76 Iğdır Belediye Spor 4 Tuzluca İdman Yurdu Spor 1 Iğdır amatör küme maçında 76 Iğdır Belediye spor,deplasmanda Tuzluca İdman yurdu ...           • TEMA Iğdır’da Gönüllü İlçe Sorumluları ve Aktif Gönüllüler Arıyor! Iğdır’ın Aralık, Karakoyunlu, Tuzluca ilçelerinde; - TEMA Vakfı ufuk ve hedeflerini ...           • TJA Kampanya Kapsamında Tuzluca'da Kadınlarla Bir Araya Geldi TJA, “Değişim ve özgürlük için sen de ayağa kalk” şiarıyla başla...           • Hastanede Elleri Kelepçeli 3 Gün Kaldı, Bir Doktor Bile Gitmedi Hasta tutuklu Kinyas Gülcan’ın ölümünden dolayı cezaevi yönetimi ha...           • Op. Dr. Nevruz Erez Iğdır İl Sağlık Müdürlüğüne Atandı Op. Dr. Nevruz Erez, Iğdır İl Sağlık Müdürü oldu. Ankara Keçiören Eği...           • Jandarma Bir Tır Dolusu Kaçak Sigara Yakaladı Iğdır Valiliğinden yapılan açıklmaya göre dün (17 Ekim 2019 Perşembe gün&uum...           • Iğdır'da "Öğrenme Şenliği" Açılışı Yapıldı Vali Enver Ünlü’nün eşi Sema Ünlü hanımefendi, Iğdır merkez Ziya G&...           • Belediye Yönetimi Birim Müdürleri İle İstişare Toplantısı Yaptı Iğdır Belediye Başkanı Yaşar Akkuş, belediye birim müdürleri ile toplantı yaptı. Gö...           • İl Tarımdan "Dünya Gıda Günü" Ekinlikleri 16 Ekim Dünya Gıda Günü münasebeti ile ilgili olarak Iğdır İl Tarım Ve Orman M...           • Bebeklerde Tortikollis Tehlikesi Tortikollis nedir, neden görülür? Tedavi edilebilir mi? Yenidoğan bebeklerde gö...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1394848
Aktif: 37
Bugün: 2829
Dün: 2711
REKLAMLAR

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
2387 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
3642 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
2999 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
3614 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2491 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
4288 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
1943 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
3435 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
1558 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
1991 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
2136 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
1580 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
3653 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
3250 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
2403 İzlenme, 0 Yorum

CHP Yol Ayrımında - Ayhan ONGUN

CHP Yol Ayrımında

Yazar: Ayhan ONGUN |  Tarih: 08 / 10 / 2019 |  Yazı Okunma: 124


Cumhuriyet Halk Partisi geçtiğimiz günlerde kongre takvimi açıkladı.

Doğal olarak önce ilçelerde delege seçimleri yapılacak.

Son dönemde kim daha çok üye yazdıysa!( kayıt olduysa diyemiyorum) o kişi ya da grup ilçe kongresinde avantaj sağlamış olacak.

Kuşkusuz en kötü seçim bile atama yönteminden iyidir ama sağlıksız bir üye yapılanmasından sağlıklı bir sonuç çıkması da pek mümkün olmuyor.

Her ne kadar yeni tüzük ya da programın revize edilmesi gibi konular gündemde olsa da sonuçta tüzüğü de, programı da, yönetmelikleri de uygulayacak olanlar bu sağlıksız üye yapısının içinden kişiler olacak.

Yoksa hepimiz biliyoruz ki; bir partinin programını benimseyen, tüzüğünü okuyup, kabul eden kişi kendi özgür iradesiyle gidip bizzat ilçe başkanlığına başvurur ve aday üye olmaya hak kazanır. Başvuru evrakında mutlaka parti üyelerinden referans aranır.

Şimdi gerçeği konuşmak gerekirse, hangi ilçe de bu tüzük hükmü uygulanıyor?

İktidara yönelik seçimleri kazanmak, halkın ilgi ve güvenini kazanmak yerine salt parti içi seçimleri kazanmak hedefi ne yazık ki CHP yi bugüne kadar hep muhalefette bıraktı.

Geldiğimiz noktada artık; iktidar karşıtlığı üzerinden anlamsız polemik ve sürtüşmeleri bırakarak, iktidar partisinin tabanına da yönelik proje ve politikalar geliştirmek gerekirken, hala kişisel hırs ve beklentilerin öne çıktığı ego savaşları yaşayacağız gibi görünüyor.

Oysa yetişkin kadrolar, bilgili, birikimli insan potansiyeli olarak en büyük şansa sahip CHP, ne yazık ki bu kadrolardan yararlanmayı bilmediği gibi, onları uzaklaştırmak için ne gerekiyorsa yapmaya devam ediyor.

Bilmediği sözü belki tam oturmadı.

Çünki, siyaseten kendini geliştirmiş ve önkoşulsuz bunu ülkesinin ve dolayısıyla ülkeyi yönetme iddiasındaki bir partinin hizmetine vermeyi düşünen o kadar çok insan var ki, bunu bilmemek ya da görmemek ne mümkün!

İlçe yönetimini elinde tutan yöneticilerin çantalarında gezdirdikleri üye kayıt formlarının belirleyici olacağı ilçe kongrelerini kuşkusuz aynı yöntemlerle iş başına gelmek isteyen il yöneticileri de çok sıkı takip ediyor olacaklar.

Onlar da kurultay üyeliği, belediye meclis üyeliği, belediye başkanlığı, milletvekili adaylığı pazarlıklarını öne çıkararak ilçeleri etkilemeye çalışacak.

 

Böyle bir kısır döngü içerisinde gerçekleşmesi halinde yapılacak kurultaydan da bir açılım, yenileşme ya da yenilik beklemek ne kadar doğru olabilir?

Bu yazdıklarım her ne kadar karamsar bir tablo içerse de, ben CHP nin de içinde yer alacağı, hatta öncülük yapacağı bir demokrasi ittifakının iktidar olma şansı bulunduğuna inanıyorum.

Yeni yönetim modeliyle 50 artı 1 aransa ve CHP yerel seçim sonuçlarının estirdiği rüzgarla bu sonuca ulaşsa da belki iktidarı alabilir ama muktedir olamaz

O nedenle Türkiye de iktidar olmaktan çok, iktidarı sürdürmenin yolunun, tüm demokrasi güçlerinin işbirliğinden geçtiği gerçeğini kabul etmek gerekiyor.

Unutmamalı ki, millet ittifakı olmasa, özellikle de HDP ve sosyalistlerin desteği olmasa CHP nin büyük metropolleri alması hiç mümkün değildi.

Yani demem o ki; yerel seçim sonuçlarına aldanıp “her şeyi kendinden menkul gören” kimi CHP yöneticilerinin gazına gelmemek gerek.

Türkiye’de demokrasinin tüm kurum ve kurullarıyla yaşama geçirilebilmesi için toplumun tüm kesimlerinde barıştan, emekten, özgürlükten, insanlıktan yana herkesin oyuna ihtiyaç vardır.

Hiç kimse vazgeçilmez değildir.

Kaldı ki; kişilere odaklı, lider merkezli partilerin uzun soluklu ayakta kalma şansları da yoktur.

Erdoğan’ın bu kadar uzun süre iktidarda kalması kimseyi heveslendirmesin.

AK Partiyi uluslararası küresel güçlerin Ortadoğu politikalarıyla birlikte değerlendirmek gerekir.

Biraz yerele gelecek olursak;

Yaşadığım kent Bodrum’da da benzer olaylar yaşanıyor.

Güce tapınan kimi partililer, yel değirmeni gibi rüzgarın yönüne göre yön değiştiriyorlar.

Bu konuda sanırım en başarılı olan da ilçe başkanı.

Aylar öncesi ilan ettiği ilçe başkanlığı adaylığını sağlamlaştırmak için şimdilerde örgüt içerisinde tasfiyeler başladı. Hiçbir yetkisi olmamasına karşın yanlışlarına karşı çıkan ilçe yöneticilerini etkisiz hale getiren başkan, şimdi de eski abilerini ve belediyeyi kullanarak ilçe başkanı olmanın hesabını yapıyor.

Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın bu oyuna gelemeyeceğini biliyorum da o eski abiler ne yapar, bilinmez.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi