Işık: Seçimle Alamadıklarını Kayyımla Gasp Ettiler Görevden alınarak yerine kayyım atanan Siirt Belediyesi Eşbaşkanı Berivan Helen Işık, AKP&rsq...           • İran: Türkiye Boru Hattını Tamir Ettirmek İstemiyor İran Petrol Bakanı Bijen Namdar Zengene, Türkiye'nin mart ayındaki bir patlamada hasar gö...           • Ayşe Gölçek: Sağlık Çalışanları Bu Bayramda Buruk Kaldı Şehit Gazi Sen Sağlık İl Başkanı Ayşe Gölçek, Ramazan Bayramı nedeniyle bir mesaj yayı...           • İl Sağlık Müdüründen Ramazan Bayramı Kutlama Mesajı Yardımlaşma ve dayanışmanın sembolü bir Ramazan-ı Şerif’i daha geride bıraktık.Sabrın,ş...           • Okul Yöneticileri Ve Rehber Öğretmenlerle LGS Toplantısı Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen, Okul Yöneticileri Ve Rehber Öğretme...           • Rektör Alma’dan Ramazan Bayramı Mesajı Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Ramazan bayramı dolayısıyla...           • Ramazan Bayramı Mesajı Ülkemiz olarak zor bir sınavdan geçiyoruz. Tüm dünyanın başarısız olduğu bir...           • Memur-Sen Başkanı Çiğdem: Gönüllerimiz Bir, Bayramımız Mübarek Olsun Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Iğdır il başkanı Erkan ÇİĞDEM’in Ramazan Bayramı mesajı.&...           • Vekil Eksik: Kayyım Darbedir, Iğdır Halklarının İradesi Gasp Edildi Vekil Eksik:Kayyum Enver Ünlü ayağının tozuyla geldiği belediyeye hızını alamayarak &oum...           • Iğdır Üniversitesi ’Yeşil Üniversite’ Sıralamasında Iğdır Üniversitesi, Universitas Indonesia (Endonezya Üniversitesi) tarafından yapılan ve...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1614020
Aktif: 38
Bugün: 309
Dün: 2679
Son Videolar

Yüksel Babal Nice Yıllara
86 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Videosu
565 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
398 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
617 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
558 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
468 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
426 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
497 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
442 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
472 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
438 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
405 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
467 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
432 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
476 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Kurban Bilinci - Hayati KAYA Birysl.Dönşm.Eğtmni.

Kurban Bilinci

Yazar: Hayati KAYA Birysl.Dönşm.Eğtmni. |  Tarih: 06 / 07 / 2019 |  Yazı Okunma: 357


Özellikle 5-9 yaşlarında babanız annenize bağırdığında, dövdüğünde, kaba davranıp ezdiğinde, değersiz kıldığında ya da terk ettiğinde siz buna şahit olmuşsanız anneyle kendinizi özdeşleştirip onun çaresizliğini alıyor yani bir karakter haline getiriyorsunuz. Bu sahne kalıcı bir duygusal kayıt yaratıyor ve ilişkilerinizde kurban bilincine sahip oluyorsunuz.

Kurban bilincinde değersiz olmayı daha o yaşlarda siz seçmiştiniz. Eğer birisi sizi gerçekten çok seviyorsa o kişiyi sevmemek için nedenler-kusurlar bulacaksınız, hem de çok çok kısa bir sürede. 

Eğer kurban bilincine sahipseniz kendinizde birşeyi değiştirmek için teşebbüs etmeyeceksiniz. Ne özgürleşmeyi ne gerçekten sevmeyi, ne de gerçekten mutlu olmayı öğreneceksiniz. "Kurban bilinci," kendini (ruhunu) sevmeyen demek. Sürekli size tahakküm eden, despot insanları hayatınıza çekecek ve siz o kurbanı oynamaya devam edeceksiniz.  Çünkü bundan zevk alıyorsunuz, büyük acılar da yaşasanız mutsuzluktan büyük zevk alıyorsunuz. Bu bilinci reddedemezsiniz. Bu bilinci reddetmek annenizi reddetmekle eşdeğerdir. Anneniz size nasıl olmanız gerektiğini gösterdi bunun dışına çıkamazsınız. Çünkü onu sevdiniz, o sizin modeliniz. Hayatınıza onlarca erkek de girse siz kurban bilincine sahip olmanız nedeniyle erkeğin size acı vermesini bekleyecek acı vermiyorsa, o yapıda biri değilse onu tahrik etmek için elinizden geleni yapacak ve onun dengesini bozacak ve delirteceksiniz.  O ya size sert davranmaya başlayacak- ki bu durum kendinizi yani kurban bilincini bulmanız demektir ve bundan aynı zamanda acı duyarken, hayatınızda istediğiniz gibi biri var diye de zevk de alacaksınız. Ya da o adam saçmalıklarınıza tahammül edemeyip gidecektir.

İnsan algılarına göre davranan bir varlık. Siz kurban bilincine sahipseniz adam size eziyet ettiğinde, onun sizi sevdiğine dair kanıtlar üretmekten de geri kalmayacaksınız; "Seviyor ki yanımda, o kadar eziyet etmeme rağmen gitmiyor. Canımı yakıyorsa sevdiği için yakıyor" gibi. Kurban bilincine sahip kişi sadece kişileri değil olumsuz olayları da hayatına çekecektir. Kişi asla kendisiyle yüzleşmeyecek, kendine yalanlar söyleyecektir. Her daim başkaları suçludur. Her daim o şanssızdır. Kişinin korkudan kurtulması yaşamın içine korkusuzca girmesi zorunludur.

  Dönüşümü isteyecek ve inancını besleyecek olan da yine kendisidir. Kurban bilincinden çıkmak için kurban olduğunu düşünen kişi egosunu ve acısını fark etmeli ve yardım almaya karar vermeli. Kişi bu sorumluluğu alıp harekete geçmelidir. Kurban bilincine sahip kişinin farkındalık eğitimiyle birlikte çocukluğundan beri taşıdığı olumsuz duygunun da temizlenmesi, anneyle bağının da koparılması gerekmektedir.

Erkek egemen toplumda ne yazık ki kadınların yarısına yakını kurban bilincine sahip. Neredeyse diğer yarısı da sevgiliye değil, aileye kurban olmuş vaziyette. O kişiler de aileyle görüşüp tatlılıkla, olmazsa asilikle kendi özgürleşmesini ve sonucunda mutluluğunu sağlamalıdır.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi