Iğdır'da Eylem Ve Etkinlikler 15 Gün Yasaklandı Iğdır Valiliği, kentte düzenlenecek her türlü eylem ve etkinliği 15 gün sü...           • Ekim Ayında Iğdır Havalimanı’nda 21.154 Yolcuya Hizmet Verildi DHMİ Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan 2019 yılı Ekim ayı havalimanı...           • Iğdır Belediyesi Fidan Dikimine Personelleri İle Birlikte Katıldı Türkiye genelinde Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından başlatılan, 11,111,11 fidan dikimi kamp...           • Iğdır Üniversitesi Bünyesine Yeni Bir Fakülteyi Daha Ekledi Iğdır Üniversitesi sekizinci fakültesi olacak olan Sağlık Bilimleri Fakültesi, 10/1...           • Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sefa Altıkat’ın Projesi Bakanlık Desteği Aldı Iğdır Üniversitesi Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliği Bölümü &...           • On Kasım Atatürk'ü Anma Töreni Düzenlendi Atatürk Anıtı Önünde ve Kültür Merkezinde 10 Kasım Atatürk'ü An...           • AFAD-Sen’den ´10 Kasım Atatürk´ü Anma’ Mesajı Afad Sen Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Öztürk ´10 Kasım Atatürk´ü...           • Emine Işık Edebali İyi Parti İl Kadın Politikaları Başkanlığına Atandı İyi Parti Iğdır Kadın Politikaları İl Başkanlığına Emine Işık Edebali atandı. İyi Parti Iğdır İl B...           • Iğdır Orman İşletme Müdürlüğü Ücretsiz Fidan Dağıtımına Başladı Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından "Geleceğe Nefes Ver" sloganıyla başlatılan seferberlik kapsamı...           • TBB Ve 80 Barodan Ortak Basın Açıklaması Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı ile Iğdır Barosununda aralarında bulunduğu 80 baro tarafın...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1425515
Aktif: 44
Bugün: 2469
Dün: 3205
REKLAMLAR

 

Son Videolar

Iğdır Valisinden Yağmur' Şiiri
2458 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Melekli Şahmeran Tepesi
3710 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
3059 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Defile Düzenlendi
3677 İzlenme, 0 Yorum

IğdIrlı STK'lardan BARIŞ Çağrı
2527 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da İranlı Turistler ve I
4362 İzlenme, 0 Yorum

Avukat ne yapar? Sorusuna İlko
1995 İzlenme, 0 Yorum

Fotoğraflarla Iğdır
3518 İzlenme, 0 Yorum

Iğdırlı Aşık Hizani Söylüyor
1599 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır küçük Millet Meclisinden
2037 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Görüntüleri
2194 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Tiyatro
1636 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
3703 İzlenme, 0 Yorum

Çakırtaş Köyü Kul Yusuf Kümbet
3334 İzlenme, 0 Yorum

TRT1'de Newroz'u Anlatıyor
2473 İzlenme, 0 Yorum

Kendi Soydaşlarının Mağduru Olan Halk: Ezidiler - Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr.

Kendi Soydaşlarının Mağduru Olan Halk: Ezidiler

Yazar: Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr. |  Tarih: 23 / 10 / 2019 |  Yazı Okunma: 434


Kutsal kitaplarda çokça adı geçen “Şeytan” gerçek dünyada size ahlak dersi veren, bir yobazdan başka bir şey değildir. Friedrich Nietzsche.

Ezidi’ler Mezapotamyanın en kadim halklarından biridir.İnançlarından dolayı ortadoğunun kimsesizleri olmuşlardır. Semavi bir din’e  ve kitaba bağlı olmadıkları için hep horlanmışlardır.

Bu nedenle hep, katli vacip,kanı,malı ,namusu helal bir halk olarak fetvalara konu olmuşlardır.

Ezidi inancı en eski tek tanrılı  bir din olan,Zerdüşt dinine dayanır. Bunlar güneşe bakarak dua ederler,ancak bu güneşe tapınma değildir.Tanrıya inanırlar.Melek-i Tavus dedikleri (Şeytan) meleğin haksızlığa uğradığını ve onun, hiçbir zaman lanetlenmediğini ve halen en üstün melek olduğuna inanıyorlar.Ezidilerin kendilerine göre kutsalları (Laleş,Ava spi) vardır. Oysa kitapları yok,kutsalları yok ve tanrıyı bilmezler diye suçlanmışlardır.

Ezidi adının Yezit ile bir ilgisi yoktur.Bu isim benzerliğinden dolayı, Kerbela olayı nedeniyle de Ezidiler suçlanmışlardır.Ezidi adını  “Ezda” dan alır, yani “Beni yaratan,beni var eden”Allah karşılığı “Ezda””Ezdan” demektir.Kürtçede ise Xweda “Kendini yaratan” demektir.                                                                                  

Ezidi halkı tarih boyunca Arap,Fars,Osmanlı, İngiliz,Fransız  ve  Müslüman Kürtlerin saldırı ve kıyımlarına maruz kalmışlardır.Ezidi halkı barışçı bir halk oldukları için askere alınmayı ret etmişlerdir. Bu sebeple ve inançlarından dolayı İngilizler,Osmanlı paşaları ve Kürtler tarafından yüzlerce kez katliamlardan geçmişlerdir.

Ezidiler Osmanlı ve  Safeviler arasında kalmış ve taraf tutmamışlardır.Bu nedenle her iki taraftanda  zulüm görmuşlerdir.Yavuz Sultan Selim ,Ezidi olan Hasan bey’e Erbil ve çevresini tımar olarak verince,Soran aşiretine mensup ,Erbil valisi Mir Seyfettin Safevilerin yanına geçerek 500 Ezidiyi katletmiştir.

1655 yılında melik Ahmet paşa,Evliya Çelebiye göre Sincarda (Şengal) dokuz bin Ezidiyi katletmiştir.

1846 yılında Mir Bedirhan bu insanları Din değiştirmeye zorlayarak 400 kişiyi katletmiştir.En büyük katliamı ise,Revandız beyi Mir Muhammet yapmıştır. Yetmiş bin Ezidiyi katlettiği söylenir.

Saddam Hüseyin ,Enfal adını taktığı harekat ile binlerce Ezidi Kürdü katletmiştir.

En son  ve  73. Ferman dedikleri katliamı IŞID yapmıştır.IŞID 3 Ağustos 2014 de Şengalı işgal ederek beş bin kişiyi inançlarından dolayı katlederek, 10 bin kadını da kaçırarak köleleştirdi.

Ezidilerin üretikleri ve yetiştirdikleri ürünler haram diye  alınmıyor ve elde kalıyordu.Bu nedenle ve katliamlardan dolayı göç ederek dünyanın her tarafına dağıldılar.

“Kürtlerin orijini” olarak bilinen bu barışçı,kendi halinde yaşayan,inanç ve geleneklerine bağlı bu insanlar tarih boyunca zorbalara ve eşkiyalara can vermiştir.Onurları ayaklar altına alınmıştır.

Bütün semavi dinler bu insanları dışlamışlardır.Bir zamanlar, Iğdır ,Rusya’ya (Erivana) bağlı iken,Tuzluca’da bir olay yaşanır. Olayda Ermeniler(Hıristiyan) Müslüman Kürtler ve Ezidiler karışır.Erivan’a mahkemeye giderler. Yargıç şahitleri çağırır,Herkese  inandığı kitabı sorar,Ezidi hiçbir kitaba bağlı olmadığını söyleyince , Yargıç; Ezidiye senin şahitliğin geçersizdir der ve dışarı çıkartır.

Doğrusunu söylemek gerekirse en büyük haksızlığı,inançları bahane ederek, mal ve mülklerine el koymak için,Kürt  ağa ve beyleri yapmışlardır.

Bu insanlar inançlarından dolayı , sürgün edildiler,sınırların ve duvarların arkasına atıldılar.Yaşadıkları yerlerin hasretini çektiler,özlediler ve hep ağladılar. Ne diyor Hz. İsa “Komşunuz , sizin duvarın ardında yaşayan diğer benliğinizdir.Bunu anladığınızda tüm duvarlar yıkılacaktır.”                                                                                                                                                                                            Ali adında bir arkadaşımız,bundan birkaç yıl önce Erivana gider ve bir Ezidi köyüne misafir olur.Yaşlı bir Ezidi ,Ali oğlum biz vatanımızı,yani Türkiye yi çok özledik der.Ama ne yapalım bizi kırdılar ve sürgün ettiler,mecburen vatanımızı terk ettik der. Ali de  ortadoğuda devletler yine aynı şeyi yapıyorlar deyince,yaşlı adam,Ali oğlum

            Ne devleti,kusura bakma bizi kıran ve sürgün eden Muhammedi Kürtlerdi der. Bu gün bazı Ezidiler kendilerini Kürt olarak görmüyorlar.Çünkü onlara göre Kürt eşittir Müslümanlıktır.

İnançların,milli değerlerden önce gelmesi milletlere her zaman zarar vermiştir.Millet olmada ,dil ve tarih bilinci önemli ve önceliklidir.

İranlı din adamı, haklı olarak biz ümmetten önce milletiz diyor.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi