İl Milli Eğitim Müdürü Gönen: Ücretsiz Destekleme Kursları Açacağız MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ HAKAN GÖNEN ,”ÜCRETSİZ DESTEKLEME KURSLARI A&Cc...           • BİYOMER Faaliyetlerine Fosil Kayıtları Tutarak Başladı Iğdır Üniversitesi Biyoçeşitlilik Araştırma ve Uygulama Merkezi (BİYOMER) açılm...           • İl Tarım Müdürlüğü Heyetinden Köy Ve Meralarda Üretici Ziyareti Iğdır'da hayvancılığın yoğun bir şekilde yapıldığı Tuzluca İlçesinin Göktaş, Güze...           • Seracı Hüseyin Aytekin: Emek Var, Karşılığı Yok Iğdır’da kurduğu serada 25 yıldır üretim yapan Hüseyin Aytekin, birçok zorl...           • Ak Parti İl Başkanı: Belediyeye Kayyım Atanması İle Hiçbir İlgim Yok İl Başkanı Ali Kemal Ayaz: “Iğdır Belediyesine Kayyım atanması ile ilgili hiçbir dahi...           • İçişleri Bakanlığı’ndan 81 İl Valiliğine Koronavirüs Talimatı İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “Covid- 19 Tedbirleri Kapsamında Denetimler&rdquo...           • Vekil Eksik, Bakana Ağrı-Patnos L Tipi Cezaevinde Yaşananları Sordu Halkların Demokratik Partisi (HDP) Iğdır Milletvekili Dr. Habip Eksik yaptığı açıklamada: &...           • Prof. Dr. İbrahim Demirtaş’ın Projesi TÜBİTAK Desteğine Layık Görüldü Iğdır Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbr...           • Tahıl Ambarı Iğdır’da Buğday Hasadına Başlandı İl genelinde yoğun bir şekilde ekimi gerçekleştirilen buğdayın hasadına başlandı. Merkeze b...           • Rektör Alma Süt Ürünleri Tesisinde İncelemede Bulundu Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Rektör Yardımcısı Prof...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1646554
Aktif: 35
Bugün: 1123
Dün: 2321
Son Videolar

Yüksel Babal Nice Yıllara
237 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Videosu
731 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
572 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
848 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
715 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
612 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
541 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
640 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
572 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
609 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
555 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
494 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
601 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
555 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
616 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Entelektüel Ve Aydın - Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr.

Entelektüel Ve Aydın

Yazar: Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr. |  Tarih: 11 / 11 / 2019 |  Yazı Okunma: 419


“Entelektüelin görevi iktidara hakikâti söylemektir.”

Entelektüel kavramına çok farklı anlamlar yüklenmektedir.Entelektüel ile Aydın kavramını aynı gören de farklı gören de vardır.

Entelektüel düşünen ve  bilgi üretendir.Aydın  okuyup aydınlanan ve toplumu aydınlatandır.Entelektüel evrensel, aydın ise daha çok yereldir.

Bu konuda, Ali Şeriati şu tespitte bulunur.”Entelektüel ,içinde yaşadığı topluma yabancı olabilir.nerede olduğunu Kim in içinde veya kim inle yaşadığını bilmeyebilir.Ancak Aydının en göze çarpan özelliği ,toplumunu gerçek ve dosdoğru  tanıması, halkıyla empati kurması, anlaşması,zamanını tanıması ve zamanının istek,ihtiyaç, ızdırap ve ideallerini hissetmesidir.Aydın her şeyden önce toplumunun,tarihin hangi döneminde bulunduğunu,başka bir ifadeyle toplumunun sosyal zamanının ne olduğunu belirlemek zorunda olan kimsedir.(Ali şeraiti, Öze Dönüş.)

Kimler Entelektüel için ne diyor;

Sartre ye göre Entelektüel, “Onu ilgilendirmeyen işlere karışan kişidir ve düşüncelerinden dolayı yalnız kalan kişidir.” Sartreye  göre Entelektüel sınıfsızdır.  “Her insan herkes karşısında her şeyden sorumludur. Aydın olarak görevim düşünmektir. Hiçbir engel tanımadan, tehlike karşısında bile kendime bir sınır koymadan, koydurtmadan düşünmek… Başlangıçların gerçek başlangıçlar olması gerekiyor”

Sartre,Atomun parçalanması ve bu gibi buluşlarla uğraşanlar bilim insanıdır,ancak bu buluşların insanlar üzerindeki etkilerini tartışan kişilerdir, Entelektüel.

AldousHuxley’e göre,” Kendine seksten daha ilgi çekici şey bulan insan” dır.

Albert Camus’ a göre,”kendi aklını izleyebilen kimsedir”

Noam Chomsky’ye göre,”Entelektüel faaliyet ile Entelektüel yaşamın çok farklı olduğu kişiler”Chomskiye göre, gerçeği konuşmayan kişi Entelektüel değildir. , “Gerçeği söylemek ve yalanları gözler önüne sermek, aydınların sorumluluğudur”

Bukowski ye göre,”kolay anlatılabilecek bir şeyi, zor bir şekilde anlatan kişidir” Entelektüel.

Edward Said’e göre,”Sürgün, Marjinal,Yabancı,amatör olarak iktidara karşı hakikati söylemeye çalışan bir müellifi” dir Entelektüel. “Aydın, hiçbir otorite karşısında boyun eğmeyen, her durumda insan özgürlüğünü savunan ve bu özgürlüğün yaşam bulması için durmadan çabalayan bir kimsedir”

 E.Said entelektüelin bağlı bulunması gereken en temel özellikleri de belirler. “Entelektüelin tek dayanağı ödünsüz düşünce ve ifade özgürlüğüdür.” (E.Said, Entelektüel)

Marguerite Duras’a göre, “Politik değilseniz, entelektüel de olmazsınız”

Harvey Cox’a göre, “Aydının görevi her zaman ‘Başka türlü düşünmek’tir. Bu asla bir sapkınlık değildir. Toplum için kesinlikle gerekli bir özelliktir”

George Orwell’e göre, “Evrensel riyakârlık dönemlerinde hakikâti söylemek devrimci bir eylemdir”

Julien bende’ye göre, Entelektüel insanlığın vicdanıdır ve çok az sayıdalar.

Antonio Gramsci’ye göre, bütün insanlar Entelektüeldir,ancak Entelektüel işlevini görmemekteler.

Entelektüel kavramını açıklayıcı iki örnek vermek gerekirse, birincisi; Yüzbaşı Dreyfus davasıdır.Fransa da Yahudi düşmanı,Faşizan ve baskıcı subaylar, Dreyfusun bazı askeri belgeleri Almanya’ya verdiğini ileri sürerler.Dreyfus yargılanır ve mahkum edilir.Yazar Emile Zola  vicdanen rahatsız olur ve bu dava için mücadele eder.Cumhurbaşkanına mektup yazarak  “İtham ediyorum” diyerek mevcut düzeni suçlar ve mahkemenin kararını kınar.Yazdığı makalelerden ve verdiği mücadeleden dolayı Zola  halkın baskısı altında kalır ve  İngiltere ye sığınır. Bu mücadele sonunda dava yeniden görülür,asıl suçlu olan subay tespit edilir ve Dreyfus aklanarak haklarına kavuşur.Emile Zolanın dediği gibi  baskı kuranlar bu gün lanetlenirken,Zola  gururla anılmaktadır.

İkincisi ,adı entelektüel kavramı ile özdeşleşen Jean Paul Sartre ve Cezayir’in bağımsızlık mücadelesi.Sartre ,Fransa nın Cezayir’i sömürge olarak elinde tutmasına  karşı çıkıyordu.Aynı zamanda Cezayir’in  bağımsızlık mücadelesini savunuyordu.Mevcut Fransız yönetimini ve sistemi eleştiriyordu.Bu nedenle Fransız halkı büyük tepki gösteriyor,Sartre linç edilmek isteniyordu. Bu sırada Cumhurbaşkanı De Gaulle devreye girerek,” Sartre demek, Fransa demektir” diyerek sartre’yi korudu ve baskılara son verdi.

Entelektüel olmak bir tercih meselesi değil bir dürtüdür.Bilgi üretir,bunun için de  yüksek bili birikiminin yanında ,yüksek bir idrak ve muhakeme  kabiliyeti gerekir.Entelektüellik bir davranış biçimi  bir dik duruştur.

Entelektüel, demokrat, özgürlükçü ve eşitlik sevdalısıdır.Entelektüel için insan hayatı hiçbir zaman teferuat değildir,savaşlara, çatışmalara karşıdır.Entelektüel kimseyi kıble edemez ve kimseye tapamaz.

Ezilenlerden yanadır.Adaleti savunur,Yanlışı gördüğünde ,devleti ve hakim söylemi eleştirir.Kendi çıkarını değil toplumun çıkarını savunur.Çok yönlüdürler,her alana ve konuya ilgi duyarlar.

Gerek Entelektüel ve gerekse aydın uyuşuk kişi ve toplumları uyandırmak için at sineği gibi sokar.Toplumun önünü açan insanlardır.

Ülkemizde  gerçek anlamda Entelektüel ve Aydın çok azdır.Her gün TV ekranlarında ve isimlerinin başında Prof. Yazan  kişiler ,devletin veya  partilerin resmi görevlileri gibi davranarak, toplumun önünde adeta yolun kasisleri olmaktalar.

Devletin veya cemaatlerin  avukatlığını yapan bu  yağcı takımı, ne bilim insanı ne de Aydın ve ya Entelektüeldirler.Bu ekran abone ve tipleri ,resmi tarih ve ideolojinin  savunucularıdır.Bunların beyinleri resmi tarih ve   resmi ideoloji tarafından preslenmiştir.Bu tiplere Entelektüel veya Aydın demek,  batı dillerinde Entelektüel,Türkçe karşılığı olan Aydın ve Arapça karşılığı olan münevver’e  büyük haksızlık olur.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi