İnanır'dan Koronavirüs Yorumu: Bireysel Mutluluk Diye Bir Şey Kalmadı Kadir İnanır 'İnsanları barışa ortaklaşalığa çağırırken haklı olduğumuz da ortaya çı...           • İdari İzinlerle İlgili Genelge Yayımlandı İdari izinlerle ilgili düzenleme, Resmi Gazete'de yayımlandı. Yeni genelgeye göre, y&oum...           • Derik Kaymakamı'nın Ağabeyi: Bombayı Emniyet Amiri Koydu Derik Kaymakamı Muhammed Fatih Safitürk’ün ağabeyi Ali Haydar Safitürk, karde...           • Iğdır Üniversitesi Bünyesindeki Dört Bölüm Öğrenci Alımına Başlayacak Iğdır Üniversitesi Rektörlüğünün teklifi ve Yükseköğretim Kurul...           • Aralık İlçesine Lavanta Bahçesi Kuruldu İl Tarım Ve Orman Müdürlüğünce 15 Temmuz Şehit Ve Gazileri Anısına Lavanta Bah...           • Iğdır’da Bir Aile Yıkılmakta Olan Evde Yaşam Savaşı Veriyor..! Daha önce haberini yaptığımız Özgür mahallesindeki ve Mürşitali köyü...           • Eğitim-Bir-Sen Iğdır Şubesinden Radikal Karar “Sigarayı bırak hayatı bırakma.” Eğitim-Bir-Sen Iğdır Şubesi Corona virüs sü...           • İran Destekli Terörist Gruplar İslam Halife'sinin Mezarını Boşalttı Suriye'de Esed rejimi saflarında yer alan İran destekli terörist gruplar, İslam Halifelerinde...           • Yaza Girmeden Son 5 Kilo Nasıl Verilir? Güzel giden bir diyette en kritik dönem son 5 kilonun verilme sürecidir. Peki bu so...           • Koronaya Karşı Normalleşme Planı Takvimi Yayınlandı Koronaya karşı Normalleşme Takvimi Planı yayımlandı. Planda sosyal hayattan ekonomiye, spordan eği...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1618041
Aktif: 34
Bugün: 1887
Dün: 2581
Son Videolar

Yüksel Babal Nice Yıllara
97 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Videosu
589 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
416 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
628 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
570 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
478 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
436 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
503 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
454 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
484 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
448 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
412 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
476 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
443 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
487 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Faşizm Ve Din İlişkisi - Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr.

Faşizm Ve Din İlişkisi

Yazar: Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr. |  Tarih: 17 / 09 / 2019 |  Yazı Okunma: 424


Faşizm bir bunalım rejimidir.  Kapitalizm dahilinde burjuvazinin (mülk sahibi sınıfların) biçiminden biridir. Faşizmde,  lidere tapınma vardır.Faşizmde ve dini örgütlerde(Cemaat,Tarikat) el öpme merasimlerine her zaman şahit oluyoruz. Faşizm tek parti-tek adam iktidarına dayanır. Parlamento ve hukuk devre dışı bırakılır. Kuvvetler ayrılığı ortadan kaldırılır ve devlet tam bir 'parti devletine' dönüşür.Bilim yuvaları baskı altına alınır.Akademisyenler ve basın mensupları acımasızca cezalandırılır.Halkın sesi olan basın tek bir kişinin sesi haline gelir.  Lenin ”Tekel egemenliği siyasi gericiliğe tekabül eder” diyordu.

Faşizm, halk dalkavukluğunu yaparak, milliyetçiliğin yanında , gerici dinciliği de kullanmaktadır.

Türkiye’de , Dinle Milliyetçiliği iktidar yolunda kullanan ilk harekat ittihat ve terakki  olmuştur.Kemalizm bunu devralarak Dini , Milliyetçiliğin hizmetine sokmuştur.Böylece Türk-İslam sentezinin temelleri atıldı.

“Toplumsal gelişme ekonomik gelişmeyi aştı!” diyen 12 Mart’ın M. Tağmaç  ve  din derslerini zorunlu hale getiren, ayetler okuyarak, elinde Kur anı sallayarak ortalıkta dolaşan 12 Eylül’ün K. Evreni  işin tuzu biberi oldular.

Faşizm ve Din ilişkisi ele alınırken, genel bir tespiti unutmamak lazım, Faşizmin kaynağı ne sivil örgütlenme ne de Devlet içindeki örgütlülüğüdür. Din ve Faşizm her zaman birbirini beslemiş,desteklemiş ve korumuşlardır.

Din hiçbir zaman faşizme engel olamadığı gibi, her faşizmin kendine göre bir  dini olmuştur. İtalyan  faşizmi Katolik inancı ile kendi arasında bir bağ kurarken,Hitler ,çok mezhepli olan halkını bu yoldan uzaklaştırmış ve eski Cermen dinlerini öne çıkarmıştır.Irkçılıkla birlikte, şamanizmi ve töreleri esas alan faşist hareketin Nihal Atsız kanadı, zamanla etkinliğini Türk- İslam  sentezine bırakmıştır.

“Tanrı dağı kadar Türk,Hira dağı kadar Müslüman” söylemi ile tarikatlarla bağ kurulmuş,önderler kutsanmış ve yığınların antikomünist önyargıları sömürülmüştür.

Faşizm daha fazla din derken,devletin İslamiyet’e  ilişkin geleneksel tutumunu sürdürmüştür.Bu da islamiyeti ulusal birliğin, kültürel bir unsuru,birleştirici temel olarak ele alan anlayıştır.

İslam’ın geleneğinde bir Yahudilik – Müslümanlık çatışması mevcuttur. Sosyalizmi de bir “Yahudi icadı” olarak göstererek kitleleri sömürmüştür.Bu temelde laikliği de bir “Yahudi oyunu” olarak göstermişlerdir.

Dinler mülkiyetli toplumlara denk gelmiştir. Kapitalist toplumlarda etkinlik ve yaygınlıklarını sürdürmüşlerdir.Dinsel öğretiler her zaman egemen güçler ve sınıflar tarafından kullanılmış ve ideoloji haline getirilmiştir.Bu yol ile kitlelere sahte bir bilinç dayatılmış ve aşılanmıştır.

Buna göre “Ezeli ve Ebedi” olan insan tarafından değiştirilemez, değişim ancak Tanrı tarafından olur. Yine üretim ilişkilerinin değişimi konusunda etkisiz veya etkisizleştirilmiş insanların  “Sahte bilince” duydukları ihtiyaçtır. Bu sahte biliçliliğin amacı toplumsal değişimi ve dönüşümün önlenmesidir.

DP-AP geleneğiyle bu ilişkiler, tarikatlar açısından, Amerikacılık eğilimine yol açmıştır. Bu partilerin ABD ile ilişkileri her zaman tarikat ve cemaatler tarafından desteklenmiştir.

1968 kanlı olayları ve  ABD nin 6. Filosu için kılınan şükür namazı bariz örneklerdir. ABD hiçbir zaman sosyal demokrat ve sosyalist partileri desteklemez ve iktidarlarına yeşil ışık yakmaz.Her zaman faşist diktatörlere destek olmuştur.Müslüman kardeşler gibi ,FETO gibi  örgütler,emperyalizmin birer basit maşası ve her türlü ilerici gelişmeye karşı saldırı araçlarıdır.

Güvenli bölge için Urfa’ya gelen ABD askerlerine itiraz edenlere, Tanrı dağlarında Kurt gibi uluyan,MHP ordu  Milletvekili, Cemal Enginyurt, 6 (Altı) ABD askerinin neresi size dert oldu diyebiliyor.

Her zaman faşizmi, ve bazı dini örgütleri, ABD ve AB emperyalizmi örgütlemiştir. Tarih boyunca gördüğümüz her faşist liderin, ileri derecede ruhsal hasta ve de narsist olduğudur. Dinin katı, tepkici ve tutucu olması, kısıtlamaların çok ağır olması adeta faşizme can suyu olmaktadır.

Faşizmin bir özelliği de,  sanata ve bilime saldırmasıdır. Bilim ve bilim insanlarına düşmandır. Sanatçı ve sanat eserlerini küçük görür. Heykelleri yıkar, kitapları yakar veya yasaklar.

Devlet sınıf mücadelesinde bazen bizzat yer almak yerine, yığınlarla kendi arasına bir tampon güç koymaktadır, bu güçler bazen tarikat ve cemaat gibi dinci örgütler veya faşist örgütlerdir.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi