Hocalı Soykırımı Şehitleri Iğdır'da Anıldı Azerbaycan Kars başkonsolosluğu, Iğdır Azerbaycan Evi Derneği ,Iğdır-Azerbaycan Dil, Tarih ve...           • İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Aşılama Çalışmalarını Sürdürüyor İl Tarım Ve Orman Müdürü Özkan Yolcu Aşılama Çalışmalarını Yerinde İnce...           • Prof. Dr.H.Tamer Dodurka ‘’Virüsleri Engelleyemeyiz Ama Korunabiliriz’’ İstanbul Rumeli Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.H.Tamer Dodurka son günlerde arta...           • Iğdır HDP: Anadilde Eğitim Hakkının Gaspına Son Verilmeli Halkların Demokratik Partisi (HDP) Iğdır İl Örgütü “Dünya Anadili Gü...           • Iğdır İşkur Kadın istihdamını Artırmaya Yönelik Kursları Sürdürüyor İşkur Iğdır İl Müdürlüğünden kayıtlı kadın istihdamını artırmaya yönelik ...           • Bu Besinler Ağız ve Diş Sağlığımızı Bozuyor Ağız ve diş sağlığımız vücudumuz için oldukça önemli. Ağız ve diş sağlığım...           • Hava-İş: Pazar Mesailerine Dair Davamızın İlk Duruşması Yapıldı Pazar mesaileri başta olmak üzere 26. Dönem Toplu İş Sözleşmesi’ndeki ihlalle...           • Iğdır Belediyesinde Toplu İş Sözleşmesi İmzalandı Iğdır Belediyesi Personel A.Ş ile Belediye İş Sendikası arasında yapılan görüşmelerin ar...           • AK Parti Tuzluca İlçe Başkanı Belli Oldu Beş yıldır aynı kişinin Ak Parti İlçe Başkanlığını yürüttüğü Tuzluca&rs...           • Hocalı Faciası 21 Şubat Cuma Günü Saat 1”4.00 De Anılacak Azerbaycan Kars başkonsolosluğu, Iğdır-Azerbaycan Dil, Tarih ve Kültür Birliğini Yaşatma...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1543862
Aktif: 30
Bugün: 1945
Dün: 2317
Son Videolar

Iğdır Tanıtım Videosu
259 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
115 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
255 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
228 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
214 İzlenme, 0 Yorum

Em.Md. Yüksel Babal Unutulmaz
223 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
213 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
250 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
217 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
230 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
197 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
205 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
226 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
232 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
221 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Belediye Neden Tabela Vergisi Almıyor? - Murat AKKUŞ

Belediye Neden Tabela Vergisi Almıyor?

Yazar: Murat AKKUŞ |  Tarih: 17 / 08 / 2019 |  Yazı Okunma: 611


Iğdır’da yoğun şekilde bir tabela kirliliği var. Her şehir tabela vergisini öderken istediği yere tabela asan Iğdırlı neden tabela vergisi ödemiyor? Her yere astığı gibi ağaca ve kaldırıma tabela çakanlardan niçin tabela vergisi alınmıyor? Bir iş yeri üç, dört yere tabela asabiliyor!

İşi bırakalı yıllar olmuş hala tabelası asılı duranlar var. Her köşeye ok işareti ile tabela bırakanların yanı sıra cama ayrı, iş yerinin tepesine ayrı asan var. Hızını alamayıp kaldırıma dahi tabela dikenler var. Yirmilik çivilerle belediyenin ağaçlarına tabelalarını çakanlara ne demeli..!?  

Peki, tabela vergisi ödüyorlar mı? Maalesef hiç biri ödemiyor..! Oysaki tabela vergisi belediye bütçesinin önemli gelir kalemlerinden bir tanesidir. Görüntü kirliliğini önleyen ve güvenliği sağlayan bu vergiyi bütün işletmeler ödemelidir. Ne zaman şehirleşeceğiz? Köyde yaşamıyoruz. Kentli olmanın gereklerini yerine getirmeliyiz. Hizmet istediğimiz gibi her dürüst vatandaş gibi vergimizi de ödemeliyiz.

Böyle gelmiş böyle gider mantığı yanlıştır! 

Tabela vergisi, Belediye Gelirleri Kanunu’nun ilgili maddesine istinaden belediye sınırları içinde yapılan reklam ve ilan faaliyetlerinden alınan ücretleri kapsar. Belediye sınırlarında her türlü reklam, ilan, tabela vb. amaçlarla kullanılan görsellerden alınan bu vergi belediye bütçesinin önemli gelir kalemlerinden bir tanesidir. Bütçe hazırlanırken her yıl belirlenen oranlar ve ücretlerle alınan tabela vergisi tabelanın niteliğine göre değişkenlik gösterir. İşletmelerin kullandıkları tabelalar için ödemek zorunda olduğu tabela vergisi ödenmemesi durumunda cezai işleme tabidir. Klasik vergilerden çok da farkı olmayan tabela vergisi işletmelerin yerine getirmesi gereken en önemli ödevlerden biridir. 

2464 Sayılı Belediye Geliri Kanunu'nun 12. Maddesine göre belediye sınırları ve kontrol sorumluluğu dahilinde her türlü ilan, reklam İlan ve Reklam Vergisine tabiidir. İlan ve Reklam Vergisi mükellefi, İlan ve Reklamı kendi adına yapar veya yaptıran gerçek veya tüzel kişilerdir. 1 Ocak ile 31 Ocak tarihleri arasında İlan ve Reklam Vergisi Beyannamesi verilmesi zorunlu olduğundan mükelleflerin bu süre içerisinde gecikmeye meydan vermeden beyannameleri bağlı bulundukları belediyelere vermeleri gerekmektedir.

Tabela Vergisi Nasıl Ödenir?

Tabela vergisi ödemeleri belirlenen takvime göre belediyeye belirlenen yöntemlerle ödenebilir. Ödeme yapılrıken dikkat edilmesi gereken husus vergi beyannamesi oluştururken tabelanızın cinsini doğru bir şekilde bildirmelisiniz. Nitekim ışıklı, ışıksız veya bez tabelalar için farklı vergi seviyeleri var. Bu konuda yapacağınız yanlış bildirim olumsuz durumlarla karşılaşmanıza neden olabilir.

Tabela Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Tabela vergisinde hesaplama tabelanın cinsine ve boyutuna göre yapılır. İlgili birimler tabelaların çeşidini belirledikten sonra metrekare hesabı ile belirlenen tabela vergisi tahakkuk fişi kesilerek işletmeye borç olarak yazılır. Vergi tahakkuk ettikten sonra tahsil işlemi başlar. Tabela vergisi ödeyecek işletme tahakkuk fişi ile veznelerden ödeme yapabilir. Tabela yeni ise asıldığı zaman eski ise her yıl Ocak ayında beyanname verilmelidir. Belediyeler için hayati önemde olan tabela ve reklam gelirleri işletme sahipleri için de bir vatandaşlık görevidir. 
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi