76 Iğdır Belediye Spor 4 Tuzluca İdman Yurdu Spor 1 Iğdır amatör küme maçında 76 Iğdır Belediye spor,deplasmanda Tuzluca İdman yurdu ...           • TEMA Iğdır’da Gönüllü İlçe Sorumluları ve Aktif Gönüllüler Arıyor! Iğdır’ın Aralık, Karakoyunlu, Tuzluca ilçelerinde; - TEMA Vakfı ufuk ve hedeflerini ...           • TJA Kampanya Kapsamında Tuzluca'da Kadınlarla Bir Araya Geldi TJA, “Değişim ve özgürlük için sen de ayağa kalk” şiarıyla başla...           • Hastanede Elleri Kelepçeli 3 Gün Kaldı, Bir Doktor Bile Gitmedi Hasta tutuklu Kinyas Gülcan’ın ölümünden dolayı cezaevi yönetimi ha...           • Op. Dr. Nevruz Erez Iğdır İl Sağlık Müdürlüğüne Atandı Op. Dr. Nevruz Erez, Iğdır İl Sağlık Müdürü oldu. Ankara Keçiören Eği...           • Jandarma Bir Tır Dolusu Kaçak Sigara Yakaladı Iğdır Valiliğinden yapılan açıklmaya göre dün (17 Ekim 2019 Perşembe gün&uum...           • Iğdır'da "Öğrenme Şenliği" Açılışı Yapıldı Vali Enver Ünlü’nün eşi Sema Ünlü hanımefendi, Iğdır merkez Ziya G&...           • Belediye Yönetimi Birim Müdürleri İle İstişare Toplantısı Yaptı Iğdır Belediye Başkanı Yaşar Akkuş, belediye birim müdürleri ile toplantı yaptı. Gö...           • İl Tarımdan "Dünya Gıda Günü" Ekinlikleri 16 Ekim Dünya Gıda Günü münasebeti ile ilgili olarak Iğdır İl Tarım Ve Orman M...           • Bebeklerde Tortikollis Tehlikesi Tortikollis nedir, neden görülür? Tedavi edilebilir mi? Yenidoğan bebeklerde gö...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1394854
Aktif: 44
Bugün: 2849
Dün: 2711
REKLAMLAR

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
2388 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
3643 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2999 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
3614 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2492 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
4288 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
1944 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
3436 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
1558 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1992 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
2136 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
1581 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
3655 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
3251 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
2404 İzlenme, 0 Yorum

Bir Başarı Öyküsü: Türkiye Küçük Millet Meclisi - Ayhan ONGUN

Bir Başarı Öyküsü: Türkiye Küçük Millet Meclisi

Yazar: Ayhan ONGUN |  Tarih: 18 / 09 / 2019 |  Yazı Okunma: 156


Sanatçı Şanar Yurdatapan’ın girişimleriyle 12 yıl önce başlatılan ve şu ana kadar gönüllü insanların özverileriyle aralıksız toplantılar yapan Türkiye Küçük Millet Meclisi bileşeni platformlar, Türkiye’de çok zor bir işi başardılar.

Kurulduğu yıllarda kutuplaşmanın daha yaygın olduğu ve insanların diyalogdan kaçındığını düşünecek olursak, farklı siyasal görüşlerden insanları bir araya getirerek belli bir gündem etrafında ortak akıl arama çalışmasının ne zor bir iş olduğunu takdir edersiniz.

Israrla ve inatla hiç yılmadan, vazgeçmeden bu kadar uzun bir süre devam eden böyle bir platform ya da çalışmanın başka bir örneği sanırım yoktur.

Kimi dönemlerde 30 ilin üzerinde bir örgütlenmeyle Türkiye ve bölge gündemlerini takip eden, yön veren, konuşmaları raporlayan ve sonuçlarını kamuoyuyla paylaşan bu efsane çalışma az sayıda insanın fedakar, cansiparene gayretleriyle ancak bu günlere gelebildi.

Kuşkusuz ilk günlerden itibaren topluma hakim olan önyargılar bizim çalışmalarımızı da etkilediği gibi çoğu zaman “bu değirmenin suyu nereden geliyor?, Bu çalışma kime hizmet ediyor?” türünden eleştiri ve suçlamalarla karşılaşmadık değil!

Ancak başından itibaren şeffaf bir çalışma sergileyen Türkiye Küçük Millet Meclisi tüm bu engellemelere, karşılaşılan maddi zorluklara ve önyargılara rağmen; katılımcıların önyargılarını salonun dışında tutmayı başarmış, Türkiye de örnek bir atölye çalışması gerçekleştirmiştir.

Bir anlamda “vekil-müvekkil buluşması” da diyebileceğimiz aylık eşzamanlı; değişik illerde gerçekleştirilen toplantılardan çıkan ortak payda raporlarının TBMM .de farklı siyasi partilere mensup milletvekilleri tarafından kamuoyuna açıklanmasının ötesinde, ilgili meslek kuruluşları, Sivil Toplum Kuruluşları, Siyasi Partiler ve Sendikalara gönderilmesi yapılan işin önemini gösteren en önemli kanıt oldu.

2012 yılından itibaren kimi arkadaşların destek ve katkılarıyla sürdürdüğüm Bodrum Küçük Millet Meclisi toplantılarında Bodrum da bulunan tüm siyasi parti ya da gruplara mensup kişilerin katılımını sağlamak kuşkusuz öyle kolay olmadı.

Ama bugün geldiğimiz noktada Bodrumda diyaloğa dayalı bir konuşma, tartışma kültürünün gelişmesinde bu toplantıların çok büyük katkısı olduğunu söylersem abartı olmaz diye düşünüyorum.

Giderek daha da kirlenen siyaset ortamında, kutuplaşmanın, kin ve nefret söylemlerinin zirve yaptığı günlerde birbirlerine düşman görünen kişi ve grupları bir masa etrafında toplayabilmeyi başardık.

Kaldı ki ülkemizde en çok ihtiyaç duyduğumuz barış dilinin yerleşmesi için bu tür platform ve oluşumlara her zamankinden daha fazla ihtiyaç var.

Kimi kurum ve kuruluşların bilinçli karşı duruşlarına, özellikle de iktidar partisinin çok fazla ilgi göstermemesine karşın Bodrum dahil yurdun dört bir yanında inançla sürdürdüğümüz bu çalışmalarda bizlere önemli lojistik destek veren İstanbul’da bir avuç arkadaşın çabalarıyla ayakta kalan bir mutfağımız vardı.

Toplantılarla ilgili tüm görsel ve yazılı bilgi, belgelerin hazırlandığı, çalışmaları yönlendiren bu mutfağımız ne yazık ki kapandı.

AB dahil, kimi uluslararası kuruluşlardan, kimi zaman da Türkiye AB ofisinden proje karşılığı aldığı desteklerle ayakta duran, bu kadar uzunca bir süre bu çalışmaları organize eden arkadaşlarımız gerekli finansmanı sağlayamayınca zorunlu olarak İstanbul ofisini kapatmak zorunda kaldılar.

Ancak ayrımsız tüm iller mutfak olmasa da bu çalışmaları yerel imkanlarla sürdürme azim ve kararlılığını sürdürüyorlar.

Kişisel çıkar ve egoların hakim olduğu toplumsal ilişkiler ağı içerisinde temiz kalmayı başarabilen, hiçbir güç odağına yaslanmadan bu çalışmaları bu güne kadar getiren arkadaşlara, başta sevgili Şanar Yurdatapan’a hepimizin bir teşekkür borcu olduğunu düşünüyorum.

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Eskişehir, Kocaeli, Sakarya, Malatya, Kayseri, Elazığ, Diyarbakır, Batman, Iğdır, Kars, Mersin, Adana, Hatay, Bodrum, Adıyaman, Muş, Mardin, Trabzon, Van ve kimi zaman bu çalışmalara katılan diğer illerdeki sorumlu arkadaşlarımız, katılımcılar belki de farkında olmadan iz bırakacak, örnek olabilecek bir projenin gönüllü neferleri oldular.

Diğer arkadaşlarım gibi ben de böylesine anlamlı, kalıcı toplantıları sürdürmeye gayret edeceğim. Bodrum Küçük Millet Meclis toplantılarına katılan, katkı koyan herkese ben de buradan teşekkür etmek istiyorum.

Sivil toplum kuruluşlarının yararına, işlevine inanan tüm duyarlı yurttaşları da bu farkındalık yaratan çalışmaya, Bodrum Küçük Millet Meclisi toplantılarına katılmaya, destek vermeye çağırıyorum.

Türkiye Küçük Millet Meclisi türü platformların, çalışmaların daha da yaygınlaştırılması, ülkemiz demokratik yaşamına da çok büyük katkı sağlayacaktır.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi