Sefer Karakoyunlu: Hava Kirliliği Iğdır İçin Kader Olmamalıdır Sefer Karakoyunlu: Hava Kirliliği Iğdır İçin Kader Olmamalıdır. Yetkilileri Önlem Alma...           • İl Müftüsünü Ziyaret Eden Başkan Akkuş: Taziye Yemekleri Kaldırılmalı Iğdır Belediye Başkanı Yaşar Akkuş Iğdır İl müftüsü Mustafa Tekin’i makamında...           • Bu Besinler Unutkanlığa İyi Geliyor Bir söz vardır, zaman zaman hepimiz kullanırız. ‘’ Dün ne yediğimi bile hatı...           • Cumhuriyet Başsavcısı Ener'den Adliyedeki Saldırı İle İlgili Açıklama Iğdır Cumhuriyet Başsavcısı Oğuz Şükrü Ener, 17 Eylül 2019 tarihinde Iğdır Adliyesi...           • Yılın İlk Asfaltı Özgür Mahallesine Dökülmeye Başlandı Iğdır Belediyesi ekipleri, Özgür mahallesinde, 2019 yılının ilk asfaltını döktü...           • Rektör Alma’dan Gaziler Günü Mesajı Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Gaziler Günü dola...           • Öğrencilere Uygulamalı Trafik Güvenliği Eğitimi 2019-2020 Eğitim öğretim yılının başlaması ile beraber Iğdır İl Emniyet Müdürlü...           • Iğdır Belediye 76 Spor 2019-2020 Yılı Futbol Sezonu Açılışını Yaptı Iğdır amatör liginde mücadele edecek Iğdır belediye 76 spor yeni sezon hazırlıklarına ba...           • Depresyon Tedavisinde Egzersiz Şart! Yapılan son çalışmalara göre, egzersizin hem depresyonu önlemeye hem de semptoml...           • Iğdır Adliyesi Önünde Kavga: 1 Ölü, 1 Yaralı Iğdır Adliyesi önünde aile içi görülen bir dava nedeniyle çıkan ...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1357892
Aktif: 29
Bugün: 284
Dün: 2803
REKLAMLAR

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
2308 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
3545 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2912 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
3541 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2444 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
4183 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
1876 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
3308 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
1498 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1939 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
2046 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
1508 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
3568 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
3144 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
2323 İzlenme, 0 Yorum

Kurban Bilinci - Hayati KAYA Birysl.Dönşm.Eğtmni.

Kurban Bilinci

Yazar: Hayati KAYA Birysl.Dönşm.Eğtmni. |  Tarih: 06 / 07 / 2019 |  Yazı Okunma: 215


Özellikle 5-9 yaşlarında babanız annenize bağırdığında, dövdüğünde, kaba davranıp ezdiğinde, değersiz kıldığında ya da terk ettiğinde siz buna şahit olmuşsanız anneyle kendinizi özdeşleştirip onun çaresizliğini alıyor yani bir karakter haline getiriyorsunuz. Bu sahne kalıcı bir duygusal kayıt yaratıyor ve ilişkilerinizde kurban bilincine sahip oluyorsunuz.

Kurban bilincinde değersiz olmayı daha o yaşlarda siz seçmiştiniz. Eğer birisi sizi gerçekten çok seviyorsa o kişiyi sevmemek için nedenler-kusurlar bulacaksınız, hem de çok çok kısa bir sürede. 

Eğer kurban bilincine sahipseniz kendinizde birşeyi değiştirmek için teşebbüs etmeyeceksiniz. Ne özgürleşmeyi ne gerçekten sevmeyi, ne de gerçekten mutlu olmayı öğreneceksiniz. "Kurban bilinci," kendini (ruhunu) sevmeyen demek. Sürekli size tahakküm eden, despot insanları hayatınıza çekecek ve siz o kurbanı oynamaya devam edeceksiniz.  Çünkü bundan zevk alıyorsunuz, büyük acılar da yaşasanız mutsuzluktan büyük zevk alıyorsunuz. Bu bilinci reddedemezsiniz. Bu bilinci reddetmek annenizi reddetmekle eşdeğerdir. Anneniz size nasıl olmanız gerektiğini gösterdi bunun dışına çıkamazsınız. Çünkü onu sevdiniz, o sizin modeliniz. Hayatınıza onlarca erkek de girse siz kurban bilincine sahip olmanız nedeniyle erkeğin size acı vermesini bekleyecek acı vermiyorsa, o yapıda biri değilse onu tahrik etmek için elinizden geleni yapacak ve onun dengesini bozacak ve delirteceksiniz.  O ya size sert davranmaya başlayacak- ki bu durum kendinizi yani kurban bilincini bulmanız demektir ve bundan aynı zamanda acı duyarken, hayatınızda istediğiniz gibi biri var diye de zevk de alacaksınız. Ya da o adam saçmalıklarınıza tahammül edemeyip gidecektir.

İnsan algılarına göre davranan bir varlık. Siz kurban bilincine sahipseniz adam size eziyet ettiğinde, onun sizi sevdiğine dair kanıtlar üretmekten de geri kalmayacaksınız; "Seviyor ki yanımda, o kadar eziyet etmeme rağmen gitmiyor. Canımı yakıyorsa sevdiği için yakıyor" gibi. Kurban bilincine sahip kişi sadece kişileri değil olumsuz olayları da hayatına çekecektir. Kişi asla kendisiyle yüzleşmeyecek, kendine yalanlar söyleyecektir. Her daim başkaları suçludur. Her daim o şanssızdır. Kişinin korkudan kurtulması yaşamın içine korkusuzca girmesi zorunludur.

  Dönüşümü isteyecek ve inancını besleyecek olan da yine kendisidir. Kurban bilincinden çıkmak için kurban olduğunu düşünen kişi egosunu ve acısını fark etmeli ve yardım almaya karar vermeli. Kişi bu sorumluluğu alıp harekete geçmelidir. Kurban bilincine sahip kişinin farkındalık eğitimiyle birlikte çocukluğundan beri taşıdığı olumsuz duygunun da temizlenmesi, anneyle bağının da koparılması gerekmektedir.

Erkek egemen toplumda ne yazık ki kadınların yarısına yakını kurban bilincine sahip. Neredeyse diğer yarısı da sevgiliye değil, aileye kurban olmuş vaziyette. O kişiler de aileyle görüşüp tatlılıkla, olmazsa asilikle kendi özgürleşmesini ve sonucunda mutluluğunu sağlamalıdır.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi