Sefer Karakoyunlu: Hava Kirliliği Iğdır İçin Kader Olmamalıdır Sefer Karakoyunlu: Hava Kirliliği Iğdır İçin Kader Olmamalıdır. Yetkilileri Önlem Alma...           • İl Müftüsünü Ziyaret Eden Başkan Akkuş: Taziye Yemekleri Kaldırılmalı Iğdır Belediye Başkanı Yaşar Akkuş Iğdır İl müftüsü Mustafa Tekin’i makamında...           • Bu Besinler Unutkanlığa İyi Geliyor Bir söz vardır, zaman zaman hepimiz kullanırız. ‘’ Dün ne yediğimi bile hatı...           • Cumhuriyet Başsavcısı Ener'den Adliyedeki Saldırı İle İlgili Açıklama Iğdır Cumhuriyet Başsavcısı Oğuz Şükrü Ener, 17 Eylül 2019 tarihinde Iğdır Adliyesi...           • Yılın İlk Asfaltı Özgür Mahallesine Dökülmeye Başlandı Iğdır Belediyesi ekipleri, Özgür mahallesinde, 2019 yılının ilk asfaltını döktü...           • Rektör Alma’dan Gaziler Günü Mesajı Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Gaziler Günü dola...           • Öğrencilere Uygulamalı Trafik Güvenliği Eğitimi 2019-2020 Eğitim öğretim yılının başlaması ile beraber Iğdır İl Emniyet Müdürlü...           • Iğdır Belediye 76 Spor 2019-2020 Yılı Futbol Sezonu Açılışını Yaptı Iğdır amatör liginde mücadele edecek Iğdır belediye 76 spor yeni sezon hazırlıklarına ba...           • Depresyon Tedavisinde Egzersiz Şart! Yapılan son çalışmalara göre, egzersizin hem depresyonu önlemeye hem de semptoml...           • Iğdır Adliyesi Önünde Kavga: 1 Ölü, 1 Yaralı Iğdır Adliyesi önünde aile içi görülen bir dava nedeniyle çıkan ...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1357890
Aktif: 27
Bugün: 278
Dün: 2803
REKLAMLAR

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
2308 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
3545 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2912 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
3541 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2444 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
4183 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
1876 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
3308 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
1498 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1939 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
2046 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
1508 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
3568 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
3144 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
2323 İzlenme, 0 Yorum

Göç Yolları - Dr.Ruhsar UÇAR

Göç Yolları

Yazar: Dr.Ruhsar UÇAR |  Tarih: 06 / 07 / 2019 |  Yazı Okunma: 250


Beşikler vermişim Nuh’a

Salıncaklar, hamaklar

Havva anan dün ki çocuk sayılır

Anadolu’yum ben

Tanıyor musun?

Ahmed Arif

Anadolu, Kars kalesinden İshak Paşa sarayına, Ahtamar klisesinden Deyrülzefaran manastırına, Fırat’ından Dicle’sine, Ağrı dağından Nemrut’una Munzur’una, Halfeti’den Vakıflı köyüne, Hasankeyf’ten Göbekli tepesine kadar her biri ayrı efsaneye ev sahipliği yapmış medeniyetler mozaiği.

Kavimlerin yolları göçlerle kesişir; komşu olur, kirve olur, dünür olur. Kimse kimseyi yadırgamaz, ötekileştirmez, bendensin değilsin hesabı yapmaz. Aynı ağıda ağlar, aynı halayda oynar, kaşığı aynı pilava sallar, aynı topraktan bereketlenir, çocukları bir okula gider, aynı sıralarda otururlar. Göç Anadolu’nun kaderidir, kimse keyfinden bildiği yurdundan kopmak istemez. Hep kanlı gözyaşlarıyla, sevdiklerini arkada bırakarak, zulümlerden kaçarak, yürekleri yanarak, aç-susuz yollarda telef olarak kendilerine yurt bulmaya çalışırlar ancak çok azı varır güzel yarınlara.

Halklar göçlerle arkalarında-öz vatanlarında- dünyaya mal olmuş somut kültürel miraslarını bıraktıkları gibi somut olmayan ama o hakla özdeşleşmiş, bir toplumu diğerinden ayıran, farkındalık yaratan, o toplumun karakteristik özelliklerini yansıtan ezgileri, türküleri, yemek kültürü, ritüelleri, şölenleri, el sanatları, giyimleri, esprileri, fıkraları, inançları, ırkı, tabiiyeti, siyasi fikirleri, dilleri, lehçelerini de bırakmak zorunda kalıyorlar ve tüm bu değerler zamanında karşısında acımasız bir yıkıma uğrayabiliyor.

Binlerce yıldır yaşanan göç dalgaları ile beraber Anadolu medeniyetlere kucak açmış, halklar kaynaşmışlar bir olmuşlar, birlik olmuşlar, aynı tarihsel kaderin parçası olmuşlar. Halklar tarih sahnesinden silinmemek, öz hafıza oluşturmak adına, somut olmayan kültürel miraslarını nesilden nesil e aktarmak ister en doğal haklarıdır. Göç, göçe maruz kalan halkları nasıl derinden olumsuz etkiliyorsa göç edilen topraklarda yaşayan halkı da olumsuz etkileyebiliyor. Göçün kontrolsüz olması, göç edilen topraklarda demografik yapıya ve nüfus oranına uygun olmayan sayısal yoğunluk yaşanması, entegrasyon sürecinin tamamlanmadan, dil problemi aşılmadan, belli bir eğitimden geçirilmeden, halkaların birlikte yaşaması birçok asayiş problemine, sosyal, ekonomik ve kültürel farklılıklardan kaynaklanan sıkıntılara yol açabiliyor.

Yine büyük bir göç dalgasıyla karşı karşıyayız. Anadolu’nun kucağı herkese açıktır. Ama bahsettiğimiz sıkıntıların en aza indirilmesi adına göç kontrollü olmalıdır. Vatanlarından, evlerinden, akrabalık ilişkilerinden, maddi varlıklarından, çalışma hayatlarından kopmuş, yaşam standartlarından geriye düşülmüş, barınma, giyinme, gıda, eğitim ve sağlık gereksinimlerini karşılamakta sıkıntı yaşayan göçmenler ciddi problemler ile karşı karşıya kalabiliyor. Sokaklarda ve parklarda yaşamak zorunda kalan, dilenen, ucuz iş gücü ile zor çalışma koşullarında sigortasız ve iş güvencesiz çalıştırılan, küçük çocukların çalıştırıldığını, eğitimden mahrum, hijyenik olmayan koşullarda yeterli beslenemeden zor bir hayat sürmeye çalıştıklarına şahit oluyoruz.

Göç nedeniyle belki kısa bir süre misafir edeceğimiz belki de bu topraklar da birlikte yaşayacağımız, bundan sonra yol arkadaşlığı yapacağımız, tarihsel paydaşlığımız olacak göçmenlere insan olma ön koşulunun gerektirdiği azami şartları sağlamak hepimizin görevidir. Bize düşen, insan olmanın da gerektirdiği bize ihtiyacı olan bu insanlara yüz dönmemektir, dışlamamak, ötekileştirmemektir. Kucaklayıcı olmalı ihtiyaçlarını gidermede azami çaba harcamalıyız. Yüreğimizde sevgiye daha çok yer açalım.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi