76 Iğdır Belediye Spor 4 Tuzluca İdman Yurdu Spor 1 Iğdır amatör küme maçında 76 Iğdır Belediye spor,deplasmanda Tuzluca İdman yurdu ...           • TEMA Iğdır’da Gönüllü İlçe Sorumluları ve Aktif Gönüllüler Arıyor! Iğdır’ın Aralık, Karakoyunlu, Tuzluca ilçelerinde; - TEMA Vakfı ufuk ve hedeflerini ...           • TJA Kampanya Kapsamında Tuzluca'da Kadınlarla Bir Araya Geldi TJA, “Değişim ve özgürlük için sen de ayağa kalk” şiarıyla başla...           • Hastanede Elleri Kelepçeli 3 Gün Kaldı, Bir Doktor Bile Gitmedi Hasta tutuklu Kinyas Gülcan’ın ölümünden dolayı cezaevi yönetimi ha...           • Op. Dr. Nevruz Erez Iğdır İl Sağlık Müdürlüğüne Atandı Op. Dr. Nevruz Erez, Iğdır İl Sağlık Müdürü oldu. Ankara Keçiören Eği...           • Jandarma Bir Tır Dolusu Kaçak Sigara Yakaladı Iğdır Valiliğinden yapılan açıklmaya göre dün (17 Ekim 2019 Perşembe gün&uum...           • Iğdır'da "Öğrenme Şenliği" Açılışı Yapıldı Vali Enver Ünlü’nün eşi Sema Ünlü hanımefendi, Iğdır merkez Ziya G&...           • Belediye Yönetimi Birim Müdürleri İle İstişare Toplantısı Yaptı Iğdır Belediye Başkanı Yaşar Akkuş, belediye birim müdürleri ile toplantı yaptı. Gö...           • İl Tarımdan "Dünya Gıda Günü" Ekinlikleri 16 Ekim Dünya Gıda Günü münasebeti ile ilgili olarak Iğdır İl Tarım Ve Orman M...           • Bebeklerde Tortikollis Tehlikesi Tortikollis nedir, neden görülür? Tedavi edilebilir mi? Yenidoğan bebeklerde gö...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1394849
Aktif: 39
Bugün: 2831
Dün: 2711
REKLAMLAR

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
2387 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
3642 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2999 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
3614 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2491 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
4288 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
1943 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
3435 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
1558 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1991 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
2136 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
1580 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
3653 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
3250 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
2404 İzlenme, 0 Yorum

Faşizm Ve Din İlişkisi - Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr.

Faşizm Ve Din İlişkisi

Yazar: Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr. |  Tarih: 17 / 09 / 2019 |  Yazı Okunma: 286


Faşizm bir bunalım rejimidir.  Kapitalizm dahilinde burjuvazinin (mülk sahibi sınıfların) biçiminden biridir. Faşizmde,  lidere tapınma vardır.Faşizmde ve dini örgütlerde(Cemaat,Tarikat) el öpme merasimlerine her zaman şahit oluyoruz. Faşizm tek parti-tek adam iktidarına dayanır. Parlamento ve hukuk devre dışı bırakılır. Kuvvetler ayrılığı ortadan kaldırılır ve devlet tam bir 'parti devletine' dönüşür.Bilim yuvaları baskı altına alınır.Akademisyenler ve basın mensupları acımasızca cezalandırılır.Halkın sesi olan basın tek bir kişinin sesi haline gelir.  Lenin ”Tekel egemenliği siyasi gericiliğe tekabül eder” diyordu.

Faşizm, halk dalkavukluğunu yaparak, milliyetçiliğin yanında , gerici dinciliği de kullanmaktadır.

Türkiye’de , Dinle Milliyetçiliği iktidar yolunda kullanan ilk harekat ittihat ve terakki  olmuştur.Kemalizm bunu devralarak Dini , Milliyetçiliğin hizmetine sokmuştur.Böylece Türk-İslam sentezinin temelleri atıldı.

“Toplumsal gelişme ekonomik gelişmeyi aştı!” diyen 12 Mart’ın M. Tağmaç  ve  din derslerini zorunlu hale getiren, ayetler okuyarak, elinde Kur anı sallayarak ortalıkta dolaşan 12 Eylül’ün K. Evreni  işin tuzu biberi oldular.

Faşizm ve Din ilişkisi ele alınırken, genel bir tespiti unutmamak lazım, Faşizmin kaynağı ne sivil örgütlenme ne de Devlet içindeki örgütlülüğüdür. Din ve Faşizm her zaman birbirini beslemiş,desteklemiş ve korumuşlardır.

Din hiçbir zaman faşizme engel olamadığı gibi, her faşizmin kendine göre bir  dini olmuştur. İtalyan  faşizmi Katolik inancı ile kendi arasında bir bağ kurarken,Hitler ,çok mezhepli olan halkını bu yoldan uzaklaştırmış ve eski Cermen dinlerini öne çıkarmıştır.Irkçılıkla birlikte, şamanizmi ve töreleri esas alan faşist hareketin Nihal Atsız kanadı, zamanla etkinliğini Türk- İslam  sentezine bırakmıştır.

“Tanrı dağı kadar Türk,Hira dağı kadar Müslüman” söylemi ile tarikatlarla bağ kurulmuş,önderler kutsanmış ve yığınların antikomünist önyargıları sömürülmüştür.

Faşizm daha fazla din derken,devletin İslamiyet’e  ilişkin geleneksel tutumunu sürdürmüştür.Bu da islamiyeti ulusal birliğin, kültürel bir unsuru,birleştirici temel olarak ele alan anlayıştır.

İslam’ın geleneğinde bir Yahudilik – Müslümanlık çatışması mevcuttur. Sosyalizmi de bir “Yahudi icadı” olarak göstererek kitleleri sömürmüştür.Bu temelde laikliği de bir “Yahudi oyunu” olarak göstermişlerdir.

Dinler mülkiyetli toplumlara denk gelmiştir. Kapitalist toplumlarda etkinlik ve yaygınlıklarını sürdürmüşlerdir.Dinsel öğretiler her zaman egemen güçler ve sınıflar tarafından kullanılmış ve ideoloji haline getirilmiştir.Bu yol ile kitlelere sahte bir bilinç dayatılmış ve aşılanmıştır.

Buna göre “Ezeli ve Ebedi” olan insan tarafından değiştirilemez, değişim ancak Tanrı tarafından olur. Yine üretim ilişkilerinin değişimi konusunda etkisiz veya etkisizleştirilmiş insanların  “Sahte bilince” duydukları ihtiyaçtır. Bu sahte biliçliliğin amacı toplumsal değişimi ve dönüşümün önlenmesidir.

DP-AP geleneğiyle bu ilişkiler, tarikatlar açısından, Amerikacılık eğilimine yol açmıştır. Bu partilerin ABD ile ilişkileri her zaman tarikat ve cemaatler tarafından desteklenmiştir.

1968 kanlı olayları ve  ABD nin 6. Filosu için kılınan şükür namazı bariz örneklerdir. ABD hiçbir zaman sosyal demokrat ve sosyalist partileri desteklemez ve iktidarlarına yeşil ışık yakmaz.Her zaman faşist diktatörlere destek olmuştur.Müslüman kardeşler gibi ,FETO gibi  örgütler,emperyalizmin birer basit maşası ve her türlü ilerici gelişmeye karşı saldırı araçlarıdır.

Güvenli bölge için Urfa’ya gelen ABD askerlerine itiraz edenlere, Tanrı dağlarında Kurt gibi uluyan,MHP ordu  Milletvekili, Cemal Enginyurt, 6 (Altı) ABD askerinin neresi size dert oldu diyebiliyor.

Her zaman faşizmi, ve bazı dini örgütleri, ABD ve AB emperyalizmi örgütlemiştir. Tarih boyunca gördüğümüz her faşist liderin, ileri derecede ruhsal hasta ve de narsist olduğudur. Dinin katı, tepkici ve tutucu olması, kısıtlamaların çok ağır olması adeta faşizme can suyu olmaktadır.

Faşizmin bir özelliği de,  sanata ve bilime saldırmasıdır. Bilim ve bilim insanlarına düşmandır. Sanatçı ve sanat eserlerini küçük görür. Heykelleri yıkar, kitapları yakar veya yasaklar.

Devlet sınıf mücadelesinde bazen bizzat yer almak yerine, yığınlarla kendi arasına bir tampon güç koymaktadır, bu güçler bazen tarikat ve cemaat gibi dinci örgütler veya faşist örgütlerdir.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi