Iğdır Kaynayan Kazana Döndü! Son aylarda Iğdır'da bazı olayların meydana gelmesi bizleri bir hayli düşündürü...           • Koronaya Karşı Normalleşme Planı Takvimi Yayınlandı Koronaya karşı Normalleşme Takvimi Planı yayımlandı. Planda sosyal hayattan ekonomiye, spordan eği...           • Işık: Seçimle Alamadıklarını Kayyımla Gasp Ettiler Görevden alınarak yerine kayyım atanan Siirt Belediyesi Eşbaşkanı Berivan Helen Işık, AKP&rsq...           • İran: Türkiye Boru Hattını Tamir Ettirmek İstemiyor İran Petrol Bakanı Bijen Namdar Zengene, Türkiye'nin mart ayındaki bir patlamada hasar gö...           • Ayşe Gölçek: Sağlık Çalışanları Bu Bayramda Buruk Kaldı Şehit Gazi Sen Sağlık İl Başkanı Ayşe Gölçek, Ramazan Bayramı nedeniyle bir mesaj yayı...           • İl Sağlık Müdüründen Ramazan Bayramı Kutlama Mesajı Yardımlaşma ve dayanışmanın sembolü bir Ramazan-ı Şerif’i daha geride bıraktık.Sabrın,ş...           • Okul Yöneticileri Ve Rehber Öğretmenlerle LGS Toplantısı Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen, Okul Yöneticileri Ve Rehber Öğretme...           • Rektör Alma’dan Ramazan Bayramı Mesajı Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Ramazan bayramı dolayısıyla...           • Ramazan Bayramı Mesajı Ülkemiz olarak zor bir sınavdan geçiyoruz. Tüm dünyanın başarısız olduğu bir...           • Memur-Sen Başkanı Çiğdem: Gönüllerimiz Bir, Bayramımız Mübarek Olsun Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Iğdır il başkanı Erkan ÇİĞDEM’in Ramazan Bayramı mesajı.&...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1615250
Aktif: 47
Bugün: 1498
Dün: 2680
Son Videolar

Yüksel Babal Nice Yıllara
93 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Videosu
573 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
409 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
621 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
560 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
470 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
430 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
500 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
447 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
477 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
442 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
407 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
472 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
436 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
480 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Kendi Soydaşlarının Mağduru Olan Halk: Ezidiler - Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr.

Kendi Soydaşlarının Mağduru Olan Halk: Ezidiler

Yazar: Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr. |  Tarih: 23 / 10 / 2019 |  Yazı Okunma: 633


Kutsal kitaplarda çokça adı geçen “Şeytan” gerçek dünyada size ahlak dersi veren, bir yobazdan başka bir şey değildir. Friedrich Nietzsche.

Ezidi’ler Mezapotamyanın en kadim halklarından biridir.İnançlarından dolayı ortadoğunun kimsesizleri olmuşlardır. Semavi bir din’e  ve kitaba bağlı olmadıkları için hep horlanmışlardır.

Bu nedenle hep, katli vacip,kanı,malı ,namusu helal bir halk olarak fetvalara konu olmuşlardır.

Ezidi inancı en eski tek tanrılı  bir din olan,Zerdüşt dinine dayanır. Bunlar güneşe bakarak dua ederler,ancak bu güneşe tapınma değildir.Tanrıya inanırlar.Melek-i Tavus dedikleri (Şeytan) meleğin haksızlığa uğradığını ve onun, hiçbir zaman lanetlenmediğini ve halen en üstün melek olduğuna inanıyorlar.Ezidilerin kendilerine göre kutsalları (Laleş,Ava spi) vardır. Oysa kitapları yok,kutsalları yok ve tanrıyı bilmezler diye suçlanmışlardır.

Ezidi adının Yezit ile bir ilgisi yoktur.Bu isim benzerliğinden dolayı, Kerbela olayı nedeniyle de Ezidiler suçlanmışlardır.Ezidi adını  “Ezda” dan alır, yani “Beni yaratan,beni var eden”Allah karşılığı “Ezda””Ezdan” demektir.Kürtçede ise Xweda “Kendini yaratan” demektir.                                                                                  

Ezidi halkı tarih boyunca Arap,Fars,Osmanlı, İngiliz,Fransız  ve  Müslüman Kürtlerin saldırı ve kıyımlarına maruz kalmışlardır.Ezidi halkı barışçı bir halk oldukları için askere alınmayı ret etmişlerdir. Bu sebeple ve inançlarından dolayı İngilizler,Osmanlı paşaları ve Kürtler tarafından yüzlerce kez katliamlardan geçmişlerdir.

Ezidiler Osmanlı ve  Safeviler arasında kalmış ve taraf tutmamışlardır.Bu nedenle her iki taraftanda  zulüm görmuşlerdir.Yavuz Sultan Selim ,Ezidi olan Hasan bey’e Erbil ve çevresini tımar olarak verince,Soran aşiretine mensup ,Erbil valisi Mir Seyfettin Safevilerin yanına geçerek 500 Ezidiyi katletmiştir.

1655 yılında melik Ahmet paşa,Evliya Çelebiye göre Sincarda (Şengal) dokuz bin Ezidiyi katletmiştir.

1846 yılında Mir Bedirhan bu insanları Din değiştirmeye zorlayarak 400 kişiyi katletmiştir.En büyük katliamı ise,Revandız beyi Mir Muhammet yapmıştır. Yetmiş bin Ezidiyi katlettiği söylenir.

Saddam Hüseyin ,Enfal adını taktığı harekat ile binlerce Ezidi Kürdü katletmiştir.

En son  ve  73. Ferman dedikleri katliamı IŞID yapmıştır.IŞID 3 Ağustos 2014 de Şengalı işgal ederek beş bin kişiyi inançlarından dolayı katlederek, 10 bin kadını da kaçırarak köleleştirdi.

Ezidilerin üretikleri ve yetiştirdikleri ürünler haram diye  alınmıyor ve elde kalıyordu.Bu nedenle ve katliamlardan dolayı göç ederek dünyanın her tarafına dağıldılar.

“Kürtlerin orijini” olarak bilinen bu barışçı,kendi halinde yaşayan,inanç ve geleneklerine bağlı bu insanlar tarih boyunca zorbalara ve eşkiyalara can vermiştir.Onurları ayaklar altına alınmıştır.

Bütün semavi dinler bu insanları dışlamışlardır.Bir zamanlar, Iğdır ,Rusya’ya (Erivana) bağlı iken,Tuzluca’da bir olay yaşanır. Olayda Ermeniler(Hıristiyan) Müslüman Kürtler ve Ezidiler karışır.Erivan’a mahkemeye giderler. Yargıç şahitleri çağırır,Herkese  inandığı kitabı sorar,Ezidi hiçbir kitaba bağlı olmadığını söyleyince , Yargıç; Ezidiye senin şahitliğin geçersizdir der ve dışarı çıkartır.

Doğrusunu söylemek gerekirse en büyük haksızlığı,inançları bahane ederek, mal ve mülklerine el koymak için,Kürt  ağa ve beyleri yapmışlardır.

Bu insanlar inançlarından dolayı , sürgün edildiler,sınırların ve duvarların arkasına atıldılar.Yaşadıkları yerlerin hasretini çektiler,özlediler ve hep ağladılar. Ne diyor Hz. İsa “Komşunuz , sizin duvarın ardında yaşayan diğer benliğinizdir.Bunu anladığınızda tüm duvarlar yıkılacaktır.”                                                                                                                                                                                            Ali adında bir arkadaşımız,bundan birkaç yıl önce Erivana gider ve bir Ezidi köyüne misafir olur.Yaşlı bir Ezidi ,Ali oğlum biz vatanımızı,yani Türkiye yi çok özledik der.Ama ne yapalım bizi kırdılar ve sürgün ettiler,mecburen vatanımızı terk ettik der. Ali de  ortadoğuda devletler yine aynı şeyi yapıyorlar deyince,yaşlı adam,Ali oğlum

            Ne devleti,kusura bakma bizi kıran ve sürgün eden Muhammedi Kürtlerdi der. Bu gün bazı Ezidiler kendilerini Kürt olarak görmüyorlar.Çünkü onlara göre Kürt eşittir Müslümanlıktır.

İnançların,milli değerlerden önce gelmesi milletlere her zaman zarar vermiştir.Millet olmada ,dil ve tarih bilinci önemli ve önceliklidir.

İranlı din adamı, haklı olarak biz ümmetten önce milletiz diyor.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi