Işık: Seçimle Alamadıklarını Kayyımla Gasp Ettiler Görevden alınarak yerine kayyım atanan Siirt Belediyesi Eşbaşkanı Berivan Helen Işık, AKP&rsq...           • İran: Türkiye Boru Hattını Tamir Ettirmek İstemiyor İran Petrol Bakanı Bijen Namdar Zengene, Türkiye'nin mart ayındaki bir patlamada hasar gö...           • Ayşe Gölçek: Sağlık Çalışanları Bu Bayramda Buruk Kaldı Şehit Gazi Sen Sağlık İl Başkanı Ayşe Gölçek, Ramazan Bayramı nedeniyle bir mesaj yayı...           • İl Sağlık Müdüründen Ramazan Bayramı Kutlama Mesajı Yardımlaşma ve dayanışmanın sembolü bir Ramazan-ı Şerif’i daha geride bıraktık.Sabrın,ş...           • Okul Yöneticileri Ve Rehber Öğretmenlerle LGS Toplantısı Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen, Okul Yöneticileri Ve Rehber Öğretme...           • Rektör Alma’dan Ramazan Bayramı Mesajı Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Ramazan bayramı dolayısıyla...           • Ramazan Bayramı Mesajı Ülkemiz olarak zor bir sınavdan geçiyoruz. Tüm dünyanın başarısız olduğu bir...           • Memur-Sen Başkanı Çiğdem: Gönüllerimiz Bir, Bayramımız Mübarek Olsun Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Iğdır il başkanı Erkan ÇİĞDEM’in Ramazan Bayramı mesajı.&...           • Vekil Eksik: Kayyım Darbedir, Iğdır Halklarının İradesi Gasp Edildi Vekil Eksik:Kayyum Enver Ünlü ayağının tozuyla geldiği belediyeye hızını alamayarak &oum...           • Iğdır Üniversitesi ’Yeşil Üniversite’ Sıralamasında Iğdır Üniversitesi, Universitas Indonesia (Endonezya Üniversitesi) tarafından yapılan ve...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1614005
Aktif: 19
Bugün: 231
Dün: 2679
Son Videolar

Yüksel Babal Nice Yıllara
86 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Videosu
564 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
398 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
617 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
558 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
468 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
426 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
497 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
442 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
472 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
438 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
405 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
467 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
431 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
476 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Göç Yolları -

Göç Yolları

Yazar:  |  Tarih: 06 / 07 / 2019 |  Yazı Okunma: 382


Beşikler vermişim Nuh’a

Salıncaklar, hamaklar

Havva anan dün ki çocuk sayılır

Anadolu’yum ben

Tanıyor musun?

Ahmed Arif

Anadolu, Kars kalesinden İshak Paşa sarayına, Ahtamar klisesinden Deyrülzefaran manastırına, Fırat’ından Dicle’sine, Ağrı dağından Nemrut’una Munzur’una, Halfeti’den Vakıflı köyüne, Hasankeyf’ten Göbekli tepesine kadar her biri ayrı efsaneye ev sahipliği yapmış medeniyetler mozaiği.

Kavimlerin yolları göçlerle kesişir; komşu olur, kirve olur, dünür olur. Kimse kimseyi yadırgamaz, ötekileştirmez, bendensin değilsin hesabı yapmaz. Aynı ağıda ağlar, aynı halayda oynar, kaşığı aynı pilava sallar, aynı topraktan bereketlenir, çocukları bir okula gider, aynı sıralarda otururlar. Göç Anadolu’nun kaderidir, kimse keyfinden bildiği yurdundan kopmak istemez. Hep kanlı gözyaşlarıyla, sevdiklerini arkada bırakarak, zulümlerden kaçarak, yürekleri yanarak, aç-susuz yollarda telef olarak kendilerine yurt bulmaya çalışırlar ancak çok azı varır güzel yarınlara.

Halklar göçlerle arkalarında-öz vatanlarında- dünyaya mal olmuş somut kültürel miraslarını bıraktıkları gibi somut olmayan ama o hakla özdeşleşmiş, bir toplumu diğerinden ayıran, farkındalık yaratan, o toplumun karakteristik özelliklerini yansıtan ezgileri, türküleri, yemek kültürü, ritüelleri, şölenleri, el sanatları, giyimleri, esprileri, fıkraları, inançları, ırkı, tabiiyeti, siyasi fikirleri, dilleri, lehçelerini de bırakmak zorunda kalıyorlar ve tüm bu değerler zamanında karşısında acımasız bir yıkıma uğrayabiliyor.

Binlerce yıldır yaşanan göç dalgaları ile beraber Anadolu medeniyetlere kucak açmış, halklar kaynaşmışlar bir olmuşlar, birlik olmuşlar, aynı tarihsel kaderin parçası olmuşlar. Halklar tarih sahnesinden silinmemek, öz hafıza oluşturmak adına, somut olmayan kültürel miraslarını nesilden nesil e aktarmak ister en doğal haklarıdır. Göç, göçe maruz kalan halkları nasıl derinden olumsuz etkiliyorsa göç edilen topraklarda yaşayan halkı da olumsuz etkileyebiliyor. Göçün kontrolsüz olması, göç edilen topraklarda demografik yapıya ve nüfus oranına uygun olmayan sayısal yoğunluk yaşanması, entegrasyon sürecinin tamamlanmadan, dil problemi aşılmadan, belli bir eğitimden geçirilmeden, halkaların birlikte yaşaması birçok asayiş problemine, sosyal, ekonomik ve kültürel farklılıklardan kaynaklanan sıkıntılara yol açabiliyor.

Yine büyük bir göç dalgasıyla karşı karşıyayız. Anadolu’nun kucağı herkese açıktır. Ama bahsettiğimiz sıkıntıların en aza indirilmesi adına göç kontrollü olmalıdır. Vatanlarından, evlerinden, akrabalık ilişkilerinden, maddi varlıklarından, çalışma hayatlarından kopmuş, yaşam standartlarından geriye düşülmüş, barınma, giyinme, gıda, eğitim ve sağlık gereksinimlerini karşılamakta sıkıntı yaşayan göçmenler ciddi problemler ile karşı karşıya kalabiliyor. Sokaklarda ve parklarda yaşamak zorunda kalan, dilenen, ucuz iş gücü ile zor çalışma koşullarında sigortasız ve iş güvencesiz çalıştırılan, küçük çocukların çalıştırıldığını, eğitimden mahrum, hijyenik olmayan koşullarda yeterli beslenemeden zor bir hayat sürmeye çalıştıklarına şahit oluyoruz.

Göç nedeniyle belki kısa bir süre misafir edeceğimiz belki de bu topraklar da birlikte yaşayacağımız, bundan sonra yol arkadaşlığı yapacağımız, tarihsel paydaşlığımız olacak göçmenlere insan olma ön koşulunun gerektirdiği azami şartları sağlamak hepimizin görevidir. Bize düşen, insan olmanın da gerektirdiği bize ihtiyacı olan bu insanlara yüz dönmemektir, dışlamamak, ötekileştirmemektir. Kucaklayıcı olmalı ihtiyaçlarını gidermede azami çaba harcamalıyız. Yüreğimizde sevgiye daha çok yer açalım.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi