İl Milli Eğitim Müdürü Gönen: Ücretsiz Destekleme Kursları Açacağız MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ HAKAN GÖNEN ,”ÜCRETSİZ DESTEKLEME KURSLARI A&Cc...           • BİYOMER Faaliyetlerine Fosil Kayıtları Tutarak Başladı Iğdır Üniversitesi Biyoçeşitlilik Araştırma ve Uygulama Merkezi (BİYOMER) açılm...           • İl Tarım Müdürlüğü Heyetinden Köy Ve Meralarda Üretici Ziyareti Iğdır'da hayvancılığın yoğun bir şekilde yapıldığı Tuzluca İlçesinin Göktaş, Güze...           • Seracı Hüseyin Aytekin: Emek Var, Karşılığı Yok Iğdır’da kurduğu serada 25 yıldır üretim yapan Hüseyin Aytekin, birçok zorl...           • Ak Parti İl Başkanı: Belediyeye Kayyım Atanması İle Hiçbir İlgim Yok İl Başkanı Ali Kemal Ayaz: “Iğdır Belediyesine Kayyım atanması ile ilgili hiçbir dahi...           • İçişleri Bakanlığı’ndan 81 İl Valiliğine Koronavirüs Talimatı İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “Covid- 19 Tedbirleri Kapsamında Denetimler&rdquo...           • Vekil Eksik, Bakana Ağrı-Patnos L Tipi Cezaevinde Yaşananları Sordu Halkların Demokratik Partisi (HDP) Iğdır Milletvekili Dr. Habip Eksik yaptığı açıklamada: &...           • Prof. Dr. İbrahim Demirtaş’ın Projesi TÜBİTAK Desteğine Layık Görüldü Iğdır Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbr...           • Tahıl Ambarı Iğdır’da Buğday Hasadına Başlandı İl genelinde yoğun bir şekilde ekimi gerçekleştirilen buğdayın hasadına başlandı. Merkeze b...           • Rektör Alma Süt Ürünleri Tesisinde İncelemede Bulundu Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Rektör Yardımcısı Prof...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1647619
Aktif: 33
Bugün: 1402
Dün: 2319
Son Videolar

Yüksel Babal Nice Yıllara
250 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Videosu
754 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
605 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
865 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
734 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
626 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
549 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
657 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
579 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
623 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
568 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
513 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
624 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
568 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
627 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Haydar’ın Gözünden Iğdır'da Kurban Bayramı - Av. Haydar MIZRAK

Haydar’ın Gözünden Iğdır'da Kurban Bayramı

Yazar: Av. Haydar MIZRAK |  Tarih: 11 / 08 / 2019 |  Yazı Okunma: 460


-Bayram öncesi ve bayram günü etkileyici şeyler ile karşılaştım. Sizlerle paylaşmak istedim.

-Iğdır’da sayısı beş onu geçmeyen kişi hariç, tüm ailelerin Kurban kestiğine şahit oldum. Kurbanlık hayvan satıcılıların elinde, satılacak kurban kalmaması ve civar illerde takviye kurbanlık getirilmesi bu tespitimi doğrular nitelikte.

-Sabahın erken saatlerinde yoksullara dağıtılmak amacıyla kesilen kurban etlerini verecek kimse bulunamadığı için kurban etleri kesenin elinde kaldı. Anlayacağınız bu zorunluluk karşısında çaresiz kalan vatandaşlar kurban etlerini buzdolabında istiflemek zorunda kaldı. Öyle ki buzdolabında sebzeler için yer bile kalmadığından şikâyet eden vatandaşlara bile rastladım.

-Kurban kesmeyen, bir elin parmak sayısını geçmeyen vatandaşlar, alamayacak durumda olduklarından değil muhtemelen ateistçe sapık fikirlere sahip olduklarından kurban kesmediler.Bunları isim isim biliyorum. Notlarını almışım hiç merak etmeyin.

-Bayram öncesinde ayrı bir heyacan vardı.Vatandaşlar bayramlık alışveriş yapmak için çarşı ve pazarları doldurmuştu.Vatandaşların yüzündeki tebessüm, esnafın cebine yansıyordu. Esnaf ise cebe yansıyan bu likidite akışı sayesinde bayram sonrası Erzurumlu toptancılara olan çek borçlarını rahatlıkla ödeyecek olmanın mutluluğunu yaşıyordu.

-Anlayacağınız herkesin yüzü gülüyor ve mutluydu.

-Vatandaşlarımızın ellerindeki alışveriş torbalarının dolu olması ve alış veriş poşetlerinin sayısındaki fazlalıkta gözümden kaçmadı. Vatandaş aile bireyleri için hediyelik aldığı gibi, komşusu ve akrabaları içinde hediyelikler almışlardı. Bugün komşu ve akraba ziyaretlerinde bu hediyeler dağıtıldı. Hediyeleri alan çocukların gözlerindeki mutluluğu çocuklara hediye alan sizler zaten görmüşsünüzdür. Benim anlatmama gerek bile yok.

-Kurban etleri kesilip, buzdolabına yerleştiren vatandaşlar bunun bir kısmını mangalda tütsüleyip yedikten sonra ölmüşlerinin bayramını kutlamak için her zaman olduğu gibi mezarlıklara koştular.

-Mezarlıklarda değişmeyen yegane ritüel ise mezarların sulanması işlemiydi.Benim aklım, bunu algılayacak kapasitede olmadığı için içimden ‘’ Vatandaşın bir bildiği var. Belki de mezarlar sulanarak ölüleri diriltmek istiyorlar.’ diye kendi kendime kısık sesle söylendim.

-Mezarlıkta, ölmüşlerinin '' Ruhu İçun '' top kek ve markasını ilk defa duyduğum meyve sularını birbirlerine ikram eden vatandaşlar bir birlerinin bayramını kutladı.Vatandaşlar top kekleri ağızlarına alıp üstüne içtikleri meyve sularının kutularını ve diğer poşetlerini mezarlığa atmayıp, mezarlık çıkışında bulunan çöp kutularına atmaları dikkate değer ayrı güzelliğimiz olarak hep hatıralarımızda kalmalı.

-Ayrıca dikkatimi çeken bir başka konuda şu oldu.Bu yıl kesilen kurbanların hiçbiri, direnip, iplerini koparmadılar.Tıpış tıpış başlarını kasaba uzattılar.Kurbanlıkların, kurban olmalarında ve bir müslümana sevab kazandırmada rollerini biliyor gibiydiler. Kurbanlıklar, ağrı duymadan ve acı çekmeden kanları damarlarından akıtırken, kurbanı kesene son bakışında '' sırat köprüsünde de seni sırtımda karşıya geçirecem.Merak etme.'' der gibiydi.

-Ben, bayramı böyle geçtiğini gördüm. Sizi bilemem..?
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi