Abdullah Gül Ve Ahmet Davutoğlu’ndan Kayyum Açıklaması Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyelerine İçişleri Bakanlığı tarafından...           • Diyarbakır, Van Ve Mardin Belediye Başkanları Görevden Alındılar Van, Diyarbakır ve Mardin Büyükşehir Belediye binaları sabahın erken saatlerinde polis &...           • Iğdır Memur Sen’den Toplu Sözleşme Tepkisi Iğdır Memur-Sen şube başkanlığı sendiika binalarında basın toplantısı düzenleyerek yapılan to...           • Demirtaş, Kılıçdaroğlu Ve İmamoğlu'nun Eşleri Bir Araya Geldiler Selvi Kılıçdaroğlu, Dilek İmamoğlu, Başak Demirtaş Bakırköy'de bir restoranda buluştu....           • HEM'de Ücretsiz Üniversiteye Hazırlık Kursları Başvuruları Başladı Halk Eğitimi Merkezi müdürü Mesut Murat Aydoğdu mezun Öğrencilere yönelik...           • Genç Çiftçiler Yapılan Desteklerin Amacına Ulaştığını Hissettiriyor Tarım Ve Orman Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulan ve Ülkemizde hayvancılığ...           • Doğangün Çiflik Ordu Belediyesi Genel Müdür Yardımcısı Oldu Iğdır’ın yetiştirdiği değerli bürokratlardan Doğangün Çiflik, Ordu belediye...           • Iğdır Havalimanı Temmuz Ayında 23.191 Yolcuya Hizmet Verdi Temmuz Ayında Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı’nda 23.191 Yolcuya Hizmet Verildi&hel...           • Başkan Yaşar Akkuş “4 Ayda 1 Milyona Yakın Tasarruf Yaptık” Iğdır Belediye başkanı Yaşar Akkuş, belediyeyi, kuruluşundan günümüze kadar biriken...           • Engelli Yurttaş Talep Ettiği Koltuk Değneğini Başkandan Aldı Iğdır Belediye Başkanı Yaşar Akkuş,63 yaşındaki Engelli Vatandaş Süleyman Bulut için a...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1308931
Aktif: 37
Bugün: 693
Dün: 3393
REKLAMLAR

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
2195 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
3419 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2800 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
3437 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2374 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
4011 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
1772 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
3155 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
1394 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1862 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
1938 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
1396 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
3463 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
3030 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
2229 İzlenme, 0 Yorum

Haydar’ın Gözünden Iğdır'da Kurban Bayramı - Av. Haydar MIZRAK

Haydar’ın Gözünden Iğdır'da Kurban Bayramı

Yazar: Av. Haydar MIZRAK |  Tarih: 11 / 08 / 2019 |  Yazı Okunma: 201


-Bayram öncesi ve bayram günü etkileyici şeyler ile karşılaştım. Sizlerle paylaşmak istedim.

-Iğdır’da sayısı beş onu geçmeyen kişi hariç, tüm ailelerin Kurban kestiğine şahit oldum. Kurbanlık hayvan satıcılıların elinde, satılacak kurban kalmaması ve civar illerde takviye kurbanlık getirilmesi bu tespitimi doğrular nitelikte.

-Sabahın erken saatlerinde yoksullara dağıtılmak amacıyla kesilen kurban etlerini verecek kimse bulunamadığı için kurban etleri kesenin elinde kaldı. Anlayacağınız bu zorunluluk karşısında çaresiz kalan vatandaşlar kurban etlerini buzdolabında istiflemek zorunda kaldı. Öyle ki buzdolabında sebzeler için yer bile kalmadığından şikâyet eden vatandaşlara bile rastladım.

-Kurban kesmeyen, bir elin parmak sayısını geçmeyen vatandaşlar, alamayacak durumda olduklarından değil muhtemelen ateistçe sapık fikirlere sahip olduklarından kurban kesmediler.Bunları isim isim biliyorum. Notlarını almışım hiç merak etmeyin.

-Bayram öncesinde ayrı bir heyacan vardı.Vatandaşlar bayramlık alışveriş yapmak için çarşı ve pazarları doldurmuştu.Vatandaşların yüzündeki tebessüm, esnafın cebine yansıyordu. Esnaf ise cebe yansıyan bu likidite akışı sayesinde bayram sonrası Erzurumlu toptancılara olan çek borçlarını rahatlıkla ödeyecek olmanın mutluluğunu yaşıyordu.

-Anlayacağınız herkesin yüzü gülüyor ve mutluydu.

-Vatandaşlarımızın ellerindeki alışveriş torbalarının dolu olması ve alış veriş poşetlerinin sayısındaki fazlalıkta gözümden kaçmadı. Vatandaş aile bireyleri için hediyelik aldığı gibi, komşusu ve akrabaları içinde hediyelikler almışlardı. Bugün komşu ve akraba ziyaretlerinde bu hediyeler dağıtıldı. Hediyeleri alan çocukların gözlerindeki mutluluğu çocuklara hediye alan sizler zaten görmüşsünüzdür. Benim anlatmama gerek bile yok.

-Kurban etleri kesilip, buzdolabına yerleştiren vatandaşlar bunun bir kısmını mangalda tütsüleyip yedikten sonra ölmüşlerinin bayramını kutlamak için her zaman olduğu gibi mezarlıklara koştular.

-Mezarlıklarda değişmeyen yegane ritüel ise mezarların sulanması işlemiydi.Benim aklım, bunu algılayacak kapasitede olmadığı için içimden ‘’ Vatandaşın bir bildiği var. Belki de mezarlar sulanarak ölüleri diriltmek istiyorlar.’ diye kendi kendime kısık sesle söylendim.

-Mezarlıkta, ölmüşlerinin '' Ruhu İçun '' top kek ve markasını ilk defa duyduğum meyve sularını birbirlerine ikram eden vatandaşlar bir birlerinin bayramını kutladı.Vatandaşlar top kekleri ağızlarına alıp üstüne içtikleri meyve sularının kutularını ve diğer poşetlerini mezarlığa atmayıp, mezarlık çıkışında bulunan çöp kutularına atmaları dikkate değer ayrı güzelliğimiz olarak hep hatıralarımızda kalmalı.

-Ayrıca dikkatimi çeken bir başka konuda şu oldu.Bu yıl kesilen kurbanların hiçbiri, direnip, iplerini koparmadılar.Tıpış tıpış başlarını kasaba uzattılar.Kurbanlıkların, kurban olmalarında ve bir müslümana sevab kazandırmada rollerini biliyor gibiydiler. Kurbanlıklar, ağrı duymadan ve acı çekmeden kanları damarlarından akıtırken, kurbanı kesene son bakışında '' sırat köprüsünde de seni sırtımda karşıya geçirecem.Merak etme.'' der gibiydi.

-Ben, bayramı böyle geçtiğini gördüm. Sizi bilemem..?
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi