76 Iğdır Belediye Spor 4 Tuzluca İdman Yurdu Spor 1 Iğdır amatör küme maçında 76 Iğdır Belediye spor,deplasmanda Tuzluca İdman yurdu ...           • TEMA Iğdır’da Gönüllü İlçe Sorumluları ve Aktif Gönüllüler Arıyor! Iğdır’ın Aralık, Karakoyunlu, Tuzluca ilçelerinde; - TEMA Vakfı ufuk ve hedeflerini ...           • TJA Kampanya Kapsamında Tuzluca'da Kadınlarla Bir Araya Geldi TJA, “Değişim ve özgürlük için sen de ayağa kalk” şiarıyla başla...           • Hastanede Elleri Kelepçeli 3 Gün Kaldı, Bir Doktor Bile Gitmedi Hasta tutuklu Kinyas Gülcan’ın ölümünden dolayı cezaevi yönetimi ha...           • Op. Dr. Nevruz Erez Iğdır İl Sağlık Müdürlüğüne Atandı Op. Dr. Nevruz Erez, Iğdır İl Sağlık Müdürü oldu. Ankara Keçiören Eği...           • Jandarma Bir Tır Dolusu Kaçak Sigara Yakaladı Iğdır Valiliğinden yapılan açıklmaya göre dün (17 Ekim 2019 Perşembe gün&uum...           • Iğdır'da "Öğrenme Şenliği" Açılışı Yapıldı Vali Enver Ünlü’nün eşi Sema Ünlü hanımefendi, Iğdır merkez Ziya G&...           • Belediye Yönetimi Birim Müdürleri İle İstişare Toplantısı Yaptı Iğdır Belediye Başkanı Yaşar Akkuş, belediye birim müdürleri ile toplantı yaptı. Gö...           • İl Tarımdan "Dünya Gıda Günü" Ekinlikleri 16 Ekim Dünya Gıda Günü münasebeti ile ilgili olarak Iğdır İl Tarım Ve Orman M...           • Bebeklerde Tortikollis Tehlikesi Tortikollis nedir, neden görülür? Tedavi edilebilir mi? Yenidoğan bebeklerde gö...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1394852
Aktif: 33
Bugün: 2834
Dün: 2711
REKLAMLAR

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
2387 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
3643 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2999 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
3614 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2492 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
4288 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
1944 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
3435 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
1558 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1991 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
2136 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
1581 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
3654 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
3250 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
2404 İzlenme, 0 Yorum

İstanbul Sözleşmesi - Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr.

İstanbul Sözleşmesi

Yazar: Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr. |  Tarih: 05 / 10 / 2019 |  Yazı Okunma: 215


Bir uygarlığın seviyesini ölçmek isterseniz, derhal kadının hayat şartlarına bakın. Stuart Mill

11 mayıs 2011 tarihinde imzaya açılan kadınlara yönelik şiddet ve ev içi şiddetin  önlenmesi ve bununla mücadele hakkındaki Avrupa konseyi sözleşmesi( İstanbul sözleşmesi) 121. Avrupa konseyi toplantısında kabul edilmiş,Türkiye dahil 20 Avrupa konseyi  üyesi ülke tarafından imzalanmış ve  01 Ağustos 2014 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

İstanbul Sözleşmesi, daha önce kabul edilmiş kadınlara yönelik ayrımcılık ve şiddetle ilgili uluslararası standartları[4], Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve BM Kadınlara Yönelik Her Türlü Ayrımcılığın Ortadan Kaldırılması Komitesi’nin içtihatlarını[5] ve öğretideki görüşler yanında en iyi ülke uygulamalarını da kodifiye etmiştir.

 Sözleşme, hem özel alandaki hem kamusal alandaki şiddeti yasaklamaktadır.Madde 3/a uyarınca, “kadına yönelik şiddetten”, ister kamusal ister özel yaşamda meydana gelsin, toplumsal cinsiyete dayalı tüm şiddet eylemleri anlaşılacaktır.Madde 4/1 uyarınca, Taraf devletler, gerek kamusal gerekse özel alanda tüm bireylerin özellikle de kadınların şiddete maruz kalmaksızın yaşama hakkını sağlamak ve korumak için gerekli olan hukuki ve diğer önlemleri alacaklardır.Dolayısıyla Sözleşme, yalnızca ev içindeki (genellikle eş veya partnerler veya ebeveyn ve çocuklar gibi farklı kuşaklar arasında meydana gelen) kadınlara yönelik şiddeti değil, aynı zamanda kamusal alandaki (örneğin aynı evi paylaş¬masa bile eski eşin veya partnerin kamusal alanda yönelttiği) şiddeti, işyerleri, okullar, karakollar, hapishaneler vb.kurumlardaki kadınlara yönelik şiddeti de yasaklamaktadır.*

Laik Cumhuriyete savaş açanlar, Aile Bakanlığında ,İstanbul sözleşmesini masaya yatırmış ve karşı kampanya başlatmışlardır.

Aslında erkek egemen bir dünyada, birçok yerde kadına karşı haksız uygulamalar ve saldırılar olmaktadır.

ABD başkanı Tramp, kendini eleştiren ve ABD vatandaşı olan dört kadına beğenmiyorsanız ülkenize gidin demiştir. Bu kadınların birisi (Somalili) kongre üyesidir.Bu durum aynı zamanda Tramp’ın ırkçı tutumunu da ortaya koymaktadır.

Kadına bakış açısı,kadının kimliği,işi,eğitimi ve statüsü  uluslar arası  imzaladığımız sözleşmelere göre başka türlü, siyasilere ve bizdeki uygulamalara göre başka türlüdür.Bu nedenle kadınların hakkı da hayatı da tehdit altındadır.

Avrupa konseyi sözleşmesi,kadınların şiddetten korunması,faillerin cezalandırılması,kadın –erkek eşitliğini öngörür.Kadın,Erkek  eşitliğinin esası yasal fiili eşitliğin sağlanmasıdır.

Kadın hakları ile ilgili bu sözleşme, İslamcı yazar,Abdurrahman Dilipak tarafından” Birilerinin hava ve  hevesleri,ihtirasları” olarak değerlendiriliyor.

Kudüs te İsrail askerleri tarafından öldürülen Filistinli kadın için, İslamcı  Dr.İhsan  Şenocak,”İstanbul sözleşmesi,cinsiyet eşitliği diyerek Müslüman kadını şehvet tüccarlarına  köleliğe çağıran kadın dernekleri sussa da  sen susma” diye çağrı yapmaktadır.

Diyanet fetvasında “Feminizm ahlaksızlıktır” demektedir.

Bunlara göre bu sözleşme ,kamu yararına değilmiş ve kamu vicdanını yaralıyormuş,milli bir felaket mış. Aileler dağılma noktasına geliyormuş,boşanmalar artıyor,gençler evlenmıyor muş.

Kadına şiddet  % 1470 artmışken bir Mv. Bu sözleşme ile aile yapısı bozulacak diyebiliyor.Bunlara göre kadının korunması aileyi bozuyormuş. Çünkü bunlar kadına köle gözüyle bakıyorlar.Bunlara göre kadının sesi ve gülmesi günahtır.

Bunlara göre kadın ikinci sınıftır.Eşitliğe asla razı değiller.

İstanbul sözleşmesi kadın için bir güvence ve cumhuriyete yakışan bir uluslar arası sözleşmedir.Kadın haklarını geriletmek için bu sözleşmeye karşılar.

Kadına şiddet insan hakları ihlalıdır. Kadına şiddet cins kırımına dönüşmüştür.

İstanbul sözleşmesine karşı çıkanlar, kurban kadınları şeytanlaştıranlardır.Bunlara göre kadınların dövülmesi erkeklerin hakkıdır. Maalesef bu durumu alkışlayan kadınlar vardır.Bunların tavırlarına bakıldığında,adeta bütün erkekler kadılar için birer potansiyel düşmandır.

Bunlara göre, 3-4 kadınla evlenmek,6-9 yaşındaki kızların evlendirilmesi, işsizlik,tencerenin kaynamaması,kadının eğitimsizliği,kadının statü sahibi olmaması,kadının bir cinsel obje olarak görülmesi, aile yapısını bozmuyor,yalnız kadının eşitliği ve özgürlüğü aile yapısını bozuyor. Ne diyelim.”Zırva tevil götürmez”

Laik, demokratik devlet ve toplum  din konusunda kimseye baskı yapmayacak başkalarının da baskı yapmasını önleyecektir.

Anayasada laiklik vardır,buna uymayanlara bir gün  neden anayasaya aykırı  davranıldı diye hesap sorulacaktır.

*Türk kadınlar birliği
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi