Trabzon'da Kürt Bölgesel Bayrağı Takan Turistlere Linç Girişimi! Trabzon'un Çaykara ilçesine bağlı Uzungöl'de turistler, Irak Kürdistan B&o...           • 17 Kişinin Can Verdiği Iğdır Plakalı Minibüse 57 Kişi Bindirilmiş Van'ın Özalp ilçesinde göçmenleri taşıyan 76 AAC 296 plakalı bir minib&uum...           • Iğdır Lisesi 1986 Yılı Mezunları Ankara’da Buluştu Asım KESER, Cantürk ALAGÖZ ve Gökçan BAYDAR ‘ın ev sahipliğinde Avrupa...           • Kanalizasyon Müdürlüğünden Uyarı:Giderleri Tıkayacak Atıklar Atmayanız Iğdır Belediyesi Kanalizasyon Müdürlüğü: Giderleri Tıkayacak Atıkları Atmayanı...           • SAMER: Bölgede Son Üç Yılda 349 Çocuk Doğum Yaptı, Iğdır 3 Sırada..! TÜİK 2015-2018 verilerine dayanılarak yapılan incelemeye göre; 15 yaş altındaki grubun d...           • Iğdır’da Kayısı Zamanı! Verimli topraklarıyla bilinen Iğdır’da yetişen kayısı, kadınlar için istihdam alanı o...           • Teşekkür Mesajı Elim bir kaza sonucu günlerdir tedavi gören Oğlum Gökhan Karakuş’un tedavi s&...           • Saadet Partisi Milletvekili Cihangir İslam'ın 15 Temmuz Mesajı Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Cihangir İslam'ın 15 Temmuz 2019 Özel Birleşimi Konuşmas...           • Yazın Cilt Sağlığınız İçin Beslenmenizde Bunlara Dikkat Edin! Yağlı ya da kuruyan cilt, kırışıklıklar veya akne problemleri aslında cilt sağlığın zayıfladığını ...           • TUAM’da Caner Balığı Yetiştiriciliği İçin Ön Çalışmalara Başlandı Iğdır Üniversitesine bağlı Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (TUAM) bölge...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1271145
Aktif: 23
Bugün: 405
Dün: 3244
REKLAMLAR

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
2088 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
3302 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2687 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
3348 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2316 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
3885 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
1670 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
3016 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
1285 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1790 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
1852 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
1309 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
3382 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
2905 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
2151 İzlenme, 0 Yorum

Kurban Bilinci - Hayati KAYA Birysl.Dönşm.Eğtmni.

Kurban Bilinci

Yazar: Hayati KAYA Birysl.Dönşm.Eğtmni. |  Tarih: 06 / 07 / 2019 |  Yazı Okunma: 94


Özellikle 5-9 yaşlarında babanız annenize bağırdığında, dövdüğünde, kaba davranıp ezdiğinde, değersiz kıldığında ya da terk ettiğinde siz buna şahit olmuşsanız anneyle kendinizi özdeşleştirip onun çaresizliğini alıyor yani bir karakter haline getiriyorsunuz. Bu sahne kalıcı bir duygusal kayıt yaratıyor ve ilişkilerinizde kurban bilincine sahip oluyorsunuz.

Kurban bilincinde değersiz olmayı daha o yaşlarda siz seçmiştiniz. Eğer birisi sizi gerçekten çok seviyorsa o kişiyi sevmemek için nedenler-kusurlar bulacaksınız, hem de çok çok kısa bir sürede. 

Eğer kurban bilincine sahipseniz kendinizde birşeyi değiştirmek için teşebbüs etmeyeceksiniz. Ne özgürleşmeyi ne gerçekten sevmeyi, ne de gerçekten mutlu olmayı öğreneceksiniz. "Kurban bilinci," kendini (ruhunu) sevmeyen demek. Sürekli size tahakküm eden, despot insanları hayatınıza çekecek ve siz o kurbanı oynamaya devam edeceksiniz.  Çünkü bundan zevk alıyorsunuz, büyük acılar da yaşasanız mutsuzluktan büyük zevk alıyorsunuz. Bu bilinci reddedemezsiniz. Bu bilinci reddetmek annenizi reddetmekle eşdeğerdir. Anneniz size nasıl olmanız gerektiğini gösterdi bunun dışına çıkamazsınız. Çünkü onu sevdiniz, o sizin modeliniz. Hayatınıza onlarca erkek de girse siz kurban bilincine sahip olmanız nedeniyle erkeğin size acı vermesini bekleyecek acı vermiyorsa, o yapıda biri değilse onu tahrik etmek için elinizden geleni yapacak ve onun dengesini bozacak ve delirteceksiniz.  O ya size sert davranmaya başlayacak- ki bu durum kendinizi yani kurban bilincini bulmanız demektir ve bundan aynı zamanda acı duyarken, hayatınızda istediğiniz gibi biri var diye de zevk de alacaksınız. Ya da o adam saçmalıklarınıza tahammül edemeyip gidecektir.

İnsan algılarına göre davranan bir varlık. Siz kurban bilincine sahipseniz adam size eziyet ettiğinde, onun sizi sevdiğine dair kanıtlar üretmekten de geri kalmayacaksınız; "Seviyor ki yanımda, o kadar eziyet etmeme rağmen gitmiyor. Canımı yakıyorsa sevdiği için yakıyor" gibi. Kurban bilincine sahip kişi sadece kişileri değil olumsuz olayları da hayatına çekecektir. Kişi asla kendisiyle yüzleşmeyecek, kendine yalanlar söyleyecektir. Her daim başkaları suçludur. Her daim o şanssızdır. Kişinin korkudan kurtulması yaşamın içine korkusuzca girmesi zorunludur.

  Dönüşümü isteyecek ve inancını besleyecek olan da yine kendisidir. Kurban bilincinden çıkmak için kurban olduğunu düşünen kişi egosunu ve acısını fark etmeli ve yardım almaya karar vermeli. Kişi bu sorumluluğu alıp harekete geçmelidir. Kurban bilincine sahip kişinin farkındalık eğitimiyle birlikte çocukluğundan beri taşıdığı olumsuz duygunun da temizlenmesi, anneyle bağının da koparılması gerekmektedir.

Erkek egemen toplumda ne yazık ki kadınların yarısına yakını kurban bilincine sahip. Neredeyse diğer yarısı da sevgiliye değil, aileye kurban olmuş vaziyette. O kişiler de aileyle görüşüp tatlılıkla, olmazsa asilikle kendi özgürleşmesini ve sonucunda mutluluğunu sağlamalıdır.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Twitter
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre
Biz Sizi Arayalım
Ad, Soyad:
Telefon:
Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
E-Mail Bülteni
Ad, Soyad:
E-Mail:
    
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi