76 Iğdır Belediye Spor 4 Tuzluca İdman Yurdu Spor 1 Iğdır amatör küme maçında 76 Iğdır Belediye spor,deplasmanda Tuzluca İdman yurdu ...           • TEMA Iğdır’da Gönüllü İlçe Sorumluları ve Aktif Gönüllüler Arıyor! Iğdır’ın Aralık, Karakoyunlu, Tuzluca ilçelerinde; - TEMA Vakfı ufuk ve hedeflerini ...           • TJA Kampanya Kapsamında Tuzluca'da Kadınlarla Bir Araya Geldi TJA, “Değişim ve özgürlük için sen de ayağa kalk” şiarıyla başla...           • Hastanede Elleri Kelepçeli 3 Gün Kaldı, Bir Doktor Bile Gitmedi Hasta tutuklu Kinyas Gülcan’ın ölümünden dolayı cezaevi yönetimi ha...           • Op. Dr. Nevruz Erez Iğdır İl Sağlık Müdürlüğüne Atandı Op. Dr. Nevruz Erez, Iğdır İl Sağlık Müdürü oldu. Ankara Keçiören Eği...           • Jandarma Bir Tır Dolusu Kaçak Sigara Yakaladı Iğdır Valiliğinden yapılan açıklmaya göre dün (17 Ekim 2019 Perşembe gün&uum...           • Iğdır'da "Öğrenme Şenliği" Açılışı Yapıldı Vali Enver Ünlü’nün eşi Sema Ünlü hanımefendi, Iğdır merkez Ziya G&...           • Belediye Yönetimi Birim Müdürleri İle İstişare Toplantısı Yaptı Iğdır Belediye Başkanı Yaşar Akkuş, belediye birim müdürleri ile toplantı yaptı. Gö...           • İl Tarımdan "Dünya Gıda Günü" Ekinlikleri 16 Ekim Dünya Gıda Günü münasebeti ile ilgili olarak Iğdır İl Tarım Ve Orman M...           • Bebeklerde Tortikollis Tehlikesi Tortikollis nedir, neden görülür? Tedavi edilebilir mi? Yenidoğan bebeklerde gö...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1394851
Aktif: 39
Bugün: 2833
Dün: 2711
REKLAMLAR

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
2387 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
3642 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2999 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
3614 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2492 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
4288 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
1944 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
3435 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
1558 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1991 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
2136 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
1580 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
3653 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
3250 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
2404 İzlenme, 0 Yorum

Dilenciliği Biz Meslek Yaptırdık! - Murat AKKUŞ

Dilenciliği Biz Meslek Yaptırdık!

Yazar: Murat AKKUŞ |  Tarih: 07 / 10 / 2019 |  Yazı Okunma: 257


Birileri meslek haline getirdiği dilencilikle para kazanırken, Biz kandırılmışlığımızla baş başa kalıyoruz…

Sabah kahvaltısına bir dostumun misafiri idim. İş yerinin önünde kahvaltı ederken, yapılı iki erkeğin sürdüğü eski model iki araçtan genç ve orta yaşta kadınları indi. Dikkatimi çekti, sorunca dostum: Bunları her gün kocaları dilenmeleri için çarşıya bırakır, akşama doğru da gelip alırlar” dedi. Genç kadınlardan biri elini açarak bize doğru geldi. Dostum bir lira verdi, bende ısrar ettim “kahvaltıdan bir şeyler atıştırın lütfen” diye. Kadın ısrarıma dayanmadı oturdu. 

-Sizi bırakanlar kimdi? Neden çalışmıyor da dileniyorsunuz” diye sordum.

-Kadın, “onlar bizim kocalarımız. Dilenmek için bıraktılar.”

-Kocalarınız çalışmıyor mu? Neden sizleri dilendiriyorlar diye sorunca acı gerçekleri başladı anlatamaya:

“İyi dilenmeyenlerle evlenmezler”

-Kocalarımız çalışmaz. Biz dilenerek onlara ve eve bakıyoruz. Kocam kumar oynar, akşam kahvehaneden alkollü döner. Ertesi günün parasını vermem lazım. Öğleden sonraya kadar da uyur. Bizi bıraktılar şimdi yine gidip yatacaklar. İyi dilenmeyenlerle evlenmezler. Bizde İyi dilenmeyen evde kalır. Toplumun diğer kesimlerinden de bizimle evlenen çıkmıyor. Evde yaşlı ana babasının yaşlılık maaşını da bu alıp yiyor. Yoksulluk parası da alıyoruz. Yoksullar için sağlık karnesi de var. Kocası ölenler dul maaşı da alıyorlar. Devletin yardım vakfından kömür, gıda ve bayramlarda nakdi yardım da alıyoruz. Yaşlılık, dulluk, engelli ve çocuklar için eğitim yardımı alan da var. Ancak bunlar yetmiyor. Bizim asıl mesleğimiz dilencilik. Cadde ve sokakları aramızda bölüşüyoruz. Dilenerek yaşayıp gidiyoruz işte. Hadi eyvallah, yorma kafanı bu böyle gelmiş böyle gider.”  Diyerek yandaki esnaftan başladı dilenmeye.

Her gün aynı dilenciye para veren esnaf, bunlara para vermeyince işleri kesilecek sanıyor olacak ki hiçbir dükkandan boş çıkmıyorlar. Esnaftan sonra kahvehanelere dalıyorlar. Derken yoldan gelip geçenler vesaire. Hele kahvehanede çay içerken el açan dilenciye verecek bozuk parası olmayanlar büyük bir mahcubiyetle “inan ki bozuk yok, yeminle. Başka zaman” derken çektikleri ıstırap gözlerinden okunuyor.

Bu mesleği icra edenler usta bir psikolog gibi insanların merhamet ve zaaflarından faydalanıyorlar. İstismarın bir ucunda bu usta istismarcılar bulunurken diğer ucunda ise bedavacı ve ucuzcu zihniyetin temsilcileri durmaktadır. Gerçekten ihtiyaç sahibi komşusu ve akrabası olan yoksulu doyurup giydirmekten imtina eden bazı insanlar, çarşı ve pazarda gördükleri dilenciye verdikleri birkaç lira ile vicdanlarını rahatlatmanın ucuz yolunu tercih ediyorlar.

-Eczanede sohbet ederken oto parkın önünde dilenen kadın topladığı demir paraları kağıt paraya dönüştürmek için geldi. Saat 14.20 itibari ile 192 demir lira ile 3 tane de kağıt beşlik çıktı yaşlılık maaşı alan dilenci kadından. Kadın tekrar işinin başına dönünce, sormam üzerine İbrahim ağabey “Bugün az toplamış. Genelde 250-300’den aşağı düşmez. Ramazan ayında günlük 500 ile 700’e kadar çıkıyor.” Dedi.

Dilenmeyen yoksullara yardım edin

Anlayacağınız dilenenlerin hiçbiri ihtiyaçtan dilenmiyor. Dilenciliği meslek haline getirmişler. Çalışmaktan imtina eden bu insanlara para verirken onlara iyilik yapmış olmuyorsunuz. Sadece kandırılıyorsunuz. İlle de verecekseniz çevrenizde tanıdığınız bildiğiniz ihtiyaç sahiplerine destek olun. İhtiyaç sahibi öğrencilere yardım edin. Çevrenizde dilenmeyen yoksul akraba ve tanıdıklarınıza verin.

Gerçek yoksullar hayâ sahibidirler dilenmezler

El açıp dilenen kişiler arasında yoksul aramak, bu gibilere yardımda bulunmakla vazifesini yaptığını sanmak yanlış bir davranıştır. Çünkü gerçek yoksullar hayâ sahibidirler. Hallerini kimseye açamazlar. İşte, bize düşen görev; bu gerçek yoksulları bulup yardımına koşmaktır. Bu gibilere koruyucu aile olmaktır. Çocukları varsa, okumaları için yardım etmektir.

Şehrimize çevre illerden gelenlerin yanı sıra Azerbaycanlısına, İranlısına Suriyeliler de eklendi. Hele bir Azerbaycanlı kadın var. Makyajını yapar, mikrop kapmasın diye eline eldivenlerini da takarak köşede sandalyesine kurulup dileniyor. Bir yaşlı kadında var ki evlere şenlik. Para vermeyince küfredip beddua ediyor. İranlı birisini Melekli beldesinde dilenirken gördüm. Köylere kadar iniyorlar artık.

Ermeni'nin dilenci hikayesi

Dilencileri ne zaman görsem büyüklerimizin anlattığı Ermeni meselesi aklıma gelir hep, Erivan’da bir Ermeni esnaf, dükkanına gelen Ermeni dilenciyi döver. “Bir daha dilendiğini görmeyeceğim. İş vereyim çalış, ama dilenmek asla” der. Biraz sonra Müslüman bir dilenci içeri girince Ermeni para verip gönderir. Bu durumu gören müşteri nedeni sorunca da; Bizimkiler çalışsın üretsin. Dilenmek gereksiz insanların işidir. Müslümana neden para verdiğime gelince bırak tembelliğe alışsınlar. Çalışmayı unutup ona buna el açsınlar.”

Dilencilik suçtur

Dilencilik kabahati suç olduğu gibi İslamiyette haram kılmıştır. Çocuk ve engellileri de kullanan dilencilerin yanlarındaki kendi çocukları bile değil. Sokaklarda, cami önlerinde, kısacası her yerde her gün dilenen insanlarla karşılaşıyoruz. Yüklü meblağdaki banka hesapları, gayrimenkulden otomobile kadar birçok mal varlığı bulunan dilencilerin sık sık haberlere yansıdığını görüyoruz.

Birine yardım etmenin verdiği hazzı yaşamayı isteyen herkesin mutlaka para verdiği dilenciler merhamet, empati gibi toplumsallaşmış duyguları harekete geçiriyor elbette. Birine yardım etmek hiç de kötü bir şey olmasa da arka planında dönenler herkesi kandırılmışlık hissiyle baş başa bırakıyor.

Dilenciliği meslek yaptırmayın. Dilencilik her türlü ahlaki değerden yoksun, insanların duygularını sömüren, insanları ‘muhtaç’ olduğuna inandırmış bir istismar mesleğidir. İnanmayınız…
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi