DAP Bölgesi Kalkınma Ajanslarıyla İşbirliği Toplantısı Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğüne bağlı DAP İ...           • Avukatlara İndirimli Elektrik Türkiye Barolar Birliği ile Türkiye’nin önde gelen enerji sektörü o...           • Haydar Aliyev Parkına Yeni Düzenleme Kararı İmzalandı Serhat Kalkınma Ajansı’na (SERKA) başvuran ve destek almaya hak kazanan Iğdır İl Özel İ...           • İl İstihdam Ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı Yapıldı İl İstihdam Ve Mesleki Eğitim Kurulunun 2020 Yılı İlk Toplantısı Yapıldı. 2020 yılı 1. dönem...           • Iğdır Belediye Eş Başkanları Mahalle Muhtarları İle Bir Araya Geldi Iğdır Belediye Eş Başkanları Yaşar Akkuş ve Eylem Çelik, Iğdır merkeze bağlı mahalle muhtar...           • Çocukluk Çağında Astım Hastalığına Dikkat! Çocukluk çağının en sık rastlanan kronik hastalığı olan astım hastalığı, çocu...           • Ocak Ayı Rahim Ağzı Kanseri Farkındalık Ayı Rahim ağzı kanseri; dünyada kadınlarda meme kanseri ve kalın bağırsak kanserinden sonra ü...           • Rektör Alma, Iğdır FM’e Konuk Oldu Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Iğdır’da radyo yayınc...           • Şiyar Arvan İle Miran Akkuş'un Sünnet Şölenleri Görülmeye Değerdi Abide/Yaşar Akkuş’un oğulları Şiyar Arvan ve Miran’ın Sünnet Düğünü...           • 20 Yanvar Şehitleri, İstad Merkezinde Anıldı 20 Yanvar(Ocak) Şehitleri, İSTAD-İstanbul Türkiye Azerbaycan Dayanışma ve Kültür De...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1520183
Aktif: 22
Bugün: 506
Dün: 1993
Son Videolar

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
31 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Videosu
160 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
172 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
148 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
132 İzlenme, 0 Yorum

Em.Md. Yüksel Babal Unutulmaz
135 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
129 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
163 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
139 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
151 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
111 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
128 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
140 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
156 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
140 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Hemdunalı Ezidi HEZAR`ın Trajedisi - Av. Ayhan Erkmen

Hemdunalı Ezidi HEZAR`ın Trajedisi

Yazar: Av. Ayhan Erkmen |  Tarih: 03 / 12 / 2019 |  Yazı Okunma: 224


Zalimlerin bu topraklara serptiği kötülük tohumlarının en haincesi, kadını hedef alandı. Önce kadının özgürlüğünü sınırlara çektiler, sonra namus atfedip, kendilerince paye biçtiler, peşinden birbirlerini vurmak için kadını hedef seçtiler. Kavgalarını, hesaplarını kadın üzerinden görmeye başladılar. Kişiyi ve toplumu vurmak için kadını hedef almak bildik, uygulanır bir hesaplaşma yöntemi oldu. Kadını öldürüp, öldürtüp güya batasıca bir nam (!) salacaklar(dı). Ve bunu devletin gücünü arkasına alan birileri yaptığında, trajedi daha derin olacaktı.

19. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu Ruslara ve İranlılara karşı yürüttüğü savaşlar ile Balkanlar ve Mısır’daki isyanlarda kan kaybedince, içte zayıflayan otoritesini pekiştirmek için mirliklere seferler düzenler. Diyarbakır valisi Reşit Paşa, Bitlis vilayetinin Siirt sancağına bağlı Rıdwan’ın bölgede nam salmış miri, Ezidi Mirzıkê Zaza’nın yönetimine el koyup -bu günlerin de bildik yöntemiyle- yerine de kendi adamı Emin Paşa diye birini tayin eder. Lakin Emin Paşa, Mirzıkê Zaza’nın bölgedeki saygınlığı karşısında ezilmektedir. Bu saygınlığa leke sürerek, ancak hakimiyet kurabileceği çılgınlığına kapılıp, başına mal olacak saygısızlığı yapar; Mirzıkê’nin eşini kaçırır.

Belgesel çekimi için gittiğimiz Rıdwan’a komşu Hemduna köyünde, Ali Amca sohbetimizin bir yerinde, Ezidi bir kadın olan, Hezar’ın şahsında da toplum olarak nasıl büyük bir hakarete uğradıklarını anlattığında, kendimi tutamayıp bela okuyunca, ‘Bela okuma, biz Ezidiler bela okumayız’ dedi. Ama yaşatılan bir zulümdü ve olaydan 44 yıl sonra, elimden başka da, hiçbir şey gelmiyordu.

Hemdunalı Hezar, esmer güzeli bir kadındır. Amcasının oğluyla da evlidir. 1975 yılında köye evli ve iki çocuklu bir öğretmen atanır. Hemdunalılar büyük bir misafirperverlik gösterirler. Öyle olur ki öğretmenin ailesi, tatillerde bile memleketlerine gitmeyip Hemduna’da kalırlar.

Bir yılın sonunda Mahmut öğretmen ekmek yediği sofraya bıçağını saplar, eşi Nazmiye ve çocuklarını Hemduna’da bırakıp, Hezar’ı kaçırarak, kayıplara karışır. Köylüler dağ taş Hezar’ı ve Mahmut’u ararlar. Nazmiye, eşinin yaptığı kötülük karşısında büyük bir utanç yaşar. Kaldıkları süre zarfında Ezidilerin insana ne büyük kutsiyet bahşettiklerini, kendisi ve çocuklarının başlarına bir şeyin gelmeyeceğini bilir, lakin Ezidilere karşı yapılan hakaretten dolayı öyle bir utanç yaşar ki kendisine karşı yapılan hakareti gözü görmez. Utancından dışarı çıkmaz. Köy halkı durumu fark edip teselliye gitmeseler, çocukları açlıktan ölecektir.

Hemdunalıların peşlerine düşeceğini tahmin eden Mahmut, izini kaybettirmek için Beşiri’nin Gom köyünde bir eve sığınır. Hezar’ı eşi olarak tanıtır. Lakin ev sahibi Hezar’ı tanır. ‘Bu gelin Hemdunalıdır’ der. Mahmut bu sefer de ev sahibinin aklını çelmek için, işi Ezidilik ve Müslümanlık ayrımına bağlar ve Hezar’ı Müslümanlaştırarak sevap kazanacağını, sebep olup sevaptan nasiplenmesini söyler. Ama ev sahibi vicdanlı bir insandır. Durumu Hezar’a sorduğunda, gerçeği öğrenir ve Mahmut’u evden kovup, Hezar’ın ailesine haber salar. ‘Ben Hezar’ı o zalimin elinden aldım, gelin alın’ der.

Ailesi Hezar’ı alıp köye, Hemduna’ya getirirler. Bir iki gün sonra savcılık Hezar’ı ifade için ilçeye çağırır. Hemdunalılar köyün dolmuşuna dolup, Hezar’la birlikte ilçe merkezine giderler. Mahmut’un Ezidi, Müslüman hesabı Gom köyünde tutmamış; bir köylünün aklını çelememiştir, lakin ilçe merkezinde devlet erkânının mıntıkasında, ahaliyi harekete geçirmesini becerir. Yüzlerce kişi cenge çıkmışçasına, Hemdunalıların aracına saldırıp parçalarlar, ilçe merkezini kana bulayıp, ganimet gördükleri Hezar’ı da bağırta bağırta zorla alıp tekrardan Mahmut’a kaçırırlar. Hemdunalılar tüm şikâyetlerine rağmen bir daha Hezar’ı göremez, haber alamazlar.
Nasıl ki kurban bir kadındır, utancını da bir başka kadın yaşar; Mahmut’un eşi Nazmiye, Hezar’ın ailesine gider ‘beni Hezar’ın eşine eş kabul edin, gelininiz olayım’ der. Lakin aile kabul etmez. ‘Sen ancak kızımız olursun, gelinimiz değil’ derler. Nazmiye üç ay köyden ayrılmaz ve bu teklifini birkaç defa daha tekrarlar ama Hezar’ın ailesinin kararı değişmez.

Yıllar sonra Hezar’ın kızı, annesinin köyü Hemduna’yı ziyaret eder. Hezar’ın ailesinden kimseleri göremez. O zulümden sonra, aile köyü ve ülkeyi terk edip Avrupa’ya göç eder. Babasının yaptığı hakaretin utancından ezilen kız, annesi Hezar’ın bir ömür boyu acı çekip, esir ve ezik yaşadığından bahseder.
Yaşatılan bir zulümdür.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi