Iğdır Kaynayan Kazana Döndü! Son aylarda Iğdır'da bazı olayların meydana gelmesi bizleri bir hayli düşündürü...           • Koronaya Karşı Normalleşme Planı Takvimi Yayınlandı Koronaya karşı Normalleşme Takvimi Planı yayımlandı. Planda sosyal hayattan ekonomiye, spordan eği...           • Işık: Seçimle Alamadıklarını Kayyımla Gasp Ettiler Görevden alınarak yerine kayyım atanan Siirt Belediyesi Eşbaşkanı Berivan Helen Işık, AKP&rsq...           • İran: Türkiye Boru Hattını Tamir Ettirmek İstemiyor İran Petrol Bakanı Bijen Namdar Zengene, Türkiye'nin mart ayındaki bir patlamada hasar gö...           • Ayşe Gölçek: Sağlık Çalışanları Bu Bayramda Buruk Kaldı Şehit Gazi Sen Sağlık İl Başkanı Ayşe Gölçek, Ramazan Bayramı nedeniyle bir mesaj yayı...           • İl Sağlık Müdüründen Ramazan Bayramı Kutlama Mesajı Yardımlaşma ve dayanışmanın sembolü bir Ramazan-ı Şerif’i daha geride bıraktık.Sabrın,ş...           • Okul Yöneticileri Ve Rehber Öğretmenlerle LGS Toplantısı Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen, Okul Yöneticileri Ve Rehber Öğretme...           • Rektör Alma’dan Ramazan Bayramı Mesajı Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Ramazan bayramı dolayısıyla...           • Ramazan Bayramı Mesajı Ülkemiz olarak zor bir sınavdan geçiyoruz. Tüm dünyanın başarısız olduğu bir...           • Memur-Sen Başkanı Çiğdem: Gönüllerimiz Bir, Bayramımız Mübarek Olsun Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Iğdır il başkanı Erkan ÇİĞDEM’in Ramazan Bayramı mesajı.&...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1615220
Aktif: 37
Bugün: 1429
Dün: 2680
Son Videolar

Yüksel Babal Nice Yıllara
93 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Videosu
573 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
408 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
621 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
560 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
470 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
430 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
500 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
447 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
477 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
442 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
407 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
472 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
436 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
480 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

CHP Yol Ayrımında - Ayhan ONGUN

CHP Yol Ayrımında

Yazar: Ayhan ONGUN |  Tarih: 08 / 10 / 2019 |  Yazı Okunma: 282


Cumhuriyet Halk Partisi geçtiğimiz günlerde kongre takvimi açıkladı.

Doğal olarak önce ilçelerde delege seçimleri yapılacak.

Son dönemde kim daha çok üye yazdıysa!( kayıt olduysa diyemiyorum) o kişi ya da grup ilçe kongresinde avantaj sağlamış olacak.

Kuşkusuz en kötü seçim bile atama yönteminden iyidir ama sağlıksız bir üye yapılanmasından sağlıklı bir sonuç çıkması da pek mümkün olmuyor.

Her ne kadar yeni tüzük ya da programın revize edilmesi gibi konular gündemde olsa da sonuçta tüzüğü de, programı da, yönetmelikleri de uygulayacak olanlar bu sağlıksız üye yapısının içinden kişiler olacak.

Yoksa hepimiz biliyoruz ki; bir partinin programını benimseyen, tüzüğünü okuyup, kabul eden kişi kendi özgür iradesiyle gidip bizzat ilçe başkanlığına başvurur ve aday üye olmaya hak kazanır. Başvuru evrakında mutlaka parti üyelerinden referans aranır.

Şimdi gerçeği konuşmak gerekirse, hangi ilçe de bu tüzük hükmü uygulanıyor?

İktidara yönelik seçimleri kazanmak, halkın ilgi ve güvenini kazanmak yerine salt parti içi seçimleri kazanmak hedefi ne yazık ki CHP yi bugüne kadar hep muhalefette bıraktı.

Geldiğimiz noktada artık; iktidar karşıtlığı üzerinden anlamsız polemik ve sürtüşmeleri bırakarak, iktidar partisinin tabanına da yönelik proje ve politikalar geliştirmek gerekirken, hala kişisel hırs ve beklentilerin öne çıktığı ego savaşları yaşayacağız gibi görünüyor.

Oysa yetişkin kadrolar, bilgili, birikimli insan potansiyeli olarak en büyük şansa sahip CHP, ne yazık ki bu kadrolardan yararlanmayı bilmediği gibi, onları uzaklaştırmak için ne gerekiyorsa yapmaya devam ediyor.

Bilmediği sözü belki tam oturmadı.

Çünki, siyaseten kendini geliştirmiş ve önkoşulsuz bunu ülkesinin ve dolayısıyla ülkeyi yönetme iddiasındaki bir partinin hizmetine vermeyi düşünen o kadar çok insan var ki, bunu bilmemek ya da görmemek ne mümkün!

İlçe yönetimini elinde tutan yöneticilerin çantalarında gezdirdikleri üye kayıt formlarının belirleyici olacağı ilçe kongrelerini kuşkusuz aynı yöntemlerle iş başına gelmek isteyen il yöneticileri de çok sıkı takip ediyor olacaklar.

Onlar da kurultay üyeliği, belediye meclis üyeliği, belediye başkanlığı, milletvekili adaylığı pazarlıklarını öne çıkararak ilçeleri etkilemeye çalışacak.

 

Böyle bir kısır döngü içerisinde gerçekleşmesi halinde yapılacak kurultaydan da bir açılım, yenileşme ya da yenilik beklemek ne kadar doğru olabilir?

Bu yazdıklarım her ne kadar karamsar bir tablo içerse de, ben CHP nin de içinde yer alacağı, hatta öncülük yapacağı bir demokrasi ittifakının iktidar olma şansı bulunduğuna inanıyorum.

Yeni yönetim modeliyle 50 artı 1 aransa ve CHP yerel seçim sonuçlarının estirdiği rüzgarla bu sonuca ulaşsa da belki iktidarı alabilir ama muktedir olamaz

O nedenle Türkiye de iktidar olmaktan çok, iktidarı sürdürmenin yolunun, tüm demokrasi güçlerinin işbirliğinden geçtiği gerçeğini kabul etmek gerekiyor.

Unutmamalı ki, millet ittifakı olmasa, özellikle de HDP ve sosyalistlerin desteği olmasa CHP nin büyük metropolleri alması hiç mümkün değildi.

Yani demem o ki; yerel seçim sonuçlarına aldanıp “her şeyi kendinden menkul gören” kimi CHP yöneticilerinin gazına gelmemek gerek.

Türkiye’de demokrasinin tüm kurum ve kurullarıyla yaşama geçirilebilmesi için toplumun tüm kesimlerinde barıştan, emekten, özgürlükten, insanlıktan yana herkesin oyuna ihtiyaç vardır.

Hiç kimse vazgeçilmez değildir.

Kaldı ki; kişilere odaklı, lider merkezli partilerin uzun soluklu ayakta kalma şansları da yoktur.

Erdoğan’ın bu kadar uzun süre iktidarda kalması kimseyi heveslendirmesin.

AK Partiyi uluslararası küresel güçlerin Ortadoğu politikalarıyla birlikte değerlendirmek gerekir.

Biraz yerele gelecek olursak;

Yaşadığım kent Bodrum’da da benzer olaylar yaşanıyor.

Güce tapınan kimi partililer, yel değirmeni gibi rüzgarın yönüne göre yön değiştiriyorlar.

Bu konuda sanırım en başarılı olan da ilçe başkanı.

Aylar öncesi ilan ettiği ilçe başkanlığı adaylığını sağlamlaştırmak için şimdilerde örgüt içerisinde tasfiyeler başladı. Hiçbir yetkisi olmamasına karşın yanlışlarına karşı çıkan ilçe yöneticilerini etkisiz hale getiren başkan, şimdi de eski abilerini ve belediyeyi kullanarak ilçe başkanı olmanın hesabını yapıyor.

Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın bu oyuna gelemeyeceğini biliyorum da o eski abiler ne yapar, bilinmez.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi