Trabzon'da Kürt Bölgesel Bayrağı Takan Turistlere Linç Girişimi! Trabzon'un Çaykara ilçesine bağlı Uzungöl'de turistler, Irak Kürdistan B&o...           • 17 Kişinin Can Verdiği Iğdır Plakalı Minibüse 57 Kişi Bindirilmiş Van'ın Özalp ilçesinde göçmenleri taşıyan 76 AAC 296 plakalı bir minib&uum...           • Iğdır Lisesi 1986 Yılı Mezunları Ankara’da Buluştu Asım KESER, Cantürk ALAGÖZ ve Gökçan BAYDAR ‘ın ev sahipliğinde Avrupa...           • Kanalizasyon Müdürlüğünden Uyarı:Giderleri Tıkayacak Atıklar Atmayanız Iğdır Belediyesi Kanalizasyon Müdürlüğü: Giderleri Tıkayacak Atıkları Atmayanı...           • SAMER: Bölgede Son Üç Yılda 349 Çocuk Doğum Yaptı, Iğdır 3 Sırada..! TÜİK 2015-2018 verilerine dayanılarak yapılan incelemeye göre; 15 yaş altındaki grubun d...           • Iğdır’da Kayısı Zamanı! Verimli topraklarıyla bilinen Iğdır’da yetişen kayısı, kadınlar için istihdam alanı o...           • Teşekkür Mesajı Elim bir kaza sonucu günlerdir tedavi gören Oğlum Gökhan Karakuş’un tedavi s&...           • Saadet Partisi Milletvekili Cihangir İslam'ın 15 Temmuz Mesajı Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Cihangir İslam'ın 15 Temmuz 2019 Özel Birleşimi Konuşmas...           • Yazın Cilt Sağlığınız İçin Beslenmenizde Bunlara Dikkat Edin! Yağlı ya da kuruyan cilt, kırışıklıklar veya akne problemleri aslında cilt sağlığın zayıfladığını ...           • TUAM’da Caner Balığı Yetiştiriciliği İçin Ön Çalışmalara Başlandı Iğdır Üniversitesine bağlı Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (TUAM) bölge...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1271145
Aktif: 24
Bugün: 403
Dün: 3244
REKLAMLAR

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
2088 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
3302 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2687 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
3348 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2316 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
3885 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
1670 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
3016 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
1285 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1790 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
1852 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
1309 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
3382 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
2905 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
2151 İzlenme, 0 Yorum

Göç Yolları - Dr.Ruhsar UÇAR

Göç Yolları

Yazar: Dr.Ruhsar UÇAR |  Tarih: 06 / 07 / 2019 |  Yazı Okunma: 140


Beşikler vermişim Nuh’a

Salıncaklar, hamaklar

Havva anan dün ki çocuk sayılır

Anadolu’yum ben

Tanıyor musun?

Ahmed Arif

Anadolu, Kars kalesinden İshak Paşa sarayına, Ahtamar klisesinden Deyrülzefaran manastırına, Fırat’ından Dicle’sine, Ağrı dağından Nemrut’una Munzur’una, Halfeti’den Vakıflı köyüne, Hasankeyf’ten Göbekli tepesine kadar her biri ayrı efsaneye ev sahipliği yapmış medeniyetler mozaiği.

Kavimlerin yolları göçlerle kesişir; komşu olur, kirve olur, dünür olur. Kimse kimseyi yadırgamaz, ötekileştirmez, bendensin değilsin hesabı yapmaz. Aynı ağıda ağlar, aynı halayda oynar, kaşığı aynı pilava sallar, aynı topraktan bereketlenir, çocukları bir okula gider, aynı sıralarda otururlar. Göç Anadolu’nun kaderidir, kimse keyfinden bildiği yurdundan kopmak istemez. Hep kanlı gözyaşlarıyla, sevdiklerini arkada bırakarak, zulümlerden kaçarak, yürekleri yanarak, aç-susuz yollarda telef olarak kendilerine yurt bulmaya çalışırlar ancak çok azı varır güzel yarınlara.

Halklar göçlerle arkalarında-öz vatanlarında- dünyaya mal olmuş somut kültürel miraslarını bıraktıkları gibi somut olmayan ama o hakla özdeşleşmiş, bir toplumu diğerinden ayıran, farkındalık yaratan, o toplumun karakteristik özelliklerini yansıtan ezgileri, türküleri, yemek kültürü, ritüelleri, şölenleri, el sanatları, giyimleri, esprileri, fıkraları, inançları, ırkı, tabiiyeti, siyasi fikirleri, dilleri, lehçelerini de bırakmak zorunda kalıyorlar ve tüm bu değerler zamanında karşısında acımasız bir yıkıma uğrayabiliyor.

Binlerce yıldır yaşanan göç dalgaları ile beraber Anadolu medeniyetlere kucak açmış, halklar kaynaşmışlar bir olmuşlar, birlik olmuşlar, aynı tarihsel kaderin parçası olmuşlar. Halklar tarih sahnesinden silinmemek, öz hafıza oluşturmak adına, somut olmayan kültürel miraslarını nesilden nesil e aktarmak ister en doğal haklarıdır. Göç, göçe maruz kalan halkları nasıl derinden olumsuz etkiliyorsa göç edilen topraklarda yaşayan halkı da olumsuz etkileyebiliyor. Göçün kontrolsüz olması, göç edilen topraklarda demografik yapıya ve nüfus oranına uygun olmayan sayısal yoğunluk yaşanması, entegrasyon sürecinin tamamlanmadan, dil problemi aşılmadan, belli bir eğitimden geçirilmeden, halkaların birlikte yaşaması birçok asayiş problemine, sosyal, ekonomik ve kültürel farklılıklardan kaynaklanan sıkıntılara yol açabiliyor.

Yine büyük bir göç dalgasıyla karşı karşıyayız. Anadolu’nun kucağı herkese açıktır. Ama bahsettiğimiz sıkıntıların en aza indirilmesi adına göç kontrollü olmalıdır. Vatanlarından, evlerinden, akrabalık ilişkilerinden, maddi varlıklarından, çalışma hayatlarından kopmuş, yaşam standartlarından geriye düşülmüş, barınma, giyinme, gıda, eğitim ve sağlık gereksinimlerini karşılamakta sıkıntı yaşayan göçmenler ciddi problemler ile karşı karşıya kalabiliyor. Sokaklarda ve parklarda yaşamak zorunda kalan, dilenen, ucuz iş gücü ile zor çalışma koşullarında sigortasız ve iş güvencesiz çalıştırılan, küçük çocukların çalıştırıldığını, eğitimden mahrum, hijyenik olmayan koşullarda yeterli beslenemeden zor bir hayat sürmeye çalıştıklarına şahit oluyoruz.

Göç nedeniyle belki kısa bir süre misafir edeceğimiz belki de bu topraklar da birlikte yaşayacağımız, bundan sonra yol arkadaşlığı yapacağımız, tarihsel paydaşlığımız olacak göçmenlere insan olma ön koşulunun gerektirdiği azami şartları sağlamak hepimizin görevidir. Bize düşen, insan olmanın da gerektirdiği bize ihtiyacı olan bu insanlara yüz dönmemektir, dışlamamak, ötekileştirmemektir. Kucaklayıcı olmalı ihtiyaçlarını gidermede azami çaba harcamalıyız. Yüreğimizde sevgiye daha çok yer açalım.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Twitter
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre
Biz Sizi Arayalım
Ad, Soyad:
Telefon:
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
E-Mail Bülteni
Ad, Soyad:
E-Mail:
    
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi