İl Milli Eğitim Müdürü Gönen: Ücretsiz Destekleme Kursları Açacağız MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ HAKAN GÖNEN ,”ÜCRETSİZ DESTEKLEME KURSLARI A&Cc...           • BİYOMER Faaliyetlerine Fosil Kayıtları Tutarak Başladı Iğdır Üniversitesi Biyoçeşitlilik Araştırma ve Uygulama Merkezi (BİYOMER) açılm...           • İl Tarım Müdürlüğü Heyetinden Köy Ve Meralarda Üretici Ziyareti Iğdır'da hayvancılığın yoğun bir şekilde yapıldığı Tuzluca İlçesinin Göktaş, Güze...           • Seracı Hüseyin Aytekin: Emek Var, Karşılığı Yok Iğdır’da kurduğu serada 25 yıldır üretim yapan Hüseyin Aytekin, birçok zorl...           • Ak Parti İl Başkanı: Belediyeye Kayyım Atanması İle Hiçbir İlgim Yok İl Başkanı Ali Kemal Ayaz: “Iğdır Belediyesine Kayyım atanması ile ilgili hiçbir dahi...           • İçişleri Bakanlığı’ndan 81 İl Valiliğine Koronavirüs Talimatı İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “Covid- 19 Tedbirleri Kapsamında Denetimler&rdquo...           • Vekil Eksik, Bakana Ağrı-Patnos L Tipi Cezaevinde Yaşananları Sordu Halkların Demokratik Partisi (HDP) Iğdır Milletvekili Dr. Habip Eksik yaptığı açıklamada: &...           • Prof. Dr. İbrahim Demirtaş’ın Projesi TÜBİTAK Desteğine Layık Görüldü Iğdır Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbr...           • Tahıl Ambarı Iğdır’da Buğday Hasadına Başlandı İl genelinde yoğun bir şekilde ekimi gerçekleştirilen buğdayın hasadına başlandı. Merkeze b...           • Rektör Alma Süt Ürünleri Tesisinde İncelemede Bulundu Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Rektör Yardımcısı Prof...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1646608
Aktif: 38
Bugün: 1345
Dün: 2321
Son Videolar

Yüksel Babal Nice Yıllara
237 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Videosu
732 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
572 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
849 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
717 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
613 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
542 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
641 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
573 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
609 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
556 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
495 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
601 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
555 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
617 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Yüreği Ellerinde Gezen Adam - Ayhan ONGUN

Yüreği Ellerinde Gezen Adam

Yazar: Ayhan ONGUN |  Tarih: 19 / 11 / 2019 |  Yazı Okunma: 270


Bir adam düşünün, yaşamı boyunca hep kendisi olmaya çalışmış, rol yapmamış, ne düşündüyse onu söylemiş, ne söylemişse onu düşündüğü için söylemiş.

Yoksul ve kimsesiz bir çocuğun kara gözlerinden süzülen yaşlara ağlamış ama annesinin ölümünde bile akmamış gözyaşları.

Ne duygularını saklayabilmiş, ne düşüncelerini.

Vazgeçememiş yaşamı boyunca inandıklarından ve pişman olmamış hiç yaptıklarından.

Şimdi yüreği ellerinde gezen adamın; yaşama, insana ve aşka dair söyleyeceklerinin tam zamanıdır derken; yaşamın içinde öylesine ilginç insan profilleri, öylesine karmaşık aşk hikayeleri ve yüreğimizi burkan acı sonuçlar çıkıyor ki ortaya, düşüyor ellerinden yüreği!

Zaten uzun zamandır taşımaktan yorulmuş elleri de isyan etmeye başladı ve düştü yere yüreği, çatladı tam ortasından. Oysa kimi taşa kesmiş sanıyordu, kimi de varlığına bile inanmıyordu.

Keşke ya gerçekten yok olsaydın, ya da taşa kesilseydin de yüreği kin ve nefret dolu, beyni nasır tutmuş birinin kafasında patlasaydın. Çünkü hala akacak kan üzerinden politika yapan, ayrışan yanlarımızı öne çıkararak toplumsal uzlaşı zeminine dinamit döşeyenlere inat; içinde tüm dünyaya yetecek kadar sevgi taşıyan böylesi yüreklere öylesine ihtiyacımız var ki!

Oysa bir zalimin kafasını yarsın istediğimiz yüreklerimizin üstüne kan damlıyor, vicdanlarımız sağır, duygularımız kör, hayallerimiz yok oluyor. Umutlarımıza göz dikiyorlar.

Hayallerimizi bile çok görüyorlar gülüm!

Yalnız bu şehrin ışıkları değilmiş meğer, asıl kör olan bu ülkeyi yönettiğini iddia edenlermiş. Dağda öldürülen teröristi de, şehit düşen askeri de bir ananın doğurduğunu fark edemeyecek denli körleşen bu siyasilere yüreğim ne yapsın

Şimdi yere düşen yüreğimi alsam yeniden ellerime, uzatsam alan; haykırsam duyan olur mu? Geri getirir mi ölen binlerce genci, söndürebilir mi ocaklara düşen ateşi, dindirir mi anaların acılarını, diner mi gözyaşları?

Bir akşam gecekondunun birinde, iftar yemeği niyetine koysam masaya yüreğimi¸ geçen mahsulden kalma fasulyeye katık etseler, ardından edilen dualar daha çok mu işe yarar bilmem!

Yüreğim ağrıyor be gülüm, ellerimde taşımaktan yorulduğum, hiçbir işe yaramaz yüreğim! Sevgiye hasret, bedenime sığmayan, kocaman yüreğim

Yüreği ellerinde gezen adam gibi, şimdi herkes çıkarsa göğsünden yüreğini, koysalar avuçlarına ve kulak verip dinleseler, hissedebilseler o ritmik çırpıntıları, ne güzel olurdu kim bilir dünya!

Bir sevda türküsünü söyleyebilsek hep birlikte, koparıp yüreğimiz gibi ağaçtan meyveleri, birlikte yesek, su içsek aynı tastan ve öldüğümüzde aynı toprağa gömüldüğümüz gibi, aynı olsa kaderimiz!

Paylaşsak ve paylaştıkça artsa sevinçlerimiz, üzüntülerimiz paylaşsak içtenlikle, aynı rüyayı görmeyi düşünerek koysak başlarımızı yastığa ve yere düşeceğine, göğsümüzün sol yanında heyecanla çarpıp dursa yüreklerimiz!

İşte o zaman, yüreği ellerinde gezen adam da, aşka ve insana dair şiirler yazsa, ruhumuzu karartan politik yazılar yerine!

Okuyanlar da kurtulsa bu işkenceden; bu yorgun, bu kimsesiz, kahrolası yüreği taşımaktan yorulan ellerim de!

Yani senin anlayacağın gülüm, ışıkları kör bu şehirde bir yalnız adam, yüreği ellerinde gezmeye devam ediyor.

Tam on yıl önce kaleme aldığım bu yazıyı nedendir bilmem, yeniden okudum sanki ilk kez okuyor gibi, sanki bir başkası yazmış gibi.

Ve dönüp kendimi sorguluyorum.

Yüreği ellerinde gezen adam, hala şiir yazamıyor.

Yine her geçen gün daha da kirlenen siyaset kulvarında gereksiz, anlamsız siyasi yazılarına devam ediyor.

Yine köşeli yazıyor, sözlerini sakınmıyor.

Yine kimseye yaranamıyor.

Yine yüreği daralıyor.

Aklı kimliğini arayan şehir Adana’da, yüreği ışıkları kör, yitik kent Bodrum da!

Israrla ve inatla yüreği ellerinde gezmeye devam ediyor.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi