DAP Bölgesi Kalkınma Ajanslarıyla İşbirliği Toplantısı Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğüne bağlı DAP İ...           • Avukatlara İndirimli Elektrik Türkiye Barolar Birliği ile Türkiye’nin önde gelen enerji sektörü o...           • Haydar Aliyev Parkına Yeni Düzenleme Kararı İmzalandı Serhat Kalkınma Ajansı’na (SERKA) başvuran ve destek almaya hak kazanan Iğdır İl Özel İ...           • İl İstihdam Ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı Yapıldı İl İstihdam Ve Mesleki Eğitim Kurulunun 2020 Yılı İlk Toplantısı Yapıldı. 2020 yılı 1. dönem...           • Iğdır Belediye Eş Başkanları Mahalle Muhtarları İle Bir Araya Geldi Iğdır Belediye Eş Başkanları Yaşar Akkuş ve Eylem Çelik, Iğdır merkeze bağlı mahalle muhtar...           • Çocukluk Çağında Astım Hastalığına Dikkat! Çocukluk çağının en sık rastlanan kronik hastalığı olan astım hastalığı, çocu...           • Ocak Ayı Rahim Ağzı Kanseri Farkındalık Ayı Rahim ağzı kanseri; dünyada kadınlarda meme kanseri ve kalın bağırsak kanserinden sonra ü...           • Rektör Alma, Iğdır FM’e Konuk Oldu Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Iğdır’da radyo yayınc...           • Şiyar Arvan İle Miran Akkuş'un Sünnet Şölenleri Görülmeye Değerdi Abide/Yaşar Akkuş’un oğulları Şiyar Arvan ve Miran’ın Sünnet Düğünü...           • 20 Yanvar Şehitleri, İstad Merkezinde Anıldı 20 Yanvar(Ocak) Şehitleri, İSTAD-İstanbul Türkiye Azerbaycan Dayanışma ve Kültür De...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1520165
Aktif: 18
Bugün: 424
Dün: 1993
Son Videolar

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
31 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Videosu
160 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
172 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
147 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
131 İzlenme, 0 Yorum

Em.Md. Yüksel Babal Unutulmaz
135 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
128 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
163 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
139 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
151 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
111 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
128 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
140 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
156 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
139 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Korsan Emlakçılara Kim Dur Diyecek? - Murat AKKUŞ

Korsan Emlakçılara Kim Dur Diyecek?

Yazar: Murat AKKUŞ |  Tarih: 04 / 12 / 2019 |  Yazı Okunma: 622


Emlakçı demek; emlak danışmanlığı konusunda eğitim almış, sertifikalı kişilerdir. Yaptığı işlerle referans alabilen ve size yatırım önerisinde bulunabilen vergisini ödeyen ofisi, adresi olan kişidir. Bir de bunlardan farklı olarak ayaklı emlakçı diye tabir edilen korsan kişiler var..!

Bir tarafta vergisini düzenli ödeyen kayıtlı ve güvenli emlak danışmanları, diğer tarafta ise; “ağabey orası o kadar etmez, ablacım bak şimdi” diye cümleye başlayan size zaman ve para kaybettiren üstelik sizin üzerinizden ciddi paralar kazanmaya çalışan korsan emlakçılar!

Korsan emlakçıya 30 bin lira para cezası cezası! Devamında hapis cezası var!

Kanunda, bu işi gayri resmi yapanlara 9 bin lira ile 30 bin lira arasında para ceza, devam ettikleri tespit edildiğinde ise hapis cezası öngörülüyor.

Valilik, Maliye, Tapu Müdürlükleri, Emniyet ve savcılık dur demelidir

Korsanlarla mücadeleyi kim yapacak? Resmî olanla olmayan bir mi olacak? Korsan emlakçılara kim dur diyecek maliye mi? Emniyet mi? Odalar mı? Artık biri dur desin. Resmi emlakçıdan çok korsan emlakçı ile doldu her yer. Kahvede daire arsa satıyor. Öyle yüzde 3 falanda değil tuttuğunu artık. Emlakçı kardeşim sabah gelsin ofisini açsın, Gelen faturaları yatırsın kirasını ödesin, Personel çalıştırsın sigortasını bağ kurunu ödesin maliyeye KDV’sini ödesin aracın yakıtını koysun stopajını vergisini yatırsın artan zamanda da iş yapsın. Peki, işi nasıl yapacak bu kadar korsan varken, Bakkalı manavı kırtasiyecisi camına kiralık satılık afişleriyle donatırlarken. Maliyeci kardeşim hazır ofisi kontrol etmeye gelirken bir de resmî olmayanlara bakın bir zahmet.

Maliye, Emniyet ve savcılık tarafından tedbirler alınmalıdır. Tapu müdürlükleri bu şahısları bildirmelidir. Bu bir nevi usulsüz iş takipçiliğidir. Korsan emlakçılar içinde bunu ek iş olarak yapanlar da var. Kamuda özel şirkette çalışıp emlakçılık yapan memur, işçi ve hademeler var.  

Korsan Emlakçılar 444 0 189’a İhbar Edilmeli

Korsan emlakçılara itibar edilmemesi gerekir, "Yasal olmayan yollarla emlak komisyonculuğu yapan korsan emlakçıların Gelir İdaresi Başkanlığı’nın 444 0 189 İhbar hattına şikâyet edilmeleri halinde çıkar amaçlı emlak satışı yapmaktan 9 binden ile 30 bin liraya kadar para cezası var. Devam ederse hapis cezası ile cezalandırılırlar. Bu işi yasal yapmayan korsan emlakçılar devleti milyarlarca lira vergi kaybına uğratıyor. Korsan emlakçılar bu şekilde haksız kazanç elde ettikleri gibi mesleğin itibarını düşürmektedirler. Paraları alıp ortadan kaybolanlar da var.  

Korsanlar Yasal Emlakçılardan Fazla

Korsan çalışan emlakçılar yasal emlakçılardan daha çok maalesef. Bu kişilere hiçbir şekilde resmi evrakların teslim edilmemesi ve kaparo gibi ödemelerin yapılmaması lazım. Vatandaşlardan faiş fiyatta komisyon alıyorlar. Bu durumlarda düzenlenen evraklarında kanuni yönden hiçbir geçerliliği yoktur. Oysaki yasal Emlakçılardan kiralama, gayrimenkul satın alma işlemlerini yapmaları hem satıcı, hem de alıcı açısından menfaatlerinedir. Yapılan tüm işlemlerin ve düzenlenen evrakların hukuksal yönden geçerlidir.

Kahve köşelerinde ava çıkıyorlar!

Korsan emlakçılar devlete hiç vergi ödemeden, hiçbir kurumsal hizmet üretmeden, kahve köşelerinde müşteri avına çıkmaktadırlar. Bu yöntemle konut hayali kuran vatandaşların mağdur olması kaçınılmazdır. Çünkü muhatap korsan emlakçının adresi yoktur. Kahve köşelerinde ve kafetaryalarda emlakçılık yapıyorlar. Bu işi yapan korsan emlakçı sayısı ciddi boyutlara ulaşmıştır. Kayıtsız ekonomi oluşturulmaktadır.

Ev, iş yeri, bahçe almak isteyen veya kiralamak isteyenler mutlaka sertifikası olan, emlak ofisi olan, maliye kaydı olan emlakçıları tercih etsin. Ne sertifikası ne de maliyede kaydı olmayan korsan emlakçılar felaketiniz olabilir. Hayaliniz ve paranız heba olmasın. Emlakçı sana yeri gösterir beğenirsen resmî sözleşmeni yapar kredinle ilgilenir sen tapuyu alana kadar yanındadır ama korsanları telefonu kapattığında kahve, kahve dolaşıp vay efendim kapora vardı vay efendim ev şöyleymiş ararsın da atı alan Üsküdar’ı çoktan geçmiştir.

Kendinizi yasal emlakçıların yerine koyun!

Empati kurun siz emlak danışmanlığı yapsanız, verginizi ödeyip yasal evraklarınızla hizmet verseniz ve korsan emlakçılar vatandaşları dolandırıp hakkınızı gasp etse ne düşünürdünüz?

Korsan emlakçılar satış fiyatının çok üstünde fiyatlarla hem alıcıyı hem de satıcıyı dolandırıyorlar

Korsan emlakçılar pazarladığı mülkün fiyatının çok üzerinde bir fiyat ister ve alıcının parasına satıcının ise mülküne ortak olur. Büyük emek harcayarak aldığınız mülkü satarken, dişinizden tırnağınızdan artırarak biriktirip bir gayrimenkul alırken paranızı ve zamanınızı bunlara kaptırıp zarara uğramanın ne alemi var?

Tercih size kalmış. Yasal uzman bir gayrimenkul danışmanı mı? Para ve zaman avcısı korsan bir emlakçı mı?
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi