76 Iğdır Belediye Spor 4 Tuzluca İdman Yurdu Spor 1 Iğdır amatör küme maçında 76 Iğdır Belediye spor,deplasmanda Tuzluca İdman yurdu ...           • TEMA Iğdır’da Gönüllü İlçe Sorumluları ve Aktif Gönüllüler Arıyor! Iğdır’ın Aralık, Karakoyunlu, Tuzluca ilçelerinde; - TEMA Vakfı ufuk ve hedeflerini ...           • TJA Kampanya Kapsamında Tuzluca'da Kadınlarla Bir Araya Geldi TJA, “Değişim ve özgürlük için sen de ayağa kalk” şiarıyla başla...           • Hastanede Elleri Kelepçeli 3 Gün Kaldı, Bir Doktor Bile Gitmedi Hasta tutuklu Kinyas Gülcan’ın ölümünden dolayı cezaevi yönetimi ha...           • Op. Dr. Nevruz Erez Iğdır İl Sağlık Müdürlüğüne Atandı Op. Dr. Nevruz Erez, Iğdır İl Sağlık Müdürü oldu. Ankara Keçiören Eği...           • Jandarma Bir Tır Dolusu Kaçak Sigara Yakaladı Iğdır Valiliğinden yapılan açıklmaya göre dün (17 Ekim 2019 Perşembe gün&uum...           • Iğdır'da "Öğrenme Şenliği" Açılışı Yapıldı Vali Enver Ünlü’nün eşi Sema Ünlü hanımefendi, Iğdır merkez Ziya G&...           • Belediye Yönetimi Birim Müdürleri İle İstişare Toplantısı Yaptı Iğdır Belediye Başkanı Yaşar Akkuş, belediye birim müdürleri ile toplantı yaptı. Gö...           • İl Tarımdan "Dünya Gıda Günü" Ekinlikleri 16 Ekim Dünya Gıda Günü münasebeti ile ilgili olarak Iğdır İl Tarım Ve Orman M...           • Bebeklerde Tortikollis Tehlikesi Tortikollis nedir, neden görülür? Tedavi edilebilir mi? Yenidoğan bebeklerde gö...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1394850
Aktif: 40
Bugün: 2832
Dün: 2711
REKLAMLAR

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
2387 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
3642 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2999 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
3614 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2491 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
4288 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
1943 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
3435 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
1558 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1991 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
2136 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
1580 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
3653 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
3250 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
2404 İzlenme, 0 Yorum

Haydar’ın Gözünden Iğdır'da Kurban Bayramı - Av. Haydar MIZRAK

Haydar’ın Gözünden Iğdır'da Kurban Bayramı

Yazar: Av. Haydar MIZRAK |  Tarih: 11 / 08 / 2019 |  Yazı Okunma: 324


-Bayram öncesi ve bayram günü etkileyici şeyler ile karşılaştım. Sizlerle paylaşmak istedim.

-Iğdır’da sayısı beş onu geçmeyen kişi hariç, tüm ailelerin Kurban kestiğine şahit oldum. Kurbanlık hayvan satıcılıların elinde, satılacak kurban kalmaması ve civar illerde takviye kurbanlık getirilmesi bu tespitimi doğrular nitelikte.

-Sabahın erken saatlerinde yoksullara dağıtılmak amacıyla kesilen kurban etlerini verecek kimse bulunamadığı için kurban etleri kesenin elinde kaldı. Anlayacağınız bu zorunluluk karşısında çaresiz kalan vatandaşlar kurban etlerini buzdolabında istiflemek zorunda kaldı. Öyle ki buzdolabında sebzeler için yer bile kalmadığından şikâyet eden vatandaşlara bile rastladım.

-Kurban kesmeyen, bir elin parmak sayısını geçmeyen vatandaşlar, alamayacak durumda olduklarından değil muhtemelen ateistçe sapık fikirlere sahip olduklarından kurban kesmediler.Bunları isim isim biliyorum. Notlarını almışım hiç merak etmeyin.

-Bayram öncesinde ayrı bir heyacan vardı.Vatandaşlar bayramlık alışveriş yapmak için çarşı ve pazarları doldurmuştu.Vatandaşların yüzündeki tebessüm, esnafın cebine yansıyordu. Esnaf ise cebe yansıyan bu likidite akışı sayesinde bayram sonrası Erzurumlu toptancılara olan çek borçlarını rahatlıkla ödeyecek olmanın mutluluğunu yaşıyordu.

-Anlayacağınız herkesin yüzü gülüyor ve mutluydu.

-Vatandaşlarımızın ellerindeki alışveriş torbalarının dolu olması ve alış veriş poşetlerinin sayısındaki fazlalıkta gözümden kaçmadı. Vatandaş aile bireyleri için hediyelik aldığı gibi, komşusu ve akrabaları içinde hediyelikler almışlardı. Bugün komşu ve akraba ziyaretlerinde bu hediyeler dağıtıldı. Hediyeleri alan çocukların gözlerindeki mutluluğu çocuklara hediye alan sizler zaten görmüşsünüzdür. Benim anlatmama gerek bile yok.

-Kurban etleri kesilip, buzdolabına yerleştiren vatandaşlar bunun bir kısmını mangalda tütsüleyip yedikten sonra ölmüşlerinin bayramını kutlamak için her zaman olduğu gibi mezarlıklara koştular.

-Mezarlıklarda değişmeyen yegane ritüel ise mezarların sulanması işlemiydi.Benim aklım, bunu algılayacak kapasitede olmadığı için içimden ‘’ Vatandaşın bir bildiği var. Belki de mezarlar sulanarak ölüleri diriltmek istiyorlar.’ diye kendi kendime kısık sesle söylendim.

-Mezarlıkta, ölmüşlerinin '' Ruhu İçun '' top kek ve markasını ilk defa duyduğum meyve sularını birbirlerine ikram eden vatandaşlar bir birlerinin bayramını kutladı.Vatandaşlar top kekleri ağızlarına alıp üstüne içtikleri meyve sularının kutularını ve diğer poşetlerini mezarlığa atmayıp, mezarlık çıkışında bulunan çöp kutularına atmaları dikkate değer ayrı güzelliğimiz olarak hep hatıralarımızda kalmalı.

-Ayrıca dikkatimi çeken bir başka konuda şu oldu.Bu yıl kesilen kurbanların hiçbiri, direnip, iplerini koparmadılar.Tıpış tıpış başlarını kasaba uzattılar.Kurbanlıkların, kurban olmalarında ve bir müslümana sevab kazandırmada rollerini biliyor gibiydiler. Kurbanlıklar, ağrı duymadan ve acı çekmeden kanları damarlarından akıtırken, kurbanı kesene son bakışında '' sırat köprüsünde de seni sırtımda karşıya geçirecem.Merak etme.'' der gibiydi.

-Ben, bayramı böyle geçtiğini gördüm. Sizi bilemem..?
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi