Hocalı Soykırımı Şehitleri Iğdır'da Anıldı Azerbaycan Kars başkonsolosluğu, Iğdır Azerbaycan Evi Derneği ,Iğdır-Azerbaycan Dil, Tarih ve...           • İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Aşılama Çalışmalarını Sürdürüyor İl Tarım Ve Orman Müdürü Özkan Yolcu Aşılama Çalışmalarını Yerinde İnce...           • Prof. Dr.H.Tamer Dodurka ‘’Virüsleri Engelleyemeyiz Ama Korunabiliriz’’ İstanbul Rumeli Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.H.Tamer Dodurka son günlerde arta...           • Iğdır HDP: Anadilde Eğitim Hakkının Gaspına Son Verilmeli Halkların Demokratik Partisi (HDP) Iğdır İl Örgütü “Dünya Anadili Gü...           • Iğdır İşkur Kadın istihdamını Artırmaya Yönelik Kursları Sürdürüyor İşkur Iğdır İl Müdürlüğünden kayıtlı kadın istihdamını artırmaya yönelik ...           • Bu Besinler Ağız ve Diş Sağlığımızı Bozuyor Ağız ve diş sağlığımız vücudumuz için oldukça önemli. Ağız ve diş sağlığım...           • Hava-İş: Pazar Mesailerine Dair Davamızın İlk Duruşması Yapıldı Pazar mesaileri başta olmak üzere 26. Dönem Toplu İş Sözleşmesi’ndeki ihlalle...           • Iğdır Belediyesinde Toplu İş Sözleşmesi İmzalandı Iğdır Belediyesi Personel A.Ş ile Belediye İş Sendikası arasında yapılan görüşmelerin ar...           • AK Parti Tuzluca İlçe Başkanı Belli Oldu Beş yıldır aynı kişinin Ak Parti İlçe Başkanlığını yürüttüğü Tuzluca&rs...           • Hocalı Faciası 21 Şubat Cuma Günü Saat 1”4.00 De Anılacak Azerbaycan Kars başkonsolosluğu, Iğdır-Azerbaycan Dil, Tarih ve Kültür Birliğini Yaşatma...           
Site İçi Arama
Haber Arşiv
     
İstatistikler
Toplam: 1543907
Aktif: 31
Bugün: 2035
Dün: 2317
Son Videolar

Iğdır Tanıtım Videosu
259 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Zahiro İdîr'e Dibeje
115 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Şahmeran Efsanesi
256 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Ejder Kervansarayı
228 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Görüntüleri
214 İzlenme, 0 Yorum

Em.Md. Yüksel Babal Unutulmaz
224 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır Tanıtım Filmi
214 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'dan Defile Görüntüleri
251 İzlenme, 0 Yorum

Aşık Hizani Iğdır Eşliğinde
218 İzlenme, 0 Yorum

Çille Neçe
230 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır'da Nevroz
199 İzlenme, 0 Yorum

Dengbej Sesi Eşliğinde Iğdır
207 İzlenme, 0 Yorum

Bî Kurdi İdîr
226 İzlenme, 0 Yorum

Iğdır kMM'den Görüntüler
232 İzlenme, 0 Yorum

Ahura Mazda Iğdır'da
221 İzlenme, 0 Yorum
Iğdır Nöbetçi Eczaneler

Kürt sorunundaki Türk sorunu - Prof. Dr. Ahmet ÖZER

Kürt sorunundaki Türk sorunu

Yazar: Prof. Dr. Ahmet ÖZER |  Tarih: 14 / 12 / 2019 |  Yazı Okunma: 500


Ahmet Özer: Epey bir zamandır bu ülkede sanki hiç Kürt sorunu yok ve aslında bütün yaşadığımız sorunlar ve ekonomik krizlerde bu sorunun payı yokmuş gibi davranılarak adeta bir deve kuşu politikası oynanmakta ve halk da buna inandırılmaya çalışılmaktadır.

Kürt sorununda yaşanan en büyük mesele sorunu gerçek anlamda anlamama ve kavramama meselesi ile yakından ilişkili olduğunu düşünüyorum. Bu konuda tek başına bir parça ele alınarak bütün kavranamaz. Aynı şekilde bütünü gçzardı ederek ondan doğan parçalaraı da anlamak mümkün değil. Bir sorun önyargısız kavranmadıkça ve objektif bir yaklaşım sergilenmedikçe çözülemez. Bunun en büyük örneği Kürtb sorunu olarak karşımızda duruyor.

            Doğru anlama sorunu

Hermeneutik/Yorumbilim/Anlambilim, bir parçanın (iletinin, mesajın, davranışın) ancak parçası olduğu bütünün ne olduğunun kavranmasıyla anlaşılabileceği ya da bir bütünün ancak tüm parçaları bilindiği ve anlaşıldığı zaman kavranabileceği anlayışına dayalı bir yorumlama ve düşünme yönetimidir.

Başka bir deyişle, parçaları anlamak için bütünü, bütünü anlamak içinde de parçaları anlamak zorunda olduğumuz ilkesine dayalı bir düşünce yöntemidir. Bu düşünce yöntemine göre, bir önerinin, bir tavsiyenin bir mesajın tam anlamı, ancak içinde yer aldığı bütünsel ideolojinin bilinmesiyle olanaklıdır. Bir ideolojinin ne olduğu ise mesajlarıyla ve o ideolojiye dayalı olarak yapılan davranışlarla anlaşılır. Bu anlamda bir iktidarın gerçek ideolojisi, programında yazandan çok, uygulamadaki haksızlık, hukuksuzluk, yolsuzluk, ve baskılarla belirlenir.

            Kürt sorunundaki Kürt sorunu

Örneğin Kürt sorununu ele alalım.  Kürt sorunu, tarih, etnisite, dil, kültür gibi konuların yanısıra siyasi ve toplumsal yanları olan komplike bir sorundur. Bu parçalar anlaşılmadan anlaşılamaz. Aynı şekilde Kürt sorununu anlamak için, bu parçalardan biri olan, Kürt sorunundaki Türk sorununu anlamak gerekir. Kürt sorunundaki Türk sorunu, Türklerin, ortada hiçbir neden yokken bazı Kürtlerin sırf kötülük olsun diye dağa çıkmasına inanmaları sorunudur. 

Peki bu sorun nasıl çözülebilir(di)? Kürt sorunundaki Türk sorununun çözümü, Kürtlerin geçmişte neler yaşadıklarının Türklere anlatılmasına bağlı. Bunun için, doğru bilgileri aktarmanın etkili yollarının bulunması gerekir. Eğer bunun bir yolu bulunmaz ve bu bilgisizlik giderilmezse gidilecek hiç bir yol yoktur. Çünkü “Kürt sorunundaki Türk sorunu”,  bilgisizliğe bağlı duyarsızlık, duyarsızlığa bağlı bir kibir sorunudur.

Lakin burada bir sorun daha ortaya çıkıyor. O da kibir meslesidir. Kürtler herşey  herşey olabilir ama eşit olmaz, zihniyetidir bu. İktidarlarca uzun süre söylenen yalanların kısa sürede düzelmesini beklemek bu anlamda pek gerçekçi görünmüyor. İktidar, medya, eğitim kurumları, idolojik aygıtlar topluma yıllarca doğru olmayan bilgileri enjekte etmiş. Bu da hem Kürt sorunun da bir Türk sorunu ortaya çıkarmış hem de kardeşlik falan tamam da eşitlik ne oluyor sorununa götürüyor sonunda insanları.

            Yaşananların doğru aktarılması

Nitekim çözüm sürecinde istendiği taktirde iktidarın ve medyanın bu bilgisizliği gidermek yolunda etkili adımlar atabileceğini bize gösterdi. Tarihte yaşananların doğru anlatılması, Kürt coğrafyasında yaşananların gerçeklerin radyo tv’leri aktardıklarının aksine neyse öyle ortaya konulması ve gösterilmesi Türkiye’ye dağılan insanlar tarfından aktarılmaya çalışıldı.

Sorunun halklardan değil, yönetenlerden kaynaklandığı apaçık ortadaydı. Bunun için merkezi otorite resmi bir idoloji, resmi bir tarih yaratmıştı, bunları idolojik araçları yoluyla sürekli topluma pompalıyordu. Milliyetçi partiler ise hamasetle buna teşne oluyor. İktidarların emrinde olan medya habire bu yalan yanlış bilgileri pompalıyor. Eğitim kurumları hatta gerçeğin peşinde olması gereken bazı üniversiteler ve onların elemanları bile bu propogandalara alet oluyorlar. Sadece alet olmakla kalmayıp bizzat kendileri, araştırma merkezleri kurup Kürt diye bir varlığın olmadığı, kart kurt olduğu ve Kürtlerin nasıl Türk olduğunu ortaya koymaya çalışıyordu. Böyle bir dil ve kültür olduğunu ileri sürenler bunu sırf kötülük ve bölücülük olsun diye yapıyordu onlara göre. Toplum da onlara inanıyordu. Sonuçta el birliği ile Kürt sorunundaki Türk sorunu oluşturulması başarıldı.

Fakat çözüm için kendi elleriyle yaptıkları bu duvarları yıkmak gerekiyordu. İşte Türkiye’nin çeşitli bölgelerine, doğuya batıya, kuzeye güneye gidenler elden geldikçe resmi idoloji ve resmi tarihin dışında çözümün kardeşlikten, kardeşliğin de eşitlikten geçtiğini ileri sürdüler.

            Eşitlik meselesi

Fakat bu noktada görüldükü bilgisizlik giderilse bile bu kez kibir meslesi kendini gösterşiyordu. Türkler, Kürtlerin geçmişte yaşadığı acıları ve haksızlıkları öğrenmeye başladıklarında “Kürt kardeşleri” için üzülmeyi de öğrenebilirlerdi, fakat “Kürt kardeşler”in “eşitlik” talebiyle ortaya çıkmaları durumunda kulahlar değişirdi, işte bu olmazdı.

Oysa sorunun özü eşit koşullarda bir arada yaşamaktan geçiyor. Madem Türkler ile Kürtle kardeş, ki öyle.. O halde Türkler, Türk olarak hangi haklara sahipse Kürt kardeşleri de Kürt olarak aynı haklara sahip olmak istiyor. Bütün mesle bu. Bu sadece siyasi de değil, bu aynı zamanda insanı ve bir o kadar da vicdani bir mesele. Nokta.

            Sonuç

O halde şöyle özetleyelim. Kürt sorunu, bilgisizlikten ve kasten yalnış bilgilendirmeden kaynaklı bir Türk sorunu ile karşıkarşıya. Bu sorun doğru bilgilendirme ile (ve onun sonucunda oluşacak bir zihniyet değişimi ile) çözülebilir. Bu da bizi eşitliğe götürür. Çünkü Kürt sorunu aynı zamanda bir eşitlik (eşit olma) sorunudur. Ama bunu kabul etmeyen, sindiremeyen bri kesim var. Doğru bilgilendirme olsa bile zaman içinde oluşmuş bir kibir sonucu eşit olmayı istemeyen bir kesim var ve bu çözümü engelliyor. Bunun da yolu belli. Eşitlik lafla değil hukukla ve yasalarla sağlanabilir ancak. Bu da cesur bir siyasi irade gerektirir.
Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Yazarın diğer yazıları
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail *
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)

Köşe Yazıları
Facebook
Twitter
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google
Fotoğraf Galerisi
Iğdır Resmi Siteler
Gazeteler

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz veya Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Iğdır Doğuş Gazetesi