76 Iğdır Belediye Spor 4 Tuzluca İdman Yurdu Spor 1 Iğdır amatör küme maçında 76 Iğdır Belediye spor,deplasmanda Tuzluca İdman yurdu ...           • TEMA Iğdır’da Gönüllü İlçe Sorumluları ve Aktif Gönüllüler Arıyor! Iğdır’ın Aralık, Karakoyunlu, Tuzluca ilçelerinde; - TEMA Vakfı ufuk ve hedeflerini ...           • TJA Kampanya Kapsamında Tuzluca'da Kadınlarla Bir Araya Geldi TJA, “Değişim ve özgürlük için sen de ayağa kalk” şiarıyla başla...           • Hastanede Elleri Kelepçeli 3 Gün Kaldı, Bir Doktor Bile Gitmedi Hasta tutuklu Kinyas Gülcan’ın ölümünden dolayı cezaevi yönetimi ha...           • Op. Dr. Nevruz Erez Iğdır İl Sağlık Müdürlüğüne Atandı Op. Dr. Nevruz Erez, Iğdır İl Sağlık Müdürü oldu. Ankara Keçiören Eği...           • Jandarma Bir Tır Dolusu Kaçak Sigara Yakaladı Iğdır Valiliğinden yapılan açıklmaya göre dün (17 Ekim 2019 Perşembe gün&uum...           • Iğdır'da "Öğrenme Şenliği" Açılışı Yapıldı Vali Enver Ünlü’nün eşi Sema Ünlü hanımefendi, Iğdır merkez Ziya G&...           • Belediye Yönetimi Birim Müdürleri İle İstişare Toplantısı Yaptı Iğdır Belediye Başkanı Yaşar Akkuş, belediye birim müdürleri ile toplantı yaptı. Gö...           • İl Tarımdan "Dünya Gıda Günü" Ekinlikleri 16 Ekim Dünya Gıda Günü münasebeti ile ilgili olarak Iğdır İl Tarım Ve Orman M...           • Bebeklerde Tortikollis Tehlikesi Tortikollis nedir, neden görülür? Tedavi edilebilir mi? Yenidoğan bebeklerde gö...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1394849
Aktif: 39
Bugün: 2831
Dün: 2711
REKLAMLAR

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
2387 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
3642 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2999 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
3614 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2491 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
4288 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
1943 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
3435 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
1558 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1991 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
2136 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
1580 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
3653 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
3250 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
2404 İzlenme, 0 Yorum

Nasıl Bir Siyasetçi Profili İstiyorum? - Dr.Ruhsar UÇAR

Nasıl Bir Siyasetçi Profili İstiyorum?

Yazar: Dr.Ruhsar UÇAR |  Tarih: 04 / 10 / 2019 |  Yazı Okunma: 213


Yazının en başında ifade etmek isterim ki siyasete atılma gibi bir düşüncem yok. Bu hayatta en iyi ben tanıyorum kendimi ve benden siyasetçi olmaz. Evet, çocukluğumdan beri siyasete hep ilgi duydum, takip ettim, okudum, okumaya devam ediyorum örneğin Kamu Yönetimini bitirdim şimdilerde Sosyoloji bölümüne devam ediyorum. Ağzım iyi laf yapar, etkileme yeteneğim müthiştir, kafam farklı çalışır eh görüntü olarak ta fena değil hatta biraz karizmamın olduğu da söylenir ancak benden siyasetçi olmaz.

Neden?

Başlayayım anlatmaya; Bir kere ben halkımın öyle denildiği gibi yarısının aptallardan oluştuğuna falan inanmıyorum. Millet olarak şark kurnazı denilen özellikler gösteriyoruz, işimize çıkarımıza ne iyiyse o tarafa eğiliyoruz. İyinin, kötünün, doğrunun, yanlışın olması, farklı düşüncelerin tartışarak doğruyu bulma çabası, ortak akıl üretme gayreti demokrasinin gereğidir. Bizler toplum olarak her şeyin farkındayız ancak güçlünün yanında saf tutma eğilimindeyiz. Tercihlerimizi bilerek ve isteyerek yapıyoruz. Bunu kısa bir süre önce meslek örgütüm içinde izlenim ve deneyimlerimle gördüm. Hekimlerin yani bu ülkenin en zeki en elit kesimi içinde. Meslek örgütü yöneticiliği yaptığım dönemde kendimce bir karar almış ve bu kararımı da sonuna kadar uygulamıştım. Asla hiçbir hekim arkadaşıma gidip Tabip odasına neden üye olması gerektiğini, meslek örgütü içinde hak arama mücadelesinin neden önemli olduğundan bahsetmeyecektim. Benim onlara anlatacağım her şeyi onlar zaten biliyorlar ve yaşıyorlardı. Ama buna rağmen yapılan basın açıklamalarına katılım çok az oluyordu ve hep aynı yüzlere rast geliyorduk. Bin bir emekle hazırlanan paneller, seminerlere katılım 5-10 kişiyi geçmiyordu. Ama bunun yanında hastane yönetimi tarafından yapılan çağrılara katılım tam sağlanıyordu. İleri demokrasi ile yönetilen ülkelerde meslek örgütleri içinde yer almak büyük prestijdir. Hak arama mücadelesinin içerisinde olmakta demokrasinin gereğidir. Mücadele illegalmiş gibi olumsuz algı bilinçli oluşturuluyor ve sorunlarla mücadele eden insanlar grup dışına itiliyor ve izole ediliyor.

Sivil toplum örgütleri içinde siyaset yelpazesinin her renginden insan olmalıdır. Farklı düşüncelerin illa ki çatışma içinde olması gerektiği bize öğretilen davranış kalıbıdır. Böyle bir şey yok. Tam tersine ne kadar farklılık o kadar zenginlik anlamına gelmelidir. En tahammül edemeyeceğiniz düşünceyi dahi dinleyip onunla fikirsel anlamda tartışabiliyorsanız siz demokrasiyi içselleştirmişsiniz demektir. Bu da ciddi bir entelektüel donanımla kazanılabilecek bir şey. Siz ekonomi, tarih, felsefe, sosyoloji, psikoloji bilmelisiniz ve siyasi düşünceleri derinden analiz edebilecek şekilde siyaset bilimine vakıf olmalısınız. Bunların hepsini yapabilirsiniz ancak bir şeyi de eksik etmemelisiniz tıpkı ben de olan eksiklik gibi tam da benden neden siyasetçi olmaz sorusunun cevabı gibi halktan umudunuzu kesmeyeceksiniz. İnadına anlatacaksınız, yorulmadan, bıkmadan, görmelerini, anlamalarını sağlayana kadar.

Demokrasinin tüm kurumlarında yürüyen işleyiş biçimi o toplumun yönetiliş şeklini yansıtır yani seçilmişlerin vasfı, donanımı ve ahlakı nasıl yönetildiğimizi belirler. Peki, biz de siyaseti kimler yapıyor. Şöyle bir çevrenize, seçtiklerinize bakın onlara oy verirken kafanızdan geçenleri tekrar sorgulayın kriterleriniz neydi ya da böyle bir tercih şansınız oldu mu? Size dayatılan isimlere gidip oy vermek zorunda mı kaldınız? Size fikriniz sorulmuyor değil mi? Sizin oy vereceğiniz parti tercihiniz belli ancak oy vereceğiniz kişiyi seçme şansınız hiç olmadı değil mi? Ya tepeden belirlendi ya da delegelerin oyları ile önünüze gelmiş hazır listeye oy verdiniz.

Peki, bu isimler nasıl seçiliyor; ya prestijli bir mesleği vardır ya da iş adamıdır parası çoktur sanki bu seçenekler siyaset yapmaya, siyasetten anlamaya, siyaseti hakkıyla yapmaya yeter kriterlermiş gibi. Toplanan her kalabalığa koşup görüntü veren, düğün evi tefçisi, ölü evi yasçısı, iş üretmek, sorun çözmek yerine her olaya müdahil olan, her konuda bilgisi olmadan fikri olan, acemice siyaset yapan insanlarla dolu siyaset arenası. Ha bunun yanında kafası feci derecede çalışan, müthiş entelektüel kapasiteye sahip, örgütleme yeteneği süper, halka yakın, elit tavrı olmayan, onurlu ve ahlaklı duruşu olan, siyaset etiğine sahip insanlarda var. Ama nerede bu insanlar ya parası olmadığı için ya da prestijli bir mesleği olmadığı ya da kendi partisinin yaptığı yanlışa yanlış diyebildiği için muhalif olarak yargılanmış ve dışlanmışlar. Bakın tüm bu eleştirileri herhangi bir siyasi partiyi ya da siyasetçiyi işaret ederek yapmıyorum bir genelleme yapıyorum. Üstelik şahit olduğumuz siyasette ki tıkanıklık yeni de değil Türkiye’de siyaset kurumu uzun süredir topal ördek misali işliyor. Ve tam da bu sorunlardan dolayı demokrasimiz kesintilere uğruyor, tıkanıyor. Ne yazık ki parti içi demokrasisini işletemeyen siyasi partiler ülkede demokrasi inşa etmeye soyunuyorlar. Oysa lider sultası altında muhalif her sesin bastırıldığı, biat eden makbuldür diyerek aykırı hiçbir sese tahammülü olmayan bir siyaset anlayışı egemen Türkiye siyasetinin sağından soluna kadar tüm yelpazesinde.

Siyaset üretemeyen siyasetçiler muhalefette üretemiyorlar ve kervan böyle yürüyüp gidiyor. Hayırlısı diyeceğim ama tarih sonu hazin biten imparatorluklarda hep bu yanlış gidişi hikâye etmiştir.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi