla daha kolay yapılır.Toplumumuzun bu nitelikleri taşıdığı  yönünde ,inancımız tamdır.

İnsanlarımıza güveniyoruz, yeter ki üç beş yıllık bir iktidar hırsı ve seçim hesapları için toplumun içine itileceği cehennem ateşinde kimse mangal keyfini sürmeye kalkışmasın.

İnsana yakışır şekilde, insan erdemi gereği,birlikte var olma iradesi ortaya konulmalıdır.Egemenlerin sömürü politikalarının sürmesi , Halkların bölünüp ,parçalanmasına ,düşmanlaştırılmasına bağlıdır.Emperyalistlerin en büyük malzemesi ise kendi etnik ve mezhepsel sorunlarını uygar ve barışçı bir şekilde çözemeyen toplumlardır.Savaşın kazananı.barışın kaybedeni yoktur.

Thomas Hoobbes’a göre insan insanın kurdudur. Buna göre insan doğasında üç temel savaş nedeni vardır. Rekabet, Güvensizlik ve şan şeref.Yani insanlar, kazanç,güvenlik ve toplumsal statü için mücadele ederler.Oysa insan insanın Kurdu değildir.Yeter ki insan olalım.Ortak paydaları çoğaltalım,farklılıklarımızı zenginlik sayalım.Sevgiyi çoğaltalım ve kucaklaşalım.Bu dünya hepimize yeter,yetmezse sırada  Mars vardır. !

Yeter ki, Arılar ve Karıncalar gibi uyum ve dayanışma içinde olalım.

Savaşın zararları saymakla bitmez.Doğanın gazabından hepimiz acı çekeriz,nimetlerinden hepimiz yararlanırız,aynı evrende yaşıyoruz,toprak ana hepimizi besliyor.öyleyse savaş niye.?

Savaşta insanlar yaşama hakkından mahrum kalır.İnsanlar ölür ve sakat kalır.İnsanlar evsiz barksız kalır.Ailelerini kaybederler,insanlar aç,susuz kalır.Savaşlar hastalıkları beraberinde getirir ve insanlar ilaçsız kalır. Savaş. Tabiatı öldürür ve havayı ve suyu  kirletir.Fiziksel zararlar dışında,insanlar ruhsal sorunlar yaşarlar.İnsanlarda ölüm korkusu oluşur ve bu korku ömür boyu devam eder.Psikolojik olarak insanları çökertir.İnsanların kayıp vermeleri,evinden ve yerinden edilmeleri sosyolojik sorunlar doğurur.Ormanlar ve tarım alanları zarar görür.Ekolojik denge  bozulur ve ekosistem zarar görür.Flora ve fauna alanları tahrip olur.

Bombardıman uçaklarından atılan bombalarda ortalama 3000 derecelik sıcaklık ortaya çıkar.Bu ısı toprağı öldürür.Çünkü toprak ihtiva etiği bitki kökleriyle,toprak canlıları ve organizmalar ile canlı bir ortamdır.

Savaş çığırtkanlığı ölüm ama barış yaşamdır. Otoriter bir yönetimin başa geçerek,binlerce kişiyi asarak ve şiddet uygulayarak ortalığın tertemiz,sus pus olacağına inananlar vardır bu toplumda.

Ama tarih bunun tersini söyler. Genç Osman’dan sonra , iktidara gelen dördüncü Murat, yalnız İstanbul’da, yüz bin kişiyi idam ettirmiş.Ancak ,kendisinden sonra bir sürü darbenin olmasını ve birkaç Padişahın devrilmesini,Osmanlı İmparatorluğunun çatırdamasını  önleyememiştir.

1980 darbesinden önce, Çetin Altan yazmıştı; Nihat Erimin, cenaze namazını kıldıran hoca, aralarında Sayın Demirel ile Sayın Ecevit’in de bulunduğu cemaate dönerek; sizleri düşünceye davet ediyorum demiş.

Sonra Nihat Erimin tabutunu göstererek; Şu tabutun içinde kendinizin de bulunacağını düşünün diye eklemiş.

Evet herkes öleceğini bilir ama buna bir türlü inanmak istemez.

Almanların da kışkırtması ile Rusya ya sefer düzenleyen, maceracı, Enver paşa , kimine göre  altmış, kimine göre doksan bin askeri, Allahuekber dağlarında kar a gömer ve kurda kuşa yem eder.Savaş alanından geri çekilen Enver paşa, Erzurum da eşi Naciye  sultanı arayarak, köpeğinin durumunu sorar.Daha sonra bu kadar insan nasıl ve niye öldü diye soranlara ise şu cevabı verir; onlar nasıl olsa bir gün öleceklerdi der.

Büyük İskender Hindistan seferinde, kanlı cesetlerin yığıldığı ve ortamın cehenneme döndüğü yerde, Tanrısal bir komutan edasıyla, yanındaki hocası Aristo ya sorar; Aristo bu ne ? Aristo cevap verir; Zafer veya Hiç!

Waterlo kahramanı, Welington  savaş alanını gezerken  yanındaki yaverine ; bilirmisin demiştir, bir savaş sonunda ,yenilen komutandan sonra en çok üzülen kişi yenen komutandır.

Bütün  bunlar gösteriyor ki; Cinayet ve ölülerin üstünde yükselen güneşten , hiç kimse ısınmamış ve huzura kavuşmamıştır.

Erich Maria Remorque’ın “Batı cephesinde yeni bir şey yok” adlı romanında ilginç bir konuşma geçer. Birinci Dünya savaşında , siperlerde savaşan genç askerler,kendi aralarında konuşurlarken,bir tanesi sorar; Bizim Kayzer,Lıoyd George,Clemenceau ve Wilson bir araya gelip , görüşseler bu savaşı durdurabilirler değimi ?

Başka biri gayet tabi der,bu dört kişi bir araya gelip bir konuşsa  bu savaş bitiverir.

Soruyu soran içini çeker; Alt tarafı dört tane adam işte neden bir araya gelip konuşmazlar ki der.

İşte bütün sorun burada, bir araya gelip konuşmak,aklı ve sağduyuyu harekete geçirmek.

Barış için konuşmayanlar, insanların  ölümüne,yıkım ve felaketlere yol açarlar ve sonunda bir araya gelip konuşmayanlarda  ölürler elbette.

Ülkemiz için bir araya gelinerek, barışçı bir çözüm şarttır.Birbirimizi tanımalı ve kabullenmeliyiz.

İnsanlık için en hayırlı savaş, cehaletle yapılan savaştır.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Twitter
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre
Biz Sizi Arayalım
Ad, Soyad:
Telefon:
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
E-Mail Bülteni
Ad, Soyad:
E-Mail:
    
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi