Sefer Karakoyunlu: Hava Kirliliği Iğdır İçin Kader Olmamalıdır Sefer Karakoyunlu: Hava Kirliliği Iğdır İçin Kader Olmamalıdır. Yetkilileri Önlem Alma...           • İl Müftüsünü Ziyaret Eden Başkan Akkuş: Taziye Yemekleri Kaldırılmalı Iğdır Belediye Başkanı Yaşar Akkuş Iğdır İl müftüsü Mustafa Tekin’i makamında...           • Bu Besinler Unutkanlığa İyi Geliyor Bir söz vardır, zaman zaman hepimiz kullanırız. ‘’ Dün ne yediğimi bile hatı...           • Cumhuriyet Başsavcısı Ener'den Adliyedeki Saldırı İle İlgili Açıklama Iğdır Cumhuriyet Başsavcısı Oğuz Şükrü Ener, 17 Eylül 2019 tarihinde Iğdır Adliyesi...           • Yılın İlk Asfaltı Özgür Mahallesine Dökülmeye Başlandı Iğdır Belediyesi ekipleri, Özgür mahallesinde, 2019 yılının ilk asfaltını döktü...           • Rektör Alma’dan Gaziler Günü Mesajı Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Gaziler Günü dola...           • Öğrencilere Uygulamalı Trafik Güvenliği Eğitimi 2019-2020 Eğitim öğretim yılının başlaması ile beraber Iğdır İl Emniyet Müdürlü...           • Iğdır Belediye 76 Spor 2019-2020 Yılı Futbol Sezonu Açılışını Yaptı Iğdır amatör liginde mücadele edecek Iğdır belediye 76 spor yeni sezon hazırlıklarına ba...           • Depresyon Tedavisinde Egzersiz Şart! Yapılan son çalışmalara göre, egzersizin hem depresyonu önlemeye hem de semptoml...           • Iğdır Adliyesi Önünde Kavga: 1 Ölü, 1 Yaralı Iğdır Adliyesi önünde aile içi görülen bir dava nedeniyle çıkan ...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1357892
Aktif: 28
Bugün: 280
Dün: 2803
REKLAMLAR

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
2308 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
3545 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2912 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
3541 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2444 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
4183 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
1876 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
3308 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
1498 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1939 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
2046 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
1508 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
3568 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
3144 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
2323 İzlenme, 0 Yorum

Belediye Neden Tabela Vergisi Almıyor? - Murat AKKUŞ

Belediye Neden Tabela Vergisi Almıyor?

Yazar: Murat AKKUŞ |  Tarih: 17 / 08 / 2019 |  Yazı Okunma: 447


Iğdır’da yoğun şekilde bir tabela kirliliği var. Her şehir tabela vergisini öderken istediği yere tabela asan Iğdırlı neden tabela vergisi ödemiyor? Her yere astığı gibi ağaca ve kaldırıma tabela çakanlardan niçin tabela vergisi alınmıyor? Bir iş yeri üç, dört yere tabela asabiliyor!

İşi bırakalı yıllar olmuş hala tabelası asılı duranlar var. Her köşeye ok işareti ile tabela bırakanların yanı sıra cama ayrı, iş yerinin tepesine ayrı asan var. Hızını alamayıp kaldırıma dahi tabela dikenler var. Yirmilik çivilerle belediyenin ağaçlarına tabelalarını çakanlara ne demeli..!?  

Peki, tabela vergisi ödüyorlar mı? Maalesef hiç biri ödemiyor..! Oysaki tabela vergisi belediye bütçesinin önemli gelir kalemlerinden bir tanesidir. Görüntü kirliliğini önleyen ve güvenliği sağlayan bu vergiyi bütün işletmeler ödemelidir. Ne zaman şehirleşeceğiz? Köyde yaşamıyoruz. Kentli olmanın gereklerini yerine getirmeliyiz. Hizmet istediğimiz gibi her dürüst vatandaş gibi vergimizi de ödemeliyiz.

Böyle gelmiş böyle gider mantığı yanlıştır! 

Tabela vergisi, Belediye Gelirleri Kanunu’nun ilgili maddesine istinaden belediye sınırları içinde yapılan reklam ve ilan faaliyetlerinden alınan ücretleri kapsar. Belediye sınırlarında her türlü reklam, ilan, tabela vb. amaçlarla kullanılan görsellerden alınan bu vergi belediye bütçesinin önemli gelir kalemlerinden bir tanesidir. Bütçe hazırlanırken her yıl belirlenen oranlar ve ücretlerle alınan tabela vergisi tabelanın niteliğine göre değişkenlik gösterir. İşletmelerin kullandıkları tabelalar için ödemek zorunda olduğu tabela vergisi ödenmemesi durumunda cezai işleme tabidir. Klasik vergilerden çok da farkı olmayan tabela vergisi işletmelerin yerine getirmesi gereken en önemli ödevlerden biridir. 

2464 Sayılı Belediye Geliri Kanunu'nun 12. Maddesine göre belediye sınırları ve kontrol sorumluluğu dahilinde her türlü ilan, reklam İlan ve Reklam Vergisine tabiidir. İlan ve Reklam Vergisi mükellefi, İlan ve Reklamı kendi adına yapar veya yaptıran gerçek veya tüzel kişilerdir. 1 Ocak ile 31 Ocak tarihleri arasında İlan ve Reklam Vergisi Beyannamesi verilmesi zorunlu olduğundan mükelleflerin bu süre içerisinde gecikmeye meydan vermeden beyannameleri bağlı bulundukları belediyelere vermeleri gerekmektedir.

Tabela Vergisi Nasıl Ödenir?

Tabela vergisi ödemeleri belirlenen takvime göre belediyeye belirlenen yöntemlerle ödenebilir. Ödeme yapılrıken dikkat edilmesi gereken husus vergi beyannamesi oluştururken tabelanızın cinsini doğru bir şekilde bildirmelisiniz. Nitekim ışıklı, ışıksız veya bez tabelalar için farklı vergi seviyeleri var. Bu konuda yapacağınız yanlış bildirim olumsuz durumlarla karşılaşmanıza neden olabilir.

Tabela Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Tabela vergisinde hesaplama tabelanın cinsine ve boyutuna göre yapılır. İlgili birimler tabelaların çeşidini belirledikten sonra metrekare hesabı ile belirlenen tabela vergisi tahakkuk fişi kesilerek işletmeye borç olarak yazılır. Vergi tahakkuk ettikten sonra tahsil işlemi başlar. Tabela vergisi ödeyecek işletme tahakkuk fişi ile veznelerden ödeme yapabilir. Tabela yeni ise asıldığı zaman eski ise her yıl Ocak ayında beyanname verilmelidir. Belediyeler için hayati önemde olan tabela ve reklam gelirleri işletme sahipleri için de bir vatandaşlık görevidir. 
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi