İnanır'dan Koronavirüs Yorumu: Bireysel Mutluluk Diye Bir Şey Kalmadı Kadir İnanır 'İnsanları barışa ortaklaşalığa çağırırken haklı olduğumuz da ortaya çı...           • İdari İzinlerle İlgili Genelge Yayımlandı İdari izinlerle ilgili düzenleme, Resmi Gazete'de yayımlandı. Yeni genelgeye göre, y&oum...           • Derik Kaymakamı'nın Ağabeyi: Bombayı Emniyet Amiri Koydu Derik Kaymakamı Muhammed Fatih Safitürk’ün ağabeyi Ali Haydar Safitürk, karde...           • Iğdır Üniversitesi Bünyesindeki Dört Bölüm Öğrenci Alımına Başlayacak Iğdır Üniversitesi Rektörlüğünün teklifi ve Yükseköğretim Kurul...           • Aralık İlçesine Lavanta Bahçesi Kuruldu İl Tarım Ve Orman Müdürlüğünce 15 Temmuz Şehit Ve Gazileri Anısına Lavanta Bah...           • Iğdır’da Bir Aile Yıkılmakta Olan Evde Yaşam Savaşı Veriyor..! Daha önce haberini yaptığımız Özgür mahallesindeki ve Mürşitali köyü...           • Eğitim-Bir-Sen Iğdır Şubesinden Radikal Karar “Sigarayı bırak hayatı bırakma.” Eğitim-Bir-Sen Iğdır Şubesi Corona virüs sü...           • İran Destekli Terörist Gruplar İslam Halife'sinin Mezarını Boşalttı Suriye'de Esed rejimi saflarında yer alan İran destekli terörist gruplar, İslam Halifelerinde...           • Yaza Girmeden Son 5 Kilo Nasıl Verilir? Güzel giden bir diyette en kritik dönem son 5 kilonun verilme sürecidir. Peki bu so...           • Koronaya Karşı Normalleşme Planı Takvimi Yayınlandı Koronaya karşı Normalleşme Takvimi Planı yayımlandı. Planda sosyal hayattan ekonomiye, spordan eği...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1618072
Aktif: 32
Bugün: 2034
Dün: 2581
Son Videolar

Yüksel Babal Nice Yıllara
97 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Videosu
589 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
416 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
628 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
570 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
478 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
436 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
503 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
454 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
484 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
448 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
412 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
476 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
443 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
487 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Bir Başarı Öyküsü: Türkiye Küçük Millet Meclisi - Ayhan ONGUN

Bir Başarı Öyküsü: Türkiye Küçük Millet Meclisi

Yazar: Ayhan ONGUN |  Tarih: 18 / 09 / 2019 |  Yazı Okunma: 279


Sanatçı Şanar Yurdatapan’ın girişimleriyle 12 yıl önce başlatılan ve şu ana kadar gönüllü insanların özverileriyle aralıksız toplantılar yapan Türkiye Küçük Millet Meclisi bileşeni platformlar, Türkiye’de çok zor bir işi başardılar.

Kurulduğu yıllarda kutuplaşmanın daha yaygın olduğu ve insanların diyalogdan kaçındığını düşünecek olursak, farklı siyasal görüşlerden insanları bir araya getirerek belli bir gündem etrafında ortak akıl arama çalışmasının ne zor bir iş olduğunu takdir edersiniz.

Israrla ve inatla hiç yılmadan, vazgeçmeden bu kadar uzun bir süre devam eden böyle bir platform ya da çalışmanın başka bir örneği sanırım yoktur.

Kimi dönemlerde 30 ilin üzerinde bir örgütlenmeyle Türkiye ve bölge gündemlerini takip eden, yön veren, konuşmaları raporlayan ve sonuçlarını kamuoyuyla paylaşan bu efsane çalışma az sayıda insanın fedakar, cansiparene gayretleriyle ancak bu günlere gelebildi.

Kuşkusuz ilk günlerden itibaren topluma hakim olan önyargılar bizim çalışmalarımızı da etkilediği gibi çoğu zaman “bu değirmenin suyu nereden geliyor?, Bu çalışma kime hizmet ediyor?” türünden eleştiri ve suçlamalarla karşılaşmadık değil!

Ancak başından itibaren şeffaf bir çalışma sergileyen Türkiye Küçük Millet Meclisi tüm bu engellemelere, karşılaşılan maddi zorluklara ve önyargılara rağmen; katılımcıların önyargılarını salonun dışında tutmayı başarmış, Türkiye de örnek bir atölye çalışması gerçekleştirmiştir.

Bir anlamda “vekil-müvekkil buluşması” da diyebileceğimiz aylık eşzamanlı; değişik illerde gerçekleştirilen toplantılardan çıkan ortak payda raporlarının TBMM .de farklı siyasi partilere mensup milletvekilleri tarafından kamuoyuna açıklanmasının ötesinde, ilgili meslek kuruluşları, Sivil Toplum Kuruluşları, Siyasi Partiler ve Sendikalara gönderilmesi yapılan işin önemini gösteren en önemli kanıt oldu.

2012 yılından itibaren kimi arkadaşların destek ve katkılarıyla sürdürdüğüm Bodrum Küçük Millet Meclisi toplantılarında Bodrum da bulunan tüm siyasi parti ya da gruplara mensup kişilerin katılımını sağlamak kuşkusuz öyle kolay olmadı.

Ama bugün geldiğimiz noktada Bodrumda diyaloğa dayalı bir konuşma, tartışma kültürünün gelişmesinde bu toplantıların çok büyük katkısı olduğunu söylersem abartı olmaz diye düşünüyorum.

Giderek daha da kirlenen siyaset ortamında, kutuplaşmanın, kin ve nefret söylemlerinin zirve yaptığı günlerde birbirlerine düşman görünen kişi ve grupları bir masa etrafında toplayabilmeyi başardık.

Kaldı ki ülkemizde en çok ihtiyaç duyduğumuz barış dilinin yerleşmesi için bu tür platform ve oluşumlara her zamankinden daha fazla ihtiyaç var.

Kimi kurum ve kuruluşların bilinçli karşı duruşlarına, özellikle de iktidar partisinin çok fazla ilgi göstermemesine karşın Bodrum dahil yurdun dört bir yanında inançla sürdürdüğümüz bu çalışmalarda bizlere önemli lojistik destek veren İstanbul’da bir avuç arkadaşın çabalarıyla ayakta kalan bir mutfağımız vardı.

Toplantılarla ilgili tüm görsel ve yazılı bilgi, belgelerin hazırlandığı, çalışmaları yönlendiren bu mutfağımız ne yazık ki kapandı.

AB dahil, kimi uluslararası kuruluşlardan, kimi zaman da Türkiye AB ofisinden proje karşılığı aldığı desteklerle ayakta duran, bu kadar uzunca bir süre bu çalışmaları organize eden arkadaşlarımız gerekli finansmanı sağlayamayınca zorunlu olarak İstanbul ofisini kapatmak zorunda kaldılar.

Ancak ayrımsız tüm iller mutfak olmasa da bu çalışmaları yerel imkanlarla sürdürme azim ve kararlılığını sürdürüyorlar.

Kişisel çıkar ve egoların hakim olduğu toplumsal ilişkiler ağı içerisinde temiz kalmayı başarabilen, hiçbir güç odağına yaslanmadan bu çalışmaları bu güne kadar getiren arkadaşlara, başta sevgili Şanar Yurdatapan’a hepimizin bir teşekkür borcu olduğunu düşünüyorum.

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Eskişehir, Kocaeli, Sakarya, Malatya, Kayseri, Elazığ, Diyarbakır, Batman, Iğdır, Kars, Mersin, Adana, Hatay, Bodrum, Adıyaman, Muş, Mardin, Trabzon, Van ve kimi zaman bu çalışmalara katılan diğer illerdeki sorumlu arkadaşlarımız, katılımcılar belki de farkında olmadan iz bırakacak, örnek olabilecek bir projenin gönüllü neferleri oldular.

Diğer arkadaşlarım gibi ben de böylesine anlamlı, kalıcı toplantıları sürdürmeye gayret edeceğim. Bodrum Küçük Millet Meclis toplantılarına katılan, katkı koyan herkese ben de buradan teşekkür etmek istiyorum.

Sivil toplum kuruluşlarının yararına, işlevine inanan tüm duyarlı yurttaşları da bu farkındalık yaratan çalışmaya, Bodrum Küçük Millet Meclisi toplantılarına katılmaya, destek vermeye çağırıyorum.

Türkiye Küçük Millet Meclisi türü platformların, çalışmaların daha da yaygınlaştırılması, ülkemiz demokratik yaşamına da çok büyük katkı sağlayacaktır.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi