“Son Ezidi”nin Tanıtım Ve İmza Günü Yapıldı Mehmet Kum’un “Son Ezidi” adlı kitabının tanıtım ve imza günü Valilik ...           • Ormanlık Alanlarda Mangal Yakmak Yasaklandı İçişleri Bakanlığı, 81 ilin valiliğine genelge gönderdi: Ormanlık alanlarda mangal yak...           • Rektör Alma Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesini Ziyaret Etti Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Kahramanmaraş Süt&cced...           • Komşu İlde Maskesiz Dolaşmak Yasaklandı Kars'ta yeni tip coronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında bugünden itibaren maskesiz...           • Corona Virüse Karşı Tedbirler Artırıldı İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine corona virüsü tedbirleri konulu ek genelge g...           • Lübnanlı Ermenilerin Karabağ’a Yerleştirilmesi Planlanıyor Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Serdar Ünsal, ...           • Iğdır’da Patates Hasadı Başladı Iğdır ili tarım ürünleri yönünden çeşit zenginliği ile bölgede ve ...           • Tuzluca Esnaf Spor 24 Yaşında, Tuzlucalı Takımına Destek Olmalı Iğdır’ın Tuzluca ilçesinde futbol dalında faaliyet gösteren Tuzluca Esnaf Spor 2...           • Iğdır Üniversitesinden Webometrics Sıralamasında Kayda Değer Başarı Öğretim üyesi başına düşen yayın sıralamasında birçok köklü ü...           • Türkiye Diyanet Vakfı Iğdır’da Bin Yüz Aileye Kurban Eti Dağıttı Türkiye Diyanet Vakfı Iğdır Şubesi Iğdır İl Müftülüğünün organizesin...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1664362
Aktif: 38
Bugün: 2337
Dün: 2526
Son Videolar

Yüksel Babal Nice Yıllara
447 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Videosu
888 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
774 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
1023 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
880 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
773 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
659 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
797 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
704 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
777 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
750 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
702 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
805 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
725 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
772 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Laik Bir Ülkemiyiz ? - Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr.

Laik Bir Ülkemiyiz ?

Yazar: Yusuf YILDIRIM Em.İl.Trm.Mdr. |  Tarih: 29 / 11 / 2019 |  Yazı Okunma: 457


Laiklik, insanların dinlerinden,inançlarından ve bu konu ile ilgili kanaatlerinden dolayı kınanmaması ve bir ayrıcalığa tabi tutulmamasıdır.Dinin devlet işlerine karıştırılmamasıdır.Devletin din ve vicdan özgürlüğü karşısında tarafsız olmasıdır.Laiklik özgürlük ve demokrasinin olmazsa olmazıdır.

Laiklik insanların sadece dini ahlak ile değil, dünyevi ahlak ile ahlaklanmasıdır.Yaşam biçimi dini kurallara göre değil,toplumsal kurallara göre olmasıdır.Yetkinin gökte değil yerde olmasıdır.

Aslında insanlar din ve ibadet özgürlüğünün olduğu medeni ülkelerde yaşamak isterler.Gerici çağdışı ve müdahaleci toplumlarda kimse yaşamak istemez.

“İslam hrıstıyanlığın tersine, din ile devlet işlerini ayırmak şöyle dursun , her ikisini kaynaştırır.Din insanların iç dünyaları gibi, devlet içindeki davranışlarını da tanrısal kurallara bağlamak amacını güder İslamlıkta.

Laiklik Dinin  toplum işlerinden,toplumsal görevlerinden sıyrılıp “Vicdanlara itilmesi gerektirir” böylece , Laik devlet yalnız mezhepler arasında ayrım gütmeyen ,resmi bir dini olmayan,dini kurallarla iş görmeyen bir devlet olmakla yetinmemeli,aynı zamanda dinin vicdanlara itilmesi için gerekli önlemleri de alabilen bir devlet olmalıdır”.Devlet ve Demokrasi.Server Tanilli.

Hz. İsa’yı çarmıha germiş olan çok tanrılı Roma İmparatorluğu, zamanla halkın da benimsediği tek tanrılı Hıristiyanlığı 4. Yüzyılda serbest bıraktı. Ancak zamanla kilise, Dünyevi güç olarak topluma hakim olmaya başladı. Daha sonra krallıkların güç sahibi olmaya başlaması ile iktidar mücadelesi başladı.Rönesans (yeniden doğuş) ile  din devlet ilişkileri  düzenlenmeye başlandı ve bundan 100 yıl önce Fransa’da laiklik ilan edildi.

    İslam  Dünyasında ise,Emeviler  katı din kurallarından ve uydurulmuş hadislerden sonra , 750 yılında  iktidara gelen ,Abbasiler döneminde  "İslam Rönesansı" olarak bilinen dönem yaşanmaktaydı. Cahiz, Maturidi, İbni Sina, Ömer Hayyam ve İbn Rüşd gibi alimler ve bilim adamları bu  dönemi aydınlatıyorlardı.Akıl ve Bilimi öne alan Mütezile mezhebi bu dönemin aydınlık  yüzüydü. Mütezile düşünsel birikimi ortaya koymuştur.Mütezile kaderi red etmiştir.Allah, hem kader yazar, hem de yargılar bu nasıl olur diye.Bu nedenle mütezile mensupları cezalandırılmış,sürgün edilmişler ve bunlar için adeta cadı avı başlamıştır.  

''Laik'' kelimesi Latince ''laicus'' kelimesinden türemiştir.  Din adamı niteliğinde olmayan insan veya topluluk için kullanılmıştır. Laiklik asla dinsizlik veya ateistlik demek değildir

Laiklik dinin ne dostu ne de düşmanıdır. Çağdaşlaşmadır. Laik ve demokratik olmayan bir cumhuriyet düşünülemez. Laik sistemlerde  , devlet dini diye bir şey olmaz.İnançlarını yaşamakta her kes özgür ve eşittir.Laik sistemde  esas olan akıl ve bilimdir.İnanç ve vahiy değildir.Zorbalıkla yaptırılan inanç kalbi değildir.

Osmanlıda, İslam hem din, hem devlet hem de kültür yerine oturmaktaydı. Osmanlı da da tarikatlar ve Bektaşiler iktidarlara karşı muhalefet etmişlerdir.

II. Mahmut tan beri cemaat ve tarikatlar iktidarlara ortak olmuşlardır. Ülke adeta cemaat ve tarikat cennetine dönüşmüştür.Resmen şeriat uyguluyorlar ve siyaset diline de Din girmiştir.Oysa toplumun geneli dinini yaşamakta sıkıntı çekmiyorum demektedir.Toplumda şeriat isteyenler % 5-6 yı geçmemektedir.Din öne çıkınca ayrıştırıcı  ve kırıcı oluyor. Bu nedenle Din devletin kurumsal yapısı dışına çıkarılmalıdır. Bunu başaran Hıristiyan Avrupa, Dinle değil kilise ile mücadele etti ve bunu başardı.Papazlar hiçbir zaman devlet memuru olmamışlardır.

Siyasi güçler (Liderler) ya  Dini devletin egemenliğine almaya,ya da etkinliğini yok etmeye çalıştılar.Mısır,Roma,Çin uygarlıkları devleti kutsal saymışlardır.Tek tanrılı dinler ise,mutlak iktidar Allahın dır diye buna karşı çıkmışlardır.

Tarihte. Dini devletin egemenliğine almaya çalışanlar;İngiliz kralı Vlll.Edward,İtalyada Musolini,Fransa Kralı XVl.luis,Roma imparatoru Konstantin,Rus Çarı deli Petro ve Osmanlı padişahı ll. Mahmut.

Toplumlarda Dinin etkisini yok etmeye çalışanlar; Robespier,Lenin,Mao ve Hitler.

Ülkemiz ne kadar laiktir,şimdi ona bakalım,.olanlara baktığımızda “Türkiye laiktir laik kalacaktır”söylemi hiçbir şey ifade etmemektedir.

- Devletin tepesine bağlı bir Diyanet işleri başkanlığı varsa ve  bu başkanlık sadece suni mezhebine hizmet veriyorsa,

-1600 İmam hatip lisesi, bu liselerde görevli 45000 öğretmen ve 505000 öğrenci varsa,

- İmam hatip liseleri çoğalıyor ve öğrenciler bu okullara yönlendiriliyorsa, alternatif bir eğitim sistemi oluşturuluyorsa,

- Diyanet işleri başkanlığının bütçesi toplam sekiz bakanlığın bütçesine eşitse,

- 90 000 camiye karşı 1500 hastane ve 100 000 imam ve müezzine karşı 150 000 doktor varsa,

-Devlet dini inançların örgütlenmesine  kaynak ayırıyorsa,

- Devlet görevlisi olan Diyanet işleri başkanı,Katoliklerin ruhani lideri olan papa ile bir tutuluyor ve Mercedes araba veriliyorsa,

-Yurt dışınca çok sayıda cami yapılıyorsa ancak ülkemizde bir kilise yapıldığında kıyamet kopuyorsa,

-Devleti yönetenler, şu kadar sünni vatandaşımız öldü diyorsa,

-Cem evleri ibadethane değil  deniyor ve vatandaşın ibadet şekline  yöneticiler karar veriyorsa,

-kaymakamlar alevi köylerine  zorla cami yaptırmaya çalışıyorlarsa,

- Camilerde siyasi propaganda yapılıyorsa,

-Diyanetten fetva alınıyorsa ve sigara haramdır deniyorsa,

- Dindar nesil yetiştireceğiz deniyorsa,

- iktidarın fetvacısı olan , Hayrettin karaman; Şeriat için hiçbir engel yoktur,insanlar kendi aralarında anlaşarak,bir çok alanda ve ilişkide şeriat kurallarını uygulamalarına engel yoktur ve anasınıfından Üniversiteye kadar okullar açılabilir diyorsa,

--Kuran kursları,cemaatler ve tarikatlar denetlenmiyorsa, böyle bir ülke laik değildir.

Laik bir ülkede yöneticiler insanlara ümmet diye hitap edemez. Laik ve demokratik bir cumhuriyette vatandaşlık kavramı vardır ve bireyler özgür birer vatandaştır.

    Fransız, Sosyal Demokrat olan Jean Jaures; Laikliğin temelde bir egemenlik meselesi (meşruiyet kaynağının ruhban sınıflardan alınarak, ulus ve cumhuriyet anlayışı doğrultusunda halka verilmesi) ve insan aklının özgürleştirilmesi olduğuna inanır.  Jaures’e göre, sosyalist ahlak kutsal dinlerin tam anlamıyla başaramadığı ahlaklı ve dürüst toplumu kurabilecek yegâne kaynaktır.

Dine dayalı eğitim sistemleri Zekâyı geliştirmez, geriletir. Felsefi bir yaklaşım söz konusu değildir. Sonuçların sebepleri yok sayılır. Sorgulamanın olmadığı yerde zeka gelişmez. Bu nedenle Ortadoğu ülkeleri her alanda geri kalmışlardır.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi