Iğdır Belediyesi Zabıta Ekipleri Okul Kantinlerini Denetledi Iğdır Belediyesi zabıta ekipleri, okul kantinlerinde başlattıkları denetimlere devam ediyor. Ekipl...           • İl Tarımdan Çiftçilere Eğitim ve Bilgilendirme Toplantıları Iğdır İl Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik ekiplerince çiftçilere ...           • Rektör Alma’nın Güncel Yayın Sayıları Kamuoyuyla Paylaşıldı Iğdır Üniversitesi Rektörlüğü, Rektör Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma’n...           • Tutumlu Olmayı Yaşam Biçim Haline Getirin Ülkemizde üretilen, yetiştirilen ürün ve malların tüketimini arttırmak am...           • Ak Parti’ye Yeni İl Başkanı Ve Merkez İlçe Başkanı Atandı Ak Parti Iğdır İl Başkanlığı için Cuma günü (13.12.2019) akşam saatlerinde adayla...           • JİTEM Davasında Karar Açıklandı 90’larda işlenen faili meçhul cinayetlere ilişkin görülecek olan davanın ka...           • Davutoğlu,Gelecek Partisi'nin Manifestosunu Açıkladı:Hak,Hukuk,Liyakat İçişleri Bakanlığı’na yeni partisinin kuruluş başvurusunu dün yapan Gelecek Part...           • 2019 Yılı Düve Alım Desteği Başvuruları 16 Aralıkta Başlıyor 2019 yılı Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Tebliği (Tebliğ No:2019/54) 20.11.2019 tarihli Resmi...           • Iğdır Üniversitesinde İŞKUR Standı Açıldı İŞKUR Iğdır İl Müdürlüğü, Iğdır Üniversitesi Kariyer Araştırma ve Uygulam...           • Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Çiğdem: KPSS Ve Merkezi Sınav Kaldırılmalı Eğitim-Bir-Sen Iğdır Şubesi 8 Aralık Pazar günü MEV Anadolu Lisesinde aday öğretmen...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1475085
Aktif: 63
Bugün: 2897
Dün: 3743
Son Videolar

Iğdır Tanıtım Videosu
40 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
45 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
39 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
41 İzlenme, 0 Yorum

Em.Md. Yüksel Babal Unutulmaz
35 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
39 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
53 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
38 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
41 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
35 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
38 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
39 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
48 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
41 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Valisinden Yağmur Şiiri
37 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

İstanbul Sözleşmesi - Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr.

İstanbul Sözleşmesi

Yazar: Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr. |  Tarih: 05 / 10 / 2019 |  Yazı Okunma: 342


Bir uygarlığın seviyesini ölçmek isterseniz, derhal kadının hayat şartlarına bakın. Stuart Mill

11 mayıs 2011 tarihinde imzaya açılan kadınlara yönelik şiddet ve ev içi şiddetin  önlenmesi ve bununla mücadele hakkındaki Avrupa konseyi sözleşmesi( İstanbul sözleşmesi) 121. Avrupa konseyi toplantısında kabul edilmiş,Türkiye dahil 20 Avrupa konseyi  üyesi ülke tarafından imzalanmış ve  01 Ağustos 2014 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

İstanbul Sözleşmesi, daha önce kabul edilmiş kadınlara yönelik ayrımcılık ve şiddetle ilgili uluslararası standartları[4], Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve BM Kadınlara Yönelik Her Türlü Ayrımcılığın Ortadan Kaldırılması Komitesi’nin içtihatlarını[5] ve öğretideki görüşler yanında en iyi ülke uygulamalarını da kodifiye etmiştir.

 Sözleşme, hem özel alandaki hem kamusal alandaki şiddeti yasaklamaktadır.Madde 3/a uyarınca, “kadına yönelik şiddetten”, ister kamusal ister özel yaşamda meydana gelsin, toplumsal cinsiyete dayalı tüm şiddet eylemleri anlaşılacaktır.Madde 4/1 uyarınca, Taraf devletler, gerek kamusal gerekse özel alanda tüm bireylerin özellikle de kadınların şiddete maruz kalmaksızın yaşama hakkını sağlamak ve korumak için gerekli olan hukuki ve diğer önlemleri alacaklardır.Dolayısıyla Sözleşme, yalnızca ev içindeki (genellikle eş veya partnerler veya ebeveyn ve çocuklar gibi farklı kuşaklar arasında meydana gelen) kadınlara yönelik şiddeti değil, aynı zamanda kamusal alandaki (örneğin aynı evi paylaş¬masa bile eski eşin veya partnerin kamusal alanda yönelttiği) şiddeti, işyerleri, okullar, karakollar, hapishaneler vb.kurumlardaki kadınlara yönelik şiddeti de yasaklamaktadır.*

Laik Cumhuriyete savaş açanlar, Aile Bakanlığında ,İstanbul sözleşmesini masaya yatırmış ve karşı kampanya başlatmışlardır.

Aslında erkek egemen bir dünyada, birçok yerde kadına karşı haksız uygulamalar ve saldırılar olmaktadır.

ABD başkanı Tramp, kendini eleştiren ve ABD vatandaşı olan dört kadına beğenmiyorsanız ülkenize gidin demiştir. Bu kadınların birisi (Somalili) kongre üyesidir.Bu durum aynı zamanda Tramp’ın ırkçı tutumunu da ortaya koymaktadır.

Kadına bakış açısı,kadının kimliği,işi,eğitimi ve statüsü  uluslar arası  imzaladığımız sözleşmelere göre başka türlü, siyasilere ve bizdeki uygulamalara göre başka türlüdür.Bu nedenle kadınların hakkı da hayatı da tehdit altındadır.

Avrupa konseyi sözleşmesi,kadınların şiddetten korunması,faillerin cezalandırılması,kadın –erkek eşitliğini öngörür.Kadın,Erkek  eşitliğinin esası yasal fiili eşitliğin sağlanmasıdır.

Kadın hakları ile ilgili bu sözleşme, İslamcı yazar,Abdurrahman Dilipak tarafından” Birilerinin hava ve  hevesleri,ihtirasları” olarak değerlendiriliyor.

Kudüs te İsrail askerleri tarafından öldürülen Filistinli kadın için, İslamcı  Dr.İhsan  Şenocak,”İstanbul sözleşmesi,cinsiyet eşitliği diyerek Müslüman kadını şehvet tüccarlarına  köleliğe çağıran kadın dernekleri sussa da  sen susma” diye çağrı yapmaktadır.

Diyanet fetvasında “Feminizm ahlaksızlıktır” demektedir.

Bunlara göre bu sözleşme ,kamu yararına değilmiş ve kamu vicdanını yaralıyormuş,milli bir felaket mış. Aileler dağılma noktasına geliyormuş,boşanmalar artıyor,gençler evlenmıyor muş.

Kadına şiddet  % 1470 artmışken bir Mv. Bu sözleşme ile aile yapısı bozulacak diyebiliyor.Bunlara göre kadının korunması aileyi bozuyormuş. Çünkü bunlar kadına köle gözüyle bakıyorlar.Bunlara göre kadının sesi ve gülmesi günahtır.

Bunlara göre kadın ikinci sınıftır.Eşitliğe asla razı değiller.

İstanbul sözleşmesi kadın için bir güvence ve cumhuriyete yakışan bir uluslar arası sözleşmedir.Kadın haklarını geriletmek için bu sözleşmeye karşılar.

Kadına şiddet insan hakları ihlalıdır. Kadına şiddet cins kırımına dönüşmüştür.

İstanbul sözleşmesine karşı çıkanlar, kurban kadınları şeytanlaştıranlardır.Bunlara göre kadınların dövülmesi erkeklerin hakkıdır. Maalesef bu durumu alkışlayan kadınlar vardır.Bunların tavırlarına bakıldığında,adeta bütün erkekler kadılar için birer potansiyel düşmandır.

Bunlara göre, 3-4 kadınla evlenmek,6-9 yaşındaki kızların evlendirilmesi, işsizlik,tencerenin kaynamaması,kadının eğitimsizliği,kadının statü sahibi olmaması,kadının bir cinsel obje olarak görülmesi, aile yapısını bozmuyor,yalnız kadının eşitliği ve özgürlüğü aile yapısını bozuyor. Ne diyelim.”Zırva tevil götürmez”

Laik, demokratik devlet ve toplum  din konusunda kimseye baskı yapmayacak başkalarının da baskı yapmasını önleyecektir.

Anayasada laiklik vardır,buna uymayanlara bir gün  neden anayasaya aykırı  davranıldı diye hesap sorulacaktır.

*Türk kadınlar birliği
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi