Iğdır Belediyesi Zabıta Ekipleri Okul Kantinlerini Denetledi Iğdır Belediyesi zabıta ekipleri, okul kantinlerinde başlattıkları denetimlere devam ediyor. Ekipl...           • İl Tarımdan Çiftçilere Eğitim ve Bilgilendirme Toplantıları Iğdır İl Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik ekiplerince çiftçilere ...           • Rektör Alma’nın Güncel Yayın Sayıları Kamuoyuyla Paylaşıldı Iğdır Üniversitesi Rektörlüğü, Rektör Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma’n...           • Tutumlu Olmayı Yaşam Biçim Haline Getirin Ülkemizde üretilen, yetiştirilen ürün ve malların tüketimini arttırmak am...           • Ak Parti’ye Yeni İl Başkanı Ve Merkez İlçe Başkanı Atandı Ak Parti Iğdır İl Başkanlığı için Cuma günü (13.12.2019) akşam saatlerinde adayla...           • JİTEM Davasında Karar Açıklandı 90’larda işlenen faili meçhul cinayetlere ilişkin görülecek olan davanın ka...           • Davutoğlu,Gelecek Partisi'nin Manifestosunu Açıkladı:Hak,Hukuk,Liyakat İçişleri Bakanlığı’na yeni partisinin kuruluş başvurusunu dün yapan Gelecek Part...           • 2019 Yılı Düve Alım Desteği Başvuruları 16 Aralıkta Başlıyor 2019 yılı Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Tebliği (Tebliğ No:2019/54) 20.11.2019 tarihli Resmi...           • Iğdır Üniversitesinde İŞKUR Standı Açıldı İŞKUR Iğdır İl Müdürlüğü, Iğdır Üniversitesi Kariyer Araştırma ve Uygulam...           • Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Çiğdem: KPSS Ve Merkezi Sınav Kaldırılmalı Eğitim-Bir-Sen Iğdır Şubesi 8 Aralık Pazar günü MEV Anadolu Lisesinde aday öğretmen...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1475044
Aktif: 78
Bugün: 2805
Dün: 3743
Son Videolar

Iğdır Tanıtım Videosu
40 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
45 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
39 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
41 İzlenme, 0 Yorum

Em.Md. Yüksel Babal Unutulmaz
35 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
39 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
52 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
38 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
41 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
35 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
38 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
39 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
48 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
41 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
37 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Nasıl Bir Siyasetçi Profili İstiyorum? - Dr.Ruhsar UÇAR

Nasıl Bir Siyasetçi Profili İstiyorum?

Yazar: Dr.Ruhsar UÇAR |  Tarih: 04 / 10 / 2019 |  Yazı Okunma: 368


Yazının en başında ifade etmek isterim ki siyasete atılma gibi bir düşüncem yok. Bu hayatta en iyi ben tanıyorum kendimi ve benden siyasetçi olmaz. Evet, çocukluğumdan beri siyasete hep ilgi duydum, takip ettim, okudum, okumaya devam ediyorum örneğin Kamu Yönetimini bitirdim şimdilerde Sosyoloji bölümüne devam ediyorum. Ağzım iyi laf yapar, etkileme yeteneğim müthiştir, kafam farklı çalışır eh görüntü olarak ta fena değil hatta biraz karizmamın olduğu da söylenir ancak benden siyasetçi olmaz.

Neden?

Başlayayım anlatmaya; Bir kere ben halkımın öyle denildiği gibi yarısının aptallardan oluştuğuna falan inanmıyorum. Millet olarak şark kurnazı denilen özellikler gösteriyoruz, işimize çıkarımıza ne iyiyse o tarafa eğiliyoruz. İyinin, kötünün, doğrunun, yanlışın olması, farklı düşüncelerin tartışarak doğruyu bulma çabası, ortak akıl üretme gayreti demokrasinin gereğidir. Bizler toplum olarak her şeyin farkındayız ancak güçlünün yanında saf tutma eğilimindeyiz. Tercihlerimizi bilerek ve isteyerek yapıyoruz. Bunu kısa bir süre önce meslek örgütüm içinde izlenim ve deneyimlerimle gördüm. Hekimlerin yani bu ülkenin en zeki en elit kesimi içinde. Meslek örgütü yöneticiliği yaptığım dönemde kendimce bir karar almış ve bu kararımı da sonuna kadar uygulamıştım. Asla hiçbir hekim arkadaşıma gidip Tabip odasına neden üye olması gerektiğini, meslek örgütü içinde hak arama mücadelesinin neden önemli olduğundan bahsetmeyecektim. Benim onlara anlatacağım her şeyi onlar zaten biliyorlar ve yaşıyorlardı. Ama buna rağmen yapılan basın açıklamalarına katılım çok az oluyordu ve hep aynı yüzlere rast geliyorduk. Bin bir emekle hazırlanan paneller, seminerlere katılım 5-10 kişiyi geçmiyordu. Ama bunun yanında hastane yönetimi tarafından yapılan çağrılara katılım tam sağlanıyordu. İleri demokrasi ile yönetilen ülkelerde meslek örgütleri içinde yer almak büyük prestijdir. Hak arama mücadelesinin içerisinde olmakta demokrasinin gereğidir. Mücadele illegalmiş gibi olumsuz algı bilinçli oluşturuluyor ve sorunlarla mücadele eden insanlar grup dışına itiliyor ve izole ediliyor.

Sivil toplum örgütleri içinde siyaset yelpazesinin her renginden insan olmalıdır. Farklı düşüncelerin illa ki çatışma içinde olması gerektiği bize öğretilen davranış kalıbıdır. Böyle bir şey yok. Tam tersine ne kadar farklılık o kadar zenginlik anlamına gelmelidir. En tahammül edemeyeceğiniz düşünceyi dahi dinleyip onunla fikirsel anlamda tartışabiliyorsanız siz demokrasiyi içselleştirmişsiniz demektir. Bu da ciddi bir entelektüel donanımla kazanılabilecek bir şey. Siz ekonomi, tarih, felsefe, sosyoloji, psikoloji bilmelisiniz ve siyasi düşünceleri derinden analiz edebilecek şekilde siyaset bilimine vakıf olmalısınız. Bunların hepsini yapabilirsiniz ancak bir şeyi de eksik etmemelisiniz tıpkı ben de olan eksiklik gibi tam da benden neden siyasetçi olmaz sorusunun cevabı gibi halktan umudunuzu kesmeyeceksiniz. İnadına anlatacaksınız, yorulmadan, bıkmadan, görmelerini, anlamalarını sağlayana kadar.

Demokrasinin tüm kurumlarında yürüyen işleyiş biçimi o toplumun yönetiliş şeklini yansıtır yani seçilmişlerin vasfı, donanımı ve ahlakı nasıl yönetildiğimizi belirler. Peki, biz de siyaseti kimler yapıyor. Şöyle bir çevrenize, seçtiklerinize bakın onlara oy verirken kafanızdan geçenleri tekrar sorgulayın kriterleriniz neydi ya da böyle bir tercih şansınız oldu mu? Size dayatılan isimlere gidip oy vermek zorunda mı kaldınız? Size fikriniz sorulmuyor değil mi? Sizin oy vereceğiniz parti tercihiniz belli ancak oy vereceğiniz kişiyi seçme şansınız hiç olmadı değil mi? Ya tepeden belirlendi ya da delegelerin oyları ile önünüze gelmiş hazır listeye oy verdiniz.

Peki, bu isimler nasıl seçiliyor; ya prestijli bir mesleği vardır ya da iş adamıdır parası çoktur sanki bu seçenekler siyaset yapmaya, siyasetten anlamaya, siyaseti hakkıyla yapmaya yeter kriterlermiş gibi. Toplanan her kalabalığa koşup görüntü veren, düğün evi tefçisi, ölü evi yasçısı, iş üretmek, sorun çözmek yerine her olaya müdahil olan, her konuda bilgisi olmadan fikri olan, acemice siyaset yapan insanlarla dolu siyaset arenası. Ha bunun yanında kafası feci derecede çalışan, müthiş entelektüel kapasiteye sahip, örgütleme yeteneği süper, halka yakın, elit tavrı olmayan, onurlu ve ahlaklı duruşu olan, siyaset etiğine sahip insanlarda var. Ama nerede bu insanlar ya parası olmadığı için ya da prestijli bir mesleği olmadığı ya da kendi partisinin yaptığı yanlışa yanlış diyebildiği için muhalif olarak yargılanmış ve dışlanmışlar. Bakın tüm bu eleştirileri herhangi bir siyasi partiyi ya da siyasetçiyi işaret ederek yapmıyorum bir genelleme yapıyorum. Üstelik şahit olduğumuz siyasette ki tıkanıklık yeni de değil Türkiye’de siyaset kurumu uzun süredir topal ördek misali işliyor. Ve tam da bu sorunlardan dolayı demokrasimiz kesintilere uğruyor, tıkanıyor. Ne yazık ki parti içi demokrasisini işletemeyen siyasi partiler ülkede demokrasi inşa etmeye soyunuyorlar. Oysa lider sultası altında muhalif her sesin bastırıldığı, biat eden makbuldür diyerek aykırı hiçbir sese tahammülü olmayan bir siyaset anlayışı egemen Türkiye siyasetinin sağından soluna kadar tüm yelpazesinde.

Siyaset üretemeyen siyasetçiler muhalefette üretemiyorlar ve kervan böyle yürüyüp gidiyor. Hayırlısı diyeceğim ama tarih sonu hazin biten imparatorluklarda hep bu yanlış gidişi hikâye etmiştir.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi