Sefer Karakoyunlu: Hava Kirliliği Iğdır İçin Kader Olmamalıdır Sefer Karakoyunlu: Hava Kirliliği Iğdır İçin Kader Olmamalıdır. Yetkilileri Önlem Alma...           • İl Müftüsünü Ziyaret Eden Başkan Akkuş: Taziye Yemekleri Kaldırılmalı Iğdır Belediye Başkanı Yaşar Akkuş Iğdır İl müftüsü Mustafa Tekin’i makamında...           • Bu Besinler Unutkanlığa İyi Geliyor Bir söz vardır, zaman zaman hepimiz kullanırız. ‘’ Dün ne yediğimi bile hatı...           • Cumhuriyet Başsavcısı Ener'den Adliyedeki Saldırı İle İlgili Açıklama Iğdır Cumhuriyet Başsavcısı Oğuz Şükrü Ener, 17 Eylül 2019 tarihinde Iğdır Adliyesi...           • Yılın İlk Asfaltı Özgür Mahallesine Dökülmeye Başlandı Iğdır Belediyesi ekipleri, Özgür mahallesinde, 2019 yılının ilk asfaltını döktü...           • Rektör Alma’dan Gaziler Günü Mesajı Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Gaziler Günü dola...           • Öğrencilere Uygulamalı Trafik Güvenliği Eğitimi 2019-2020 Eğitim öğretim yılının başlaması ile beraber Iğdır İl Emniyet Müdürlü...           • Iğdır Belediye 76 Spor 2019-2020 Yılı Futbol Sezonu Açılışını Yaptı Iğdır amatör liginde mücadele edecek Iğdır belediye 76 spor yeni sezon hazırlıklarına ba...           • Depresyon Tedavisinde Egzersiz Şart! Yapılan son çalışmalara göre, egzersizin hem depresyonu önlemeye hem de semptoml...           • Iğdır Adliyesi Önünde Kavga: 1 Ölü, 1 Yaralı Iğdır Adliyesi önünde aile içi görülen bir dava nedeniyle çıkan ...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1357894
Aktif: 35
Bugün: 290
Dün: 2803
REKLAMLAR

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
2308 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
3545 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2912 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
3541 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2444 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
4183 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
1876 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
3308 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
1498 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1939 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
2046 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
1508 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
3568 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
3144 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
2323 İzlenme, 0 Yorum

Kolektif Bilincin Kurbanları; "Duygularıyla Yaşayanlar" - Hayati KAYA Birysl.Dönşm.Eğtmni.

Kolektif Bilincin Kurbanları; "Duygularıyla Yaşayanlar"

Yazar: Hayati KAYA Birysl.Dönşm.Eğtmni. |  Tarih: 18 / 08 / 2019 |  Yazı Okunma: 237


Daima duygularınızın peşinden koşuyorsunuz. Kendi haline bırakılmış, bilinçle yapılandırılmamış bir zihinden, uzantısı olan duyguları gerçeğin kendisi sanıyorsunuz. Duygular gerçek filan değildir. Kusurlu düşünce silsilesinin yapılandırdığı duygular da kusurludur. Bu kadar net, anlıyor musunuz?

Kusurlu düşünce silsilesine sahip olup olmadığınızı anlamak için kendinize sorun "ben yaşamda acı duyuyor muyum, ben üzülüyor muyum?" Acı ve üzüntü varsa o kişi bir yanılsama içindedir, rüyadadır; uyanmamıştır-bilinçsizdir.

Bilinçli bir insan duygularını yönetebilir, her hangi bir acı karşısında zihnin uyarılmasına karşı bilinç hemen devreye girerek "acıyı seçmeyebilirsin" diye uyarıda bulunur. Kişinin üzüntü ya da acıyı seçip seçmeyeceğinin inisiyatifi tamamen yine kendi elindedir, zemin ve duruma göre acıyı seçebilir de. Uyanmış birinin bilinç sistemi otokontrolle işler.

İnsan duygularını yaşadığında mutlu olur, doğrudur. Ama kendi haline bırakılmış ya da başka etkiler tarafından yönetilen duygular değil. Duygularını tanıyarak, farkında olarak, ne istediğini bilerek.

Bir usta şöyle demişti; "Duygular akıl gözünü kör eder. Duygulardan arınılmadığı zaman, bunun sonucu dengesizliktir." ne güzel de söylemiş kelimeler öyle hoş öyle yerinde ki.

Farkındalıksız insanlar kendilerinin acz içinde olduklarını bilirler ve aczin getirdiği tutsaklık kompleksiyle kendilerine benzemeyen insanları "suçlayarak" değiştirmeye çalışırlar; "Yine dört şehit verdik çok üzüldüm!" (sen de üzül üzülmezsen insan değilsin) Belki o da üzülüyordur ne biliyorsun? Belki daha farkındalıklı bakıp ölen eli silahlı Kürtlere de üzülüyordur. Belki de hiçbirine üzülmüyor sistemi nasıl değiştireceğini düşünüyordur. Çünkü üzüntünün olduğu yerde analitik düşünce yoktur.

Toplum sizi kendine benzetmek için elinden geleni yapar. Amaç sizi duygudaş yapmaktır. "Duygudaş."

Nedir duygudaş? Aynı duyguları paylaşan insanlar aynı düşünceleri de paylaşıyordur.

Peki bu ne işe yarar? İnsan duygudaş guruplara sahip olduğunda o guruptaki insanları sever, kendini kalabalık hissederek sevildiğini-onaylandığını düşünür.

Duygudaş guruplar nelerdir? Türklük, Atatürkçülük, aynı dinden ya da partiden olmak v.d. Bu bağımlılıklarla ilgili duygudaşlarla aynı tür paylaşımlar yapmak v.d.

Peki, insanoğlunu duygudaş aramaya iten asıl neden nedir? Sadece "yalnızlık korkusu!" Yalnız kalmaktan insan nefret eder çünkü yalnızlık hissinde "sevilmediğini" düşünür. İnsan bu nedenle "sahte sevgi" arayışına girer. Bu nedenle kalabalıklaşır, bu nedenle ideolojik paylaşımlar yapar. Sonra da "biz Türküz ölen şehitlere nasıl üzülmezsin, insan olan üzülür" der.

Peki üzüleyim. Pardon ama kaç gün üzülmem gerekiyordu? Her şehit için bir gün yeterli mi? Bunun bir zamanı var mı? Ertesi gün başka şehide üzüldüğümüzde eskisini unutmamız mı gerekiyor, yoksa siyasete alet olan Berkin Elvan gibi zaman zaman canlandırmamız gereken bir ateş mi?

Toplumlar suçlayarak yönetilir demiştik. Aynı tekniği benim de kullanabileceğime pek itirazınız olmaz diye düşünüyorum, nasıl olsa alışıksınız.

Yıllar önce bir askerimiz şehit edildiğinde üzüldüğümü fark ettim. (şehit kavramına göre bu askerlerin hiç biri şehit değil de hadi bugün o konuya girmeyeyim) Ve kendimi gözlemlediğimde yalnız şehitlere değil ölen tüm insan ve canlılara üzülmemiz gerektiğini anladım. İyi de neden şehitlere daha çok üzülüyorduk? Bunun cevabını yukarıda vermiştim. Eğer insan birisi öldü diye üzülüyorsa o ülkede ölen tüm kişiler için üzülmeliydi, hatta tüm yeryüzündeki canlılar için üzülmeliydi. Eğer bir insan derinden üzülmek istiyorsa duyduğu sevgi tüm canlılara eşit olmalıydı hepsine üzülmeliydi. Ve eğer sağlam üzülmek istiyorsa bir gün filan değil şöyle birkaç yıl üzülmeliydi. Ve daha da iyi üzülmek istiyorsa günahsızlara! daha çok üzülmeliydi. Mesela bu dünyada yılda 80 milyon çocuk açlıktan ölüyor. Her dakika 12 çocuk açlık ve bakımsızlıktan ölüyor biliyor musunuz? Her bir ölüye bir saniye üzülseniz bile ömrünüzün üzülmekle geçeceğini bilmiyor musunuz peki? Biliyorsanız bu çelişki neden size bir şey öğretemiyor. Bu kadar mı sahtesiniz?

Bilmediğiniz şeyler var. Uyanmadan da bilemeyeceksiniz. Uyanmak için de kendinizi gözlemlemeli kurban rolünü oynamaktan vazgeçip tanık olmalısınız. Duyguya girmemelisiniz. Bu dünyaya neden geldiğimize dair fikriniz olmasın. Fikir, beynin ölümü demektir. "Sorgulama yeteneğini kaybetmiş varlık" demektir. Bilgiye şüpheyle bakmak gerek. Neden geldiğimizi bilmediğimiz şu dünyada zaaflarımıza yenik düşüp fikre bağlanmamakla başlar arayışın, bilgeliğin, uyanışın yolu. Bir saniye sonra yaşayacağının garantisi yokken birisi öldü diye üzülmek şirktir. Sen kimsin? Neyi garanti altına almaya çalışıyorsun?

Üzüntünün nedeni, "ölümü kabul edememek" Allaha-evrene, kendi acizliğine isyanının sebebi olabilir miydi acaba?

Kendinle nasıl barışmayı nasıl sevmeyi düşünüyorsun? Bu olup bitenlerin hepsi "kendinize olan nefretin eseri" bunu da biliyor musunuz?
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi