Sefer Karakoyunlu: Hava Kirliliği Iğdır İçin Kader Olmamalıdır Sefer Karakoyunlu: Hava Kirliliği Iğdır İçin Kader Olmamalıdır. Yetkilileri Önlem Alma...           • İl Müftüsünü Ziyaret Eden Başkan Akkuş: Taziye Yemekleri Kaldırılmalı Iğdır Belediye Başkanı Yaşar Akkuş Iğdır İl müftüsü Mustafa Tekin’i makamında...           • Bu Besinler Unutkanlığa İyi Geliyor Bir söz vardır, zaman zaman hepimiz kullanırız. ‘’ Dün ne yediğimi bile hatı...           • Cumhuriyet Başsavcısı Ener'den Adliyedeki Saldırı İle İlgili Açıklama Iğdır Cumhuriyet Başsavcısı Oğuz Şükrü Ener, 17 Eylül 2019 tarihinde Iğdır Adliyesi...           • Yılın İlk Asfaltı Özgür Mahallesine Dökülmeye Başlandı Iğdır Belediyesi ekipleri, Özgür mahallesinde, 2019 yılının ilk asfaltını döktü...           • Rektör Alma’dan Gaziler Günü Mesajı Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Gaziler Günü dola...           • Öğrencilere Uygulamalı Trafik Güvenliği Eğitimi 2019-2020 Eğitim öğretim yılının başlaması ile beraber Iğdır İl Emniyet Müdürlü...           • Iğdır Belediye 76 Spor 2019-2020 Yılı Futbol Sezonu Açılışını Yaptı Iğdır amatör liginde mücadele edecek Iğdır belediye 76 spor yeni sezon hazırlıklarına ba...           • Depresyon Tedavisinde Egzersiz Şart! Yapılan son çalışmalara göre, egzersizin hem depresyonu önlemeye hem de semptoml...           • Iğdır Adliyesi Önünde Kavga: 1 Ölü, 1 Yaralı Iğdır Adliyesi önünde aile içi görülen bir dava nedeniyle çıkan ...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1357895
Aktif: 32
Bugün: 292
Dün: 2803
REKLAMLAR

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
2308 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
3545 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2912 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
3541 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2444 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
4183 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
1876 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
3308 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
1498 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1939 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
2046 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
1508 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
3568 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
3144 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
2323 İzlenme, 0 Yorum

Toplumsal Barış Mı? Savaş Mı? - Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr.

Toplumsal Barış Mı? Savaş Mı?

Yazar: Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr. |  Tarih: 04 / 07 / 2019 |  Yazı Okunma: 250


Savaşı zenginler çıkarır, yoksullar ölür. Jean Paul Sartre.

Bütün savaşları dövüşemeyecek kadar korkak olan bu bu yüzden de kendileri adına dövüşmek için dünyanın gençlerini cepheye süren hırsızlar çıkarır.Emma Goldman.

Ülkemiz, tarihi savaşlar ile oluşmuş ve tarihi kanla yazılmış bir bölgede( Yakındoğu-Ortadoğu) bulunmaktadır.Böyle bir bölgede barış kolay değil, cesaret ister,samimiyet ister.

Ülkemiz Dünyada tek başına değildir.Bulunduğu bölge kaygan bir zemin üzerindedir.Özellikle gerek iç ve gerekse dış barış için bu hususlar dikkate alınmalıdır.Türkiye’de toplumsal barışı sağlamak mümkündür,barışı sağlama olanakları her zaman mevcuttur.Siyasi partiler arasında ve sivil toplum örgütleri arasında uygar bir şekilde  sağlam bir barış ortamı yaratılabilir.Ülkenin Entelektüel ve Aydınlarına düşen görev , barışı arayıp bulmalarıdır.Savaş koşullarında  demokrasi yaşayamaz,yasalar susar ve darbelere kapı aralanır.

Savaş herkesle yapılır,barış ise onurlu,sağduyulu,duyarlı,doğaya saygılı ve çevreci insanlarla daha kolay yapılır.Toplumumuzun bu nitelikleri taşıdığı  yönünde ,inancımız tamdır.

İnsanlarımıza güveniyoruz, yeter ki üç beş yıllık bir iktidar hırsı ve seçim hesapları için toplumun içine itileceği cehennem ateşinde kimse mangal keyfini sürmeye kalkışmasın.

İnsana yakışır şekilde, insan erdemi gereği,birlikte var olma iradesi ortaya konulmalıdır.Egemenlerin sömürü politikalarının sürmesi , Halkların bölünüp ,parçalanmasına ,düşmanlaştırılmasına bağlıdır.Emperyalistlerin en büyük malzemesi ise kendi etnik ve mezhepsel sorunlarını uygar ve barışçı bir şekilde çözemeyen toplumlardır.Savaşın kazananı.barışın kaybedeni yoktur.

Thomas Hoobbes’a göre insan insanın kurdudur. Buna göre insan doğasında üç temel savaş nedeni vardır. Rekabet, Güvensizlik ve şan şeref.Yani insanlar, kazanç,güvenlik ve toplumsal statü için mücadele ederler.Oysa insan insanın Kurdu değildir.Yeter ki insan olalım.Ortak paydaları çoğaltalım,farklılıklarımızı zenginlik sayalım.Sevgiyi çoğaltalım ve kucaklaşalım.Bu dünya hepimize yeter,yetmezse sırada  Mars vardır. !

Yeter ki, Arılar ve Karıncalar gibi uyum ve dayanışma içinde olalım.

Savaşın zararları saymakla bitmez.Doğanın gazabından hepimiz acı çekeriz,nimetlerinden hepimiz yararlanırız,aynı evrende yaşıyoruz,toprak ana hepimizi besliyor.öyleyse savaş niye.?

Savaşta insanlar yaşama hakkından mahrum kalır.İnsanlar ölür ve sakat kalır.İnsanlar evsiz barksız kalır.Ailelerini kaybederler,insanlar aç,susuz kalır.Savaşlar hastalıkları beraberinde getirir ve insanlar ilaçsız kalır. Savaş. Tabiatı öldürür ve havayı ve suyu  kirletir.Fiziksel zararlar dışında,insanlar ruhsal sorunlar yaşarlar.İnsanlarda ölüm korkusu oluşur ve bu korku ömür boyu devam eder.Psikolojik olarak insanları çökertir.İnsanların kayıp vermeleri,evinden ve yerinden edilmeleri sosyolojik sorunlar doğurur.Ormanlar ve tarım alanları zarar görür.Ekolojik denge  bozulur ve ekosistem zarar görür.Flora ve fauna alanları tahrip olur.

Bombardıman uçaklarından atılan bombalarda ortalama 3000 derecelik sıcaklık ortaya çıkar.Bu ısı toprağı öldürür.Çünkü toprak ihtiva etiği bitki kökleriyle,toprak canlıları ve organizmalar ile canlı bir ortamdır.

Savaş çığırtkanlığı ölüm ama barış yaşamdır. Otoriter bir yönetimin başa geçerek,binlerce kişiyi asarak ve şiddet uygulayarak ortalığın tertemiz,sus pus olacağına inananlar vardır bu toplumda.

Ama tarih bunun tersini söyler. Genç Osman’dan sonra , iktidara gelen dördüncü Murat, yalnız İstanbul’da, yüz bin kişiyi idam ettirmiş.Ancak ,kendisinden sonra bir sürü darbenin olmasını ve birkaç Padişahın devrilmesini,Osmanlı İmparatorluğunun çatırdamasını  önleyememiştir.

1980 darbesinden önce, Çetin Altan yazmıştı; Nihat Erimin, cenaze namazını kıldıran hoca, aralarında Sayın Demirel ile Sayın Ecevit’in de bulunduğu cemaate dönerek; sizleri düşünceye davet ediyorum demiş.

Sonra Nihat Erimin tabutunu göstererek; Şu tabutun içinde kendinizin de bulunacağını düşünün diye eklemiş.

Evet herkes öleceğini bilir ama buna bir türlü inanmak istemez.

Almanların da kışkırtması ile Rusya ya sefer düzenleyen, maceracı, Enver paşa , kimine göre  altmış, kimine göre doksan bin askeri, Allahuekber dağlarında kar a gömer ve kurda kuşa yem eder.Savaş alanından geri çekilen Enver paşa, Erzurum da eşi Naciye  sultanı arayarak, köpeğinin durumunu sorar.Daha sonra bu kadar insan nasıl ve niye öldü diye soranlara ise şu cevabı verir; onlar nasıl olsa bir gün öleceklerdi der.

Büyük İskender Hindistan seferinde, kanlı cesetlerin yığıldığı ve ortamın cehenneme döndüğü yerde, Tanrısal bir komutan edasıyla, yanındaki hocası Aristo ya sorar; Aristo bu ne ? Aristo cevap verir; Zafer veya Hiç!

Waterlo kahramanı, Welington  savaş alanını gezerken  yanındaki yaverine ; bilirmisin demiştir, bir savaş sonunda ,yenilen komutandan sonra en çok üzülen kişi yenen komutandır.

Bütün  bunlar gösteriyor ki; Cinayet ve ölülerin üstünde yükselen güneşten , hiç kimse ısınmamış ve huzura kavuşmamıştır.

Erich Maria Remorque’ın “Batı cephesinde yeni bir şey yok” adlı romanında ilginç bir konuşma geçer. Birinci Dünya savaşında , siperlerde savaşan genç askerler,kendi aralarında konuşurlarken,bir tanesi sorar; Bizim Kayzer,Lıoyd George,Clemenceau ve Wilson bir araya gelip , görüşseler bu savaşı durdurabilirler değimi ?

Başka biri gayet tabi der,bu dört kişi bir araya gelip bir konuşsa  bu savaş bitiverir.

Soruyu soran içini çeker; Alt tarafı dört tane adam işte neden bir araya gelip konuşmazlar ki der.

İşte bütün sorun burada, bir araya gelip konuşmak,aklı ve sağduyuyu harekete geçirmek.

Barış için konuşmayanlar, insanların  ölümüne,yıkım ve felaketlere yol açarlar ve sonunda bir araya gelip konuşmayanlarda  ölürler elbette.

Ülkemiz için bir araya gelinerek, barışçı bir çözüm şarttır.Birbirimizi tanımalı ve kabullenmeliyiz.

İnsanlık için en hayırlı savaş, cehaletle yapılan savaştır.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi