Türkiye Diyanet Vakfı Iğdır’da Bin Yüz Aileye Kurban Eti Dağıttı Türkiye Diyanet Vakfı Iğdır Şubesi Iğdır İl Müftülüğünün organizesin...           • Iğdır TJA: Şengal'de Yapılan Soykırımı Ve Kadın Kırımını Lanetliyoruz IŞİD'in 2014'te Irak'ın Musul kenti yakınlarındaki Şengal bölgesine ve Ezidi yerleşim yerleri...           • Balık Göl Ziyaretçi Akınına Uğruyor... Balık Gölü, Sakin ve Serin Ortam Arayan Ziyaretçi Akınına Uğradı. Doğu Anadolu&r...           • Kurban Bayramı Mesajı... Birlik ve beraberliği, dostluğu, kardeşlik ve paylaşmayı en sıcak şekilde hissettiğimiz, yardımlaş...           • Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanından Kurban Bayramı Mesajı Bayramlar, inananların kardeşliğini, insanların paylaşma ve dayanışma duygusunu, birlik ve beraber...           • Hatay Baro Başkanı Av. Ekrem Dönmez’in Gözaltına Alınmasını Kınıyoruz Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez'in ailesiyle yemek yediği sırada polisler tarafından ki...           • İl Özel İdare Genel Sekreteri Ferhat AKKUŞ’tan Kurban Bayramı Mesajı Iğdır İl Özel İdare Genel Sekreteri Ferhat AKKUŞ, Kurban Bayramı nedeniyle bir kutlama mesajı...           • Kurban Bayramı Mesajı... Iğdır Gazeteciler Cemiyeti Derneği Başkanı  Başkanı Aydın Deniz'den Kurban Bayramı Mesajı... ...           • TEMA Vakfı Iğdır Aralık ve Merkez’de Gönüllü İlçe Sorumluları Arıyor! Iğdır’ın Aralık ve Merkez ilçelerinde, TEMA Vakfı ufuk ve hedeflerini benimsemiş, T...           • Serdar Ünsal: Asala Yeniden Hortladı Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Iğdır Azerbaycan Evi Derneği başkanı Serdar...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1661406
Aktif: 49
Bugün: 1782
Dün: 2597
Son Videolar

Yüksel Babal Nice Yıllara
421 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Videosu
866 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
750 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
1001 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
855 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
746 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
644 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
770 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
682 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
760 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
723 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
689 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
775 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
694 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
747 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Korsan Emlakçılara Kim Dur Diyecek? - Murat AKKUŞ

Korsan Emlakçılara Kim Dur Diyecek?

Yazar: Murat AKKUŞ |  Tarih: 04 / 12 / 2019 |  Yazı Okunma: 756


Emlakçı demek; emlak danışmanlığı konusunda eğitim almış, sertifikalı kişilerdir. Yaptığı işlerle referans alabilen ve size yatırım önerisinde bulunabilen vergisini ödeyen ofisi, adresi olan kişidir. Bir de bunlardan farklı olarak ayaklı emlakçı diye tabir edilen korsan kişiler var..!

Bir tarafta vergisini düzenli ödeyen kayıtlı ve güvenli emlak danışmanları, diğer tarafta ise; “ağabey orası o kadar etmez, ablacım bak şimdi” diye cümleye başlayan size zaman ve para kaybettiren üstelik sizin üzerinizden ciddi paralar kazanmaya çalışan korsan emlakçılar!

Korsan emlakçıya 30 bin lira para cezası cezası! Devamında hapis cezası var!

Kanunda, bu işi gayri resmi yapanlara 9 bin lira ile 30 bin lira arasında para ceza, devam ettikleri tespit edildiğinde ise hapis cezası öngörülüyor.

Valilik, Maliye, Tapu Müdürlükleri, Emniyet ve savcılık dur demelidir

Korsanlarla mücadeleyi kim yapacak? Resmî olanla olmayan bir mi olacak? Korsan emlakçılara kim dur diyecek maliye mi? Emniyet mi? Odalar mı? Artık biri dur desin. Resmi emlakçıdan çok korsan emlakçı ile doldu her yer. Kahvede daire arsa satıyor. Öyle yüzde 3 falanda değil tuttuğunu artık. Emlakçı kardeşim sabah gelsin ofisini açsın, Gelen faturaları yatırsın kirasını ödesin, Personel çalıştırsın sigortasını bağ kurunu ödesin maliyeye KDV’sini ödesin aracın yakıtını koysun stopajını vergisini yatırsın artan zamanda da iş yapsın. Peki, işi nasıl yapacak bu kadar korsan varken, Bakkalı manavı kırtasiyecisi camına kiralık satılık afişleriyle donatırlarken. Maliyeci kardeşim hazır ofisi kontrol etmeye gelirken bir de resmî olmayanlara bakın bir zahmet.

Maliye, Emniyet ve savcılık tarafından tedbirler alınmalıdır. Tapu müdürlükleri bu şahısları bildirmelidir. Bu bir nevi usulsüz iş takipçiliğidir. Korsan emlakçılar içinde bunu ek iş olarak yapanlar da var. Kamuda özel şirkette çalışıp emlakçılık yapan memur, işçi ve hademeler var.  

Korsan Emlakçılar 444 0 189’a İhbar Edilmeli

Korsan emlakçılara itibar edilmemesi gerekir, "Yasal olmayan yollarla emlak komisyonculuğu yapan korsan emlakçıların Gelir İdaresi Başkanlığı’nın 444 0 189 İhbar hattına şikâyet edilmeleri halinde çıkar amaçlı emlak satışı yapmaktan 9 binden ile 30 bin liraya kadar para cezası var. Devam ederse hapis cezası ile cezalandırılırlar. Bu işi yasal yapmayan korsan emlakçılar devleti milyarlarca lira vergi kaybına uğratıyor. Korsan emlakçılar bu şekilde haksız kazanç elde ettikleri gibi mesleğin itibarını düşürmektedirler. Paraları alıp ortadan kaybolanlar da var.  

Korsanlar Yasal Emlakçılardan Fazla

Korsan çalışan emlakçılar yasal emlakçılardan daha çok maalesef. Bu kişilere hiçbir şekilde resmi evrakların teslim edilmemesi ve kaparo gibi ödemelerin yapılmaması lazım. Vatandaşlardan faiş fiyatta komisyon alıyorlar. Bu durumlarda düzenlenen evraklarında kanuni yönden hiçbir geçerliliği yoktur. Oysaki yasal Emlakçılardan kiralama, gayrimenkul satın alma işlemlerini yapmaları hem satıcı, hem de alıcı açısından menfaatlerinedir. Yapılan tüm işlemlerin ve düzenlenen evrakların hukuksal yönden geçerlidir.

Kahve köşelerinde ava çıkıyorlar!

Korsan emlakçılar devlete hiç vergi ödemeden, hiçbir kurumsal hizmet üretmeden, kahve köşelerinde müşteri avına çıkmaktadırlar. Bu yöntemle konut hayali kuran vatandaşların mağdur olması kaçınılmazdır. Çünkü muhatap korsan emlakçının adresi yoktur. Kahve köşelerinde ve kafetaryalarda emlakçılık yapıyorlar. Bu işi yapan korsan emlakçı sayısı ciddi boyutlara ulaşmıştır. Kayıtsız ekonomi oluşturulmaktadır.

Ev, iş yeri, bahçe almak isteyen veya kiralamak isteyenler mutlaka sertifikası olan, emlak ofisi olan, maliye kaydı olan emlakçıları tercih etsin. Ne sertifikası ne de maliyede kaydı olmayan korsan emlakçılar felaketiniz olabilir. Hayaliniz ve paranız heba olmasın. Emlakçı sana yeri gösterir beğenirsen resmî sözleşmeni yapar kredinle ilgilenir sen tapuyu alana kadar yanındadır ama korsanları telefonu kapattığında kahve, kahve dolaşıp vay efendim kapora vardı vay efendim ev şöyleymiş ararsın da atı alan Üsküdar’ı çoktan geçmiştir.

Kendinizi yasal emlakçıların yerine koyun!

Empati kurun siz emlak danışmanlığı yapsanız, verginizi ödeyip yasal evraklarınızla hizmet verseniz ve korsan emlakçılar vatandaşları dolandırıp hakkınızı gasp etse ne düşünürdünüz?

Korsan emlakçılar satış fiyatının çok üstünde fiyatlarla hem alıcıyı hem de satıcıyı dolandırıyorlar

Korsan emlakçılar pazarladığı mülkün fiyatının çok üzerinde bir fiyat ister ve alıcının parasına satıcının ise mülküne ortak olur. Büyük emek harcayarak aldığınız mülkü satarken, dişinizden tırnağınızdan artırarak biriktirip bir gayrimenkul alırken paranızı ve zamanınızı bunlara kaptırıp zarara uğramanın ne alemi var?

Tercih size kalmış. Yasal uzman bir gayrimenkul danışmanı mı? Para ve zaman avcısı korsan bir emlakçı mı?
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi